راهکارهایی برای ایمنی از آسیبهای فضای مجازی

تب‌های اولیه

31 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهکارهایی برای ایمنی از آسیبهای فضای مجازی

با سلام
عرض ادب و احترام
خدمت اسک دینی های عزیز

نسل امروزه با تکنولوژی جدید و بی نظیری آشنا هستند که همه نقاط جهان را به هم نزدیک کرده است
و فضایی ترسیم کرده که هیچ کسی همدیگر را نمی شناسد
ولذا تجربه زندگی در این فضا برای همه وسوسه کننده است

زندگی در فضای مجازی می تواند آسیب هایی را به دنبال داشته باشد
که آگاهی از این آسیب ها کمک به بهتر زندگی کردن در این فضا خواهد کرد

در ادامه به ارائه راهکارهایی در این زمنیه خواهیم پرداخت
دوستان اگر تجربه ای در این زمنیه دارند در اختیار دیگران قرار دهند

موفق وموید
یاعلی

[=arial]آموزش مهارتهای لازم به نسل جوان

آشنا کردن جوانان مخصوصا دختران به آسیبهای فضای مجازی و آموزش راههای صحیح استفاده از فضای مجازی توسط خانواده‌ها به فرزندان خود می‌تواند از بروز مشکلات برای جوانان وخانواده‌ها جلوگیری نماید. خانواده‌ها نباید به تکنولوژی که آشنایی بدان ندارند را به راحتی در دسترس جوانان قرار دهند.

والدین اگر به فکر غذای جسمی فرزندان خود هستند، باید به فکر غذای روحی فرندان خود نیز باشند و اجازه ندهند هرکسی در فضای مجازی هر غذای مسمومی را وارد فکر و اندیشه جوانان خویش نماید و نسبت به حضور فرزندان خود در دنیای مجازی حساسیت بیشتری داشته باشند.

والدین می‌توانند با کسب آگاهی از فضای مجازی استفاده صحیح از اینترنت را به فرزندان خود آموزش دهند و جوانان را با مقوله اینترنت و فضای مجازی بیشتر و بهتر آشنا نمایند.

در این میان نهادهای فرهنگی باید آموزشهای لازم را به والدین بدهند و فاصله آنها را با نسل امروز کمتر کنند.

ادامه دارددددد

سلام علیکم
یکی از راه کار ها می تواند معرفی سایت های مناسب و تعین وقت محدود دسترسی زیرا زمان نامحدود اعتیاد می آورد.

[=arial]همراهی خانواده با فرزندان

از آسیبهای اینترنت، تنها بودن فرزندان در دنیای مجازی است. خانواده‌ها باید آگاه باشند که فرزندان خود را در فضای مجازی به تنهای رها ننمایند.

همان طور که خانواده‌ها حساسیت ویژه‌ای در تنها نبودن دختر و پسر نوجوان در محیط بیرون از خانه دارند دقیقا همان حساسیت را باید در فضای مجازی هم داشته باشند و نگذارند نوجوانان خودبه تنهایی وارد دنیای مجازی باشند

رایانه و یا لب‌تاب نباید در فضای دنج خانه و دور از چشم اعضاء خانواده باشد برای عدم برانگیختن حساسیت نوجوانان در کنترل ایشان، والدین می‌توانند رایانه را در فضایی باز و جلوی چشم اعضا خانواده بگذارند و استفاده از سیستم رایانه باید همگانی باشد.


هر چند برخی نرم‌افزارها بری پنهان نگهداشتن اطلاعات و پوشه‌های شخص وجود دارد ولی اگر خانواده‌ها آگاهی کافی داشته باشند می توانند این موارد را هم کنترل نمایند.
البته در این مورد خانواده باید صمیمیت خود را حفظ کند و فرزند حس نکند پدر و مادرش نقش پلیس در خانه را دارند.

[=arial]ایجاد فضای صمیمی درخانواده

جمعی صمیمی که پدر ومادر اصلی‌ترین پایه‌های آن را تشکیل می‌دهند و اصلی‌ترین عامل نزدیکی اعضاء خانواده به هم محبت است.
محبت کیمیایی است که والدین باید آن را مدام به خانواده تزریق نمایند که غفلت از این مساله باعث بروز حوادثی تلخ میان اعضاء خانواده خواهد شده و کانوان صمیمی خانواده را از هم خواهد پاشید.


اصل مساله محبت باید به فرزندان آموزش داده شود تا فرزندان در مواجهه با محبتهای جعلی بیرون از خانه توان تشخیص محبت جعلی از محبت اصلی را داشته باشند شیادان و سودجویان در دنیای خارج و بیشتر در فضای مجازی به دنبال طعمه‌های خود با قلاب محبت‌اند.

دنیای مجازی ساده‎ترین فضا برای ابراز عشق و محبتهای جعلی سودجویان نسبت به نوجوانان مخصوصا دختران هست اگر فرزندان در کانون خانواده مورد محبت قرار نگیرند و طعم شیرین محبت اصلی را نچشند، در مواجهه با محبتهای جعلی بیرون از خانواده تسلیم خواهند شد و توان تشخیص محبت جعلی از اصلی را نخواهند داشت.

هیچ مساله ای نمی تواند والدین را از ابراز محبت به اعضاء خانواده باز دارد و هیچ عذر و بهانه ای از والدین در عدم محبت با اعضاء خانواده پذیرفتنی نیست.
آموختن محبت واقعی در خانواده به فرزندان یکی از وظایف پدر و مادر است در کنار کسب درآمد و به فکر خوراک و پوشاک فرزندان بودن و...... والدین نمی‌توانند این وظیفه اصلی را نادیده بگیرند که در صورت اهمال در این رسالت آسیبهای جبران‌ناپذیری بر کانون خانواده خواه نشست که شاید جبران ناپذیر باشد.

[=arial]ایجاد رابطه اعتماد بین والدین و فرزندان

فرزندان از کودکی به والدین خود اعتماد دارند پدر و مادر خود را قبول دارند با ایشان درددل می‌کنند و حرفهای خصوصی خود را به ایشان می‌گویند.
این والدین هستند که با برخی اعمال ناصحیح سلب اعتماد از فرزندان خود می‌کنند.

عدم درک صحیح کودک در صورت انجام خطا و اشتباه، سرکوفت زدن به کودک در صورت انجام خطا، مطرح کردن خطاهای کودکان در بین فامیل و دوستان کودک، مقایسه‌های نابجای کودک با هم سن و سالان دوست و فامیل، احترام نگذاشتن به شخصیت کودک در اجتماع در صورت انجام خطا همه و همه باعث سلب اعتماد فرزندان از والدین می‌شود
و در صورت بروز خطا و اشتباهی از سوی کودکان، به والدین خود اعتماد نمی‌کنند و بهترین راه در امان ماند از سرزنشهای والدین را مخفی نگهداشتن و یا حتی دروغ گفتن می‌دانند.

به دلایل مختلفی نوجوانان می‌توانند دچار خطا و اشتباه در فضای مجازی شوند فرزندان باید به پدر و مادر خود اعتماد داشته باشند تا در صورت بروز لغزشی به اطلاع والدین برسانند تا از آسیبهای احتمالی بعدی جلوگیری شود.

هرچند برخی اشتباهات در فضای مجازی مثل انتشار عکس شخصی و اسرار خانوادگی و..... چون آب رفته‌ای است که هرگز به جوی برنخواهد گشت ولی باز اطلاع والدین می‌تواند از نظر روحی و روانی قوت قلبی برای فرزندان باشد و اگر دیگران بخواهند از این اشتباهات سوء استفاده نمایند با سد محکمی با عنوان پدر و مادر مواجهه خواهند بود.

[=arial]نکشاندن روابط فضای مجازی به فضای واقعی

جوانان مخصوصا دختران نباید روابط در فضای مجازی را به دنیای واقعی سرایت دهند و با کسانی که هیچ سابقه آشنایی در دنیای واقعی ندارند، قرار و مدار در پارک و دانشگاه و ... بگذارند افراد سود جو به راحتی می‌توانند با کشاندن افراد به مکانهای مختلف از ایشان سوء استفاده نموده و یا مورد آزار و اذیت قرار دهند.

دختران در این مورد باید بیشتر رعایت نمایند و با اندک آشنایی به جنس مخالف اعتماد نکنند و به حرفهایی عاشقانه و دلسوزانه دیگران دل نبندند تا از صدمات و لطمات غیر قابل جبران در امان باشند که پشیمانیهای بعدی سودی نخواهد داشت.

[=arial] پرهیز از وبگردی‌های بی‌هدف

دختران به علت حضور بیشتر در منزل تمایل بیشتری برای حضور در فضای مجازی دارند و البته زمان بیشتری در اختیار، این مطلب به معنای حضور کم پسران در اینترنت نیست به عبارتی جنس تهدیدهایی که برای دختران است با جنس تهدید پسران متفاوت استو البته آسیبش برای خانواده بیشتر و این از روحیه عاطفی دختران ناشی می‌شود که بیشتر مورد طعمه سودجویان قرار می‌گیرند.

لذا خانواده‌ها باید محدودیتهایی را برای حضور فرزندان و مخصوصا دختران خود در استفاده از اینترنت اعمال نمایند و این محدودیتها می‌تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم هم صورت بگیرد.

شناسایی سایتهای معتبر علمی و تفریحی و خبری و....... و ذخیره آنها در سیستم و ارائه آن سایتها به فرزندان جهت استفاده ایشان می‌تواند از جستجوی بدون هدف و اصطلاحا وبگردی‌های بی‌هدف در اینترنت مانع شود تا فرزندانمان از آسیبهای فضای مجازی و اتلاف وقت و جوانی در امان بمانند.

به نام خدا

با سلام:

ایجاد زمینه و بستر مناسب و سالم در منزل برای فرزندان بسیار مهم و ضروری است.

جلوی چشم بودن و کنترل و سایر موارد،اما مهمترین اصل تربیت صحیح است،تربیت

دینی به عبارت دیگر نگهبانی از درون.

کسی که تقوای درونی داشته باشد حتی در خلوات خویش هم مراقب است

او خداوند را ناظر بر خویش می بیند حتی اگر کس دیگری مراقبش نباشد

تربیت دینی حرف اول را می زند و بقیه ی اقدامات در واقع ایجاد زمینه های

تربیت است.مبنا این است که خانواده ها هدفمند عمل کنند،تکریم شخصیت

فرزندان،آموختن آداب دین و مهمتر از همه انکه پدر و مادر خودشان پایبند

به مسائل اخلاقی باشند می تواند ضمانتی مستحکم برای سلامت نفس

فرزندانشان باشد.

محراب;681823 نوشت:
نکشاندن روابط فضای مجازی به فضای واقعی

جوانان مخصوصا دختران نباید روابط در فضای مجازی را به دنیای واقعی سرایت دهند و با کسانی که هیچ سابقه آشنایی در دنیای واقعی ندارند، قرار و مدار در پارک و دانشگاه و ... بگذارند افراد سود جو به راحتی می‌توانند با کشاندن افراد به مکانهای مختلف از ایشان سوء استفاده نموده و یا مورد آزار و اذیت قرار دهند.

دختران در این مورد باید بیشتر رعایت نمایند و با اندک آشنایی به جنس مخالف اعتماد نکنند و به حرفهایی عاشقانه و دلسوزانه دیگران دل نبندند تا از صدمات و لطمات غیر قابل جبران در امان باشند که پشیمانیهای بعدی سودی نخواهد داشت.

خب استثنا همیشه وجود داشته و دارد بنظرم نمیشه گفت رابطه ای که از طریق این فضا صورت بگیره صرفا محکوم به نابودیه چراکه این فضا محیط های خوب هم داره، مثل همینجا
بعد از اون این فضا میتونه تنها برای آشنایی ابتدایی و اولیه دو نفر باشه مراحل بعدی شناخت از طرف مقابل خب میتونه تو فضای واقعی شکل بگیره

[=arial]

تسنیـم;682465 نوشت:
خب استثنا همیشه وجود داشته و دارد بنظرم نمیشه گفت رابطه ای که از طریق این فضا صورت بگیره صرفا محکوم به نابودیه چراکه این فضا محیط های خوب هم داره، مثل همینجا
بعد از اون این فضا میتونه تنها برای آشنایی ابتدایی و اولیه دو نفر باشه مراحل بعدی شناخت از طرف مقابل خب میتونه تو فضای واقعی شکل بگیره

با سلام
عرض ادب و احترام
ببینید بزرگوار
فضای مجازی ضوابط و شرایط خاص به خود را دارد همچنان که دنیای واقعی شرایط و ضوابط خاصی برای خود دارد
این که عنوان شد نباید ارتبط های دنیای مجازی را به دنیای واقعی کشاندن اصلی است که همیشه باید رعایت شود

بله بنده هم قبول دارم که برخی روابط خیلی هم خوب است مثلا همین اسک دین از انجایی که از طرف مرکز و نهادی حمایت می شود و برخی از دوستان و کاربران را برای جذب و فعالیت در همین سایت به کارگیری می کند و این خیلی هم خوب است
ولی در نظر داشته باشیم که سایت هایی که از طرف ارگانهای معتبر حمایت می شوند این گونه اند

شما حساب بکنید دو نفر جوان سرشار از احساس پشت نت نشسته اند و در فروم های مختلف با هم چت می کنند و .....پس از مدتی قرار مدار می گذارند و .....
روی سخن بنده در این موارد بود
هر طوری هم که به این قضیه نگاه بکنید درست نیست
هیچ مساله ای نمی تواند دیدار دو جوان دختر و پسر را عادی و خوب جلوه دهد
اگر نیتی خیری دارند فقط از طریق خانواده و بس

این مطلب که اول با هم اشنا بشویم و بعدا به خانواده می گوییم یعنی کشک و یعنی کلاه رفتن سر دختر ها بیشتر و البته پسرها

دختر اگر بدون اذن و اجازه خانواده قدم در دیدار با اشنایان اینترنتی در دنیای واقعی بگذارد زمانی به خود می اید که کار از کار گذشته است ---کار از کار گذشته است را شما به طور مطلق معنا بکنید در همه زمینه ها چه مالی و چه عاطفی و چه جنسی .......- و این نه بد بینی که عین واقعیت است

نمی شود و نمی توان به خاطر 1 در میلیون خوبی در این روابط دختر و پسر و جوان مردم را به خطر بیندازیم
به هیچ عنوان و به هیچ وجه از دیدار جوانان و دختر و پسر در دنیای واقعی کوتاه نمی اییم این عمل خطایی است که مفاسد بزرکی به دنبال دارد

به دوستان اسک دینی توصیه اکید می نمایم نه به خود و نه به اعضا خانواده و دوستان اجازه ندهید تا دیداری با هر فردی حقیقی در بیرون از نت داشته باشند به صرف اشنایی در فضای مجازی
که مفسده ای فراوان دارد

سلام و عرض ادب و تشکر بابت تاپیک خوبی که ایجاد کردید.

همونطور که دوستان گفتن خیلی از مشکلات به نحوه ی تربیت درست خانواده بر میگرده. تربیتی که هر لحظه چه در خانه چه در اجتماع مهمه . از نوع گفتار و رفتار با بچه

ها گرفته و چه نوع برخورد والدین و پایبندی اون ها به مواردی که خودشون بهش امر میکنن . بعضی رفتار ها باعث بی اعتمادی و ایجاد حس پنهان کاری درون فرزندان

میشه .در صورتی که میشه با ایجاد صمیمیت و اعتبار متقابل این حس رو از بین برد . در این صورت حس مسئولیت پذیری و کنترل اشتباه گرفته نمیشه.

یکی دیگه از مشکلاتی که فضای مجازی ایجاد میکنه از بین رفتن حد و حدود و حیاست . متاسفانه بعضی با این فکر که از پشت یک صفحه قادر به دیدن همدیگه نیستن

بعضی حریم ها رو براحتی میشکنن غافل از اینکه تمام این حریم ها در دنیای واقعی هم شکسته میشه و باعث از بین رفتن حیا میشه .

امام علي(ع) ميفرمايد: علي قدر الحياء تكون العفة؛ عفت و پاكدامني به اندازه شرم و حياي انسان است.

[="Navy"]

محراب;682632 نوشت:به دوستان اسک دینی توصیه اکید می نمایم نه به خود و نه به اعضا خانواده و دوستان اجازه ندهید تا دیداری با هر فردی حقیقی در بیرون از نت داشته باشند به صرف اشنایی در فضای مجازی
که مفسده ای فراوان دارد

باسلام،جناب محراب،در همین رابطه، سوالی برای بنده پیش اومد:در رابطه با آشنایی هایی که در انجمن های علمی و فرهنگی دارای مجوز و معتبر،پیش می آید چه نظری دارید؟یکی از همکلاسی های بنده چند وقت پیش از همین طریق ازدواج کردند،البته ابتدای آشنایی دختر خانم،قبل از اینکه اعتماد کنند،کار جالبی انجام دادند!ابتدا اسکن مدارک این آقا را از ایشان در خواست کردند،و بعد از بررسی صحت ادعا و صحبت های اون آقا،شماره ی تلفن منزلشون رو دادند و گفتند ک فقط از طریق خانواده اقدام کنند،و مادر آقا بعد از تماس یک جلسه به عنوان مهمان به همراه پسرشان،به منزل خانم رفتند،ودر نهایت این آشناییی منجر به ازدواجشان شد! البته بنده تا مدتها متحیر خلاقیتی که آنها به خرج دادند بودم،نظر شما در ارتباط با این نوع از آشنایی چیست؟آیا شما عملکرد این خانم رو تایید می کنید؟

[=arial]

saharandishe;682712 نوشت:
در همین رابطه، سوالی برای بنده پیش اومد:در رابطه با آشنایی هایی که در انجمن های علمی و فرهنگی دارای مجوز و معتبر،پیش می آید چه نظری دارید؟یکی از همکلاسی های بنده چند وقت پیش از همین طریق ازدواج کردند،البته ابتدای آشنایی دختر خانم،قبل از اینکه اعتماد کنند،کار جالبی انجام دادند!ابتدا اسکن مدارک این آقا را از ایشان در خواست کردند،و بعد از بررسی صحت ادعا و صحبت های اون آقا،شماره ی تلفن منزلشون رو دادند و گفتند ک فقط از طریق خانواده اقدام کنند،و مادر آقا بعد از تماس یک جلسه به عنوان مهمان به همراه پسرشان،به منزل خانم رفتند،ودر نهایت این آشناییی منجر به ازدواجشان شد! البته بنده تا مدتها متحیر خلاقیتی که آنها به خرج دادند بودم،نظر شما در ارتباط با این نوع از آشنایی چیست؟آیا شما عملکرد این خانم رو تایید می کنید؟

با سلام
عرض ادب احترام
خب بزرگوار دقت نمایید به حرف های بنده
عرض کردم هر ارتباطی فقط از طریق خانواده به این مطلب در پست قبلی هم تاکید داشتم
این دختر خانوم کار پسندیده ای کردن البته نه در اسکن گرفتن مدارک-- که باید برای این مطلب در جای دیگری صحت کرد-- بلکه در همراه کردن اعضا خانواده مخصوصا پدر و مادر در این زمینه

این کار خیلی خیلی خوبی است
این دختر خانوم به مشکل بر نمی خورد و اگر به مشکل برخورد خانواده در کنارش هست

البته باز تاکید می کنم این مطلب نه به معنای ایجاد چنین روابطی در این گونه سایتها است
و از فردا جوان ها دنبال همسر برای خود در این سایت ها نگردند

به ندرت چنین اتفاقی می افتد که اگر از راه صحیح خود حرکت بکنند به نتیجه خوبی می رسند و خداوند هم کمک کارشان است
پس اصل بر عدم ایجاد چنین روابطی است و اگر هم اتفاقی افتاد و چنین مطلبی پیش امد اول خانواده ها در جریان باشند

[="Navy"]

محراب;682731 نوشت:


این دختر خانوم کار پسندیده ای کردن البته نه در اسکن گرفتن مدارک--

باتشکر از راهنمایی های بسیار خوبتان.

از چه نظر میفرمایید که کار ایشان برای اسکن گرفتن مدارک درست نبوده؟ چون این خانم که نمی تواند بدون شناخت،شماره ی منزل خود را به یک فرد غریبه بدهد،برای اینکه بتواند به صحبت های اون آقا اعتماد کنند،چنین در خواستی از ایشون کردند،وآقا هم چون قصدشون واقعا خیر بوده،همکاری کردند، پس برای این مورد خاص به نظر شما میبایست اون خانم از چه طریقی این اطمینان واعتماد کافی رو کسب می کردند؟

البته این مورد هم که بنده تعریف نمودم، استثنا بوده اند واقعا،چون آسیب این روش ها بسیار زیاد است،وبسیاری از افراد بوده اند که آسیب های جدی وغیر قابل جبران از این مسئله خورده اند،واین استثنائات قابل توصیه وتعمیم به همه نیست.

[=arial]

saharandishe;682752 نوشت:
از چه نظر میفرمایید که کار ایشان برای اسکن گرفتن مدارک درست نبوده؟ چون این خانم که نمی تواند بدون شناخت،شماره ی منزل خود را به یک فرد غریبه بدهد،برای اینکه بتواند به صحبت های اون آقا اعتماد کنند،چنین در خواستی از ایشون کردند،وآقا هم چون قصدشون واقعا خیر بوده،همکاری کردند، پس برای این مورد خاص به نظر شما میبایست اون خانم از چه طریقی این اطمینان واعتماد کافی رو کسب می کردند؟

باز سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار دقت نمایید بنده این جمله را داخل پارانتز نوشتم
بنده با روش یا روش های کسب اعتماد کار ندارم شاید هر کسی از طریقی کسب اعتماد بکند به روش های مختلف و البته حتما باید این اعتماده باشد و نباید بدون اعتماد شماره تلفن داد و .......

انچه این وسط مهم است درمیان گذاشتن این مساله با خانواده از همان اول است
یعنی حتی دادن شماره و گرفتن مدارک برای کسب اعتماد هم باید از طریق خانواده باشد و خانواده در جریان امر قرار گیرند
خب وقتی خانواده در جریان کار بودند پدر و مادر با توجه به تجریه خود می توانند به روش های خود بدون کار احساسی و عاطفی با درایت و عقلانی به روش های مختلف از ایشان تحقیق نمایند

در این صورت هم دختر خانم بدون استرس و وحشت و با اطمینان و اعتماد به زندکی خود می پردازد اگر قسمت شدو فرد ادم خوبی بود ازدواج می کنند و اگر فرد کلاه بردار بود باز دختر خانوم ضرر نکرده است زیرا خانواده پشت و پناه او هستند

saharandishe;682752 نوشت:
البته این مورد هم که بنده تعریف نمودم، استثنا بوده اند واقعا،چون آسیب این روش ها بسیار زیاد است،وبسیاری از افراد بوده اند که آسیب های جدی وغیر قابل جبران از این مسئله خورده اند،واین استثنائات قابل توصیه وتعمیم به همه نیست.

دقیقا
بنده هم عرض نمودم این مساله شاید 1در یک میلیون است که به خوبی و خوشی دو زوج به عقد هم در می ایند
در اکثر موارد شارلاتان بازی و کلاه برداری است که با پهن کردن دام و گرفتن عکس وفیلم که می خواهم بدنت را ببینم و قیافه و اندام و
نمی دانم بهت شارژ می دم و شماره تلفن می دم و.....بعد از گرفتن عکس و فیلم شروع به تهدید به انتشار فیلم و عکس و....می کند و دختر تنها بدون اطلاع و برای حفظ ابرو در دام شیادان می افتد و تن به هر کاری می دهد و زمانی خانواده می فهمند که کار از کار گذشته است و اب رفته به جوی بر نخواهد گشت

مواظبت امنیتی در این گونه مسایل برای همه جوانان و مخصوصا دختر خانومها از اوجب واجبات است

محراب;682758 نوشت:
[=arial]
مواظبت امنیتی در این گونه مسایل برای همه جوانان و مخصوصا دختر خانومها از اوجب واجبات است

با تشکر از راهنمایی های راهگشای شما

استاد سوال دیگری برایم پیش آمد که به صورت غیر مستقیم به این موضوع مربوط می شود،بسیار سپاسگذار خواهم بوداگرپاسخ بدهید:

در فعالیت هایی که در فضای مجاز داریم،در سایت ها و انجمن های مختلف،بعضی از کاربران درخواست دوستی می دهند(منظورم لیست دوستان است که درسایت اسک دین هم داریم)،ومن خانم هایی را دیده ام که مقید هستند درخواست دوستی آقایان را نپذیرند،ولی مادامی که ما به لیست دوستان با این دید نگاه می کنیم که این افراد،دنبال کنندگان نظرات ما هستند،نه چیز دیگری،وبه هیچ عنوان پیام و ارتباط غیر مرتبط با آنها برقرار نمی کنیم،،آیااشکالی دارد که در خواست دوستی آنها را بپذیریم؟از دیدکارشناسانه وشرعی،به نظرشما، در این زمینه هم باید احتیاط به خرج داد ومحتاط عمل کرد ؟من فکر نمی کنم،این موضوع،از نظر شرعی هم مشکلی داشته باشد،درست است؟

البته برای سایت هم پیشنهاد می نمایم:لیست دوستان به لیست دنبال کنندگان تغیر یابد.

[=arial]

saharandishe;682776 نوشت:
در فعالیت هایی که در فضای مجاز داریم،در سایت ها و انجمن های مختلف،بعضی از کاربران درخواست دوستی می دهند(منظورم لیست دوستان است که درسایت اسک دین هم داریم)،ومن خانم هایی را دیده ام که مقید هستند درخواست دوستی آقایان را نپذیرند،ولی مادامی که ما به لیست دوستان با این دید نگاه می کنیم که این افراد،دنبال کنندگان نظرات ما هستند،نه چیز دیگری،وبه هیچ عنوان پیام و ارتباط غیر مرتبط با آنها برقرار نمی کنیم،،آیااشکالی دارد که در خواست دوستی آنها را بپذیریم؟از دیدکارشناسانه وشرعی،به نظرشما، در این زمینه هم باید احتیاط به خرج داد ومحتاط عمل کرد ؟من فکر نمی کنم،این موضوع،از نظر شرعی هم مشکلی داشته باشد،درست است؟

با سلام
عرض ادب و احترام
ببینید بزرگوار
انچه مهم است عدم ارتباط گیری خارج از حد معمول در فروم ها و کانونهای مختلف بین دختر و پسر است این مساله هیچ جایی را امن نمی داند به عبارتی در این مساله نباید جایی را استثنا کرد
چه اسک دین و چه اسک قران و ......هر جایی انسان است لفی خسر هم هست همه انسانها در معرض خطر هستند

بنده به طور کلی عرض می نمایم و کاری به روشهای مختلفی چون دوستان و دنبال کنندگان و..... ندارم
برقراری ارتباط بین دختر و پسر بیش از روابط معمولی و خارج از حد عرف و روال حاکم بر سایت ها و فروم ها و.....در پیامهای خصوصی و .... رد و بدل کردن عکس و شماره و......خطرناک بوده و مفسده به دنبال دارد تا جایی که می توان باید از این اعمال برحذر بود مخصوصا فروم های خارجی یا سایت های قارچ گونه ای که هر روز زیاد هم می شوند

دوستان به بنده بد بین نباشند که این گفتار و این نوع نگاه خیلی نگاه بدی است باور کنید ما هر چقدر در این مساله جانب احتیاط را رعایت نماییم
موفق ایم و دست و پای شیطان را بسته ایم.

[="Navy"]

محراب;682795 نوشت:

با سلام
عرض ادب و احترام
ببینید بزرگوار
انچه مهم است عدم ارتباط گیری خارج از حد معمول در فروم ها و کانونهای مختلف بین دختر و پسر است این مساله هیچ جایی را امن نمی داند به عبارتی در این مساله نباید جایی را استثنا کرد
چه اسک دین و چه اسک قران و ......هر جایی انسان است لفی خسر هم هست همه انسانها در معرض خطر هستند

بنده به طور کلی عرض می نمایم و کاری به روشهای مختلفی چون دوستان و دنبال کنندگان و..... ندارم
برقراری ارتباط بین دختر و پسر بیش از روابط معمولی و خارج از حد عرف و روال حاکم بر سایت ها و فروم ها و.....در پیامهای خصوصی و .... رد و بدل کردن عکس و شماره و......خطرناک بوده و مفسده به دنبال دارد تا جایی که می توان باید از این اعمال برحذر بود مخصوصا فروم های خارجی یا سایت های قارچ گونه ای که هر روز زیاد هم می شوند

دوستان به بنده بد بین نباشند که این گفتار و این نوع نگاه خیلی نگاه بدی است باور کنید ما هر چقدر در این مساله جانب احتیاط را رعایت نماییم
موفق ایم و دست و پای شیطان را بسته ایم.

بنده با صحبت های شما کاملا موافق هستم،و احتیاط هیچگاه به معنای بدبینی نیست،کاملا به جا می فرمایید،اگر سوالات را با جزئیات میپرسم،برای از بین رفتن هرگونه شک و شبهه ای میباشد،وگرنه خود بنده نیز به این امور واقف بوده،و رعایت می نمایم.

باتشکر وسپاس فراوان.

درود
این پیشنهاد هایی که شما میدید همش در حد حرفه...بارها سر مسائل مختلف اینجور پیشنهادات داده شده ولی به عمل کشیده نشده

به نظرم گرفتن کارت اسکن اینا به ضرره اقا پسره!
بنده خودمو دختر معرفی میکنم!یکیو با حرفام عاشق میکنم! میگم مدارک اسکن شدتو بده تا باور کنمو بیای خواستگاری! هزارتا سو استفاده میکنم از مدارکش!
**
درمورد اون درخاست دوستی ک توی فروم هست چرا اینقدر نگاهو بد میبینین؟
دوستی یک خانم اقا فقط جنبهه های بدی داره؟چرا اسم یک خانم یا اقارو برای دوستی میشنویم فکرمون میره سمت گناه؟
این سیستم ویبولتینه! و طراح این مدیریت محتوا اومده امکاناتی رو اضافه کرده با عنوان دوستی! حالا شما درخاستو بپذری یا نپذری ایشون دوستت نمیشه!
چون پذیرفتی پس با یارو یعنی دوست شدی؟جلالخالق...فرهنگ استفاده از این مدیریت محتوا هارو هم نداریم....
اگر سازنده این مدیریت محتوا نبود الان اسک دینی هم وجود نداشت........

[="Navy"]

monji-sec;682961 نوشت:

چون پذیرفتی پس با یارو یعنی دوست شدی؟جلالخالق...فرهنگ استفاده از این مدیریت محتوا هارو هم نداریم....
اگر سازنده این مدیریت محتوا نبود الان اسک دینی هم وجود نداشت........

فکر می کنم،درست متوجه عرایض بنده نشدید!
بنده مواردی را دیده ام که نسبت به این مسائل حساس بوده اند،واقعا برایم سوال بود که چه اشکالی دارد،وآیا حساسیت در این زمینه هم لازم است یا خیر؟ نه اینکه بخواهم این موضوع را به عنوان یک مسئله ی جدی و مشکل حاد و بزرگ ولاینحل!مطرح نمایم؟!
جلالخالق![/]

[=arial]

saharandishe;682944 نوشت:
بنده با صحبت های شما کاملا موافق هستم،و احتیاط هیچگاه به معنای بدبینی نیست،کاملا به جا می فرمایید،اگر سوالات را با جزئیات میپرسم،برای از بین رفتن هرگونه شک و شبهه ای میباشد،وگرنه خود بنده نیز به این امور واقف بوده،و رعایت می نمایم.

باتشکر وسپاس فراوان.

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار
مخاطب بنده در این مطالب شخص سرکار خانوم نیستید
برخی کاربران به سخت گیری در روابط دختر و پسر خرده می گیرند و ان را املی می دانند و این مطالب را بد بینی بیش از اندازه و سوء ظن می دانند
روی سخن بنده این افراد بود

والا شما و کاربراین عزیز و عفیف اسک دین مد نظر بنده نبودند
هر سوالی هم دارید بفرمایید تا جایی که علم بنده قد می دهد در خدمتم

amirabdi;682947 نوشت:
این پیشنهاد هایی که شما میدید همش در حد حرفه...بارها سر مسائل مختلف اینجور پیشنهادات داده شده ولی به عمل کشیده نشده

بزرگوار سخن شما با چه کسی است؟
کدام مطالب در حد حرف است
ممنون می شوم بیشتر توضیح بفرمایید

[=arial]مطرح نکردن اسرار خانوادگی و مشکلات زندگی خود در فضای مجازی

افراد باید دقت نمایند که اسرار خانوادگی خود را به هیچ عنوان و با هیچ فردی مطرح ننمانید سودجویان و شیادان با آی دی‌های مختلف و با عبارتها و عناوینی عاشقانه و محبت‌آمیز و با کلماتی سرشار از مهربانی و کمک کردن به ایشان و جلب نظر جوانان وارد زندگی خصوصی جوانان می‌شوند.

بیان اندکی از اختلافات خانوادگی و یا مشکلات فردی باعث می‌شود تا شیادان دامهایی را برای به تور انداختن طعمه خود پهن نمایند و با استفاده از عباراتی چون مدتی است به فکر مشکل شما هستم و اظهار هم دردی و شریک غم بودن و .... به فکر سوء استفاده از جوانان باشند.

وجود برخی سایتهای معتبر و وابسته به مراکزی که خود را معرفی نموده و با آدرس مشخص، فعال هستند می‌تواند فضا را برای مطرح نمودن سوالات و پرسش های فرزندان خود مهیا نمایند تا نوجوانان در این فضا به راحتی سوالات و مشکلات خود را که در دنیای واقعی نمی توانند بازکوکنند را طرح نمایند.

مساله مهم در این سایتها قابل پی گیری بودن آنهاست این سایت ها از کارشناسان خبره و مورد اعتمادی برای حل مشکلات نوجوانان و جوانان بهره می جویند و خانواده ها هم می توانند با شناسایی این سایت ها فرزندان خود را با این مراکز آشنا نمایند.

محراب;683343 نوشت:
[=arial]

بزرگوار سخن شما با چه کسی است؟
کدام مطالب در حد حرف است
ممنون می شوم بیشتر توضیح بفرمایید

درود محراب عزیز
بنده حرفم درمورد اون بخش هاییه که میگه پدر و مادر ها باید روی رفتار فرزنداشون نظارت داشته باشن...الان دیگه متاسفانه جوونا و نوجوونای الان انقدر گستاخ شدن که حتی دیگه پدر و مادر ها روی فضای واقعی شون هم نمیتونن نظارت داشته باشن چه برسه به فضای مجازی

[=arial]

amirabdi;683668 نوشت:
بنده حرفم درمورد اون بخش هاییه که میگه پدر و مادر ها باید روی رفتار فرزنداشون نظارت داشته باشن...الان دیگه متاسفانه جوونا و نوجوونای الان انقدر گستاخ شدن که حتی دیگه پدر و مادر ها روی فضای واقعی شون هم نمیتونن نظارت داشته باشن چه برسه به فضای مجازی

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار بنده اثرات مخرب تربیتی تلویزیون و ماهواره و اینترنت و مدرسه و محله و .....را نفی نمی کنم و نمی توانم نفی نمایم

ولی این مساله را نباید فراموش کنیم که فرزندان ابتدا توسط پدر و مادر تربیت می شوند و سپس پای در اجتماع می گذارند.

وقتی که پدر و مادر علم لازم جهت تربیت فرزند در عصر حاضر را ندارند و نمی دانند که چگونه باید بچه ای با شرایط اجتماع خود تربیت نمایند و نمی دانند هم که نمی دانند باید به دنبال علم تربیت اسلامی فرزندان خود بروند و جلوب بچه هر عملی راانجام می دهند و هر لباسی می پوشند و هر فیلمی نگاه می کنند و هر ارایشی می کنند و پدر جلوی دختر هر حرفی می زند و هر لباسی می پوشد و برادر جلوی خواهر هر رفتاری می کند و ........

و مادر توجهی به تربیت فرزند خود ندارد و به فکر ارایش و گردش و کار و تفریح و.....خود است و فرزندان را مهدکودک تربیت می کند و مدرسه و...
پدر چند شیفته کار می کند و خسته و کوفته خود را به خانه می رساند و اصلا نمی داند بچه را چه کسی تربیت می کند و از بچه فقط پول شهریه مدرسه و لباس و خوراک ان را متوجه است

خب این بچه ها پررو می شوند و حرف پدر و مادر خود را گوش نخواهند کرد
بله بنده قبول دارم که شرایط زندکی سخت است و مردم از نظر اقتصادی مشکل دارند ولی این ها هیچ کدام دلیل نمی شود که خانواده ها فرزندان خود را به امان خدا رها نمایند و هیچ حساسیتی نسبت به تربیت فرزندان خود نداشته باشند

..... ......

محراب;683858 نوشت:
[=arial]

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار بنده اثرات مخرب تربیتی تلویزیون و ماهواره و اینترنت و مدرسه و محله و .....را نفی نمی کنم و نمی توانم نفی نمایم

ولی این مساله را نباید فراموش کنیم که فرزندان ابتدا توسط پدر و مادر تربیت می شوند و سپس پای در اجتماع می گذارند.

وقتی که پدر و مادر علم لازم جهت تربیت فرزند در عصر حاضر را ندارند و نمی دانند که چگونه باید بچه ای با شرایط اجتماع خود تربیت نمایند و نمی دانند هم که نمی دانند باید به دنبال علم تربیت اسلامی فرزندان خود بروند و جلوب بچه هر عملی راانجام می دهند و هر لباسی می پوشند و هر فیلمی نگاه می کنند و هر ارایشی می کنند و پدر جلوی دختر هر حرفی می زند و هر لباسی می پوشد و برادر جلوی خواهر هر رفتاری می کند و ........

و مادر توجهی به تربیت فرزند خود ندارد و به فکر ارایش و گردش و کار و تفریح و.....خود است و فرزندان را مهدکودک تربیت می کند و مدرسه و...
پدر چند شیفته کار می کند و خسته و کوفته خود را به خانه می رساند و اصلا نمی داند بچه را چه کسی تربیت می کند و از بچه فقط پول شهریه مدرسه و لباس و خوراک ان را متوجه است

خب این بچه ها پررو می شوند و حرف پدر و مادر خود را گوش نخواهند کرد
بله بنده قبول دارم که شرایط زندکی سخت است و مردم از نظر اقتصادی مشکل دارند ولی این ها هیچ کدام دلیل نمی شود که خانواده ها فرزندان خود را به امان خدا رها نمایند و هیچ حساسیتی نسبت به تربیت فرزندان خود نداشته باشند

..... ......


درود
به نظر من به شرایط اقتصادی خیلی ربطی نداره،مشکل ریشه ای تره و به خود جامعه برمیگرده

محراب;683858 نوشت:
[=arial]

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار بنده اثرات مخرب تربیتی تلویزیون و ماهواره و اینترنت و مدرسه و محله و .....را نفی نمی کنم و نمی توانم نفی نمایم

ولی این مساله را نباید فراموش کنیم که فرزندان ابتدا توسط پدر و مادر تربیت می شوند و سپس پای در اجتماع می گذارند.

وقتی که پدر و مادر علم لازم جهت تربیت فرزند در عصر حاضر را ندارند و نمی دانند که چگونه باید بچه ای با شرایط اجتماع خود تربیت نمایند و نمی دانند هم که نمی دانند باید به دنبال علم تربیت اسلامی فرزندان خود بروند و جلوب بچه هر عملی راانجام می دهند و هر لباسی می پوشند و هر فیلمی نگاه می کنند و هر ارایشی می کنند و پدر جلوی دختر هر حرفی می زند و هر لباسی می پوشد و برادر جلوی خواهر هر رفتاری می کند و ........

و مادر توجهی به تربیت فرزند خود ندارد و به فکر ارایش و گردش و کار و تفریح و.....خود است و فرزندان را مهدکودک تربیت می کند و مدرسه و...
پدر چند شیفته کار می کند و خسته و کوفته خود را به خانه می رساند و اصلا نمی داند بچه را چه کسی تربیت می کند و از بچه فقط پول شهریه مدرسه و لباس و خوراک ان را متوجه است

خب این بچه ها پررو می شوند و حرف پدر و مادر خود را گوش نخواهند کرد
بله بنده قبول دارم که شرایط زندکی سخت است و مردم از نظر اقتصادی مشکل دارند ولی این ها هیچ کدام دلیل نمی شود که خانواده ها فرزندان خود را به امان خدا رها نمایند و هیچ حساسیتی نسبت به تربیت فرزندان خود نداشته باشند

..... ......

درود.
بنه نظر من ادم باید خودش رو رفتارش کنترل داشته باشه.....(ببینید بد برداشت نکنید من قصدم تعریف نیست)
ولی با علمی که از کامپیوتر دارم خصوصا تو کارای هک وامنیت میتونم جوری پدر مادرو بپیچونم کنارمم بشینه نفهمه چیکار میکنم درحالی که خدای نکرده دارم چیز بدی میبینم ولی اصلا متوجه نمیشه اصلا حتی اون پدر مادر باسوادش! خواستین شرح میدم چجوری و چکار که جاش نیست اموزش میشه.....
خلاصه همیشه نمیتونن نظارت کنند........باید من به این سطح رشدی برسم که استفاده درست کنم ازش....که همینطورم هست(تا 70 درصد)

[=arial]عدم انتشار اطلاعات شخصی و خانوادگی

نوجوانان باید نسبت به عدم انتشار اطلاعات و تصاویر و فیلمهای شخصی خود و خانواده حساسیت داشته باشند محل زندگی و آدرس منزل و محل کار پدر ومادر و مدرسه و دانشگاه و شماره تلفن و ..... از جمله مسایلی است که نباید به در فضای مجازی منتشر شوند.

خانواده‌ها باید آگاهانه با این مسایل برخورد نموده و به فرزندان خود گوشزد نمایند که به هیچ عنوان به هیچ فردی نباید اطلاعات زندگی خود را بدهند تا از صدمات و لطمات برخی شیادان در امان بمانند.

امید است با ورود خانواده‌ها به بحث اینترنت و فضای مجازی و دادن آموزشهای لازم به فرزندان و اعضاء خانواده، تکنولوژی عصرحاضر که می‌تواند برای خانوادها مفیدو مثمرثمر باشد تبدیل به تهدید و مشکل برای خانواده‌ها نشود.

[=arial]

monji-sec;684311 نوشت:
بنه نظر من ادم باید خودش رو رفتارش کنترل داشته باشه..

با سلام
عرض ادب و احترام
به مطلب خوبی اشاره کردین
خود کنترلی افراد مساله بسیار مهمی است که از ان درلسان دین به تقوا یاد می شود
این که انسان به گونه ای تربیت شود که خودش توانایی ایستادن در مقابل هوای نفس و شیطان را داشته باشد و در مقابل خواسته های نامشروع هوای نفس بایستد

این می شود تربیت اسلامی انسان

سلام

امروز این خبر رو دیدم. مربوط به باشگاه خبرنگاران هست

توصیه می کنم متولیان فرهنگی (اگر واقعا انسان دلسوزی در میانشون هست) سعی کنند علاج واقعه قبل از وقوع بکنند

این طرح آمریکایی ها شوخی بردار نیست. هیچ فیلترینگی هم قابل اجرا نیست. تو این چند ماهی که به اجرای این پروژه مونده، مسئولین گرامی از خواب خرگوشی بیدار شن

-----------
[h=1]اینترنت رایگان بدون‌سانسور در راه است [/h]
به گزارش خبرنگاراخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران، پروژه ماهواره‌ای‌ اوترنت چيست؟ نیمه دوم سال 2015 آغاز پروژه ای بزرگ توسط آمریکا برای تسری به کل جهان است. این پروژه اینترنت رایگان به تمام دنیا عرضه می کند. با آغاز پروژه آمریکا به نام (اوترنت) و قرار گرفتن مجموعه ای از ماهواره ها در جو و فضای کره زمین و آغاز پروزه اینترنت رایگان جهانی، همه می توانند با روشن کردن وای فای تلفن همراه خود امواج اینترنت را از ماهواره دریافت نمایند و اینترنت رایگان و بدون محدوديت داشته باشند.


دولت امریکا با هزینه چند میلیارد دلاری از طریق شبکه های ماهواره ای تلاش می کند تا نیمه دوم سال 2015 میلادی در سراسر جهان حتی مناطق دور دست خدمات اینترنت رایگان عرضه کند.

پروژه‌ اوترنت هم‌اکنون زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، چینی و عربی را پشتیبانی می‌کند ولی هدف بنیان‌گذاران اوترنت این است که به زودی آن را به تمام زبان‌ها در دسترس عموم قرار دهند. اینترنتی که آمریکا قصد دارد آن را به تمام جهان عرضه کند اینترنت پر سرعت بدونه سانسور و کاملا رایگان است.

http://www.yjc.ir/fa/news/5220806/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86%E2%80%8C%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA