ادم

من آدم مذهبی نیستم اما معنوی هستم!

انجمن: 

با سلام

چند روز پیش در تلویزیون مصاحبه ای با یکی از نوابغ و بزرگان علم پزشکی پخش میشد که خدمات زیادی ایشان در حوزه پزشکی به کشور و مردم این کشور انجام داده بودند و شاید در حوزه تخصصی خودشون جزو 10 نفر استاد بی همتای داخل کشور بودند.

ایشون در حرفهاشون جمله ای با این مضمون گفتند که : من ادم مذهبی نیستم اما ادم معنوی هستم و اهل معنا هستم " و ادم معنوی بودن رو اینطور تفسیر و تعریف کردند که زندگی خودم رو وقف خدمت به مردم و علم و جامعه کردم.

اما در تعریف "ادم مذهبی بودن "تعریفی ارائه نکردند....

حال ما فرض میکنیم یک شخصیت خیالی همچون ایشان که این همه خدمت ارزشمند به مردم این کشور کرده اند و از نظر خودشون ادم معنوی هستند ، اما مثلا اهل مذهب نباشند یعنی مثلا اهل نماز و روزه و حجاب و... نباشند.... یعنی اون فلسفه وجود و زندگی خودشون رو اینطور بیان کنند که خدا من رو خلق کرده تا از لحظه لحظه عمرم و استعدادم برای خدمت به این مردم بهره ببرم و نماز و روزه و حجاب و... فرعیات هستند و میشه از راه خدمت به خلق ، عبادت خدا رو کرد و معنوی بود و با خدا رابطه برقرار کرد و الی اخر....
و اگر از دید صرفا دنیوی به این ماجرا نگاه بشه ، واقعا خدمت و فایده ای که اینطور افراد برای جامعه دارند شاید هزاران نمازگزار اینقدر مفید و مثمر ثمر برای اجتماع نباشند.

حال سوالی که اینجا پیش میاد اینه که در دین ما خیلی به نماز سفارش شده و از طرفی گفته شده اگر در اخرت از کسی نمازش پذیرفته نشه سایر اعمالش هم پذیرفته نمیشه و از طرفی در قران داریم " فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ"
حال جمع بین این دو موضوع چطور حاصل میشه ؟ ایا بواسطه بی نمازی کسی این همه خدمات فرد نادیده گرفته میشه و یا اینکه بی نمازی جای خود و این همه خدمت و زحمت هم اجرش محفوظ هست و اگر اینطور باشه ایا این با احادیث و روایات در مورد شرط پذیرش اعمال در گروی پذیرش نماز ، تناقض نداره؟

با تشکر.

اول انسانها بودن یا حضرت آدم!!!

انجمن: 

سلام.سوالی برام پیش اومده.
در یک جای قرآن خوندم که آدم برگزیده شد.
حالا این سوال برام پیش اومده که آیا اول انسان های اولیه بودن و حضرت ادم برگزیده شد و یا اینکه حضرت ادم افریده شد و بعد بقیه انسانها..

که جناب طاها به من اینجور پاسخ دادن..
«بر اساس ظاهر آیات قرآن، خلقت حضرت آدم که جد اول تمام انسانهای موجود است مستقلا انجام شده یعنی حضرت آدم از نسل موجودات پیش از خود نبوده است.( تفسير نمونه، ج‏11، ص: 89)

در روایات نیز به این مسئله اشاره شده است که قبل از حضرت آدم موجوداتی روی زمین زندگی میکردند. به عنوان نمونه،
در روایتی از امام علی آمده است:

إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَرَادَ أَنْ يَخْلُقَ‏ خَلْقاً بِيَدِهِ وَ ذَلِكَ بَعْدَ مَا مَضَى مِنَ الْجِنِّ وَ النَّسْنَاسِ‏ فِي الْأَرْضِ سَبْعَةُ آلَافِ سَنَةٍ؛ خداوند اراده کرد آدم را با دستان خود خلق نماید و این امر بعد از سپری شدن زندگی طوایف جن و نسناس در زمین بود که قدمتش به هفت هزار سال پیش از خلقت آدم میرسید. (بحار الأنوار، ج‏11، ص: 103)

نیز در روایتی از امام باقر میخوانیم:

لَقَدْ خَلَقَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِي الْأَرْضِ مُنْذُ خَلَقَهَا سَبْعَةَ عَالَمِينَ لَيْسَ هُمْ مِنْ وُلْدِ آدَمَ خَلَقَهُمْ مِنْ أَدِيمِ الْأَرْضِ فَأَسْكَنَهُمْ فِيهَا وَاحِداً بَعْدَ وَاحِدٍ مَعَ عَالَمِهِ ثُمَّ خَلَقَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ آدَمَ أَبَا الْبَشَرِ وَ خَلَقَ ذُرِّيَّتَهُ مِنْهُ ؛ خداوند از ابتدای خلقت زمین هفت دوره زندگی را به وجود آورد که هیچیک از فرزندان آدم نبودند؛ آنها را از زمین آفرید و یکی پس از دیگری در زمین قرار داد و پس از آنها، آدم ابوالبشر و ذریه او را خلق نمود. (بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏54، ص: 319)»

حالا اگر از قبل انسانها روی زمین زندگی می کردند و حضرت ادم بعد از اونها به شکل دیگری افریده شده پس چرا علم ثابت کرده که ما یک ماهیچه بلا استفاده در پایین کمر داریم که مربوط میشه به انسانهای اولیه که دم داشتند..؟؟

دارم گیج میشم..

برچسب: