جمع بندی می خواهم حافظه ام مرا یاری کند!

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
می خواهم حافظه ام مرا یاری کند!

یکی از نعمت هایی که خدای متعال به ما عطا فرموده، و در زندگی خود از آن بهره فراوانی می بریم، حافظه است.
حافظه همان قدرت ثبت مطالب و نگهداری و به یاد آوری آنهاست.
اصولی علمی بر حافظه حاکم هست که اگر به دقت مورد توجه قرار بگیرد، قدرت ثبت و نگهداری و یادآوری آنها به مراتب بیشتر خواهد شد.
البته اشاره کنم، که در کنار این اصول تقویت تغذیه هم به نوبه خود موثر است.

1. علاقه
وقتی کسی علاقه اش به یادگیری و یاد آوری مطلبی زیادتر شود، در این صورت قدرت حافظه این فرد برای ثبت و یادآوری او بیشتر خواهد شد.
معمولا افرادی که در امر تحصیل هیچ علاقه ای به یاد گرفتن و یادآوری مطالب علمی را ندارند، همیشه با مشکل مواجه هستند.
پس اولین گام در تقویت حافظه داشتن علاقه و انگیزه قوی است .
2. توجه
در کنارعلاقه، توجه و دقت لازم هم ضروری است، بدون دقت و توجه لازم امکان ثبت و یاد آوری مطالب در حافظه بلند مدت، مقدور نخواهد بود.لذا از عوامل و افکاری که باعث از بین بردن تمرکز و حواس می شود، بایستی پرهیز کرد.
3. فهمیدن
اگربا علاقه، دقت لازم را در یادگیری رعایت کنیم به فهم صحیح می رسیم، در حقیقت اگر فهم اتفاق نیافتد، بعدا یاد آوری هم اتفاق نمی افتد، برای اینکه بفهمیم یاد گرفته ایم؛ می توان با نوشتن خلاصه آموخته ها (البته بدون مراجعه دوباره به مطالب) و تطبیق آن با مطالب حاضر در کتاب، یا بازگویی در پیش کسی که مسلط است.
برخی از ما چون به فهم دقیق و کامل نرسیده ایم، لذا یاد آوری و بیان مطالب آموخته شده با تکیه بر حافظه مقدور نخواهد بود، و از این نظر شاید احساس شکست و یا کودنی بکنیم، در حالی که واقعیت چیز دیگری است و باید با شناسایی عیب آن را اصلاح کرد.

4. قصد به یاد آوردن
وقتی انگیزه و قصد انسان این باشد که فقط بفهمد، چه بسا بعدا دربه یاد آوری آن با مشکل مواجه شود، پس در عین حال که خوب بفهمیم باید، تلاش و قصد لازم برای یادآوری آن هم داشته باشیم.
خود همین قصد باعث دقت بیشتر خواهد شد.
5. داشتن اعتماد به نفس
تلقین اینکه من نمی توانم به یاد بیاورم، از عوامل ضعف تلقی می شود، و باید این مشکل را اصلاح کرد، و همین عامل می تواند توانایی روحی و ذهنی فرد را در قدرت ثبت و یاد آوری حافظه فرد تاثیر گذارواقع شود.

با سلام

پاسخ تفصیلی: خوشبختانه امروز با پیشرفتِ علوم طبیعى و کشف اسرار و شگفتى هاى جهان طبیعت و ریزه کارى هاى ساختمان وجود انسان و حیوان و گیاه و ساختمان حیرت انگیز یک سلّول و یک اتم و نظام شگفت انگیز عالم ستارگان، درهاى خداشناسى به روى ما گشوده شده است، به طورى که به جرأت مى توان گفت تمام کتاب هاى علوم طبیعى کتاب هاى توحید و خداشناسى است، که به ما درس عظمت پروردگار را مى دهند; زیرا این کتاب ها، پرده از روى نظام جالب موجودات این جهان برمى دارد و نشان مى دهد که آفریدگار این جهان چه اندازه عالم و قادر است.
درون جمجمه ما را ماده خاکسترى رنگى پر کرده که آن را مغز مى نامیم و این مغز،مهم ترین و دقیق ترین دستگاه بدن ما را تشکیل مى دهد، زیرا کار آن فرماندهى تمام قواى بدن و اداره امور تمام دستگاه هاى جسم ما است.
براى پى بردن به اهمیّت این مرکز بزرگ بد نیست قبلا این خبر را براى شما نقل کنیم:
در جرائد نوشته بودند یک جوان دانشجوى شیرازى، در خوزستان دچار یک حادثه رانندگى شد و ضربه اى به مغز او وارد گشت ولى ظاهراً عیبى در وجود او حاصل نشد، تمام اعضاى او سالم بودند، امّا با نهایت تعجب تمام گذشته زندگى خود را فراموش کرد فکر او به خوبى کار مى کرد، مطالب را مى فهمید، امّا اگر پدر یا مادر خود را مى دید نمى شناخت. و هنگامى که به او مى گفتند، این مادر تو است، تعجّب مى کرد او را به خانه اصلیش در شیراز بردند و کارهاى دستى او را که بر دیوار اطاق نصب بود به او نشان دادند ولى با تعجّب به همه آنها نگاه مى کرد و مى گفت این نخستین بارى است که من اینها را مى بینم.
معلوم شد در این ضربه مغزى قسمتى از سلّول هایى که در حقیقت سیم اتّصال میان فکر و مخزن حافظه او است، از کار افتاده و مانند پریدن فیوز برق که باعث قطع برق و تاریکى مى شود بخش مهمّى از خاطرات گذشته او در تاریکى فراموشى فرو رفته است.
شاید نقطه اى که از کار افتاده به اندازه یک سر سنجاق بیشتر از مغز او نبوده باشد ولى چقدر اثر در زندگى او گذارده است و از این جا روشن مى شود که دستگاه مغز ما چه دستگاه پیچیده و پر اهمیّتى است.
مغز و سلسله اعصاب از دو بخش ممتاز تشکیل مى شود:
1- بخش سلسله اعصاب ارادى که تمام حرکات اختیارى بدن ما مانند راه رفتن، نگاه کردن، حرف زدن و... از آن سرچشمه مى گیرد.
2- اعصاب غیر ارادى که حرکات قلب و معده و مانند این دستگاه ها را اداره و رهبرى مى کند و از کار افتادن یک گوشه از این بخش مغز کافى است که قلب یا دستگاه دیگرى را از کار بیندازد.
«مخ» مرکز هوش، اراده، شعور و حافظه است و خلاصه یکى از حسّاس ترین بخش هاى مغز مى باشد و بسیارى از عکس العمل هاى روحى، همچون خشم و ترس و امثال آن مربوط به آن است.
اگر مخ جانورى را بردارند ولى اعصابش سالم باشد، زنده مى ماند امّا فهم و شعور را بکلى از دست مى دهد، مخ کبوترى را برداشتند، تا مدتى زنده بود امّا دانه که جلوى او مى ریختند، تشخیص نمى داد و با این که گرسنه بود نمى خورد و اگر به پروازش درمى آوردند آن قدر مى پرید تا به مانعى برخورد کند و بیفتد.
مرکز حافظه که بخش کوچکى از مغز ما را تشکیل مى دهد خاطرات تمام دوران عمر را با همه خصوصیاتش بایگانى کرده، هر شخصى که با ما ارتباط داشته است; خصوصیاتش را از نظر اندازه، شکل، رنگ، لباس، اخلاق و روحیات، همه را در بایگانى خود، نگهدارى کرده و براى هر یک پرونده مخصوصى تشکیل داده است. لذا بمجرد این که با آن شخص روبه رو مى شویم; فکر ما از لابه لاى آن همه پرونده ها پرونده او را بیرون کشیده و یک مطالعه فورى روى تمام آن مى کند; سپس به ما دستور مى دهد که چه عکس العملى در برابر او نشان دهیم.
اگر دوست است احترام و اگر دشمن است ابراز تنفر نماییم; امّا تمام این کارها به قدرى با سرعت انجام مى گیرد که تقریباً هیچ فاصله زمانى احساس نمى شود.
شگفتى این مسئله وقتى آشکارتر مى شود که بخواهیم آنچه را در حافظه خود نگهدارى کرده ایم; روى کاغذ به وسیله تصویرها و یا روى نوار، ضبط کنیم، بدون شک اوراق و نوارهاى زیادى را تشکیل مى دهد که مى تواند یک انبار بزرگ را پر کند; و عجیب تر این که براى بیرون کشیدن یک تصویر یا یک نوار از میان آنها عده زیادى مأمور و بایگان لازم است، ولى حافظه ما همه این کارها را به سادگى و به سرعت انجام مى دهد.
قرآن مجید مى گوید: «وَ فِی أَنْفُسِکُمْ أَ فَلاتُبْصِرُونَ»
(در وجود خود شما نشانه هاى بزرگى از قدرت و عظمت خدا است، آیا نمى بینید؟)

6. ایجاد ارتباط بین موضوعات
شناختن رابطه بین موضوعات و ایجاد رابطه دقیق و منظم بین مطالب جدید و قدیم می تواند، عامل مهمی در ثبت دقیق و فهم کامل مطالب موثر واقع شود.
برای تشکیل ارتباطات و تشخیص و تمیز دادن روابط، داشتن زمینه آگاهی هر چه بیشتر ضرورت دارد. در حقیقت وقتی موضوعات به طور کامل مورد مطالعه واقع شود و از جنبه های مختلف مورد دقت قرار بگیرد، روابط بین مباحث به خوبی روشن خواهد شد.
7. سازمان دهی
یک حافظه ی خوب همانند یک سیستم بایگانی است که به خوبی سازمان یافته و نگهداری شده باشد.
اگر ارتباط مطالب را خوب انجام بدهیم، مغز انسان توانایی انسجام و سازماندهی آنها را خواهد داشت. لذا مختصری تامل بعد از یادگیری و ایجاد رابطه ذهنی بین مطالب در سازماندهی آن نقش موثری خواهد داشت.

8. به کار گیری و تکرار
مرور و تکرار و استفاده از مطالب یاد گرفته شده می تواند توانایی یاد آوری را بیشتر و سریع تر کند.
در کنار اصول حاکم بر تقویت حافظه، خود شیوه های مطالعه ( مثل: محیط مطالعه مناسب، به کار گرفتن تمام حواس، به کارگیری فنون مطالعه، نوشتن برای کمک به فرا گرفتن، مرور کردن، تمرین، پرخوانی و...) هم برای ثبت دقیق در حافظه موثر می باشد.
ص97-151، چگونه حافظه خود را تقویت کنیم، دکتر جیمر وینلند، مترجم: شمس الدین زرین کلک، انتشارات مروارید.

سلام

در کنار مطالب کامل و مفید شما استاد نشاط عزیز ، با اجازه چندتا نکته ی کلی رو که به خاطر دارم بیان میکنم ...

برای تقویت حافظه باید اون رو زیاد در موقعیت چلنجی قرارش داد .. یکسری چیزا شاید ظاهرا مهم نباشن اما برای ذهن ورزش محسوب میشن .. مثلا وقتی دارین میرین محل کار یا دانشگاه یا پیاده روی .. مسیری رو که انتخاب میکنین سعی کنین متغییر باشه ، همیشه یک مسیر رو نرین .

موقع کار کردن ، مثلا ظرف شستن جارو کردن غذا پختن یا ورزش کردن و پیاده روی و اینها ،سعی کنید به کاری که دارید میکنید تمرکز کنید و به خودتون و اون حالتی که دارید .. یعنی در حال باشید ، در حال زندگی کنید .. نزارید فکرتون بپره اینور اونور و هی از این شاخه به اون شاخه پرواز کنه و رو بوم هر کی خواست بشینه !! تا دیدید که باز تمرکزتون از خودتون در حال ، پرید به جای دیگه سریع برش گردونید و از اون کاری که میکنید لذت ببرید .. هستن کسانیکه شکایت میکنن از اینکه مثلا بعد از جاروبرقی کشیدن کمر درد میگیرن ، با این کار این دردها هم از بین میرن :ok: امتحان کنید ...

حتما مدیتیشن و مراقبه و تخلیه تفکر رو داشته باشید ... روزی اقلا بیست دقیقه ... مهم نیست کجا هستید فقط خیلی خسته نباشید تو این حال ...اینکار کارکرد ذهن رو بالا میبره و فضای زیادتری رو حس میکنید که میتونید باهاش ارتباط برقرار کنید و مباحث رو حفظ کنید و به یاد بسپرید .

برای ذهن، تداعی خاطرات آنچنان فرقی با همون زمانی که اون اتفاقات افتاده نداره . یعنی انرژی ای که از مغز میکشه انگار تجربه کردن در دنیای واقعیه ! پس میتونید تصور کنید که تداعی خاطرات منفی ( مثل دیدن فیلم های منفی ) چه میکنن با ذهن و جسم ! سعی کنید با تکنیک های خاصی مثل تصویرسازی و خودهیپنوتیزم و ... انرژی منفی یا سم خاطرات بد رو بگیرید و تکرارش رو به حداقل برسونید و بعد از مدتی اصلا فراموششون میکنید .. چون هی ته نشین میشه تو ذهن واگر این لجن رو با تفکر دوباره هی بهم نزنیم دیگه بالا نمیان! و این کار هم باعث آرامش ذهن میشه و آرامش ذهن ، قدم موثری در تقویت حافظه ست .

در طول روز حتما اقلا نیم ساعت به آموختن یک زبان دیگه مشغول باشید .. پروسسی که ذهن در آموختن زبان دوم یا سوم طی میکنه خیلی پیچیده و خیلی تقویت کننده ست .

آیه الکرسی .. صلوات .. قرآن .. ذهن رو قوی میکنن .

ورزش کنید .. اصلا ورزش رو قطع نکنید .. و تغذیه هم که دیگه جای خود داره ( خیلی مهمه ولی خیلی زیاده مطالبش ) .. اما چیزی که خیلی کمک میکنه به تقویت حافظه خوردن مخلوط کنجد و عسل ، صبح زود یعنی ناشتاست ... :khoshali:

نیت پاک ، گذشت ، توکل به خدا ، دقت در آفریده های خدا ، تزرع و استغفار به درگاه خدا .. شخصا اینهارو موثر دیدم ، نمیدونم تابحال کسی بهش اشاره ای کرده یا نه اما شک ندارم که ذهن رو جلا میده همچنان که قلب رو ...

به انگشتان پا و انگشتان دستتون دقت کنید .. ورزش دادن و ماساژ دادن انگشتان پا و دست ، ذهن رو تقویت میکنه .. اگر بتونید که برید یوگا رو یاد بگیرید و اون حرکات خاص و ریز مربوط به عضلات رو یاد بگیرید ، بعد از مدتی متوجه میشید که یه آدم دیگه شدید !!

شبها قبل از خواب یا در طول روز هر وقت خواستید ، بایستید بعد از ناحیه کمر خم شید و سرتون رو آویزون کنید ( میتونید زانوهاتون رو خم کنیدتا به کمرتون فشار نیاد اگر انعطاف بدنی ندارید ) و درحالی که خون به سمت سرتون جریان داره ، کف سرتون رو ماساژ بدید قشنگ سر و گردنتون رو شل کنید و رلکس کنید .. یه یک ربع بیست دقیقه ای در طول روز جمعا این کاررو انجام بدید .. میتونید انگشتای دستتون رو آغشته کنید به روغن گیاهی بعد ماساژ بدید .. اما مهم اون جریان خونیه که به مغز میرسه ... این همه سرپا هستیم و خون کافی به مغز نمیرسه ، این راه خوبیه و اینکه دراز بکشید و پاهاتون رو بزنید به دیوار یا مبل که خون برگرده به پایین هم راه خوبیه ...

غذا زیاد نخورید ... غذای زیاد آدم رو کودن میکنه.

موقع یادگیری مطالب اصلا به ذهنتون دستور ندید که باید اینو حفظ کنم و باید سریع یاد بگیرم و اینجور چیزا .. چون ذهن عین یه کودک لج بازه ... بهش بگید عشقت کشید یاد بگیر نکشید نگیر ، من میخونم و کار خودمو میکنم ... بعد میبینید که خودش عین بچه ی خوب باهاتون راه میاد .. کارایی ذهن بالا میره و بسته به سخت و آسونی مطلب دیگه هرچقدر خواستید میتونید تمرین و تکرار کنید ..

:Gol:

سلامم
آخه فقط مبحث درس خوندن نیست

مثلا من خودم حرفای دیگرون یادم میره.... اینکه مثلا پدرم از صبح برگش خونه و دوباره رفت بیرون یا نه:Gig: یادم نمیمونه... فامیل ها...اسم مکانای مختلف.....مثلا یادم میره سری قبل سری چی با فلانی دعوام شده یا چی گفتم و چی گفته( البته این خوبه)
کلا خیلی داغونم من:Nishkhand:

امورى كه حافظه را تقويت مى ‏كند؛
مانند:
زدن مسواك،
استعمال بوى خوش،
دائم الوضو بودن،
نگاه به خط قرآن،
استنشاق،
پرهيز از گناه،
عمل به مستحبات و خوردن كشمش

امورى كه حافظه را كم مى‏ كنند؛
مانند:
گناه،
دروغ ‏گفتن،
گوش دادن به موسيقى،
غرور،
لجاجت و عصبانيت

سوال:
می خواهم حافظه ام مرا یاری کند، لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:
یکی از نعمت هایی که خدای متعال به ما عطا فرموده، و در زندگی خود از آن بهره فراوانی می بریم، حافظه است.
حافظه همان قدرت ثبت مطالب و نگهداری و به یاد آوری آنهاست.
اصولی علمی بر حافظه حاکم هست که اگر به دقت مورد توجه قرار بگیرد، قدرت ثبت و نگهداری و یادآوری آنها به مراتب بیشتر خواهد شد.
البته اشاره کنم، که در کنار این اصول تقویت تغذیه هم به نوبه خود موثر است.
1. علاقه
وقتی کسی علاقه اش به یادگیری و یاد آوری مطلبی زیادتر شود، در این صورت قدرت حافظه این فرد برای ثبت و یادآوری او بیشتر خواهد شد.
معمولا افرادی که در امر تحصیل هیچ علاقه ای به یاد گرفتن و یادآوری مطالب علمی را ندارند، همیشه با مشکل مواجه هستند.
پس اولین گام در تقویت حافظه داشتن علاقه و انگیزه قوی است .
2. توجه
در کنارعلاقه، توجه و دقت لازم هم ضروری است، بدون دقت و توجه لازم امکان ثبت و یاد آوری مطالب در حافظه بلند مدت، مقدور نخواهد بود.لذا از عوامل و افکاری که باعث از بین بردن تمرکز و حواس می شود، بایستی پرهیز کرد.
3. فهمیدن
اگربا علاقه، دقت لازم را در یادگیری رعایت کنیم به فهم صحیح می رسیم، در حقیقت اگر فهم اتفاق نیافتد، بعدا یاد آوری هم اتفاق نمی افتد، برای اینکه بفهمیم یاد گرفته ایم؛ می توان با نوشتن خلاصه آموخته ها (البته بدون مراجعه دوباره به مطالب) و تطبیق آن با مطالب حاضر در کتاب، یا بازگویی در پیش کسی که مسلط است.
برخی از ما چون به فهم دقیق و کامل نرسیده ایم، لذا یاد آوری و بیان مطالب آموخته شده با تکیه بر حافظه مقدور نخواهد بود، و از این نظر شاید احساس شکست و یا کودنی بکنیم، در حالی که واقعیت چیز دیگری است و باید با شناسایی عیب آن را اصلاح کرد.
4. قصد به یاد آوردن
وقتی انگیزه و قصد انسان این باشد که فقط بفهمد، چه بسا بعدا دربه یاد آوری آن با مشکل مواجه شود، پس در عین حال که خوب بفهمیم باید، تلاش و قصد لازم برای یادآوری آن هم داشته باشیم.
خود همین قصد باعث دقت بیشتر خواهد شد.
5. داشتن اعتماد به نفس
تلقین اینکه من نمی توانم به یاد بیاورم، از عوامل ضعف تلقی می شود، و باید این مشکل را اصلاح کرد، و همین عامل می تواند توانایی روحی و ذهنی فرد را در قدرت ثبت و یاد آوری حافظه فرد تاثیر گذارواقع شود.
6. ایجاد ارتباط بین موضوعات
شناختن رابطه بین موضوعات و ایجاد رابطه دقیق و منظم بین مطالب جدید و قدیم می تواند، عامل مهمی در ثبت دقیق و فهم کامل مطالب موثر واقع شود.
برای تشکیل ارتباطات و تشخیص و تمیز دادن روابط، داشتن زمینه آگاهی هر چه بیشتر ضرورت دارد. در حقیقت وقتی موضوعات به طور کامل مورد مطالعه واقع شود و از جنبه های مختلف مورد دقت قرار بگیرد، روابط بین مباحث به خوبی روشن خواهد شد.
7. سازمان دهی
یک حافظه ی خوب همانند یک سیستم بایگانی است که به خوبی سازمان یافته و نگهداری شده باشد.
اگر ارتباط مطالب را خوب انجام بدهیم، مغز انسان توانایی انسجام و سازماندهی آنها را خواهد داشت. لذا مختصری تامل بعد از یادگیری و ایجاد رابطه ذهنی بین مطالب در سازماندهی آن نقش موثری خواهد داشت.
8. به کار گیری و تکرار
مرور و تکرار و استفاده از مطالب یاد گرفته شده می تواند توانایی یاد آوری را بیشتر و سریع تر کند.
در کنار اصول حاکم بر تقویت حافظه، خود شیوه های مطالعه ( مثل: محیط مطالعه مناسب، به کار گرفتن تمام حواس، به کارگیری فنون مطالعه، نوشتن برای کمک به فرا گرفتن، مرور کردن، تمرین، پرخوانی و...) هم برای ثبت دقیق در حافظه موثر می باشد.[2]

[1]. چگونه حافظه خود را تقویت کنیم، دکتر جیمر وینلند، مترجم: شمس الدین زرین کلک،ص97-151، انتشارات مروارید.
[2]. سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: نشاط‌ : تاريخ: 20/ 10/ 1394

موضوع قفل شده است