جمع بندی داستان خلقت قبل از انسان

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
داستان خلقت قبل از انسان

بنده سالها پیش ، کتابی را مطالعه کردم که البته نام کتاب و منابع ذکر شده در آن را فراموش کرده ام .
خلاصه داستان مندرج در آن کتاب :
قبل از خلقت انسان ، جنیان روی زمین زندگی میکردند و از نعمت های الهی بهره مند بودند ، خداوند برای راهنمایی و هدایت آنها نیز ، پیامبرانی را میفرستاد تا آنها را هدایت کنند ، اما آنها پیامبران خود را به قتل میرساندند ، آنقدر آنها پیامبرکشی کردند تا اینکه خشم خدا را برانگیختند و خداوند وعده عذابی عظیم را به آنان داد ، اما آنان توجه نکردند و نیز پیامبری را که وعده این عذاب را به آنان ابلاغ کرده بود ، به قتل رساندند .

پس عذاب بزرگ بر آنان نازل شد ، لشگری عظیم از فرشتگان بر زمین فرود آمدند و شماری بسیار از مردان جن را کشته و زنان و بچه ها را به مکان هایی راندند که آبادی نبود و جنیان دیگر حق حضور در آبادیهای زمین را نداشتند . در این بین فرشتگان ، نوزاد جنی را دیدند که تنهاست و اگر تنها بماند هلاک خواهد شد ، آنها او را با خود به عرش الهی بردند و آن نوزاد جن ، نزد فرشتگان رشد کرد و همانند آنها فرشته ای شد که همواره خداوند را ستایش میکرد . تا اینکه سالیان درازی گذشت و خداوند فرشتگان را از تصمیم خود مبنی بر خلقت انسان آگاه ساخت و پس از خلقت انسان ، خداوند به همه فرشتگان دستور داد که بر این مخلوق من سجده کنید ، ابلیس که همان فرشته ای بود از نسل جنیان، از این فرمان الهی سرپیچی
کرد و ....

و حال سوالات من :

آیا داستان فوق صحت دارد ؟
در صورتی که پاسخ شما منفی است ، خواهشمندم مرا در این زمینه آگاه نمائید که حضور یک جن از جنس آتش در میان فرشتگان چه معنایی دارد؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد حکیم

[TD][/TD]

پرسش:

بنده در کتابی خواندم که قبل از خلقت انسان ، جنیان روی زمین زندگی می کردند و از نعمت های الهی بهره مند بودند ، خداوند برای راهنمایی و هدایت آنها نیز ، پیامبرانی را می فرستاد تا آنها را هدایت کنند ، اما آنها پیامبران خود را به قتل می رساندند ، آنقدر آنها پیامبرکشی کردند تا اینکه خشم خدا را برانگیختند و خداوند وعده عذابی عظیم را به آنان داد ، اما آنان توجه نکردند و نیز پیامبری را که وعده این عذاب را به آنان ابلاغ کرده بود ، به قتل رساندند! پس عذاب بزرگ بر آنان نازل شد ، لشگری عظیم از فرشتگان بر زمین فرود آمدند و شماری بسیار از مردان جن را کشته و زنان و بچه ها را به مکان هایی راندند که آبادی نبود و جنیان دیگر حق حضور در آبادیهای زمین را نداشتند . در این بین فرشتگان ، نوزاد جنی را دیدند که تنهاست و اگر تنها بماند هلاک خواهد شد ، آنها او را با خود به عرش الهی بردند و آن نوزاد جن ، نزد فرشتگان رشد کرد و همانند آنها فرشته ای شد که همواره خداوند را ستایش می کرد . تا اینکه سالیان درازی گذشت و خداوند فرشتگان را از تصمیم خود مبنی بر خلقت انسان آگاه ساخت و پس از خلقت انسان ، خداوند به همه فرشتگان دستور داد که بر این مخلوق من سجده کنید ، ابلیس که همان فرشته ای بود از نسل جنیان، از این فرمان الهی سرپیچی کرد و .... آیا این مطالب صحیح است؟

پاسخ :

قبل از خلقت بشر، آن هنگامی که خداوند هنوز انسان را خلق نکرده، ولی جن ها را آفریده بود، آیا برای آگاهی و هدایت اجنّه پیامبرانی مبعوث شده بودند یا خیر؟ و اگر مبعوث شده اند آیا از جنس جن بوده اند؟ در پاسخ می توان گفت قبل از خلقت حضرت آدم (علیه السلام)پیامبرانی از جنس اجنّه در بین آنان وجود داشته است زیرا قرآن کریم هدف از آفرینش جن و انس را عبودیت و تکامل می داند و می فرماید: "ما جن وانس را برای عبادت آفریدم".(1) شکی نیست که رسیدن به مقام واقعی عبودیّت که همان کمال واقعی است بدون تکالیف میسر نیست. از این جهت می توانیم بگوییم که جن ها هم مکلف بوده اند(2) و بر این نکته آیات قرآن هم گواهی می دهند.(3)

و افزون بر این خداوند حکیم جن را مکلف کرده باشد، ولی تکلیف و اجزا و شرایط آن را به آنان نیاموخته و راهنما نفرستاده باشد. بنابراین، تکلیف جن و انس فرع بر ارسال نبی است و تا ارسال پیامبری صورت نگرفته باشد، تکلیف جایز نیست.همچنین خداوند عادل و حکیم است و فعل قبیح از عادل حکیم سر نمی زند. چگونه است که خداوند می فرماید: جن و انس را در صورت کوتاهی در انجام وظایف مواخذه و عذاب می نمایم : "دوزخ را از جن و انس همگی (افراد بی ایمان و گنه کار) پر می کنم (4)« آیا ممکن است خداوند عادل و حکیم بدون این که پیامبرانی را به سوی آنها گسیل داشته باشد و با آنان اتمام حجّت کرده باشد،آنها را عذاب کند؟ قطعا جواب منفی است، چرا که عقاب مکلف بدون ارسال نبی و اتمام حجت قبیح است و فعل قبیح از حکیم سر نمی زند. جن ها نیز مشمول این قاعده کلی عقلی هستند. علاوه خود قرآن هم می فرماید: "ما هرگز (قومی را) مجازات نخواهیم کرد، مگر این که پیامبری را مبعوث کرده باشیم (تا وظایف شان را بیان کند)(5)، پس قطعا آنها دارای پیامبرانی بوده اند.

در روایت آمده است که مردی شامی از حضرت علی (علیه السلام)پرسید: آیا خداوند پیامبرانی را به سوی جن فرستاده است؟ امام علی (علیه السلام)در پاسخ فرمودند: "آری خداوند پیامبری به نام یوسف برای ارشاد آنان فرستاد، ولی آنها وی را به شهادت رساندند.(6) این روایت نیز به خوبی دلالت دارد که جن ها پیامبرانی مختص به خود داشته اند.
بنابراین، با توجه به آنچه بیان شد گروه جن گروهی مکلف و دارای تکلیف بوده و قبل از خلقت بشر پیامبرانی برای ارشاد و هدایت آنان مبعوث شده اند، لکن کیفیت آن برما معلوم نیست.
داستان مورد اشاره شما در منابع معتبر یافت نشد اگر منبع این داستان را بفرماید ممنون می شوم .

پی نوشت ها:

1. سوره ذاریات/ 56.
2. بحارالأنوار، ج60، ص311.
3. سوره احقاف ، 18.
4. سجده/ 13و هود/119.
5. سوره اسراء/ 15.
6. بحار الانوار، علامه محمد تقی مجلسی، بیروت، دارالکتب الاسلامیه ، ج 10 ، ص 76

موضوع قفل شده است