شگردهای ارتباط موثر

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شگردهای ارتباط موثر

گاهی وقت‌ها وقتی صحبت از مهارت می‌شود ناخود آگاه ذهنمان به سمت چکش و آچار و اره و پیچ گوشتی یا چرخ خیاطی و قلاب و سوزن نخ می‌رود. انگار در ذهن بعضی از ما جا افتاده که مهارت یعنی آقا پسرها از پس مکانیکی و تعمیر وسایل منزل و لوله کشی و کارهایی از این قبیل بر بیایند و دختر خانم‌ها هم صد البته بکوشند تا کدبانوی خوبی بوده و نمره آشپزی و خیاطی، ‌ گلدوزی و خلاصه کلام هنرهای دستی شان 20 باشد. صد البته که داشتن چنین هنر‌ها و مهارت‌هایی می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات زندگی ما را برطرف کند. اما در دنیای امروز وقتی صحبت از مهارت به میان می‌آید منظور فقط مهارت‌های فیزیکی اینچنینی نیست. در واقع اگر پنچر گیری ماشین را بلد نباشی ممکن است گاهی وقت‌ها خیلی به درد سر بیفتی اما زیاد هم لازم نیست نگران باشی چون در هر مکانی که ماشینت پنچر شود با چند دقیقه این طرف و آن طرف بالاخره یک مکانیک پیدا می‌شود که پنچری ماشینت را بگیرد. اگر هم خیاط خوبی نیستی و حتی در صورت سوراخ شدن نوک جورابت به دلیل عدم مهارت در سوزن نخ کردن آن را دور می‌اندازی زیاد نگران نباش، ‌ تعداد افراد علاقه‌مند به خیاطی کم نیست و تو می‌توانی برای رفع این نیازت از آنها کمک بگیری. تنها در یک صورت لازم است تا نگران باشی، ‌خیلی هم نگران و آن در صورتی است که تو توانایی برقراری ارتباط مناسب و منطقی با دیگران را نداشته باشی.

یک واقعیت غیرقابل انکار
این یک واقعیت است تمام انسان‌ها توانایی انجام تمام کارها را ندارند و استعداد‌های مختلف به شکل متفاوتی میان ما آدم‌ها تقسیم شده است و شاید به همین دلیل انسان موجودی اجتماعی خلق شده تا در تعامل با دیگران بتواند نیازهای مختف روحی و جسمی و همچنین نیازهایی که زندگی در جامعه برایش به‌وجود می‌آورد برآورده سازد. از نگاه دکترمهنوش محمدی نداشتن توانایی و استعداد بسیاری از کارها شاید گاهی برایمان دردسر ساز شود، اما در صورتی که از توانایی و استعداد لازم برای ارتباط مؤثر و تعامل با دیگران برخوردار باشید می‌توانید خاطر جمع باشید که در هیچ زمینه‌ای به در بسته برخورد نخواهید کرد.
به گفته این روانشناس این یک اصل غیر قابل انکار است، ‌ همه ما این را از نزدیک لمس کرده‌ایم که افرادی که در برقراری ارتباط استعداد و توانایی بیشتری دارند با وجود داشتن نقاط ضعف زیاد در زندگی اجتماعی خود بسیار موفق تر از کسانی هستند که استعداد بیشتری دارند اما در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران ضعیفند.


افراد با مهارت و افراد بی مهارت
نمی دانم شما جزو کدام دسته از افراد هستید افرادی با استعداد در برقراری ارتباط یا افرادی که در این زمینه کمی ضعیفند؟ اما به هر حال اصلاً نگران نباشید زیرا به گفته کارشناسان امر بخش مهمی از توانایی تعامل و بر قراری ارتباط با دیگران امری اکتسابی است که اگر بخواهید می‌توانید این مهارت را در خود ایجاد کنید. البته کمی خلاقیت می‌خواهد که یقیناً شما خلاقیت لازم را دارید.
برای اینکه بتوانید با اشخاص متفاوت ارتباط برقرار کنید باید در برابر هر فرد رفتاری متفاوت از خودتان نشان دهید. در واقع اگر از شیوه مورد علاقه طرف مقابل استفاده کنید شک نکنید که نظر مثبت وی جلب می‌شود.

شنونده خوب؛ دوست خوب
به گفته دکتر محمدی برای آنکه بتوانید طرف مقابلتان را به خوبی بشناسید راهکارهایی وجود دارد، ‌ اولین راهکار این است ؛شنونده خوبی باشید. «کارل راجرز» در بررسی‌های روانشناختی خود به این نتیجه رسیده است که ‌ارتباط واقعی زمانی ایجاد می‌شود که به سخنان مخاطب خود به خوبی گوش فرادهیم، ‌به این مفهوم که متوجه شویم او چه منظور و چه احساسی دارد.
در واقع او را درک کنیم. بنابراین گوش دادن مؤثر به مخاطب یعنی بتوان مانند او دید، ‌ شنید و احساس کرد. در واقع این نوعی همگام شده و برقراری ارتباط مؤثر است. به باور این روانشناس برای آنکه به مخاطب خود نشان دهید که به شکلی کاملاً مؤثر به حرف‌هایش گوش می‌دهید با آرامش خاطر و اطمینان بنشینید و نگاهتان را به چشمان مخاطب خود بدوزید. واقعاً با دقت به حرف‌هایش گوش دهید و حتی گاهی از او توضیح بخواهید، ‌مطمئن باشید او خوشش می‌آید و تصور می‌کند که مطالبش برای شما مهم بوده و به آن توجه داشتید.

چگونه سخن گفتن
این هم توصیه خانم دکتر است ؛مهم نیست با چه کسی دارید صحبت می‌کنید چون در نهایت باید به سبکی مؤدبانه و شمرده و با جملاتی کوتاه اما گویا و در نهایت اعتماد به نفس حرف بزنید. این نکته آخر را فراموش نکنید چون زمانی که شما با تردید حرف بزنید دیگران به شما اعتماد نمی‌کنند. لبخند بزنید و اگر حس می‌کنید طرف مقابل هم می‌خواهد حرف بزند به او این فرصت را بدهید.
«همدلی از همزبانی بهتر است» این یک ضرب المثل قدیمی است و مثل بسیاری از ضرب حرف‌های قدیمی‌ها بسیار استخوان‌دار است. همراه شدن با روحیه دیگران و به نوعی همگامی و همدلی یکی از راهکارهای برقراری ارتباط با آنهاست. در واقع وقتی شما با کسی همگام می‌شوید به او می‌گویی، من مثل تو هستم و می‌توانی روی من حساب کنی که وقتی با کسی همگام می‌شوید، ‌ در قدم بعدی، او همگام با شما شده است. البته برای همگام شدن با دیگران باید خودتان هم روحیه انعطاف‌پذیری داشته باشید در غیر این صورت این روش برقراری ارتباط به دردتان نمی‌خورد. البته نداشتن روحیه انعطاف‌پذیری بخش زیادی از قدرت برقراری ارتباط را از شما سلب می‌کند.

دنیا را از چشم طرف مقابل ببینید
یکی دیگر از راهکارهای برقراری ارتباط این است که بدانیم طرف مقابلمان چگونه اطلاعات را پردازش می‌کند. در واقع اگر بتوانیم مخاطبمان را درست درک کنیم و بشناسیم که او چگونه بهتر درک می‌کند برگ برنده ارتباط را در دست داریم. وقتی بدانید دیگران اطلاعات را چگونه پردازش می‌کنند،‌ می‌توانید اطلاعات خود را به گونه‌ای انتقال دهید که با درک آنها همخوانی داشته باشد. حتماً این را می‌دانید که اشخاص بر اساس نوع درکشان به چند دسته پدیداری یا تصویری، ‌ احساسی و شنیداری تقسیم می‌شوند که به ترتیب درکشان از طریق دیدن، ‌حس کردن و در واقع لمس مسائل و در نهایت شنیدن حاصل می‌شود پس برای برقراری ارتباط با هر شخص از روش متناسب با روحیه اش بهره بگیرید مطمئن باشید موفق می‌شوید.

مهم‌ترین اصل موجود
و در نهایت و شاید از همه مهم‌تر این باشد که سعی کنید دیگران را دوست داشته باشید.
امام صادق (ع) می‌فرمایند: «می‌خواهید بدانید دیگران نسبت به شما چگونه قضاوت می‌کنند به خود بنگرید که نسبت به آنها چگونه نگاه می‌کنید.» پس طبیعی است که احساسات دیگران نسبت به ما انعکاسی از احساسات ما نسبت به آنهاست.


منبع

موضوع قفل شده است