وظایف ما نسبت به پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وظایف ما نسبت به پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها

سلام علیکم

ببخشید می خواستم ببینم آیا ما نسبت به پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها مثل پدر و مادر خودمون وظایفی داریم ؟ ممنون میشم توضیح بفرمایید .

خداخیرتون بده

کارشناس بحث : استاد

رحمت بیکران الهی;226844 نوشت:
سلام علیکم

ببخشید می خواستم ببینم آیا ما نسبت به پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها مث پدر و مادر خودمون وظایفی داریم ؟ ممنون میشم توضیح بفرمایید .

تشکر

کارشناس بحث : استاد


و علیکم السلام
پاسخ شما از لحاظ اخلاقی اینست که همانطور که احترام پدر و مادر لازم است و ناراحت کردنشان ایراد دارد برای پدر بزرگ و مادر بزرگ هم همین قاعده صادق است-حتی در مسائل فقهی وجود دارد که مثلا در ازدواج دختر ،پدر بزرگ هم می تواند زودتر از پدر اجازه بدهد و عقد صحیح جاری می شود.
در مورد پدر بزرگ و مادر بزرگ ها به علت پیر بودن باید مراعات بیشتری کرد و قطعا این مراعات ثواب بیشتری دارد و ناراحت کردنشان چون ممکن است زودتر دلشان بشکند ،اثر بدتری دارد.
ابهامی بود بفرمائید توضیح دهم.

رحمت بیکران الهی;226844 نوشت:
سلام علیکم

ببخشید می خواستم ببینم آیا ما نسبت به پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها مث پدر و مادر خودمون وظایفی داریم ؟ ممنون میشم توضیح بفرمایید .

تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار رحمت بیکران الهی

از نظر فقهی حکم پدر بزرگ و مادر بزرگ مانند خود پدر و مادر است و لازم است از اوامر آنان که انجام ندادنش موجب آزار و اذیتشان می شود ، اطاعت شود . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سلام

من هیچ علاقه ای ب پدر بزرگ و مادر بزرگ پدریم ندارم... پدرمم چن ساله ک فوت کرده.... اگه رفت و آمدم با اونا کم باشه اشکالی داره؟؟؟

yass_abi;227573 نوشت:
سلام من هیچ علاقه ای ب پدر بزرگ و مادر بزرگ پدریم ندارم... پدرمم چن ساله ک فوت کرده.... اگه رفت و آمدم با اونا کم باشه اشکالی داره؟؟؟

با عرض سلام خدمت کاربر محترم سرکار yass_abi بزرگوار و تشکر از سئوال شما

رفت و آمد کم اشکال شرعی ندارد مگر اینکه آنقدر کم باشد که قطع رحم محسوب شود یا اینکه ایشان امر کرده اند که زیاد رفت و آمد کنید و اگر نکنید اذیت می شوند . (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

رعایت حقوق و احترام نهادن به والدینی که سالخورده می باشند؛ (همچون پدر بزرگها و مادر بزرگها) باید به صورت مضاعف، مورد توجه واقع شود. و در واقع، و از دو حیث احترام آنان بر ما واجب است؛ اول: به خاطر حق پدری و مادری ، و دوم: به خاطر سن و سال بالای ایشان.
به عنوان مثال خداوند در قرآن کریم می فرماید: «وَ قَضى‏ رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ كِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً كَريما (اسراء : 23) یعنی هیچ کس را جز او نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید اگر هر دو یا یکی (از آنها به پیری برسند که موجب رنج و زحمت باشند) مبادا کلمه ای که رنجیده خاطر شوند بگویید و کمترین آزار به آنان مرسانید و با ایشان با احترام و بزرگوارانه سخن بگویید»
امام صادق (علیه‏السلام) نیز می فرمایند : «َظِّمُوا کِبارَکُم وصِلُوا أرحامَکُم؛ بزرگسالان خود را احترام کنید و صله ارحام به جاى آورید .» (الکافی،ج2، ص165)
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نیز می فرمایند: «مَنْ عَرَفَ فَضْلَ شَیْخٍ کَبِیرٍ فَوَقَّرَهُ لِسِنِّهِ آمَنَهُ اللَّهُ مِنْ فَزَعِ یَوْمِ الْقِیَامَةِ وَ قَالَ مِنْ تَعْظِیمِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِجْلَالُ ذِی الشَّیْبَةِ الْمُؤْمِنِ» ؛ کسی که فضیلت سالخوردگان و پیران را در یابد و به خاطر سِنش او را احترام کند؛ خداوند او را از عذاب روز قیامت در امان می دارد (بحارالأنوار، ج72 ، ص137 ، بابِ رحم الصغیر و توقیر الکبیر)

احترام بزرگان و پيرمردان در روايات
ازتفسير و شرح صحيفه سجاديه استاد انصاریان

پيامبر گرامى اسلام صلى الله عليه و آله درباره احترام به بزرگان و ريش سفيدان مى‏فرمايد:

مَنْ وَقَّرَ ذا شَيْبَةٍ فِى الْإِسْلامِ آمَنَهُ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ مِنْ فَزَعِ يَوْمِ الْقِيامَةِ. «1»
هر كه پير مسلمانى را تكريم و احترام نمايد، خداوند او را از ترس روز قيامت ايمنى دهد.

و نيز فرمود:

مِنْ إِجْلالِ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ إِجْلالُ ذِي الشَّيْبَةِ الْمُسْلِمِ. «2»
از والا شمردن خداى عزيز و بلند مرتبه؛ احترام موى سپيد مسلمان است.

و نيز مى‏فرمايد:

الشَّيْخُ فى‏ أَهْلِهِ كَالنَّبِىُّ فى‏ أُمَّتِهِ. «3»
پيرمرد در خاندانش همچون پيامبر در امّتش است.

در روايت أنس آمده است: پيرمردى به حضور رسول خدا صلى الله عليه و آله شرفياب شد.
كسانى كه در محضر آن حضرت بودند رعايت احترامش را ننمودند. و در جا دادن كندى نشان دادند.
پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله از اين رفتار برخلاف ادب، ناراحت شد و به آنان فرمود:

كسى كه به خردسالان ما ترحّم نكند و پيران ما را تكريم ننمايد، از ما نيست. «4»

______________________________
(1)- كافى: 2/ 658، حديث 3؛ بحار الأنوار: 7/ 302، باب 15، حديث 53.
(2)- كافى: 2/ 658، حديث 6؛ بحار الأنوار: 72/ 138، باب 53، حديث 2.
(3)- بحار الأنوار: 72/ 137، باب 52، حديث 4؛ روضة الواعظين: 2/ 476.
(4)- مجموعة ورام: 1/ 34؛ بحار الأنوار: 72/ 137، باب 52، ذيل حديث 4؛ جامع الأخبار: 92.

بسمه تعالی

پست جمع بندی

پرسش: آیا ما نسبت به پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها مثل پدر و مادر خودمون وظایفی داریم ؟ ممنون میشم توضیح بفرمایید .

پاسخ: پاسخ شما از لحاظ اخلاقی اینست که همانطور که احترام پدر و مادر لازم است و ناراحت کردنشان ایراد دارد برای پدر بزرگ و مادر بزرگ هم همین قاعده صادق است.حتی در مسائل فقهی وجود دارد که مثلا در ازدواج دختر ،پدر بزرگ هم می تواند زودتر از پدر اجازه بدهد و عقد صحیح جاری می شود.در مورد پدر بزرگ و مادر بزرگ ها به علت پیر بودن باید مراعات بیشتری کرد و قطعا این مراعات ثواب بیشتری دارد و ناراحت کردنشان چون ممکن است زودتر دلشان بشکند ،اثر بدتری دارد.

از نظر فقهی حکم پدر بزرگ و مادر بزرگ مانند خود پدر و مادر است و لازم است از اوامر آنان که انجام ندادنش موجب آزار و اذیتشان می شود ، اطاعت شود . (1)

اهمیت احترام به پدر ومادر از دیدگاه قرآن :

** وَ قَضى‏ رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ كِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً كَريما . یعنی هیچ کس را جز او نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید اگر هر دو یا یکی (از آنها به پیری برسند که موجب رنج و زحمت باشند) مبادا کلمه ای که رنجیده خاطر شوند بگویید و کمترین آزار به آنان مرسانید و با ایشان با احترام و بزرگوارانه سخن بگویید.(2)

اهمیت احترام به پدر و مادر از دیدگاه روایات :

** امام صادق (علیه ‏السلام) نیز می فرمایند : «َظِّمُوا کِبارَکُم وصِلُوا أرحامَکُم؛ بزرگسالان خود را احترام کنید و صله ارحام به جاى آورید .»(3)

** پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نیز می فرمایند: «مَنْ عَرَفَ فَضْلَ شَیْخٍ کَبِیرٍ فَوَقَّرَهُ لِسِنِّهِ آمَنَهُ اللَّهُ مِنْ فَزَعِ یَوْمِ الْقِیَامَةِ وَ قَالَ مِنْ تَعْظِیمِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِجْلَالُ ذِی الشَّیْبَةِ الْمُؤْمِنِ» ؛ کسی که فضیلت سالخوردگان و پیران را در یابد و به خاطر سِنش او را احترام کند؛ خداوند او را از عذاب روز قیامت در امان می دارد. (4)

** پيامبر گرامى اسلام صلى الله عليه و آله :مَنْ وَقَّرَ ذا شَيْبَةٍ فِى الْإِسْلامِ آمَنَهُ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ مِنْ فَزَعِ يَوْمِ الْقِيامَةِ.هر كه پير مسلمانى را تكريم و احترام نمايد، خداوند او را از ترس روز قيامت ايمنى دهد. (5)

** پيامبر گرامى اسلام صلى الله عليه و آله :مِنْ إِجْلالِ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ إِجْلالُ ذِي الشَّيْبَةِ الْمُسْلِمِ.از والا شمردن خداى عزيز و بلند مرتبه؛ احترام موى سپيد مسلمان است. (6)

** پيامبر گرامى اسلام صلى الله عليه و آله :الشَّيْخُ فى‏ أَهْلِهِ كَالنَّبِىُّ فى‏ أُمَّتِهِ. پيرمرد در خاندانش همچون پيامبر در امّتش است. (7)

** در روايت أنس آمده است: پيرمردى به حضور رسول خدا صلى الله عليه و آله شرفياب شد.

كسانى كه در محضر آن حضرت بودند رعايت احترامش را ننمودند. و در جا دادن كندى نشان دادند.
پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله از اين رفتار برخلاف ادب، ناراحت شد و به آنان فرمود:

كسى كه به خردسالان ما ترحّم نكند و پيران ما را تكريم ننمايد، از ما نيست.(8)

پرسش: من هیچ علاقه ای به پدر بزرگ و مادر بزرگ پدریم ندارم... پدرمم چن ساله ک فوت کرده.... اگه رفت و آمدم با اونا کم باشه اشکالی داره؟؟؟

رفت و آمد کم اشکال شرعی ندارد مگر اینکه آنقدر کم باشد که قطع رحم محسوب شود یا اینکه ایشان امر کرده اند که زیاد رفت و آمد کنید و اگر نکنید اذیت می شوند .( استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم )

پی نوشت ها:

1) استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم
2) سوره اسراء ، آیه 23
3) الکافی،ج2، ص165
4) بحارالأنوار، ج72 ، ص137 ، بابِ رحم الصغیر و توقیر الکبیر
5) كافى: 2/ 658، حديث 3؛ بحار الأنوار: 7/ 302، باب 15، حديث 53.
6) كافى: 2/ 658، حديث 6؛ بحار الأنوار: 72/ 138، باب 53، حديث 2.
7) بحار الأنوار: 72/ 137، باب 52، حديث 4؛ روضة الواعظين: 2/ 476.
Dirol مجموعة ورام: 1/ 34؛ بحار الأنوار: 72/ 137، باب 52، ذيل حديث 4؛ جامع الأخبار: 92.


موضوع قفل شده است