جمع بندی وسواس و نجاست

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وسواس و نجاست

سلام
من مدتيه وسواس دارم خواهش ميكنم بهم بگيد چيكار كنم.
من زمان اجابت مزاج لباسم خيس ميشه بعد همش فكر ميكنم نجس شده و اگر دست بزنم فكر ميكنم دستمم نجسه، و همش ميشورم، كلا بعد از دستشويي رفم مدتيه كارم اين شده كه همش چيزو تميز كنم واقعا خسته شدم.
راستش بعضي وقتا واقعا نميدونم چي پاكه چي نجس، همش ميترسم نجس باشه و نشورم و همه جا نجس بشه.
هميشه حس ميكنم دستم نجسه و بخاطر اينكه بقيه جاها نجس نشه و عذابم بيشتر نشه مدام دستمو ميشورم.
ميخوام اعتنا نكنم ولي نمدونم چطوري.
الان مدتيه هر وق دستشويي ميرم بعد وسايلي كه بهش دست زدمو ميشورم.
بخاطر اينكه استرسم زياده همش پوست لبمو ميكنم و چون شنيدم كندن پوست لب باعث نجس شدن ميشه اگر دستم به لبم بخوره فكر ميكنم نجس شده و ميشورم و اگر نشورم به هر جايي دست بزنم فكر ميكنم نجس شده، آيا نجسه؟
مشكل ديگه اي كه دارم اينه كه وقتي جايي نجس باشه همش خيال ميكنم بهش دست زدم و بايد دستمو بشورم.
خواهش ميكنم كمكم كنيد واقعا خسته شدم، كاش نجس و پاكي وجود نداشت..

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد صابر

[TD][/TD]

با سلام و احترام خدمت شما کاربر محترم @};-و آرزوی توفیق برای شما...

مي دانيم که شرايط سختي داريد. از شستشو خسته شده ايد ولي احساس مي کنيد مجبوريد هر چه بيشتر و بيشتر بشوييد و گويي يک حس دروني شما را وادار به شستشو مي کند اما جای نگرانی نیست و همین که اقدام به مشاوره نمودید، گام اول برای یک تغییر خوب است.

وسواس يك بيمارى عصبى و روانى است و روانشناسان و روانپزشكان امروزى آن را فكر و انديشه مداوم و مكررى مى‏دانند كه فرد مبتلا به آن على‏رغم كوشش فراوان خود قادر نيست آن را از ذهن خويش خارج سازد اين افكار مزاحم كه بدون اختيار فرد به سراغ وى مى‏روند گاهى او را به تكرار برخى كارها و اعمال بى‏فائده وا مى‏دارد. يکي از الگوهاي مهم وسواس عملي وسواس آلودگى و متعاقب آن اقدام به شست‏وشوى مكرر براى رفع آلودگى و يا كسب طهارت است. بنابراين عمل وسواس به شكل شستن يا تميز كردن است.

***در ادامه به روش هاي درماني وسواس اشاره مي کنيم:
1- عدم پاسخ دهي: مهمترين و كلي ترين راه درمان وسواس، بي توجهي به پيام هاي آن و عدم پاسخ دهي عملي به آن است . اين بيماري در صورتي ادامه مي يابد و تشديد مي شود كه به نداهاي دروني آن كه مبتني بر تكرار عمل ، يا دقت بي مورد و يا قضاوت غير منطقي و افراطي نسبت به امور است، پاسخ دهي عملي شود. براي مقابله با اين حالت بهترين راه بي اعتنايي به اين پيامها و ترتيب اثر ندادن به آنها است. اگر مدتي اين روش عملي شود ، به طور قطع از شدت ابتلا به آن كاسته خواهد شد.

2- تقابل به ضد: براي كساني كه از آلودگي و نجاست هراس دارند و اين هراس منشا اضطراب و وسواس در آنها شده است، آلوده سازي عمدي شخص توسط خود او يا ديگران ، از راههاي درمان و رفع حساسيت به اين امر است . اگر اين روش با تكرار تحمل شود به طور قطع موثر خواهد بود.

3- فرمان ايست: در منابع علمي جديد، براي متوقف كردن افكار وسواسي، علاوه بر درمان هاي دارويي و قبل از آن درمان ها ، از روش هاي خاصي استفاده مي شود كه مهمترين آنها روش توقف فكر نام دارد، بدين ترتيب است كه از بيمار خواسته مي شود كه به طور عمد افكار وسواسي خود را آزاد بگذارد و در اين بين ناگهان درمانگر با صداي بلند و بيزار كننده ، فرياد مي زند : ايست !؟! به نظر مي رسد اين عمل جريان فكر وسواسي را متوقف مي كند .
درمان دارويي: بيماري وسواس چون داراي ريشه هاي هورموني است و با فعاليت هاي هورموني بدن نيز در ارتباط است ، روان پزشكان با تجويز داروهايي سعي مي نمايند فعاليت هاي هورموني بدن را متعادل سازند و از اين طريق كمك مي كنند تا فرد بتواند راحت تر با اين مشكل طرف شود و آن را از خويش براند.
همچنين توصيه مي شود رساله عمليه مرجع تقليد خود را دقيقاً مطالعه كنيد (به خصوص بخش‏هاى مربوط به طهارت، نجاست، غسل و وضو) وخود را ملزم كنيد كه براى غسل و وضو يا آب كشيدن بدن، لباس و يا چيزهاى ديگر مثل احکام نجاست و پاکي، به همان كيفيتى كه در رساله آمده عمل نماييد و از زياده‏روى جدّاً پرهيز كنيد مثلا وقتي شما نمي دانيد که يک چيز پاک است يا نجس آن چيز پاک است و بعد از اين كه طبق رساله غسل كرديد يا چيزى را با آب شست و شو داديد و آب كشيديد، هيچ گونه شكى در طهارت آن به دل راه ندهيد و اگر احساس مى‏كنيد، هنوز پاك نشده و يا غسل و وضو تحقق پيدا نكرده، اعتنا نكنيد و با همان وضع نماز بخوانيد و ساير كارهاى خود را انجام دهيد.

ضمنا توصیه می کنیم لینک زیر را مطالعه فرمایید:
دیگر خسته شده ام، اما وسواس من با مقاومت و بی اعتنایی برطرف می شود

موفق باشيد.

با سلام خدمت شما
هدف خداوند از احکام شست و شو به سختی انداختن ما نیست گواه آن آیه ۶ سوره مائده است لطفا آن را مطالعه کنید . افکار خود را به مسائل مهم تر متمرکز کنید اینکه نکنه دستم نجس شده باشه یا فلان شده باشه اینا هدف خدا از خلقت ما نبوده این ها فقط عمر گرانبهای ما را هدر می دهد . مردم مظلوم یمن در خاک و خون دست و پا می زنند در گرسنگی و انواع بیماری و آلودگی به سر می برند آن وقت ما فکر این باشیم که نکنه دستمون نجس شده باشه خدا وکیل آیا امام زمان راضیه ؟ بدانید که شما دچار وسواس شده اید و وسواس به طور قطع از دام های شیطانه برای دور کردن ما از خدا . ممکن است پیش خود بگویید من دارم احکام را رعایت میکنم ولی شما دچار وسواس هستید و شما حتی اگه احکام را دقیق هم رعایت نکنید خدا راضی تر است تا اینکه با وسواس پیروی شیطان را بکنید .

سؤال:
مدتيه به وسواس گرفتار شدم، خواهش ميكنم به من بگویيد چكار كنم. وقتی زمان اجابت مزاج لباسم خيس مي شود دائم فكر مي كنم نجس شده است و اگر دست بزنم فكر مي كنم دستمم نجس شده است و دائما شستشو می کنم. كلا بعد از دستشويي رفتن مدتيه كارم اين شده كه همه چيز را تميز كنم.

پاسخ:

شرايط سختي داريد و از شستشو خسته شده ايد ولي احساس مي کنيد مجبوريد هر چه بيشتر و بيشتر بشوييد و گويي يک حس دروني شما را وادار به شستشو مي کند اما جای نگرانی نیست و همین که اقدام به مشاوره نمودید، گام اول برای یک تغییر خوب است.
وسواس يك بيمارى عصبى و روانى است و روانشناسان و روانپزشكان امروزى آن را فكر و انديشه مداوم و مكررى مى‏دانند كه فرد مبتلا به آن على‏رغم كوشش فراوان خود قادر نيست آن را از ذهن خويش خارج سازد اين افكار مزاحم كه بدون اختيار فرد به سراغ وى مى ‏روند گاهى او را به تكرار برخى كارها و اعمال بى ‏فائده وا مى ‏دارد. يکي از الگوهاي مهم وسواس عملي وسواس آلودگى و متعاقب آن اقدام به شست‏شوى مكرر براى رفع آلودگى و يا كسب طهارت است. بنابراين عمل وسواس به شكل شستن يا تميز كردن است.
در ادامه به روش هاي درماني وسواس اشاره مي کنيم:
1- عدم پاسخ دهي: مهمترين و كلي ترين راه درمان وسواس، بي توجهي به پيام هاي آن و عدم پاسخ دهي عملي به آن است . اين بيماري در صورتي ادامه مي يابد و تشديد مي شود كه به نداهاي دروني آن كه مبتني بر تكرار عمل ، يا دقت بي مورد و يا قضاوت غير منطقي و افراطي نسبت به امور است، پاسخ دهي عملي شود. براي مقابله با اين حالت بهترين راه بي اعتنايي به اين پيامها و ترتيب اثر ندادن به آنها است. اگر مدتي اين روش عملي شود ، به طور قطع از شدت ابتلا به آن كاسته خواهد شد.

2- تقابل به ضد: براي كساني كه از آلودگي و نجاست هراس دارند و اين هراس منشا اضطراب و وسواس در آنها شده است، آلوده سازي عمدي شخص توسط خود او يا ديگران ، از راههاي درمان و رفع حساسيت به اين امر است . اگر اين روش با تكرار تحمل شود به طور قطع موثر خواهد بود.

3- فرمان ايست: در منابع علمي جديد، براي متوقف كردن افكار وسواسي، علاوه بر درمان هاي دارويي و قبل از آن درمان ها ، از روش هاي خاصي استفاده مي شود كه مهمترين آنها روش توقف فكر نام دارد، بدين ترتيب است كه از بيمار خواسته مي شود كه به طور عمد افكار وسواسي خود را آزاد بگذارد و در اين بين ناگهان درمانگر با صداي بلند و بيزار كننده ، فرياد مي زند : ايست !؟! به نظر مي رسد اين عمل جريان فكر وسواسي را متوقف مي كند .
درمان دارويي: بيماري وسواس چون داراي ريشه هاي هورموني است و با فعاليت هاي هورموني بدن نيز در ارتباط است ، روان پزشكان با تجويز داروهايي سعي مي نمايند فعاليت هاي هورموني بدن را متعادل سازند و از اين طريق كمك مي كنند تا فرد بتواند راحت تر با اين مشكل طرف شود و آن را از خويش براند.
همچنين توصيه مي شود رساله عمليه مرجع تقليد خود را دقيقاً مطالعه كنيد (به خصوص بخش‏هاى مربوط به طهارت، نجاست، غسل و وضو) وخود را ملزم كنيد كه براى غسل و وضو يا آب كشيدن بدن، لباس و يا چيزهاى ديگر مثل احکام نجاست و پاکي، به همان كيفيتى كه در رساله آمده عمل نماييد و از زياده‏ روى جدّاً پرهيز كنيد مثلا وقتي شما نمي دانيد که يک چيز پاک است يا نجس آن چيز پاک است و بعد از اين كه طبق رساله غسل كرديد يا چيزى را با آب شست و شو داديد و آب كشيديد، هيچ گونه شكى در طهارت آن به دل راه ندهيد و اگر احساس مى‏كنيد، هنوز پاك نشده و يا غسل و وضو تحقق پيدا نكرده، اعتنا نكنيد و با همان وضع نماز بخوانيد و ساير كارهاى خود را انجام دهيد.

ضمنا توصیه می کنیم لینک زیر را مطالعه فرمایید:
دیگرخسته شده ام،اماوسواس من بامقاومت و بی اعتنایی برطرف می شود

موفق باشيد.

موضوع قفل شده است