شوهر دزد

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شوهر دزد

برای یک شوهری که دزد هست،وظیفه همسرش چیست؟

هر کار هم می کند اصلاح نمیشه، از او هم بچه دارد

با تشکر

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد امیـد

برای یک شوهری که دزد هست،وظیفه همسرش چیست؟

هر کار هم می کند اصلاح نمیشه، از او هم بچه دارد

با تشکر

 

سلام

در مورد مشخصات و ویژگی های شوهرتان توضیح نداده اید. قبول دارم که زندگی با مردی که از راه دزدی درآمد کسب می کند سخت است.

این مرد به خاطر منافع شخصی حاضر است منافع دیگران را زیر پا بگذارد. احتمالا برای توجیه کارهای اشتباهش به دروغ متوسل می شود و از اعتماد شما سوءاستفاده می کند. احتمال دارد گاهی بخواهد با چرب زبانی و صمیمی شدن یا برانگیختنِ احساسِ همدردی، شما را به سوی بکشاند تا با او کنار بیایید و به خاطر کارهای اشتباهش توبیخش نکنید. شاید بعضی وقت ها برایتان هدیه بخرد تا شما را به سمت خود جذب کند. از همه بدتر امکان دارد وقتی از راه های بالا ناامید شود، از زور و قدرت برای مجبورکردن شما به موافقت با دزدی استفاده نماید و شما را مورد آزار جسمی قرار دهد. شما بعد از سال ها زندگی به این نتیجه رسیده اید که شوهرتان اصلاح نمی شود و به راه اشتباهش ادامه می دهد. برای برخورد مناسب با همسرتان، به شما توصیه هایی ارائه می دهم:

- ابتدا نقاط ضعف موجود در شخصیت خود که شوهرتان از آنها سوءاستفاده می کند را شناسایی کنید و سعی نمایید که آنها را برطرف نمایید. مثلا ممکن است شما خانمی دلسوز هستید که دوست دارید بدون توجه به نیازهای خودتان، خواسته های شوهرتان را برآورده کنید. در این صورت باید بدانید که مردها از زن هایی که بیش از حدّ دلسوزی می کنند و خواسته ها و نیازهای خودشان را نادیده می گیرند بعد از مدتی دلزده می شوند و احساس می کنند که این خانم ها اعتماد به نفس کافی ندارند؛ یعنی تصور می کنند که این خانم ها از توانایی های خود اطلاعی ندارند یا نمی توانند به درستی از آنها استفاده کنند و نمی توانند روی پای خود بایستند. برای اینکه اعتماد به نفس خود را تقویت نمایید، به دنبال پیروزی ها و موفقیت های کوچک باشید. پیروزی های کوچک سبب افزایش انگیزه و اشتیاق برای مواجهه با سختی ها می شوند. به خاطر داشته باشید وقتی موفقیت های کوچکی را پشت سر هم به دست آورید، اعتماد به نفس تان افزایش می یابد و این افزایش اعتماد به نفس برای مدتی طولانی با شما خواهد بود. سرگرمی های جدیدی برای خود بیابید. در زمینه ای که استعداد دارید، فعالیت نمایید. ورزش کنید. کتاب های مفید مطالعه نمایید و در گروه های خانم هایی که حرفه یا هنر مفیدی را انجام می دهند و با یکدیگر همفکری می نمایند (خارج از فضای مجازی) عضو شوید. سعی کنید برای فعالیت های مفید که باعث رشد شخصی تان می شود، وقتی بیابید. به این صورت پس از مدتی، هم نظر مثبت تری در مورد خود می یابید و هم شوهرتان بیشتر روی شما حساب می کند و برای نظراتتان اهمیت بیشتری قائل می شود.

- شما چون از شوهرتان فرزندی دارید، احساس می کنید نمی توانید از او جدا شوید. من هم به عنوان یک مشاور به شما توصیه نمی کنم که از شوهرتان طلاق بگیرید. اما این مسألهْ دلیل نمی شود که شما از موضع تان درباره اشتباه بودنِ کار شوهرتان کوتاه بیایید. با شوهرتان رک و روراست باشید و قاطعانه به او بگویید که کارش را قبول ندارید. هنگام انتقاد از شوهرتان، از رفتار قابل مشاهده اش انتقاد کنید و شخصیت او را زیر سؤال نبرید تا حساسیّت زیادی ایجاد نکند.

مثالِ انتقاد از شخصيت شوهر و زیر سؤال بردن شخصیت: بی احساس هستی، خودخواه هستی، تنبل هستی.

- هنگام انتقاد از رفتار همسر بهتر است از قالب زير (روش XYZ+خواسته) استفاده کنيد تا موثرتر باشد:

« وقتي که در موقعيتِ X ، عملِ Y را انجام دادی، احساسِ Z به من دست داد. ميشه کار ... را انجام دهی؟(خواسته)».

مثال اول: وقتی می بینم برای به دست آوردن پول (X) از اموال دیگران استفاده می کنی(Y) خیلی غصه می خورم(Z). میشه دنبال کار حلالی باشی تا من و بچه مون بهت افتخار کنیم؟(خواسته).

مثال دوم: وقتی می بينم شب ها(X) با دوستانت خوش گذرانی می کنی و صبح ها می خوابی(Y) ناراحت ميشم و غصه می خورم(Z). ميشه از اين به بعد، بیشتر با من و بچه ها وقت بگذرونی؟(خواسته).

- خواسته تان را با کلمات «میشه...؟» ، « لطفاً...» یا «بهتر نیست...؟» مطرح کنید تا احتمالِ قبول کردنِ آن بیشتر شود. خودِ شما وقتی شوهرتان دستوری می دهد، ناراحت می شوید و دوست ندارید آن را انجام دهید. شوهرتان هم از شنیدنِ دستور خوشحال نمی شود.

هر بار که درخواستی را مطرح می کنید به یک یا دو رفتار اشاره کنید. زیرا اگر درخواست شما مفصّل و طولانی باشد، شوهرتان کلافه می شود.

از کلماتی مثل «چرا» برای سؤال از رفتار همسرتان استفاده نکنید. وقتی با کلمه «چرا» از همسرتان در مورد رفتارش سؤال می پرسید، تصور می کند که در حال بازجویی از او هستید و می خواهید آزادی اش را محدود نمایید. سعی کنید همیشه از همان قالب بالا(روش XYZ+خواسته) برای بیان خواسته هایتان استفاده کنید.

- محدودیت های رفتاری برای شوهرتان تعیین کنید:

به این فکر کنید که چه نوع رفتارهایی را می توانید از شوهرتان بپذیرید. مشخص کنید که وقتی شوهرتان به کمک شما نیاز دارد، در مورد چه کارهایی می تواند روی کمک تان حساب کند. مثلا با توجه به گذشته ممکن است متوجه شوید که شوهرتان گاهی می خواهد از شما برای انجام کارهای اشتباهش سوءاستفاده کند. این موارد را به صورت کتبی معین کنید و در مواقع لزوم، به شوهرتان یادآوری نمایید که چه رفتارهایی را می توانید تحمل کنید و چه خواسته هایی را به هیچ وجه برآورده نمی سازید. یک دفترچه بردارید و مسائل پیش آمده را در آن بنویسید. این کار به شما کمک می کند که موقعیت های آینده را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید و در مورد اینکه چه کاری درست است، بهتر تصمیم بگیرید.

ادامه دارد...

موضوع قفل شده است