قوم عاد کجا زندگی می کردند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قوم عاد کجا زندگی می کردند؟

با سلام.
حدیثی از امیرالمومنین ع هست که در مورد شهر دمشق فرمودند که این شهر همان ارم ذات العماد هست.

ولی اگر یه پرس و جویی کنید و اینترنت رو بگردید میبینید که اکثرا معتقدند که این قوم در شرق شبه جزیره عربستان در محلی که الان عمان قرار داره بوده.

شما چی می گید؟

قوم هود که طبق گفته بعضی سیزده قبیله بودند و نسبشان به عاد بن عوص بن ارم بن سام بن نوح می رسید و به همین جهت به قوم عاد موسوم شدند- مردمی ثروتمند و قوی هیکل و طویل العمر و دارای ثروت بسیار و درآمد سرشاری بودند.
سرزمین آنها احقاف در جنوب غربی جزیرة العرب و ما بین یمن و حضر موت یا بین یمن و مهرة واقع بود سرزمینی حاصل خیز و سر سبز و پر آب بود، که درآن زمان در سرزمینهای مجاور نظیر نداشت قوای بدنی آنها بحدی بود که می نویسند قطعه های بزرگ سنگ را از کوه می کندند و به صورت ستون و پایه به نخله های خرما تشبیه کرده اند و عمرهای طولانی آن را بین چهارصد سال و یا پانصد سال نوشته اند.
و همین ثروت بسیار و عمرهای طولانی و نیروی زیاد، بیشتر آنها را بغفلت و بی خبری و بالأخره ظلم و طغیان کشانده بود.
تا آنجا که به نقل قرآن کریم کسی را نیرومند از خود نمی شناختند«... و می گفتند: کیست که از ما نیرومند تر باشد؛ آیا نمی دیدند آن خدائی که آنها را آفرید نیرومندتر از آنان بود...»
فاصله طبقاتی در میان آنان فراوان دیده می شد، هر کس قدرت و نیروی بیشتری داشت به زیردستان خود بیشتر ستم می کرد و برای جمع کردن اموال بیشتر، بضعفاء و بیچارگان زیادتر زور می گفت، و بجای آنکه در برابر آن همه نعمت های وافر و قدرت و نیروی بسیاری که خدای تعالی به آنها عنایت کرده بود به سپاسگزاری و شکر وی اقدام کنند و موجب رستگاری آنان گردد بسرکشی و طغیان خود در زمین افزوده و راه استکبار و گردن کشی را پیش گرفتند.
تدریجا گناه بزرگ دیگری در میان آنها پیدا شد روی سابقه ای که از بت پرستان پیش در خاطر داشتند به ساختن بتها و پرستش آنها دست زده و به بزرگترین انحطاط بشری گرایش پیدا کردند.
در این وقت بود که خدای تعالی اراده فرمود تا هود را که از شهر و دیار خودشان بود و با آداب و رسوم و اوضاعشان آشناتر از دیگران بود برای هدایت آنان بفرستد و رسالت خود را به ایشان ابلاغ فرماید.
قصص القرآن(تاریخ انبیاء) به قلم، سید هاشم رسولی محلاتی. چاپ کلینی.

قوم عاد مردمی بودند که در قدیم الأیام در سرزمین احقاف واقع در بین یمن و عمان می زیستند، و از آن جهت ایشان به این اسم نامیده شدند که از نواده های مردی به نام عاد بودند، این قوم دیر زمانی در این سرزمین زندگی خوش و خرمی داشتند و خداوند نعمت های بزرگ و بسیاری بر ایشان ارزانی داشته بود، سرزمین نامبرده که امروز به صورت ریگزاری غیر مسکون در آمده آن روز دارای چشمه سارهای بسیار بود، مردمش در آبشخور آن چشمه ها مزرعه ها و بستانها ایجاد کرده، و قصرها بالا برده بودند.
علاوه بر این خداوند ایشان را مردمی قوی و نیرومن کرده، و خلاصه نعمتهائی به ایشان داد که تا آن روز آن نعمتها را برای أحدی از مردم عالم جمع نکرده بود، و لکن آن مردم هیچ بدین فکر نبودند که مبدأ آفرینش از کجا است؟ و از این همه نعمت از ناحیه کیست، و نهایت چیزی که در این باب به عقلشان رسیده سلیقه شان پسندیده بود این بود که بتهائی را معبود خود گرفته بدرگاه آنها روی آوردند وصورت به خاک پای آنها نهاده، و به هر نعمتی که می رسن شکر گزاری از بت ها کنند و در هر گرفتاری شکایت نزد آنها برند.
قصص القرآن(تاریخ انبیاء)، سید محمد باقر موسوی و علی اکبر عفاری،چاپ پنجم، چاپ خانه: حیدری

اخیرا در یکی از مناطق جنوب شرقی عربی عربستان کاوشگران گاز بقایای اسکلت انسانی را در اندازه خارق العاده پیدا کردندبیابان مورد نظر را یک چهارم خالی یا به عربی ربع الخالی می نامند . به این معنی که اگر شبه جزیره عربستان را به چهار بخش قسمت کنیم ، یک چهارم آنرا این بیابان شامل می شود کشف مذکور را گروه کاوشگر آرامکو انجام داده است در قرآن کریم خداوند می فرماید مردم خارق العاده ایی را خلق کرده که تا به حال مانند آن را خلق نکرده است .این مردم نام عاد نامیده می شدند که برای آنها پیامبری به نام هود فرستاده شد .آنهاخیلی بلند،بزرگ ،وخیلی نیرومند بودند. چنان بودندکه می توانستند بازو هایشان اطراف یک تنه درخت بگذارندوآن راازریشه بکنند.تعدادی از این مردم قدرت خود را علیه خداوند و پیامبر او صرف کردند و خداوند همه آنها را که پا را از فرمان خدا فراتر نهاده بودند، گرد آورد در نتیجه به دلیل نافرمانی ،‌ خداوند آنها را نابودساخت.این بقایا در عربستان سعودی متعلق هستند به قوم عادارتش سعودی منطقه را تحت حفاظت دارد و هیچکس بجز کارکنان آرامکو حق ندارد وارد آن شود.این مکان به شکل مخفی و پنهان حفاظت و نگهداری می شود اما یک هلیکوپتر نظامی ارتش سعودی تعدادی عکس هوایی از منطقه گرفته است که یکی از عکس ها از طریق اینترنت به بیرون نشت کرده .(هنر fotoshap)كالا با يد تحقيق بشود
منبع internet

موثق;98644 نوشت:
اخیرا در یکی از مناطق جنوب شرقی عربی عربستان کاوشگران گاز بقایای اسکلت انسانی را در اندازه خارق العاده پیدا کردندبیابان مورد نظر را یک چهارم خالی یا به عربی ربع الخالی می نامند .

[=verdana]با سلام
دوست گرامی چنین چیزی وجود ندارد!!قبلا دراین مورد در سایت گفتگو شده و این قضیه چیزی جز یک شاهکار هنر عکاسی نیست !
[=Verdana]در این تاپیک توضیح داده شده

کشف انسانهایی با 11متر قد و ارتباط آن با قوم عاد!!!

[=verdana]
یا حق

با سلام.
مطالب شما مفید بود ولی به سوال من اشاره نکردید:
منظور حضرت امیر در بعضی از روایات که دمشق رو ارم ذات العماد معرفی کردند چیه؟
برای مثال:
ثم يخرج من الکوفه مائه الف ما بين مشرک و منافق حتي يقدموا دمشق لا يصدوهم عنها صاد، و هي ارم ذات العماد.
بحارالانوارج53 ص83

موضوع قفل شده است