جمع بندی دوستِ همجنسگرای من

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دوستِ همجنسگرای من

سلام
یکی از دوستانِ مجازیِ چند ساله ی من (قبلا چادری بود و بعد براش شبهه پیش اومد و ..) دیشب بهم گفت همجنسگراست و با دختری هم رابطه برقرار کرده و مادرش هم ازش بخاطر این گرایشش حمایت کرده.
لازمه بگم من دختر مقیدی هستم و دوستم هم قبلا مقید بود اما الان اینطور نیست.
(دوستم ۱۸ سالشه)
حالا سوالم اینه که نمیدونم جطور باید باهاش برخورد کنم؟ رابطم رو باهاش کمتر و قطع کنم یا کنارش بمونم و کمکش کنم؟ به عقیده ی من تمایلاتی که بر خلاف فطرت و طبیعت هستند در واقع ناهنجاری و اختلال هستند.
حالا علاوه بر راهنمایی اینکه بهتره چطور برخورد کنم، میخواستم اگر پیامد های منفیِ اجتماعی و شخصی و روانی و .. درمورد همجنسگرایی میدونید لطفا بهم بگید.
ممنونم.

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد صابر

جمع بندی

پرسش
یکی از دوستان من که 18 سال سن دارد، دیشب به من گفت همجنس گراست و با دختری هم رابطه برقرار کرده و مادرش هم از او بخاطر این گرایشش حمایت کرده است. سوالم این است که نمی دانم چطور باید با او برخورد کنم؟ رابطه ام را با او کمتر و قطع کنم یا کنارش بمانم و کمکش کنم؟ پیامدهای همجنس گرایی چیست؟

پاسخ

يكي از مهمترين نيازهاي انسان، نيازهاي عاطفي است. انسان از بدو تولد تا پايان عمر بايد عواطف او ارضا شود و الا دچار مشكل مي شود. نياز به محبت ورزيدن به ديگران و مورد محبت ديگران واقع شدن دقيقا يك نياز عاطفي است. اين نياز در طي مراحل مختلف رشد و در مراحل گوناگون زندگي شكل هاي مختلفي پيدا مي كند و در هر دوره اي به گونه اي متناسب با آن زمان بايد ارضا شود. در دوره نوزادي از طريق والدين به خصوص مادر با بوسيدن نوزاد، در آغوش گرفتن او و نگاه هاي محبت آميز مادر به او و با چسباندن او به خود نياز كودك ارضا مي شود. در اين دوره تأمين نيازهاي عاطفي كودك به اندازه نيازهاي فيزيولوژيكي مانند آب و غذا و پوشاك براي رشد نوزاد ضرورت دارد. در دوره كودكي تأمين اين نياز توسط اعضاي خانواده و همه كساني كه به نحوي با كودك ارتباط دارند تأمين مي شود. در دوره نوجواني از طريق دوستان و گروه همسالان و در دوره جواني از طريق دوستان، خويشاوندان و همسر به اين نياز پاسخ داده مي شود. روان شناسان علت وابستگي انسانها را به يكديگر همين نيازهاي عاطفي مي دانند. اگر اين نيازها از همان اول به طور صحيح و به موقع تأمين شود نوزاد، كودك و نوجوان وابستگي ايمن پيدا مي كند و الا وابستگي ناايمن و مرضي در او شكل مي گيرد يعني در عين حال كه به ديگران وابسته است ولي احساس امنيت كافي نيز نمي كند و مستعد انواع اختلالات رواني مانند بيماري هاي اضطرابي، افسردگي و... مي شود و دير يا زود به دامن يكي از اين بيماري هاي رواني فرو مي غلتند.
در مورد علل روي آوردن به همجنس گرايي هنوز توضيحي كه مورد قبول همه ي پزشكان وروانشناسان باشد وجود ندارد و برخي متخصصان به علل رواني – اجتماعي وبرخي به ديگر عوامل زيستي (كاركرد نامتعادل غدد و هورمون هاي جنسي) اشاره داشته اند. علل هم جنس بازي از ديدگاه رواني ـ اجتماعي آشفته بودن روابط ميان والدين وفرزندان، يادگيري هاي نادرست ومحيط اجتماعي ناسالم مي باشد و به طور خلاصه مي توان به كنترل نداشتن بر غريزه جنسي اشاره داشت. اما آنچه مسلم است اين كه چنين رفتاري حتي از جانب افراد مبتلا به اين عمل نابهنجار تلقي مي شود و لازم است كنار گذاشته شود.
اين گونه روابط نامشروع در ارگانيسم و بدن انسان و حتي در سلسله اعصاب و روح اثرات ويرانگري دارد. در نگاه كلي آدمي را از پدر و مادر خوب بودن باز مي دارد و گاه قدرت بر توليد فرزندان را به كلي از انسان سلب مي كند، افراد همجنس گرا تدريجا به انزوا و بيگانگي از اجتماع و سپس بيگانگي از خويشتن رو مي آورند، و گرفتار تضاد پيچيده رواني مي شوند و اگر به اصلاح خويش نپردازند ممكن است به بيماري هاي جسمي و رواني مختلفي گرفتار مي شوند.
به همين دليل و به دلايل اخلاقي و اجتماعي ديگر، اسلام شديدا همجنس گرايي، را در هر شكل و صورت تحريم كرده و براي آن مجازاتي شديد كه گاه به سر حد اعدام مي رسد قرار داده است. (1)
در هر صورت توصیه می کنیم دوستتان را به روانپزشک ارجاع دهید و اگر حاضر به مراجعه و درمان نیست رابطه ی دوستی را با او کاهش دهید و شبکه ی روابط دوستی جدیدی برای خود طراحی کنید.

یادتان باشد بزرگترین کمک شما به درمان دوستتان ارجاع او به روانپزشک یا متخصص غدد است و بیش از این وظیفه ای بر عهده ندارید.

 

پی نوشت:

1. مکارم شیرازی، تفسير نمونه، تهران: دار الكتب الإسلامية، 1374، ج 16، ص 275.

موضوع قفل شده است