نجاست

آیا سگ از نظر همه مذاهب اسلامی نجس است؟

با سلام و درود در مورد نجاست سگ مطالبی در انجمن مطرح شده ولی این سوال رو پیدا نکردم آیا نجاست سگ حکمی اتفاقی در امت اسلامی است یا نه اختلافی است. آیا صرف دست کشیدن بر بدن سگ موجب سرایت نجاست است؟   ممنون می شم پاسخ بدید.

عدم رعایت طهارت خانه توسط یک فرد

سلام خواهشا جواب بدهید خیلی برام مهمه از دست مادرم به سختی می افتم می خواستم بپرسم وقتی تطهیر یک مکان نجس توسط فردی را به چشم خود ندیده باشیم وفقط ببینیم که عین نجس از روی ان محل پاک شده میتوان ان مکان را پاک حساب کرد در صورتی که ان فرد قبلا در تطهیر جای دیگری سهل انگاری کرده وانجا را تطهیر نکرده به این صورت که وسط فرش خونی شده فقط لکه ان پاک شده انجا را تطهیر نکرده و با جارو و برس که با هر بار با اب ظرفی خیس میشده همه جای ان کشیده شده وباعث شد که بقیه فرش هم نجس شود کار هر روز ان هم این است که با جاروی خیس ومقداری اب داخل تشت فرش را جارو میکند منظورم این است که تا این حد بی خیال است و چون من دیدم که قبلا روی سطح کاشی دیوار انباری خون دست ریخته شده بود وبعداز چند ساعت دیدم دیگر نیست کف انباری را قالی پوشانده ومن احتمال قریب به یقین میدادم که انجا را مادرم اب نریخته وفقط عین نجس را پاک کرده بعد از مدتی قسمتی از کف اشپزخانه هم خون ریخته شده بود وبعد از رفتنم از اشپزخانه دیگر ان خون را ندیدم مادرم ان موقع داشت گاز را می شست که تقریبا نزدیک همان محل خون ریخته شده بودالبته دیگر ان موقع عین نجاستی ندیدم وبعد از ان هم دیدم با یک اسفنج که با اب کاسه خیس میشد ابتدا روی کاشی های دیوار انباری وبعد دیوار اشپزخانه را پاک کرد وبعد از اتمام این کار هم کهنه ای روی کف اشپزخانه کشیده شد وشب ان روز هم برای پاک کردن فریزر طبقه های توری ان در اورده شد وروی کف سرامیک اشپزخانه گذاشته شد سوال هایی که برایم پیش امده :۱_من که نجس شدن ان دو مکان را دیده بودم اما تطهیر انجا را ندیدم می توانم بگویم چون نمی دانم انجا با اب تطهیر شده یا نه پس باید انجا را نجس حساب کنم یا پاک (با اینکه قبلا سهل انگاری در تطهیر ان شخص را دیده بودم اخ با خودم میگویم از کجا میدانی کف اشپزخانه را اب نگرفته ویا ان اسفنج را هر بار با اب شیر نمیشسته ) ۲_اگر جواب این است که ان دو مکان (سطح دیوار انباری وکف اشپزخانه) هنوز نجس مانده بوده اند ،بقیه سطوح اشپزخانه وانباری که با اسفنج همه جای ان کشیده شد متنجس چندم است؟ کف اشپزخانه که با کهنه خیس همه جای ان کشیده شد متنجس چندم است؟طبقه های فریزر و محتویات داخل ان متنجس چندم اند؟ ۳-چون طی روز های بعد که نمیدانم ان کهنه شسته شد یا نه ؟ با ان کهنه خیس که اول روی کف اشپزخانه بود روی گاز هم پاک شد وعادت مادرم این است که قاشق پخت وپز را روی گاز میگذارد پس یعنی غذایی که پخته میشود نجس است ؟ ؟ از کثرت سوال ها از شما عذر میخواهم طبقه های فریزر متنجس حساب میشوند یا اصلا نجس حساب نمی شوند؟؟چون وقتی که طبقه های فریزر وقتی که داخل فریزر قرار میگیرند کف هر طبقه میشود سقف طبقه پایینی ممنونم جواب می دهید مرجعم رهبری است
برچسب: 

وسواس و نجاست

با سلام
من کمی دچار وسواس هستم و مدتی است که هر وقت به دستشویی و یا حمام می روم بعد ازبیرون آمدم احساس میکنمدر حد چند قطره ادرار کرده ام و کنترلی روی آن ندارم...(البته مدتی هست بین ادرار و یا ترشحات زنانه شک میکنم)
مدتی قبل بعد از بیرون آمدن از حمام در حین لباس پوشیدن احساس کردم که دوباره مایعی از بدنم خارج شده و شک کردم که ادرار است یا ترشحات زنانه...با توجه به اینکه فرش زیر پایم بخاطر خیسی موهام تر شده است و من نمی دانم که آیا ادرارم بر روی فرش ریخته است یا نه آیا فرش نجس است؟

برچسب: 

برطرف کردن عین نجاست و چند سوال دیگر

سلام و عرض ادب و وقت بخیر

در ابتدا عرضم باید ذکر کنم که من وسواس شدید روی طهارت و نجاست دارم و در مورد مسائل طهارت و نجاست همیشه محتاط بودم و از نظر آیت ا... سیستانی پیروی کردم.

اما سوال ها :

1 - آیا اگر من هیچ اثر فیزیکی از نجاست نبینم به معنی برطرف شدن عین نجاست است ؟ مثلا فرض کنید قطره ی بولی به صورت ما بپاشد و ما تطهیر را به تاخیر بیاندازیم. حالا قطره بول خشک شده و اثری هم از آن نیست. آیا آن قطره عینیت دارد ؟

2 - اگر دستمان سهوا یا عمدا به آن نقطه نجس بخورد و باز اثر فیزیکی از نجاست نبینیم ( مثلا هیچ تغییر رنگ یا جرمی روی دست مشاهده نکنیم. ) آیا برطرف کردن عین نجاست برای دست ما, موضوعیت دارد ؟

3 - اگر دستمان به بول نجس شود و دستمان را به همان شکل نجس, با مایع دستشویی کف مان کنیم و کف ها را بشوریم آیا وقتی اثری از کف ها نماند, می توانیم بگوییم عین نجاست هم برطرف شده است ؟

4 - من قبل از اینکه دچار وسواس شدید بشوم, محتاط بودم و فتواهای همه مراجع را مطالعه می کردم و سختگیرانه ترین فتوا را ملاک قرار میدادم. در باب نجاست تا جایی که من می دانم آیت ا... سیستانی سختگیرانه از سایر مراجع محترم تقلید, برخورد کرده بودند. مثلا ایشان اعتقاد دارند که برای تطهیر دست نجس شده با بول با آب لوله کشی دوبار باید اقدام کرد درحالی که بقیه مراجع تا جایی که می دانم تطهیر دست نجس شده با بول با آب لوله کشی را با یک بار شستن هم کافی می دانند. با توجه به این من دچار وسواس شدم, آیا می توانم تقلید در این مساله را از آیت ا... سیستانی را ادامه ندهم و به تقلید از سایر مراجع بپردازم ؟ مثلا آیت ا... مکارم شیرازی بسیار موارد رفع نجاست را حداقل برای من به صورت آسان تری بیان کردند.

5 - دلیل این اختلاف نظر بین آیت ا... سیستانی و سایر مراجع برای برطرف کردن و تطهیر مثلا دست نجس شده با بول, چیست ؟

6 - آیا من می توانم به علت بیماری وسواس, شستشو در حدی که از نظر بهداشتی اعتقاد به تمیزی پیدا کنم را ملاک تطهیر قرار دهم ؟ ( مثلا در نظرم با کمی شستشو دستم از نظر بهداشتی تمیز می شود اما شیطان من را وسوسه می کند که باید بیشتر بشورم و همین باعث میشود گاهی ساعت ها دستم را بشورم و آب را اصراف کنم و خودم هم اذیت می شوم. )

7 - موقع شستن دستها با آب لوله کشی اگر قطره آبی به کف سنگ رو شویی بخورد و دوباره به دست یا صورتم بخورد, پاک است ؟

8 - آیا در زمان های قدیم که با آب قلیل استحمام می کردند, چطور یک لباس نجس را می شستند در حالی ترشحات آب قلیل نجس شمرده میشود ؟

9 - اخیرا یک وسواس دیگر هم پیدا کردم, روی تلفظ "بسم ا... الرحمن الرحیم", مثلا گاهی صدها بار می گویم تا مطمئن شوم درست تلفظ کردم, آیا می توانم به دلیل بیماری وسواس و برای درمان, صرفا یکبار بگویم و از وسوسه های بعدی اطاعت نکنم ؟ ( حتی اگر بار اول سهوا اشتباه کرده باشم نه عمدا )

اگر راهکاری هم برای درمان اینجانب بفرمایید ممنون میشوم.

با تشکر

وسواس و نجاست

انجمن: 

سلام
من مدتيه وسواس دارم خواهش ميكنم بهم بگيد چيكار كنم.
من زمان اجابت مزاج لباسم خيس ميشه بعد همش فكر ميكنم نجس شده و اگر دست بزنم فكر ميكنم دستمم نجسه، و همش ميشورم، كلا بعد از دستشويي رفم مدتيه كارم اين شده كه همش چيزو تميز كنم واقعا خسته شدم.
راستش بعضي وقتا واقعا نميدونم چي پاكه چي نجس، همش ميترسم نجس باشه و نشورم و همه جا نجس بشه.
هميشه حس ميكنم دستم نجسه و بخاطر اينكه بقيه جاها نجس نشه و عذابم بيشتر نشه مدام دستمو ميشورم.
ميخوام اعتنا نكنم ولي نمدونم چطوري.
الان مدتيه هر وق دستشويي ميرم بعد وسايلي كه بهش دست زدمو ميشورم.
بخاطر اينكه استرسم زياده همش پوست لبمو ميكنم و چون شنيدم كندن پوست لب باعث نجس شدن ميشه اگر دستم به لبم بخوره فكر ميكنم نجس شده و ميشورم و اگر نشورم به هر جايي دست بزنم فكر ميكنم نجس شده، آيا نجسه؟
مشكل ديگه اي كه دارم اينه كه وقتي جايي نجس باشه همش خيال ميكنم بهش دست زدم و بايد دستمو بشورم.
خواهش ميكنم كمكم كنيد واقعا خسته شدم، كاش نجس و پاكي وجود نداشت..

نجاست لباس

سلام. خسته نباشید
من سوالی دارم که ذهنم رو بسیار مشغول کرده و عذابم میده. ماه پیش مادر من لباس من رو که نجس بوده داخل ماشین لباسشویی انداختن ( البته گفتن عین نجاستو قبلش پاک کردن ) اما من چند روز پیش وقتی در حال پوشیدن ان لباس بودم نجاست را روی آن دیدم و حتی با ناخن هم کشیدم و پاک شد. الان تمام لباس های من که با آن شسته شده و بقیه لباس ها که در همان بند رخت نجس خشک شده و لباس های دیگر و تخت و ... نجس هستند؟ بند رخت از آن جهت نجس است که دوباره لباس خیس روی ان انداخته ایم. آیا بجز خون و مدفوع چیز رنگی دیگری میتواند در لباس زیر رنگ دهد؟
آیا تمام لباس های من که بعد از آن شسته شده نجس است؟
ممنون میشم جواب بدید چون دارم دچار وسواس میشم

برچسب: 

غسل جنابت برای آبی که بصورت پرتابی و جهنده نبوده نیاز است؟

0با سلام بنده در ماموریت هستم و با همسر خود بطور مجازی در حال گفتگو بودم که با طرح برخی مسائل زناشویی مقداری آب (بصورت غیر جهشی و بدون ارضای نهایی جنسی) از من خارج شد.آیا این آب پاک هست یا جنب گشته و نیازمند غسل هستم؟آیا میتوانم نماز بخوانم یا نیازی به غسل هست؟
مرجع تقلید : آیت الله مکارم شیرازی

به دنبال درمان وسواس شدید

انجمن: 

سلام من الان 28 سالمهیک بار حدود 10 سال پیش سال 87 دچار وسواس شدم و حدود 4-5 ماه طول کشید از وسواس فکری شد بعدش به وسواس تو طهارت و نجاست تبدیل شد
دومین بار سال 90 تقریبا دچار شدم اینم یک مدت 4-5 ماه طول کشید


این بار سال 96 از دی تقریبا دوباره دجار شدم علتشم اینه که یک مشکل روحی روانی برام پیش اومده
بیشتر اذیت شدن من اینه چون لباسمو پاک نمیدونم ( یعنی شک دارم) به مسجد محل های زیارتی نمیرم
اصلا وحشت میکنم برم مثلا دست بزنم به ضریح امام رضا چون دستم نجسه اونجام نجس بشه و عذاب اخروی ابدی برای من نوشته بشه چون پاک ترین مکان ها را نجس کردم

موارد وسواسی من به ترتیب شک در طهارت در دستشویی - خروج رطوبت مشکوک - شک در درست بودن استبرا بیشتر است

درخواست راهنمایی برای رهایی از بیماری وسواس

انجمن: 

باعرض سلام وخسته نباشید.آدما بعضی وقت ها تو زندگیشون اشتباهی میکنن که جبران اون اشتباه کارساده ای نیست.توروبه خدایی که میپرستین توروبه امام حسین کمکم کنین.من پسری۲۲ساله هستم.ازبچگی کلاس قرآن میرفتم،مهم ترین چیزها تو زندگیم نماز وروزه هام بود.تااینکه دوم دبیرستان راه رو اشتباه رفتم وازمسیر درست منحرف شدم.ازدوم دبیرستان شروع به دیدن فیلم های بد وخودارضایی کردم.بخداقسم به عاقبت کارم اصلا فکرنمیکردم.بادست نجس به همه جادست میزدم وفرش ومبل وبالشت وهمه چیز رونجس میکردم.اصلا هیچ چیزبرام مهم نبود.نمیدونم واقعاچرااینقدر احمق بودم.ازهمه چیزافتادم وتمام نماز وروزه هام ترک شد،خانوادم روفراموش کردم وروز به روز بدبخت ترشدم.چندبارتوبه کردم اما بازهم توبه شکستم تااینکه ازدوسال پیش دچاربیماری وسواس شدم.ازدست نزدن به وسایل خونه واطرافیانم و...شروع شد تاالان که تنها آرزویی دارم بتونم نیم ساعت بدون بدبختی ازدرخونه برم بیرون.هربارتوبه میکردم که دیگه گناهم روتکرار نکنم،ولی وقتی به جایی توخونه دست میزدم میگفتم من که نجسم وهمه جانجس وراه برگشت ندارم،ولش کن بزارکارم رو ادامه بدم.وسواس من به قدری شدید شده که الان لیوان آبی که میخورم میدونم دارم آب نجس میخورم.غذاهامون نجسه،ظرفا،دست وپای پدر ومادرم،سقف خونه،پریز برق،تلویزیون و...گوشی موبایلم رو اینقدر شستم که سوخت.الان چندماه هست تحت درمان روان شناس وروان پزشک هستم.همه فکرمیکنن من بخاطر وسواسم دست به چیزی توخونه نمیزنم.اما من نادون بادست نجس بخداقسم به خیلی جاها دست زدم وبقیه خانواده هم بادست زدن انتقال میدادن به جاهای دیگه ومن نادون خیلی جاها رونجس کردم.به امام حسین اصلا فکر این روزا نبودم.حالا چندماه میشه که اکثر اوقات توخونه هستم ونمیتونم جایی زیاد برم.اگرقرار باشه تا دم در برم باید دوش بگیرم.به کسی دست نمیزنم.بعضی وقت ها حموم من به۶ساعت طول میکشید الان کمترشده ولی تعداد زیاد.امابخداقسم ازکارام پشیمون هستم ودیگه نمیخوام تکرارشون کنم.ای کاش خدا یکبار دیگه بهم فرصت میداد وخونه ووسایلی روکه نجس کردم پاک حساب میکرد.بخداقسم برای همیشه توبه میکردم.بخداقسم آرزوی مرگ دارم وقتی نمیتونم تا دم در برم،نمیتونم به نمک پاش دست بزنم.هرروزشاهد گریه های مادرم هستم.میگن خدامهربونه ومیبخشه...میدونم اشتباهم خیلی بزرگ بوده ولی هیچ جایی برگشتی نیست...فقط یکباردیگه؟یعنی باید تاآخرعمرم کثیف بمونم.وهرروز تواین لجن زاربیشتر فرو برم وازالان خودمو جهنمی بدونم؟بخدا من اشتباه کردم.غلط کردم.توبه میکنم.توروخداکمکم کنین،من نمیتونم کل وسایل خونه و دست پای همه وخونه همه رو بشورم.خدافقط میشه اینبار منو ببخشه،بخداقسم توبه میکنم وبرمیگردم...حقیقت تازگی ها وسواس داشتم روی آب هایی که درطول روز ازم خارج میشد،اصلا بدم میومد وحس نجاست میکردم.تااینکه بادفتر آیت الله وحید صحبت کردم وگفتن هرآبی ازم درطول روز خارج بشه پاکه وکل خونه هم پاک هست....امامن احمق نمیدونم چرانتونستم قبول کنم ودوباره برگشتم به همون آدم سابق.ازصبح بلند شدم تو ذهنم میگه اونا که ندیدن تو چقدر کثیف بودی وهمه جا رو نجس کردی واونا متوجه نشدن که میگن پاک هست.بخدا دیگه فرق بین شک ویقیین رونمیفهمم.دارم دیونه میشم اما الان چندروزه توبه کردم وسرقولم بخدا وایستم،فقط توروخدا بهم بگین میشه خدایکباردیگه خونه ووسایلم رو پاک حساب کنه ازامروزتا بتونم زندگی کنم،توروخدا ناامیدم نکنین دنیابرام جهنمه.بخدا آرزوی مرگ دارم،غلط کردم توروخداکمکم کنین.

چگونگی تطهیر تخت نجس شده

سلام
خسته نباشید
تختی ک با ادرار نجس شده را چجوری باید تطهیر کرد؟ آیا با دستمال مرطوب تمیز میشود؟
پیشاپیش مرسی ازتون

برچسب: