فتوای مراجع درباره اختلاط دختران و پسران

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فتوای مراجع درباره اختلاط دختران و پسران

آیا شرعا این اختلاط جایز است، وظیفه مسئولان آموزش عالی كشور و متولیان این مراكز چیست» و یازده مرجع تقلید در پاسخ به سئوال ذكر شده چنین مرقوم فرموده‌اند:

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:هر كس باید بر طبق مقررات به وظایف شرعی و قانونی خود، از جمله امر به معروف و نهی از منكر اقدام كند.

آیت الله بهجت (ره): واضح است كه باید از اختلاط پیش‌گیری كنند.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: واضح است كه اختلاط مذكور حرام است و علاوه بر آن مفاسد و تبعات سوء بسیار بر آن مترتب است و متاسفانه در اثر بی توجهی مسئولان روز به روز دامنه آن گسترده‌تر می‌شود؛ البته جدا كردن كلاس‌های دختران و پسران كار لازمی است، چون معلوم است كه اختلاط بین نامحرم مفسده زیاد دارد، به‌طور كلی ورود زن بدون رعایت موازین اسلامی در صحنه اجتماع و دوشادوش مردان در همه امور شركت كردن، مفاسد بسیار دارد كه مجال شرحش نیست و بلكه از كثرت وضوح نیاز به شرح ندارد گذشته از اینكه به موازات آن، لطمه‌های فراوان به خانواده و تربیت اطفال و امور منزل وارد می‌شود.

خداوند متعال جامعه مسلمانان را از فتنه‌ها و مفاسدی كه بیشترش در اثر غرب‌گرایی و تقلید از كفار و اعمال و رفتار آنها حفظ فرماید و عفاف و حجاب و شخصیت ارزشمند اسلامی بانوان مسلمان را در حصن حصین ایمان و تعهد خودشان از هر گزند و خطری مصون بدارد و مردها را نیز در اظهار غیرت، شجاعت و صراحت عطا فرماید و بر دانشجویان متعهد مسلمان است كه مثل سایر مطالب كه موكدا از اولیای دانشگاه می‌خواهند مراعات تعالیم و ظواهر اسلامی را بخواهند كه هم دانشجویان در معرض محرمات قرار نگیرند و هم دانشگاه از یك جریان‌های ضد ارزشی و مفاسد مصون بماند.

آیت‌الله مكارم شیرازی: در مواردی كه امكان جداسازی هست باید این كار صورت پذیرد و در مواردی كه این كار امكان پذیر نیست بر پسران و دختران لازم است كه از خودآرایی و تحریك دیگران جدا بپرهیزند.

آیت‌الله نوری همدانی: مسئولان محترم مربوطه در این جهت عنایت و قوت بیشتری داشته باشند.

آیت‌الله سبحانی: در كشورهای اسلامی باید كوشش شود مراكز آموزشی از نظر دختر و پسر جدا باشند. وظیفه این است كه از اختلاط در آموزشگاه‌ها جلوگیری شود و دانشگاه دختران غیر از دانشگاه پسران باشد.

آیت‌الله مظاهری: اختلاط جایز نیست و گناه آن خیلی بزرگ است. در فرض مذكور باید اختلاط نباشد و بر مسئولان مربوطه واجب است این‌گونه مفاسد را رفع كنند.

آیت‌الله سیستانی: امر مربوطه به خود فرد است اگر بیم افتادن به گناه نداشته باشد اشكال ندارد.

آیت‌الله علوی گرگانی: لازم است متولیان امر آموزش از اختلاط نامحرمان جلوگیری كنند و حتی‌المقدور از اختلاط فضای دانشگاه‌ها جلوگیری كنند. این‌گونه اختلاط‌ها مناسب شئونات مراكز اسلامی نیست و هیچ‌گونه خدمتی به جامعه علمی نمی‌كند و لازم است مسئولان امر از این‌گونه مسایل جلوگیری كنند.

آیت‌الله مدنی تبریزی: اختلاط دختر و پسر در مراكز آموزشی و غیره كه منجر به گناه باشد جایز نیست.

آیت‌الله حكیم: اختلاط بین آنها در مراكز مزبور مكروه است و لكن چون غالباً موجب كثیری از محرمات می‌شود لازم اجتناب از آن است.

http://www.aftabnews.ir/vdcawon6i49nw01.k5k4.html
http://tabnak.ir/fa/pages/?cid=123556
http://www.mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=8596


فکر می کنم بین مراجع عظام تقلید بالا بهترین و زیرکانه ترین پاسخ را آیت الله العظمی سیستانی داده :Gol:
موضوع قفل شده است