ضرورت مشاوره قبل از ازدواج

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ضرورت مشاوره قبل از ازدواج

سلام.یه سوال در مورد مشاوره قبل از ازدواج داشتم که ضرورتش تا چه حد هست و چه مطالبی گفته میشه؟
تست هایی که میگیرن تا چه حد سودمنده؟
چند جلسه لازمه که برگزار بشه؟ تعداد ساعت هایی که لازمه چقدره؟
در آخر هم اگه میشه لطف کنید آدرس یا تلفن یا هر راه ارتباطی با دکتر شاهین فرهنگ اگه دارید در اختیار بنده بگذارید...هر چه قدر که جستجو کردم فایده ای نداشته
ممنونم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

کار مشاور این است که به شما اطلاعات می دهد و طبیعی است که هر چه اطلاعات شما در هر زمینه ای بیشتر باشد، تصمیم گیری شما در آن زمینه نیز دقیق تر خواهد بود. مثلا اگر شما در مورد لوازم الکتریکی اطلاعات کاملی داشته باشید، وقتی می خواهید یک وسیله الکتریکی بخرید قطعا نسبت به زمانی که هیچ اطلاعاتی ندارید تصمیمتان دقیق تر خواهد بود. در مشاوره های قبل از ازدواج هم همین است. شما بناست فردی را برای یک عمر زندگی انتخاب کنید. برای چنین انتخابی اولا باید خودتان را به طور کامل بشناسید تا بتوانید در هنگام انتخاب مورد مناسب خود را انتخاب کنید ثانیا باید روش شناخت و انتخاب را بلند باشید تا بتوانید فرد مورد نظر را به درستی بشناسید و ثالثا اگر کسی که متخصص این مسئله است در امر شناخت به شما کمک کند انتخابتان دقیق تر خواهد بود.

لذا حیطه کاری مشاوره قبل از ازدواج را می توان به سه بخش تقسیم کرد:
یکی بخش مربوط به کمکی است که در شناخت خودتان به شما می کند تا با خلقیات و روحیات خود بیشتر آشنا شوید. در این مرحله تست های روانشناسی در کنار مصاحبه های حضوری کارساز است؛ هر چند خود تست به تنهایی نمی تواند شناساننده کامل باشد. حتی در مورد اینکه در حال حاضر شما آمادگی ازدواج را دارید یا خیر هم مشاور می تواند نظر بدهد. گاهی ممکن است شما اختلال خاصی داشته باشید که تا به آن حال متوجه آن نبوده اید که ورود شما با وجود این اختلال به زندگی مشترک مشکل ساز است. مشاور این موارد را شناسایی و به شما گزارش می دهد و اگر مایل باشید به درمان شما کمک می کند.
بخش دوم مربوط به اطلاعات کلی در مورد معیارهای درست و نادرست ازدواج و روش های شناخت و ... است که این مسئله بیشتر در قالب مشاوره های گروهی انجام می شود.
بخش سوم مربوط به کمکی است که در شناخت طرف مقابل و تطبیق خلقیات و روحیات شما با طرف مقابل انجام می شود. در این مرحله هم ممکن است مشاور از تست های روانشناسی کمک بگیرد و ممکن هم هست که بگوید نیازی به این تست های نیست و مصاحبه و گفتگوی تک نفری و دو نفری کافی است. تقریبا همان کارهایی که در مرحله بخش اول گفته شد در این بخش هم انجام می شود و اگر طرف مقابل مشکل خاصی داشته باشد مشاور به شما می گوید. همانطور که می دانید مشاور فقط به شما اطلاعات می دهد و هیچ وقت جای شما تصمیم نمی گیرد؛ بلکه تصمیم گیرنده اصلی خود شما هستید.

تعداد جلسات و ساعت آن هم به تشخیص و برنامه مشاور بستگی دارد.

پیروز و سربلند

با سلام

پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج

این پرسشنامه با سۆالاتی آسان ام کلیدی و مهم طراحی شده است که زوجین با پاسخ دادن به آنهابه صورت فردی سپس بحث با یکدیگر در این باره می توانند به شناخت بهتری از یکدیگر در این پرسشنامه زوجین کمک می کند تا نقاط قوت و ضعف ارتباط خود را ارزیابی کنند. این پرسش ها به شکل تمرینی برای خود ارزشیابی است که زوجین در مرحله ی آمادگی برای ازدواج می توانند آن را تکمیل کنند حتی زوجینی که ازدواج کرده اند نیز می توانند به آن پاسخ دهند.
هدف این پرسشنامه این است که بتواند تفکر را در زوج ها برانگیزاند و مباحثی را مطرح کند که تعهد آن ها را به عشق ورزیدن و گرامی داشتن یکدیگر در دوران های مختلف و فراز و نشیب های زندگی شان افزایش دهد.

رابطه کارآمد و مناسب یکی از بهترین عوامل ازدواج موفق است. اگر زوج ها بتوانند به گونه ای صادقانه احساسات خود را بیان کنند شانس شان برای یک ازدواج شاد و موفق افزایش می یابد. سۆالاتی که زوجین در این زمینه می توانند پاسخ دهند شامل موارد زیراست:

آیا هر دو نفر شما درباره اهمیت برقراری ارتباط خوب و مناسب توافق دارید؟
آیا شما دو نفر از چگونگی برقراری ارتباط با یکد یگر راضی هستید؟
آیا شما وقت و زمان کافی برای برقراری ارتباط داشته اید؟ (حداقل 6 ماه نامزدی) هر یک از شما شخصیت دیگری را چگونه توصیف می کنید؟
آیا وقتی درباره چیزی که در ذهنتان می گذرد با شریک زندگیتان صحبت می کنید مطلب را می فهمد؟
آیا شما درباره ی اینکه از او بپرسید خواسته هایش چیست احساس راحتی می کنید؟
آیا شما دو نفر از سطح هوشی یکسان برخوردار هستید؟
آیا علایق مشترک دارید؟
آیا نظام ارزشی و اعتقادی شما مشترک است؟
اگر شما ناامید یا افسرده باشید آیا شریک زندگی آینده شما حمایت و دلگرمی برای شما ایجاد می کند؟
آیا از شیوه تصمیم گیری و ارتباطتان راضی هستید؟
آیا با یکدیگر به تفریح و بازی می پردازید؟
سرگرمیهای شما دو نفر چیست؟
آیا به یکدیگر افتخار می کنید؟
به نظر شما وظایف و مسئولیت های یک زن و یک شوهر چیست؟
آیا شما روحیه ی مبارزه طلبی دارید یا اهل گذشت هستید؟
آیا هر دو یک مذهب دارید؟ آیا شما به یکدیگر در نزدیک شدن به خدا کمک می کنید؟ چگونه؟
آیا برای انجام مراسم مذهبی با یکدیگر برنامه ریزی می کنید؟
دیدگاه شما نسبت به ازدواج و طلاق چیست؟
آیا می توانید سه هدف از ازدواج کردن را نام ببرید؟
احساس شما نسبت به یک ازدواج موفق چیست؟
آیا درباره تربیت مذهبی کودکانتان با یکدیگر توافق دارید؟
آیا در نگرش شریک زندگی تان نسبت به باورها و مناسک مذهبی راضی هستید؟
آیا شما یکدیگر را با یک عشق از منظر الهی دوست دارید؟
آیا خانواده های یکدیگر را تأیید می کنید؟
آیا آنها رابطه ی شما را تحکیم می کنند؟
آیا می توانید خانواده های یکدیگر را بپذیرید و آنها را درک کنید؟
چگونه باخانواده های یکدیگر رابطه برقرار خواهید کرد؟
آیا از میزان ارتباط خانواده ی همسرتان در رابطه مشترکتان راضی هستید؟
آیا دوستان مشترک دارید؟
نحوه ی ارتباط با دوستانتان چگونه است؟ چقدر؟
آیا شما روابط حل نشده و پیچیده ای در گذشته داشته اید؟

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

yalda solimani;792595 نوشت:
با سلام

پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج

آیا شما وقت و زمان کافی برای برقراری ارتباط داشته اید؟ (حداقل 6 ماه نامزدی) هر یک از شما شخصیت دیگری را چگونه توصیف می کنید؟


سلام
یه سوال کوچولو
یعنی 6 ماه نامزدی قبل از ازدواج باید باشه؟؟؟
با این حساب تفاوتش با لفظ نامانوس دوست دختر چیه پس؟[/]

یا زینب کبری;792715 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]
سلام
یه سوال کوچولو
یعنی 6 ماه نامزدی قبل از ازدواج باید باشه؟؟؟
با این حساب تفاوتش با لفظ نامانوس دوست دختر چیه پس؟

باسلام چناب........ یا زینب کبری

نامزدی توافقی است به منظور ازدواج که این توافق تا چه حد اخلاقی و حقوقی است جای بحث فراوان دارد به نظر می رسد فارغ از تعهدات اخلاقی در عالم حقوق نیز بتوان این توافق را عقدی کاملاً معتبر دانست قوانین بسیاری از کشورها و از آن جمله سوئیس به طور مفصل نهاد نامزدی را مورد بحث قرار داده اند. نکته اینجاست که به طور قطع این عقد و یا قرارداد نه یک قرارداد لازم بلکه از جمله عقود جایز است یعنی طرفین می تواند آن را فسخ کنند. قواعد راجع به نامزدی در مواد 1035 تا 1040 قانون مدنی ایران بیان شده است قانونگذار در این مواد علاوه بر تعریف آثار حاکم بر دوره نامزدی با توجه به ضرورت و واقعیت های موجود در جامعه قواعدی را در خصوص بر هم خوردن نامزدی نیز پیش بینی کرده است که بدان اشاره می شود.
چون نکاح قراردادی مهم است و برای طرفین آثار خطیری به بار می آورد قانونگذار به طرفین این حق را داده است که تا آخرین لحظه قبل از وقوع عقد از تصمیم خود بازگردند و وعده ازدواج را به هم بزنند. انصراف از یک تصمیم نسنجیده و خلف وعده زناشوئی هر چند که از نظر اخلاقی مذموم باشد بهتر از آن است که زن و مرد، خانواده متزلزل تشکیل دهند و یک عمر را در رنج و مشقت به سر ببرند. قانونگذار در ماده 1035 قانون مدنی در این باره بیان داشته است. «وعده ازدواج ایجاد علقه زوجیت نمی کند اگر چه تمام یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای موقع ازدواج مقرر شده پرداخت شده باشد بنابراین هر یک از مرد و زن مادام که عقد ازدواج جاری نشده می تواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمی تواند به هیچ وجه او را مجبور به ازدواج کرده و یا از جهت صرف امتناع از وصلت مطالبه خسارتی کند»

امین;792579 نوشت:
تعداد جلسات و ساعت آن هم به تشخیص و برنامه مشاور بستگی دارد.

ممنونم از پاسختون
تعداد جلسات معمول و رایج چند جلسه هست؟
من دو جا رو تماس گرفتم ، یه مشاور گفتن شیش ماه و در کل 60 ساعت...یه مشاور دیگه گفتن دو جلسه ی یک ساعتی..تفاوت زیادی داشتن.میخواستم بدونم تعداد جلسات معمول چند جلسه بهتره باشه؟

سـردرگـم;793387 نوشت:
ممنونم از پاسختون
تعداد جلسات معمول و رایج چند جلسه هست؟
من دو جا رو تماس گرفتم ، یه مشاور گفتن شیش ماه و در کل 60 ساعت...یه مشاور دیگه گفتن دو جلسه ی یک ساعتی..تفاوت زیادی داشتن.میخواستم بدونم تعداد جلسات معمول چند جلسه بهتره باشه؟

سلام. خواهش می کنم

همانطور که عرض شد تعداد جلسات بستگي به تشخيص مشاور مي تواند به 4-5 جلسه حتي بيشتر برسد. مثلا اگر مشاور احتمال وجود اختلال بدهد لازم است مصاحبه بگيرد و پرسشنامه هاي باليني پركند. شش ماه و 60 ساعت هم احتمالا یا منظور مشاور چيز ديگري بوده؛ مثلا دوره ای آموزشی مد نظر داشته و يا اینکه ایشان متوجه سؤال شما نشده است.

موضوع قفل شده است