راز رسیدن به خوشبختی

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راز رسیدن به خوشبختی

با سلام
دوستان گلم واقعیت امر این است؛
که همه ما در تلاشیم که فرد خوشبختی بشویم،و آرزوی هر فردی است که خوشبختی و آرامش را در زندگی خود احساس کند،اما گاهی در رسیدن به آن ،مسیری را انتخاب می کنیم که اشتباه است و هی تلاش می کنیم اما به نتیجه نمی رسیم،گاهی تفسیر ما از خوشبختی معقول و منطقی نیست،و گاهی کلا مسیر را بلد نیستیم،و گاهی در روش رسیدن دچار مشکل هستیم.
پس بیایید یک بار دیگر راز رسیدن به خوشبختی را با هم مرور کنیم:
یکی از این رازها:

1. توجه داشته باشید که زندگی شما معنی و هدف دارد.
همه ما به هم مرتبط هستیم و تحت تاثیرات یکدیگر قرار می گیریم،گاهی شخصی دعا می کند بر کل شهر یا عالم رحمتی نازل می شود،گاه وجود فردی باعث پیشرفت عدده ای می شود،گاهی تذکر فردی کل روح و روان یک فرد یا یک ملت را عوض می کند.گاه نگاه تحقیر آمیز فردی باعث اوج یا سقوط فردی می شود،گاه نگفتن جمله ای باعث بدبختی و گاهی موجب خوشبختی فردی خواهد شد،و...
تا به زندگی خود معنی نداده و خود را یک شخص مفید و موثر ندانستیم و از اهداف خوب فاصله گر فتیم،آن موقع توان حرکت ما ضعیف و سست خواهد شد.و این یعنی احساس بی ثمر بودن، احساس تنهایی،عدم تلاش و حرکت ،
و رکود و سقوط و توقف یعنی هلاکت،و فاصله گرفتن از خوشبختی و مسیر کمال

و حال آنکه زندگی را هدفمند و برای خود در این عالم جایگاهی مثبت پنداشتید؛و برایتان روشن شد که وجود شما در این عالم بی ثمر نیست و مصلحت و خیری در خلقت شما هست.
چرا که فرمایش خدای متعال در قرآن کریم بیانگر این نکته هست:
«أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاکمْ عَبَثا..؛( المؤمنون آیه :115 )آیا پس گمان می کنید که ما شما را بیهوده آفریده ایم؟»
پس با جنین معرفتی گام خوبی را برای رسیدن به خوشبختی برداشته اید.
در کنار این تفکر لازم است این آگاهی هم اضافه کنیم که آدم های خوشبخت وغیر خوشبخت به همین صورت به دنیا نیامده اند.
بلکه خوشبختی را ما خودمان می سازیم.
«تحقیات نشان می دهد که تجربیات زندگی آدم های خوشبخت و غیر خوشبخت بسیار شبیه به یکدیگر است.
تفاوت امر در این است که افراد غیر خوشبخت دو برابر وقت خود را صرف فکر کردن به حوادث نا خوشایندی می کنند که در زندگیشان به وقوع پیوسته است،در حالی که آدم های خوشبخت به دنبال اطلاعاتی هستند که نگاه و دید آنها را بیش از بیش باز کند.»(در آن صحنه ها و تلخی ها متوقف نمی شوند،بلکه به فکر چاره و تدبیر و عبرت می شوند)[1]
پس به عبارتی

2.راهکار دیگر عبارت است:(در تمامی امورات زندگی) تکیه بر توانایی هایی ذاتی و ظرفیت ها و توجه به عیوب و نواقص فردی و تلاش بر رفع آن و کسب اطلاعات و عبرت گرفتن(از مشکلات) می تواند رمز سعادت و رسیدن به خوشبختی افراد باشد.

.............
منبع:
1. لیدبو میرسکی1994،به نقل از دکتر دیوید نیون،در کتاب 100 راز ساده مردان خوشبخت،ترجمه شهره عبداللهی،نشر:آسم،چاپ اول،1389،تهران

آدم های بسیار جاه طلب که همیشه نیاز به برنده و برتر شدن را دارند و در نهایت از همه چیز لذت کمتری می برند،حتی طوری هستند که شکست برای آنها سم مهلک و کشنده ای است واز آن ترس و وحشت دارند.از رسیدن به خوشبختی محروم می شوند.
پس به جای جاه طلبی باید واقعیت گرا باشیم.چرا که جاه طلبی مانع از این می شود که احساس رضایت در زندگی وجود نداشته باشد،چون هیچ موفقیتی کافی نیست و هر شکستی هم از پای در می آورد(ترونن1981 به نقل از دکتر دیوید نیون در کتاب 100 راز مردان خوشبخت)
فقط خودمان و خواسته های غیر معقول و شهوانی مان ملاک نباشد.
پس اگر خود را نبینیم و خودخواه و جاه طلب نباشیم،بلکه خدا پسند باشیم و در جستجوی رضایت خدا باشیم.
3.راهکار دیگر این است که جاه طلب نباشیم،بلکه خدا طلب باشیم(یعنی رضایت خدا)
در این صورت معنی لذت و رسیدن به خوشبختی برای ما معنی دار خواهد شد.

اما راهکار مهم دیگری در مسیر خوشبختی:
4. اهل مشورت باشیم

با مشورت می توان نواقص عقلی را جبران کرد,می توان از تجربیات گذشته دیگران بهره برد,می توان محکم کاری کرد,می توان از دقت کافی در ادامه کار بهره مند شد.
افراد موفق و خوشبخت سعی می کنند با تدبیر بیشتر و مشورت لازم و دقت کافی کارها را پیش برند در نتیجه مزه خوشبختی را می چشند.

[="Times New Roman"][="Black"]خوشبختی یعنی اینکه حرف مردم پشیزی واست ارزش نداشته باشه.

خدا هم که باشی واست شریک قرار میدن ، ما که دیگه بنده ی خداییم.

خوشبختی یعنی اینکه با دلی آرام به سمت اهدافت قدم برداری.

خوشبختی یعنی اینکه می دونم که توانایی هام زیاده و به اهدافم می رسم.

خوشبختی یعنی اینکه می تونم دل پدر و مادرمو شاد کنم.

خوشبختی یعنی اینکه خدا همیشه منو دوست داره.

خوشبختی یعنی اینکه منو خدا خیلی با هم خوبیم.

خوشبختی یعنی اینکه خود خدا هم اونقدرها که میگن سختگیر نیست.:ok::hamdel::hamdel::hamdel::hamdel:[/]

5. مثبت نگر باشیم

به استعداد و توانایی ،برنامه ها و اهداف خود و مقدرات الهی نگاه مثبتی داشته باشیم.
سعی کنیم وقایع و مشکلات را بیشتر از نگاه مثبت تفسیر کنیم.
سعی کنیم به جای ناامیدی تلاش خوبی را در پیش بگیریم.همت و اراده خود را قوی تر کنیم.
توان رسیدن به اهداف را با فکر مثبت همراه با تلاش بیشتر در زندگی بپذیریم.
افکاری مثل: نمی توانم،نمی شود، دیگر تمام شد،من چنین شانیتی ندارم،نا امیدی،بی همتی و بی ارادگی،و... از فکر منفی نشات می گیرد،و همین کار باعث عدم حرکت در مسیر خوشبختی خواهد شد.

6. محکم و استوار باشیم

اگر حضرت پیمبر اکرم صلی الله علیه واله توانست در مسیر تبلیغ و ارشاد و هدایت انسانها گام موثری بردارد،چون صبور بود و در کارش محکم و استوار.
عرصه زندگی پر از پیچ و خم های سختی است که انسانهای با عزت و خوشبخت این سختی ها را فرصت تلقی کرده اند،و به جاهای بزرگی رسیده اند.
اگر اجری را که برای ساختن ساختمانها استفاده می شود،در کوره آجر پزی خوب پخته نشود، استحکام و دوام انچنانی را نخواهد داشت،و چه بسا غیر قابل استفاده هم بشود،چون توانایی تحمل وزن سنگین را ندارد.
انسان هم اگر در سختی ها قرار نگیرد،و محکم و استوار نباشد، چه بسا زود بشکند و یا نابود شود.
مسیر سعادت و خوشبختی، سختی های خاص خودش را دارد اگر کسی محکم و استوار نباشد،و تحمل پایینی داشته باشد،شاید نتیجه نگیرد.

7. دوستان خوبی داشته باشیم
انسانهای پاک و صادق و دلسوز و خدا ترس می توانند در مسیر زندگی کمک خوبی برای حل مسائل و مشکلات باشند.اما به راحتی نمی توان به هر کسی اعتماد کرد،بعد از امتحان و شناخت کافی می توان تا حدودی امیدوار شد.
وچه بسا پیدا کردن یک دوست خوب زمانبر هم باشد.
پس یکی از اسباب رسیدن به خوشبختی وجود دوستان خوب و مومن هست.

8. داشتن تعهد
وقتی هر کاری را انسان می خواهد شروع کند،اگر تعهد و حس مسئولیت پذیر گونه را داشته باشد، خیانت نمی کند، به طور صحیح و کامل انجام می دهد، کوتاهی نمی کند، در نتیجه این کارش مایه خوسبختی او می شود.
افرادی هستند که دوست دارند کارها را نیمه یا وارونه و یا ناصحیح انجام بدهند، و از آن طرف قضیه رو می شود و هزاران مشکل سراغ او می آید،و نمی فهمد و یا قبول نمی کند که ریشه همین مشکل به عدم تعهد او بر می گردد.

9. ایمان قوی داشته باشیم
وقتی زندگی بدون خدا باشد،وقتی رابطه معنوی با خدا قطع شود،وقتی تکیه گاه قوی در زندگی نداشته باشیم،وقتی او را نشناسیم،هدفها وزندگی کردنها چه معنی دارد؟!!
در حالی اگر در کنار ایمان قوی زندگی کنیم تمام لحظات برای ما معنی دار خواهد شد، دیگر نگرانی و اظطراب و ترس بر ما غالب نخواهد شد. چون خدایی داریم که هوای ما را دارد و ما را بدون شرط دوست دارد.
آن موقع خواهیم فهمید که آرامش با خدا چه لذتی دارد «أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ»
و این آرامش یعنی اوج سعادت انسان

با سلام و خسته نباشید دوستان گل سر سبت اسک دین پاسخ به این موضوع : راز رسیدن به خوشبختی

[h=2]فکر و ذهن خود را بر راه حل ها متمرکز کنید، نه بر مسایل و مشکلات[/h]
اگر در زندگی مشکلی پیش بیاید، برای اکثر افراد، طبیعی است که فکر و ذهنشان را بر آن مساله و مشکل و اینکه چقدر ناخوشایند است، متمرکز کنند. معمولا در این مواقع، می پرسید چگونه این مساله و مشکل برای شما اتفاق افتاده و چرا؟ و اصلا چرا این قدر بدشانس هستید؟ و ... شما در مساله خود غرق می شوید و این وضعیت و موقعیت را مانند یک فیلم ویدیویی بارها از ذهن خود می گذرانید.

آیا این کار، به شما کمکی خواهد کرد؟ این کار، کمکی به شما نمی کند. چرا فکر و ذهن خود را بر روی راه حل ها متمرکز نمی کنید؟ شما نمی توانید هیچ کاری در خصوص مساله و مشکل انجام دهید، بنابراین، تمام انرژی خود را به سوی راه حل تغییر جهت دهید. به متمرکز کردن فکر و ذهن خود بر مسایل و مشکلات پایان دهید و سعی کنید ذهن خود را بر آنچه که اکنون در حال انجامش هستید، معطوف سازید.

شما نمی توانید آنچه را که اتفاق افتاده است، تغییر دهید، بنابراین، چرا به مسایل و نکات منفی، انرژی بیشتری دهید. به آینده نگاه کرده و راهی را انتخاب کنید که شما را به خارج از وضعیت و موقعیت کنونی سوق می دهد.
======================================
هر زمان که رویداد خوبی رخ می دهد، گرفتن درس و سرمشق از آن وضعیت آسان است، ولی ما حتی درخصوص آن فکر هم نمی کنیم. اما هنگامی که واقعه بد و ناخوشایندی برایمان اتفاق می افتد، به جای اینکه به دنبال فرصت ها و موقعیت ها باشیم فقط موارد بد را می بینیم.

ما معمولا فرصت ها و موقعیت ها را در ماه های بعد مشاهده می کنیم. آیا تا به حال، شنیده اید که: « من اکنون می دانم چرا آن اتفاق افتاد » یا « اگر آن اتفاق نیفتاده بود، من اینجا نبودم. » فکر و ذهن خود را برای مثبت اندیشی آماده کنید و پرورش دهید و در هر تجربه ای، چه خوب یا بد، به دنبال گرفتن درس و سرمشقی باشید.
=====================================
افکار، عقاید و باورهای شما، ساخته و پرداخته تمام تجربیات و روابط شما با خانواده، دوستان، همسر و هر چیزی است که دیده و شنیده اید. اگر افکار شما برایتان سودمند نیست، در این صورت، درستی و نادرستی آنها، فقط متوجه شماست. از افکار خود، آگاه باشید و الگوهای فکری منفی را تغییر دهید. از خود سوال های مختلفی بپرسید.

به جای فکر کردن به اینکه «من پول ندارم» یا «من هرگز توان خرید آن را ندارم »، از خود بپرسید « چگونه می توانم راهی بیابیم تا آن را بخرم ». مراقب افکار، احساسات، باورها و طرز فکر و رفتارتان با شید زیرا اینها در حال به وجود آوردن دنیای شما هستند.

نسبت به افکار، احساسات، باورها و رفتارتان مسوول باشید و آنهایی را انتخاب کنید که برایتان سودمند هستند. افکارتان را کنترل کنید، در غیر این صورت، افکارتان شما را کنترل خواهند کرد.
====================================
مثبت اندیشی، تاثیر زیادی بر زندگی روزمره ما دارد. در این صورت، تجربیات مثبت را به سوی خود جذب خواهید کرد، احساستان مثبت تر خواهد شد و حال بهتری پیدا می کنید. هیچ رویداد خوشایندی، از افکار منفی حاصل نمی شود. از نو آغاز کنید. باور کنید هر چیزی ممکن است.
===================================
مسوول اعمال و رفتار خود باشید. اکثر ما تمایل داریم به خود نگاه نکنیم، بلکه همیشه به عیب و نقص های دیگران توجه کنیم. شما باید مسوول اعمال و رفتار خود باشید، نه مسوول رفتار دیگران، هر شب، زمانی که به بستر می روید، از خود سوال کنید:

« آیا امروز مشکلی درخصوص اعمال و رفتارم وجود داشت که من بخواهم فردا آن را تغییر دهم؟ » هر چیزی با اطلاع و آگاهی آغاز می شود. هرقدر بیشتر نسبت به زندگی خود مسوول باشید، به همان اندازه نیز قادر به تغییر خواهید بود. داشتن حس مسوولیت و تعهد، همان آزادی و قدرت اختیار است.
===================================
خود را دوست داشته باشید. اگر خود را دوست نداشته باشید، چگونه دیگران می توانند شما را دوست داشته باشند؟ اگر عادات منفی ای دارید و می خواهید آنها را تغییر دهید، در این صورت، نیروی لازم را در خود بیابید و تغییر را در عادات منفی خود، ایجاد کنید.

نیت و آگاهی یافتن، اولین گام در این راه هستند. هیچ کس کامل و بی عیب نیست. احترام گذاشتن به خود را آغاز کنید، در این صورت، یک تغییر اساسی را احساس خواهید کرد. هرچه بیشتر خود را دوست داشته باشید و باور کنید و بپذیرید، به همان نسبت نیز کمتر در مورد دیگران قضاوت خواهید کرد. همه ما مرتکب خطا و اشتباه می شویم. سعی کنید خود را ببخشید، دوست داشته باشید و درک کنید.
==================================
بخشیدن خود و دیگران، می تواند به عنوان سم زدایی اصلی و نهایی ذهن، جسم و روح تلقی شود. بخشش، شما را از احساسات و هیجانات منفی و مخرب رها کرده و از وابستگی های جراحت بار آزاد می کند. بخشش شما را از احساس گناه و شرمساری که مانع از شادکامی و موفقیت می شود، می رهاند. شما با بخشیدن فرد دیگری، خود را نیز می بخشید. بخشش، دلپذیرترین هدیه ای است که می توانید به خود و دیگران بدهید. بسیاری از افراد برای سال ها، با افراد محبوب خود، صحبت نمی کنند، چون نمی توانند دیگران را ببخشند. شما بگویید بازنده واقعی چه کسی است؟
=================================
اغلب چنین بهانه هایی شنیده می شود: « من وقت کافی برای خوب غذا خوردن و یا ورزش کردن ندارم »، « من وقت کافی برای غذا پختن ندارم ». ما ارزش و اهمیت سلامتی را به طور کامل درک نمی کنیم، مگر وقتی که بسیار دیر شده باشد و بیماری، زندگیمان را تهدید کند. وقتی سالم غذا بخوریم، با نیرو و انرژی بیشتری از خواب بیدار خواهیم شد و احساس سرزندگی بیشتری می کنیم، انگار بر تمام جهان، مسلط شده ایم.

جسمتان ارزشمندترین هدیه شماست. بسیاری از افراد که دارای اضافه وزن هستند، می گویند که وقت برای ورزش کردن ندارند. رفتن به باشگاه ورزشی، تنها راه ورزش کردن نیست. شیوه های زیادی وجود دارد که می توانید در زمان تماشای تلویزیون، کارکردن و مسافرت به کار برید. درمورد ورزش کردن، هیچ بهانه ای وجود ندارد. اطمینان حاصل کنید که خوابتان به اندازه کافی است، اگر خسته باشید، حال و احساس خوبی نخواهید داشت.
================================
همه ما به انجام کاری علاقه مندیم. بعضی می گویند: «ا ی کاش من به انجام کاری علاقه داشتم » یا « دیگران به انجام کاری علاقه دارند اما من ندارم ». این امر واقعیت ندارد، همه ما به انجام کاری علاقه داریم، فقط بعضی ها نمی دانند که کار مورد علاقه شان چیست. اگر شما نمی توانید از طریق انجام کار مورد علاقه خود، زندگی کنید، حداقل سعی کنید یک بار در هفته، آن کار را در زندگی خود بگنجانید. اگر واقعا نمی دانید به انجام چه کاری علاقه دارید، یک فرد متخصص و با تجربه می تواند به شما در مشخص کردن کارهای مورد علاقه تان کمک کند.
===============================
کارهایی را که دوست دارید قبل از پایان یافتن عمرتان انجام دهید، یادداشت کنید. این کارها نباید خارج از تعادل و افراطی باشد. کارهایی باشد که شما علاقه مند به انجام آن هستید، اما تاکنون زمانی برای آن در نظر نگرفته اید. سعی کنید یکی از کارهای موجود در فهرست خود را حداقل ماهی یک بار و یا هر چند ماه یک بار انجام دهید. ما با انجام کارهایی که به آن علاقه داریم، احساس سرزندگی بیشتری می کنیم و از زندگی نیز لذت می بریم.
===============================
اکثر اوقات، افکار ما یا در گذشته سیر می کند، یا در آینده. فکر کردن به گذشته، معمولا با احساس تاسف، پشیمانی، شرمساری و ناامیدی همراه است؛ و فکر کردن به آینده، با احساس اضطراب، نگرانی، استرس و فشار روحی. سعی کنید خود را به لحظه و زمان حال بیاورید و لذت ببرید. به موارد آشکار و نمایان زندگی اعتماد کنید و تسلیم آنها شوید. ضرب المثل مشهوری است که می گوید تمام رویدادهای رخ داده در دیروز، مربوط به گذشته است، فردا یک راز است، امروز یک هدیه است.
===============================
هنگامی که از خواب بیدار می شوید یا به بستر می روید، یا حتی زمانی که احساس خوبی ندارید، تمام نعمت ها و برکاتی را که خداوند به شما ارزانی کرده، به خود یادآوری کنید. فقط برخوردار بودن از دو پا، دو چشم و یک بدن سالم، دلایلی برای قدردانی و سپاسگزاری از خداوند است. قدردان و سپاسگزار بودن، شما را در حالت شادی و سر زندگی قرار می دهد و به طور خودکار، روح و روانتان را متعالی می سازد. شکر گزار بودن، دلتان را روشن می کند و نعمت های بیشتری به سوی شما فرستاده خواهد شد.

ایمان دارم که قشنگترین عشق، نگاه مهربان خداوند به بندگانش است، پس من تو را به همان نگاه می سپارم و می دانم تا وقتی که پشتت به خدا گرم است تمام هراس های دنیا خنده دار است.
==============================
با تشکر از کارشناس پاسخگوی انجمن مشاوره ( نشاط )
[h=1][/h]