***** ربیع المولود = بهار ولادت *****

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
***** ربیع المولود = بهار ولادت *****


ربیع ناز مند با ناز آمد
دو بلبل بر سر آواز آمد
روید از باغبان گل بپرسید
کدامین غنچه در پرواز آمد؟

صلوات عرض ارادت و برقراری پیوند با محبوب ترین مخلوق خدا و هدایتگر آدمیان و جنیان و امام و مقتدای همه جهان خلقت و خلیفه مطلق خداست.
وقتی فرد صلوات می فرستد ، توجه می کند که این درود فرستادن خواست خدا و مطلوب او است. پس می فهمد حتما پیامبر و اهل بیت او نزد خدا ارزش بی نظیر دارند و آن گونه اند که خدا دوست می دارد. پس سعی می کند همرنگ آنان شود و پیرو آنان گردد و سالک راه حق شده و به تحقق بخشیدن به هدف خلقت همت می گمارد زیرا هدف خلقت بنده شدن است و پیامبر و اهل بیت ایشان اسوه بندگی هستند.
خدا با ارزش دادن به صلوات بندگان را به پیروی از رسول خدا و اهل بیت سوق می دهد . ما با صلوات فرستادن ضمن درود فرستادن به برترین بنده خدا به سوی همرنگی با او حرکت می کنیم و موجبات با او بودن را ایجاد می کنیم .
روایات اسلامى اهمیّت فوق العاده اى براى صلوات بر پیامبر ذکر کرده و در منابع شیعه و اهل سنّت ثواب و پاداش فوق العاده اى براى این عمل ذکر شده، به اندازه اى که مایه شگفتى است;
این همه اهمیّت براى چیست؟ چه فلسفه اى در صلوات بر پیامبر نهفته است؟
نخستین فلسفه آن این است که پیامبراکرم(صلى الله علیه وآله) و مقام شامخ او فراموش نشود، و لازمه آن این است که اسلام و برنامه هاى اسلامى متروک نمى شود و به این ترتیب ادامه صلوات بر پیامبر رمز بقاى اسلام و نام مبارک او است.
دیگر این که این صلوات و درود سبب مى شود که به مقام والاى آن حضرت بیشتر آشنا شویم و از اخلاق و اعمال و صفاتش الگو بگیریم.
از بعضى تعبیرات استفاده مى شود که صلوات بر آن حضرت، باعث پاکیزگى اخلاق و طهارت اعمال و ریزش گناهان مى شود; چنان که در زیارت جامعه مى خوانیم:
«وَ جَعَلَ صَلاَتَنَا عَلَیْکُمْ وَ مَا خَصَّنَا بِهِ مِنْ وِلاَیَتِکُمْ طِیباً لِخُلْقِنَا وَ طَهَارَةً لاَِنْفُسِنَا وَ تَزْکِیَةً لَنَا وَ کَفَّارَةً لِذُنُوبِنَا;
خداوند صلوات ما را بر شما (پیامبر و آل پیامبر) و ولایت ما را نسبت به شما، سبب پاکیزگى اخلاق، طهارت نفوس و نموّ و رشد معنوى و کفّاره گناهان ما قرار داده است»(1).
در روایات متعدّد دیگرى نیز اشاره به بخشودگى گناهان، به هنگام درود بر پیامبر و آل او شده است.
از طرفى صلوات و درود بر پیامبر و آل او، رحمت تازه الهى را بر روح پاک آنها فرو مى فرستد و از آنجا که آنها منبع فیض اند، از سوى آنها به امّت نیز سرازیر مى شود. بنابراین، درود و رحمت بر آنها، در واقع درود و رحمت بر خود ما است.
اضافه بر این، فرستادن صلوات و درود بر آن بزرگواران، نوعى حق شناسى و قدردانى و تشکّر از زحماتى است که براى هدایت امّت کشیده اند و بى شکّ این حقّ شناسى و قدردانى اجر و پاداش الهى دارد.

________________________________________

1 زیارت جامعه کبیره.

بهار ماه‏ ها، ربیع الاول است چرا که آثار رحمت الهی و ذخایر برکات خداوندی در این ماه پدیدار می‏ شود و انوار جمال الهی بر زمین و زمینیان می‏ تابد. ولادت رسول اکرم(ص) اشرف و سید موجودات و نزدیک‏ ترین خلق به خدا، در این ماه بوده است. حلول ماه ربیع الاول، ماه جشن و سرور اهل بیت(ع) مبارك باد.


[h=1]رسول مهربانی ها را بشناسیم[/h][h=2]در آن روز نوزادی به این عالم خاکی قدم نهاد که بعد از چهل سال از سوی خداوند بعنوان آموزگار وحی و مربی برترین فرهنگ زیستن به اهل جهان معرفی گردید. تولد پربرکت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بنا به نقل در 17 ربیع الاول عام الفیل مطابق با سال 570 میلادی است.[/h]تولد پربرکت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بنا به نقل در 17 ربیع الاول عام الفیل مطابق با سال 570 میلادی است، آغاز تولدی نوین و روز اعطای مدال سعادت و رستگاری از سوی حضرت حق برای جامعه بشریت است. این مولود ویژگی اخلاقی خاص و عصرگذاری داشت که در ذیل چند مورد را مرور می کنیم

[=&quot]
[=&quot]

    [*=right]

:

[h=2][=&quot]مهربانی و عطوفت پیامبر اکرم[/h]

از منظر قرآن کریم یکی از شاخصه های مهم ویژگی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله، اخلاق زیبا و برخورد شفقت آمیز با دیگران بود . آن بزرگوار با داشتن این خصلت ستودنی توانست در طول 23 سال، دل های بسیاری را به خود شیفته کرده و به صراط مستقیم هدایت نماید، در حالی که هیچ قدرت بشری توان چنین کار شگفتی را نداشت . خداوند متعال این عامل اساسی را چنین شرح می دهد: «فبما رحمة من الله لنت لهم ولو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک؛ به برکت رحمت الهی در برخورد با مردم نرم و مهربان شدی و اگر خشن و سنگدل بودی، از اطراف تو پراکنده می شدند.»

اساسا بیانات ایشان این موضوع متجلی است که فلسفه بعثت برای تکمیل مکارم اخلاق و اخلاقی زیستن است و می فرمود: «انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق؛ همانا من برای به سامان رساندن فضائل اخلاقی مبعوث شده ام.»

[=&quot]ابراز محبت و مهرورزی آن حضرت نه تنها شامل دوستداران ایشان و اهل ایمان می شود، بلکه مخالفین آن بزرگوار نیز از اخلاق نرم و شفقت آمیز آن گرامی بهره مند بودند و این سبب جذب آنان به سوی اسلام می گردید . به همین جهت خداوند متعال پیامبر اکرم اش را تحسین کرده و فرمود: «وانک لعلی خلق عظیم؛ و یقینا تو دارای اخلاق عظیم و برجسته ای هستی


IMAGE(file:///C:\Users\MA-SAD~1\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.jpg)
[h=2]دلسوزی برای اهل ایمان
[/h]کسانی که خود را وقف اصلاح جامعه کرده و برای سعادت افراد آن از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند و با دلسوزی و عشق و علاقه به انجام وظایف محوله می پردازند، بدون تردید جایگاه خود را در جامعه و دل های مردم تحکیم بخشیده و ارتباط نزدیکی با مخاطبان خود پیدا می کنند، در نتیجه مردم به آنان به دیده احترام نگریسته و اعتماد کرده و به آسانی گفته ها و خواسته هایشان را می پذیرند . مردم به کسانی که در واقع دنبال اصلاح جامعه و رفع گرفتاری های جمع باشند،ابراز علاقه و احترام می کنند، اگر این دلسوزی و خدمات بی ریا، مخلصانه و فقط برای رضای خداوند عالم باشد، نتیجه آن مضاعف و توفیق در کار حتمی و قطعی خواهد بود.
این ویژگی در رهبران الهی و پیشوایان جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است . قرآن در مورد پیامبر اکرم اسلام را با این خصلت پسندیده معرفی کرده و می فرماید: «لقد جاءکم رسول من انفسکم عزیز علیه ما عنتم حریص علیکم بالمؤمنین رءوف رحیم؛ همانا فرستاده ای از خود شما به سویتان آمد که رنجهای شما بر او سخت است و اصرار بر هدایت و راهنمایی شما دارد و نسبت به مؤمنان دلسوز و مهربان است.»
خداوند متعال به کسانی که دلسوزی و مهربانی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله را نوعی ساده لوحی قلمداد می کردند و اغماض و چشم پوشی آن وجود گرامی را در مورد افراد خطاکار، سطحی نگری انگاشته و چنین می فرماید: «ومنهم الذین یؤذون النبی ویقولون هو اذن قل اذن خیر لکم یؤمن بالله ویؤمن للمؤمنین ورحمة للذین آمنوا منکم والذین یؤذون رسول الله لهم عذاب الیم؛ از آنها کسانی هستند که پیامبر را آزار می دهند ومی گویند: او آدم خوش باوری است! بگو: خوش باور بودن او به سود شماست، او به خدا ایمان دارد و مؤمنان را تصدیق می کند و برای مؤمنان شما رحمت است، اما کسانی که
رسول خدا صلی الله علیه وآله را می آزارند عذاب دردناکی در پیش دارند.»
پیامبر اکرم اسلام نه تنها از انحراف و کجروی های برخی از مسلمانان آزرده خاطر می شدند، بلکه از گمراهی و نادانی نامسلمانان نیز در رنج و عذاب بودند. تا اینکه خداوند متعال از دلسوزی رسول خویش چنین یاد می کند: «فلعلک باخع نفسک علی آثارهم ان لم یؤمنوا بهذا الحدیث اسفا؛ گویی می خواهی به خاطر اعمال ناروای آنان، اگر به این گفتار ایمان نیاوردند، خود را هلاک کنی