سپرده مدت دار

فرار از ربا در سپرده گذاری

با سلام

مرجع: آیت الله بهجت

گفته میشود اگر کسی در بانک سپرده بگذارد تا سود بگیرد در یک صورت میتواند از ربا رهایی یابد و اینکه مثلا یک عدد خودکار را مثلا ۱۰، ۲۰ درصد گران تر از قیمت بازار به متصدی و نماینده بانک بفروشد و ملزم کند خود را که فلان قدر مبلغ مثلا به مدت ۱ سال (کمتر یا بیشتر)قرض به بانک بدهد. حال سوال پیش می آید کسی مثلا مبلغ ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون در بانک سپرده بگذارد، خب این دیگر مبلغی که بانک میدهد حقیقتا خیلی خیلی خیلی بیشتر از ۱۰، ۲۰ درصد قیمت بازار است، آیا باز هم با این حساب واقعا آن پولی که فرد از بانک به صورت ماهانه میگیرد حلال است؟ آیا یک جور کلاه شرعی نیست؟ دیگر قیمت یک خودکار که چندین و چندین میلیون نیست که در طول یکسال، دو سال بیتر یا کمتر، ماهانه بخواهد پرداخت شود!! و هر چند در اسلام گفته اند مقدار سود در فروش کلا حد معینی ندارد اما از جمله آیت الله بهجت فرموده اند که باید این مقدار سود فروش از حد انصاف خارج نشود!!! آیا فروش چندین یا چند صد میلیونی یک خودکار، خارج شدن از حد انصاف و عدالت نیست!! آیا واقعا این راه کار رساله، حقیقتا فرد را بری از ربا و نزول میکند و نباید پاسخگوی حضرت حق باشد؟!

خمس سود سپرده مدت دار

انجمن: 

باتوجه به اینکه طبق نظر رهبری سود در هنگام وصول مشمول موونه همان سال می شود و از درامد سال وصول بحساب می اید، ایا سود سپرده های مدت دار چندساله که در پایان سررسید مثلا 5ساله هم واریز می شود شامل همین حکم است؟

لازم به توضیح است که سود سپرده در قبل از سررسید قابل وصول هست اما خلاف قرارداد اولیه ایست که با بانک امضا می کنیم و شامل جریمه و فسخ می شود.

با این وجود ایا باید خمس سودهای گرفته نشده ی سال های قبل را هنگام وصول پرداخت کرد؟!