جمع بندی علل افزایش مزاحمت های خیابانی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علل افزایش مزاحمت های خیابانی


همه ما مخصوصا دختران هم می دانند و هم بارها با این معضل مواجه شده اند که مدام افرادی به عناوین گوناگون در خیابانها چه از طریق موتور و ماشین و یا در هنگام پیاده روی با اعمال و کلمات و رفتار ناپسند باعث مزاحمت های خیابانی می شوند
.
این رفتارها روز به روز دارد بیشنتر می شود و هر روز بیشتر از روز قبل می شود.به نظر شما علت افزایش این رفتارها علیرغم وجود قوانین مختلف شرعی و همچنین نهادهای محتلف نظارتی چیست؟


با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

سوال:
نظر شما علت افزایش مزاحمت های خیابانی نسبت به خانم هاودختران علیرغم وجود قوانین مختلف شرعی و همچنین نهادهای محتلف نظارتی چیست؟

پاسخ:
با سلام خدمت شما دوست گرامی

مزاحمت های خیابانی بخشی از خشونت علیه زنان است که دلایل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی دارد. به لحاظ اخلاقی جامعه ایران دچار بداخلاقی و کم اخلاقی شده است و تجاوز به حریم دیگران در جامعه ما صورت می گیرد این تجاوز به حریم منحصر به زنان نیست و گاها بر عکس این قضیه هم دیده شده است
و اگر با نگاهی دقیق تر بخواهیم به آن بنگریم هر نوع رعایت نکردن حقوق شهروندی و دینی یک نوع تضییع حقوق افراد جامعه است که می توان بی حجابی را از آن جمله دانست(در یک نگاه اعم)
برای این مزاحمت های خیابانی دلایل مختلفی را می توان پیجویی کرد که اهم آنها هنجار شکنی اجتماعی است
یکی از دلایل این مسئله نداشتن آگاهی مردان از تاثیر مثلا متلک گویی ها بر روح و روان زنان است. برخی مردان تصور می کنند متلک گفتن یکی از شیوه های برقراری ارتباط است و زنان از متلک شنیدن لذت می برند.
در حقیقت مردان گاهی اوقات از روی ناآگاهی متلک گویی می کنند و قصدشان برقراری ارتباط و دوستی است. برخی از مردان نیز با متلک گویی احساس قدرت می کنند. به نظر می رسد متلک گویی و آزار دادن های خیابانی زنان بخشی از فرایند مردانگی و جز نمودهای آن در جامعه است.
گاهی نیز دلیل آزارهای خیابانی آسیب رساندن به دیگران به منظور تخلیه و تسکین خود است. برخی از مردان به دلیل بیماری های روانی تنش های خود را این گونه از بین می برند.
مزاحمت‌های خیابانی و به ویژه مزاحمت‌هایی که به اشکال گوناگون برای زنان ایجاد می‌شود موضوع جدیدی نیست؛ اما در سال‌های اخیر با تحصیل بیشتر دختران در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، افزایش آمار اشتغال آنها نسبت به گذشته و به طور کلی حضور گسترده‌تر آنها در سطح جامعه، این مزاحمت‌ها بیشتر به چشم می‌خورد.
افزایش بد حجابی ، کم شدن تعلقات دینی و دین داری ، دیدن شبکه های ماهواره ای، شرکت در شبکه های اجتماعی مخرب و در یک کلام افزایش گرایش به فرهنگ غرب و الگو برداری از آن برای مناسبات اجتماعی بی غیرتی و بی یند و باری و گرایش به آزادی های جنسی و... همه و همه می تواند علل افزایش این مزاحمت ها شود .
البته تذکر این نکته خالی از لطف نیست که اکثر قریب به اتفاق مزاحمت های خیابانی برای زنان بی حجاب و بد حجاب که محرک جنسی مزاحمان اند رخ می دهد و کمتر می توانید ببینید که مزاحمان خیابانی برای افراد با حجاب کامل مزاحمت ایجاد کنند.

موضوع قفل شده است