جمع بندی نافله ی شب بهتر است یا مطالعه در متون دینی؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نافله ی شب بهتر است یا مطالعه در متون دینی؟

با سلام. فرض کنید فردی در نیمه شبی بیدار است. او هم می تواند به خواندن نافله شب بپردازد و هم می تواند به کسب علم دین و مطالعه در متون دینی بپردازد و هم می تواند (مثلاً از طریق اینترنت، به تحقیق تبلیغ اسلام و دفاع از حق) اقدام کند. باید کدام را انجام بدهد؟

[=impact]

با نام الله
[=impact]


کارشناس بحث: استاد

tazkie;488949 نوشت:
با سلام. فرض کنید فردی در نیمه شبی بیدار است. او هم می تواند به خواندن نافله شب بپردازد و هم می تواند به کسب علم دین و مطالعه در متون دینی بپردازد و هم می تواند (مثلاً از طریق اینترنت، به تحقیق تبلیغ اسلام و دفاع از حق) اقدام کند. باید کدام را انجام بدهد؟

بسمه تعالی

قال رسول الله صلى‏ الله‏ عليه ‏و‏آله :

خَيرُ الدُّنيا وَالآخِرَةِ مَعَ العِلمِ وَشَرُّ الدُّنيا وَالآخِرَةِ مَعَ الجَهلِ ؛
خير دنيا و آخرت با دانش است و شرّ دنيا و آخرت با نادانى.
(بحارالانوار، ج79، ص170)

قال على عليه ‏السلام :

زَكاةُ العِلمِ بَذلُهُ لِمُستَحِقِّهِ وَإجهادُ النَّفسِ فِى العَمَلِ بِهِ؛
زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آنند و كوشش در عمل به آن است.

(غرر الحکم و درر الکلم،ص391)


قال الصادق عليه ‏السلام :

مَن تَعَلَّمَ العِلمَ و َعَمِلَ بِهِ و َعَلَّمَ لِلّهِ دُعِىَ فى مَلَكُوتِ السَّماواتِ عَظيما فَقيلَ: تَعَلَّمَ لِلّهِ و َعَمِلَ لِلّهِ و َعَلَّمَ لِلّهِ؛
هر كس براى خدا دانش بياموزد و به آن عمل كند و به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها به بزرگى ياد شود و گويند: براى خدا آموخت و براى خدا عمل كرد و براى خدا آموزش داد.
الذریعه الی حافظ الشریعه(شرح اصول کافی) ج1،ص56

-------------------------------------

الإمامُ الصّادقُ عليه‏ السلام :

شَرَفُ المُؤمِنِ صلاتُهُ بالليلِ ، وعِزُّ المؤمِنِ كَفُّهُ عن أعراضِ الناسِ .
شرافت مؤمن ، نماز شب اوست ، و عزّت مؤمن ، خوددارى او از لطمه زدن به آبروى مردم .

الكافي : 3 / 488 / 9 منتخب ميزان الحكمة : 330

الإمامُ العسكريُّ عليه ‏السلام :

إنَّ الوُصولَ إلَى اللّه عز و جل سَفَرٌ لا يُدرَكُ إلاّ بامتِطاءِ اللَّيلِ .
رسيدن به‏ خداوند عز و جل ، سفرى است كه جز با نشستن بر مركب شب ، پيموده نشود .
بحار الأنوار : 78 /380 /4 منتخب ميزان الحكمة : 464

این احادیث نمونه ای از احادیث بسیاری است که در فضیلت علم و نماز شب وارد شده است.اگر بخواهم در کوتاه ترین عبارت پاسخ شما را بدهم باید بگویم هر کاری را در جای خود انجام دهید،کسب علم و ترویج آن جای خود و عبادت نیز جای خود،اما اگر در چنین فرضی که بیان کردید قرار گرفتید،ببینید حال کدام را دارید همان را انجام دهید چون هر سه کار خوبی هستند.موفق باشید.من اگه جای اون فرد باشم نماز شب میخونم، چون در زمان های دیگر هم میتوان به کسب علم یا ... پرداخت ولی همیشه نمیتوان نماز شب خواند

سلام برخواهر گرامی تزکیه و دیگران دوستان عزیز:Gol:
همانگونه که یکخانه به ستون و دیوار و درو پنجره نیاز دارد انسان نیز به هر سه آنها نیاز دارد.نماز چون ستون دین , دیوار چون کسب علم و در و پنجره هم مانند مسیری برای نشر و تبلیغ دین است.
حالا نماز شب باعث تقویت ستون(نماز واجب) است ولی همانگونه که نبی اکرم (ص) روزی وارد مسجد شدند و به جمعی پیوستند که مشغول بحث علمی بودند و از طرفی میفرمایند محبوب ترین چیز نزد من نماز است...میتوان چنین استنباط کرد که طبق نظر استاد و دوستان دیگر تشخیص آن به عهده خود انسان است.
موفق باشید

سلام.
علامه تهرانی داستانی را تعریف می کردند که شخصی وارد می شود و جبراییل نازل می شود و می گوید این مرد تا قبل از نماز دیگر از دنیا می رود.
حضرت به مرد می گوید که تو تا قبل از نماز دیگر از دنیا می روی.
آن مرد می گوید یا رسول الله من به چه کاری مشغول باشم که افضل باشد؟
آن حضرت فرمودند به علم مشغول باش.
انتهای کلیپ صوتی.

حالا سوال این است که علمی که حضرت مورد نظرشان بوده چه علمی است؟
آیا مثلا فیزیک و شیمی هم همان علم است؟

این داستان یک کلیپ صوتی بود که سالیان پیش شنیده بودم. ممکنه تفاوتی جزیی داشته باشه

tazkie;488949 نوشت:
نافله ی شب بهتر است یا....؟

با سلام. فرض کنید فردی در نیمه شبی بیدار است. او هم می تواند به خواندن نافله شب بپردازد و هم می تواند به کسب علم دین و مطالعه در متون دینی بپردازد و هم می تواند (مثلاً از طریق اینترنت، به تحقیق تبلیغ اسلام و دفاع از حق) اقدام کند. باید کدام را انجام بدهد؟

سلام

نماز شب وقت زیادی را از شمانمیگیرد در حالی که کسب و ترویج علم وقت زیادی میخواهد لذا چون نماز راه نزدیکی به خدا و دوری از گناه و افتادن در دام شیطان و بسیاری خواص دیگر است توصیه بنده اینست که نماز شب ارجح است . یعنی اگرمیخواهید در همان جهت کسب علم و ترویج ان در دام شیطان نیفتید نماز شب را هرچند بصورت خلاصه فراموش نفرمایید . ومن الله توفیق

[="Navy"]

wvsonq;495856 نوشت:
حالا سوال این است که علمی که حضرت مورد نظرشان بوده چه علمی است؟

قال النّبيّ صلّي الله عليه وآله: إنّما العلم ثلاثة: آية محکمة أو فريضة عادلة أو سنّة قائمة. (الکافي، 32/1)[/]

پرسش:
فرض کنید فردی در نیمه شبی بیدار است. او هم می تواند به خواندن نافله شب بپردازد و هم می تواند به کسب علم دین و مطالعه در متون دینی بپردازد و هم می تواند (مثلاً از طریق اینترنت، به تحقیق تبلیغ اسلام و دفاع از حق) اقدام کند. باید کدام را انجام بدهد؟
پاسخ:
به این روایات توجه بفرمایید:
الف: قال رسول الله (صلى‏ الله‏ عليه ‏و ‏آله و سلم)

«خَيرُ الدُّنيا وَ الآخِرَةِ مَعَ العِلمِ وَ شَرُّ الدُّنيا وَ الآخِرَةِ مَعَ الجَهلِ (1) خير دنيا و آخرت با دانش است و شرّ دنيا و آخرت با نادانى»

ب: قال على (عليه ‏السلام )
«زَكاةُ العِلمِ بَذلُهُ لِمُستَحِقِّهِ وَ إجهادُ النَّفسِ فِى العَمَلِ بِهِ (2) زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آنند و كوشش در عمل به آن است»

ج: قال الصادق (عليه ‏السلام )
«مَن تَعَلَّمَ العِلمَ و َعَمِلَ بِهِ و َعَلَّمَ لِلّهِ دُعِىَ فى مَلَكُوتِ السَّماواتِ عَظيما فَقيلَ: تَعَلَّمَ لِلّهِ و َعَمِلَ لِلّهِ و َعَلَّمَ لِلّهِ (3) هر كس براى خدا دانش بياموزد و به آن عمل كند و به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها به بزرگى ياد شود و گويند: براى خدا آموخت و براى خدا عمل كرد و براى خدا آموزش داد.»

د:الإمامُ الصّادقُ (عليه‏ السلام )
«شَرَفُ المُؤمِنِ صلاتُهُ بالليلِ، و عِزُّ المؤمِنِ كَفُّهُ عن أعراضِ الناسِ (4) شرافت مؤمن، نماز شب اوست، و عزّت مؤمن، خوددارى او از لطمه زدن به آبروى مردم»

ه: الإمامُ العسكريُّ (عليه ‏السلام )
«إنَّ الوُصولَ إلَى اللّه عز و جل سَفَرٌ لا يُدرَكُ إلاّ بامتِطاءِ اللَّيلِ (5) رسيدن به‏ خداوند عز و جل ، سفرى است كه جز با نشستن بر مركب شب ، پيموده نشود .

این احادیث نمونه ای از احادیث بسیاری است که در فضیلت علم و نماز شب وارد شده است.اگر بخواهم در کوتاه ترین عبارت پاسخ شما را بدهم باید بگویم هر کاری را در جای خود انجام دهید،کسب علم و ترویج آن جای خود و عبادت نیز جای خود،اما اگر در چنین فرضی که بیان کردید قرار گرفتید،ببینید حال کدام را دارید همان را انجام دهید چون هر سه کار خوبی هستند.
پی نوشت:
1.
مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏،بحار الأنوار(ط- بيروت)،دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏، 1403 ق‏،ج1،ص204.
2.تميمى آمدى، عبد الواحد بن محمد،تصنيف غرر الحكم و درر الكلم‏،دفتر تبليغات‏، ايران؛ قم‏،1366 ش‏،ص44.
3.كلينى، محمد بن يعقوب‏،الكافي(ط- الإسلامية)،دار الكتب الإسلامية، تهران‏،1407 ق‏،ج1،ص35.
4.همان،ج3،ص488.
5
.مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏،بحار الأنوار(ط- بيروت)،دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏، 1403 ق‏،ج75،ص380.

موضوع قفل شده است