توهم جدید غربیها پیرامون ایران: « رستوران‌ زیرزمینی: تجربه مزه کردن غذاهای ممنوع،بدون مانتو و روسری»

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توهم جدید غربیها پیرامون ایران: « رستوران‌ زیرزمینی: تجربه مزه کردن غذاهای ممنوع،بدون مانتو و روسری»

بسم الله الرّحمن الرّحیم

شاید در بین خبرگزاریهای غربی که علیه ایران به نشر دروغ مشغول هستند، نام خبرگزاریهای فرانسوی، قدری مورد کم لطفی قرار گرفته باشد! خبرگزاریهای فرانسه نیز از همان اوایل انقلاب، نسبت به ایران اسلامی، اعلان جنگ کردند، و نبردشان علیه ایران، محدود به فروش میراژ به صدام نبود.

یکی از دروغهای معروف فرانسویها که نقل محافل ضدّانقلاب شد، این ادعای مضحک بود که در ایران به نوجوانان کلیدهایی موسوم به "کلید بهشت" می دهند و به آنها می گویند که وقتی در جبهه شهید شدید، در کاخهای بهشتی را می توانید با این کلیدها باز کنید!! بنده از سطح هوش نوجوانان فرانسوی خبر ندارم، ولی بعید می دانم که کندذهنترین نوجوان ایرانی هم ممکن باشد که چنین چیزی را باور کند!

امّا یک توهم جدید از فرانسویها که در سایت فرانس24 چند روزی است که نشر یافته و به سرعت در حال نشر در بین گروههای دین گریز است، مطلب ذیل می باشد:

نقل قول:

رستوران‌ زیرزمینی: تجربه مزه کردن غذاهای ممنوع، بدون مانتو و روسری

چند وقتی است که رستوران‌های غیر رسمی یا به نوعی "زیرزمینی" نیز جای خود در جامعه ایرانی باز کرده‌اند. رستوران‌هایی که می‌توان در آنها "محصولات غیرقانونی"از جمله مشروبات الکلی و نیز غذاهای "ممنوع"را یافت و یا شاهد "وضعیت‌های غیرقانونی"بود.

اگر دوست دارید تجربه رستوران رفتن همراه با دوستان اعضای خانواده بدون حجاب اجباری همراه با منویی که به خاطر مسایل شرعی یافتنشان در رستوران‌های معمولی ممکن نیست را داشته باشید، لازم نیست حتمن سری به کشورهای خارجی بزنید. کمی اگر پرس و جو کنید می‌توانید رستوران‌های "زیرزمینی"را در همان اطراف خودتان پیدا کنید.

به نظر می‌رسد تقریبن هر محصول و پدیده‌ای که در ایران ممنوع است و نمی‌توان آن را به صورت علنی و قانونی پیدا کرد، به صورت زیرزمینی و مخفیانه می‌توان آن را یافت. از مشروبات الکلی گرفته تا تتو، موسیقی زیرزمینی، کلاس رقص و...

به گفته ناظران، اما حالا چند وقتی است که رستوران‌های غیر رسمی یا به نوعی "زیرزمینی"نیز جای خود در جامعه ایرانی باز کرده‌اند. رستوران‌هایی که می‌توان در آنها "محصولات غیرقانونی"از جمله مشروبات الکلی و نیز غذاهای "ممنوع"را یافت و یا شاهد "وضعیت‌های غیرقانونی"بود همچون گرد هم آمدن خانواده و دوستان بدون اینکه زن‌ها مجبور باشند حجاب را رعایت کنند و یا حتی درکنار یکدیگر با موسیقی در حال پخش، به میانه میدان روند.

فرانس 24 در این خصوص می نویسد ، هیچ آمار و تحقیقی درباره تعداد رستوران‌ها، کافه‌ها و کافی‌ شاپ‌های غیررسمی در ایران وجود ندارد، در نتیجه نمی‌توان گفت "رستوران‌های زیرزمینی"در ایران تا چه میزان به یک پدیده رایج تبدیل شده‌اند. اما می‌توان این را گفت که یافتن یک رستوران و یا کافی شاپ غیر رسمی، حداقل در شهرهای بزرگ ایران دیگر کار سختی نیست. آنها تبلیغ و تابلو ندارند اما اگر کمی در میان دوستان و رفقای خود پرس و جو کنید، حتمن آنها آدرس یکی از این اماکن را "در همین اطراف"دارد: تهران، مشهد، شیراز، تبریز،گرگان، قزوین و... . امکانات و خدمات و شکل کار هم در رستورا‌ن‌های مختلف متفاوت است. در اکثر موارد قبلن باید جای خود را رزرو کنید. در برخی از آنها از قبل می‌توانید حتی غذایی را که دوست دارید سفارش دهید. در بسیاری از آنها مشروب هم همراه غذا می توانید بنوشید، البته در برخی نیز این امکان وجود ندارد. سطح قیمت‌ها هم به تبع از یک رستوران معمولی بالاتراست اما به نظر نمی‌رسد که این تفاوت قیمت زیاد باشد.

«قوانین و نبایدهای دست و پا گیر وجود ندارد»

سحر از مشتری‌های ثابت یکی از رستوران‌های غیر رسمی در ایران است. او درباره تجربه غذا خوردن در یکی از این رستوران‌های "زیرزمینی"به ناظران می‌گوید:

رستورانی که من غالبن به آن می‌روم در یکی از محلات قدیمی شهر است. یک خانه قدیمی بسیار بزرگ که بازسازی شده و به شکل یک رستوران درآمده است. تابلو و نشانه‌ای از رستوران بودن در خارج از ساختمان به چشم نمی‌خورد. همه مشتری‌ها از طریق دوستان و رفقای خود و توصیه دیگران با آن آشنا شده‌اند. هنرمندان زیادی هم آنجا رفت و آمد دارند.

پیش از رفتن باید حتمن زنگ زد و میز رزرو کرد، حتی می‌توان غذا را از قبل سفارش داد و گفت که چه غذائی و دسری و نوشیدنی‌ای دوست داریم بخوریم.

اولین بار که می‌خواستم بروم گمان می‌کردم باید کمی محتاط باشم که کسی متوجه نشود و با کسی درباره جایی که می‌روم حرف نزنم اما بعد دیدم خیلی هم "مخفی بازی"لازم نیست، نگهبانی وجود نداشت و رفت و آمد کاملن طبیعی بود. خیلی معمولی و عادی زنگ می‌زنیم و وارد می‌شویم، به نظرم جایی که برای آن انتخاب کرده‌اند عالی است. هم جای بسیار زیبایی است و هم اینکه توجهی جلب نمی‌شود و رفت و آمد هم مزاحمتی برای همسایه‌ها ندارد.

غذا خوردن در اینگونه رستوران‌ها با این حال حس کاملن متفاوتی می دهد. حس آزادی بیشتری وجود دارد. دیگر قوانین و باید و نبایدهای دست و پا گیر وجود ندارد. من وقتی به آنجا می‌روم احساس خیلی خوبی دارم. مثلن برای خانم‌ها دیگر خبری از روسری و مانتو نیست. کسی اگر بخواهد می تواند مشروب هم بنوشد، کیفیت غذا هم خوب است. هر غذا و شیرینی ای که بخواهید می‌توانید از قبل سفارش بدهید. درست است که نظارتی روی بهداشت و کیفیت وجود ندارد اما این گونه رستوران‌ها برای اینکه مشتری‌های خود را از دست ندهند به این مسایل بیشتر توجه می‌کنند بویژه آنکه می‌دانند اگر کوچکترین مشکلی پیش بیاید دچار دردسر زیادی خواهند شد. در نتیجه خیال من از نظر بهداشت و سلامت غذا کاملا راحت است.

من قیمت دیگر رستوران‌های اینگونه را خیلی نمی‌دانم اما رستورانی که من میروم به نسبت دیگر رستوران‌های شهر قیمت نسبتن معقولی دارد.

یک سرویس کامل شامل دو نوع غذا و سالاد و نوشیدنی، البته نوشیدنی غیر الکلی، چیزی بین ٤٥ تا ٦٠ هزار تومان برای هر نفر تمام می‌شود.

به نظر من، اینها بیشتر هدفشان، خط دهی به نوچه هایشان در ایران است، تا چنین بساطهایی راه بیندازند، و نه اینکه در حال نشر حقایق باشند، چرا که با چنین وضعیتی، چنین رستورانهایی به سرعت لو می روند و صاحب عمارت بیشتر از آنکه از این کارش سود ببرد، به دلیل پلمپ شدن رستوران غیرقانونی اش، ضرر خواهد کرد.

سلام. جهت یادآوری.

:Gol:

tazkie;668686 نوشت:
امّا یک توهم جدید از فرانسویها که در سایت فرانس24 چند روزی است که نشر یافته و به سرعت در حال نشر در بین گروههای دین گریز است، مطلب ذیل می باشد:

متاسفانه این خبر واقعیت محضه. همین الان تو همین شهری که من هستم بعضی رستوران ها و تالارها هستند که از هر نفر 10 بیست تومنی به عنوان ورودی می گیرند و جشن و پارتی مخلوط برگذار می کنند

مطمئن باشین که کسانی در اماکن و نیروی انتظامی هستند که از این قضایا مطلع اند اما منافعشون ایجاب می کنه حرفی دراینباره زده نشه.

tazkie;668686 نوشت:
رستوران‌ زیرزمینی: تجربه مزه کردن غذاهای ممنوع، بدون مانتو و روسری
:moteajeb:

احتمالاً تیتر خبرگذاری های مشابه ، تا چند وقت دیگه:
ایرانی ها در گردهمایی های زیرزمینی ، توانستند برای اولین بار ، گفتن کلمهء
"اوه شِت" را با زبان شیرین آمریکایی تجربه کنند و در هنگام عصبانیت ، خود را به سبک غربی تخلیه کنند! این عمل ایرانی ها ، گام محکم دیگری است از سوی ایرانی ها به سمت دموکراسی و آزادی بیان! سران افراد حاضر در این گروه های زیرزمینی تاکید کردند ، این عمل ما ، گفتن یک "نه" محکم است ، به نقض حقوق بشر در ایران!

گفتنی است که حکومت ایران ، تا کنون 2500000000000 نفر را در ارتباط با این موضوع به زندان انداخته و برای 8253462 نفر از آنان حکم اعدام صادر شده است!

اصلا رستوران لازم نیست که، تو همه عروسی های شهرهای بزرگ اینجوریه، حتی وضعش خیلی بدتر از اینیه که بالا توضیح داده شده.

متاسفانه شاید راست باشه

چون همین چند وقته پیش از وجود کلاس ایروبیک مختلط در یکی از شهرهای کشورمون مطلع شدم:Ghamgin:

[="Tahoma"][="Black"]

roya8;668940 نوشت:
کلاس ایروبیک مختلط

ايروبيك و......... وقتي هم اعتراض ميكنيم رئيس فدراسيون طلبكار ميشه و ما رو مشتي هوچي گر و عقب مونده كه ميخوايم جلوي پيشرفت زنها رو بگيريم مينامد و وجود تمارين و باشگاه ها و اردوهاي مختلط را شرط پيشرفت ورزش بانوان مي دانند.

اين روزها نه فقط رستوران بلكه فروشگاه هايي سازماندهي شده مشغول فروش انواع مواد غير حلال هستند خصوصا در مناطقي كه بهاييان مسيحيان يهوديان و ساير اقليت ها هستند مثل تهران شهر هاي مرزي اصفهانو....و شهر هاي زيارتي را هم به سبب تقدس زدايي قبح شكني هدف قرار دادند.
البته آن گونه كه خبرگزاري فرانسوي القا مي كند اوضاع خراب نيست.
متاسفانه در بين نوجوانان و دبيرستان ها فعاليت راحتي دارند.[/]

مگه ادم دیوونه اس بره همچین رستورانی همین کارا رو میشه تو خونه هم انجام داد بدون درد سر و استرس

koosha;668837 نوشت:
متاسفانه این خبر واقعیت محضه. همین الان تو همین شهری که من هستم بعضی رستوران ها و تالارها هستند که از هر نفر 10 بیست تومنی به عنوان ورودی می گیرند و جشن و پارتی مخلوط برگذار می کنند

مطمئن باشین که کسانی در اماکن و نیروی انتظامی هستند که از این قضایا مطلع اند اما منافعشون ایجاب می کنه حرفی دراینباره زده نشه.

جناب کوشا، همانطور که آیدی پریسا گفتند چنین کاری هم برای کسانی که بخواهند به چنین رستورانی بروند و هم برای گردانندگان، فقط استرس است و بس! البته ممکن است که خبرگذاریهای آنور آبی، از وجود رستورانهای مخصوص اقلیتهای مذهبی سوءاستفاده کرده باشند و آنها را به کلّیت ملّت تعمیم بدهند.

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;669049 نوشت:
مگه ادم دیوونه اس بره همچین رستورانی همین کارا رو میشه تو خونه هم انجام داد بدون درد سر و استرس

همچین پردرسر هم نیست. میرن عرق و ورق و آبجو و مشروبات اونور آبی رو همراه با پارتی کوفت جان می کنن. هر مشکلی هم پیش بیاد با صاحب رستورانه. که اونم دستش تو دست یکی از کسانیه که مسئول گیر دادن به اینطور مجالسه.

مردمم که ادعای دین داریشون میشه کشک :ok::ok:

tazkie;669077 نوشت:
خبرگذاریهای آنور آبی، از وجود رستورانهای مخصوص اقلیتهای مذهبی سوءاستفاده کرده باشند و آنها را به کلّیت ملّت تعمیم بدهند.

والا من اقلیت مذهبی تو اینا ندیدم. همش بچه مسلمانهای از دین برگشته هستند. همونهایی که خودتون می شناسیدشون

ازدواج نمیشه کرد. کار نیست یا اگه باشه پارتی و پول می خواد. توقعات بالاست اونم در حد لالیگا. تورم و کوفت و زهر مار هم بلای جونمونه. به واسطه ی تهاجم فرهنگی، نداشتن اطلاعات، کم ظرفیتی، و ... همون یه ذره اعتقادی هم که در قلب پدر و مادر هامون بوده دیگه در بچه هاشون نیست.

دوستان عزیز، کار غلط رو نمیشه توجیح کرد اما مطمئنن این رو هم قبول دارید که ظرفیت همه ی انسان ها برابر نیست. بعضی ها مثل دوستان حاضر در این سایت اونقدر خدا بهشون قدرت اراده و ایمان داده که با وجود همه ی این شرایط بازهم حاضر به رفع نیازهاشون (به هر شکلی) نشدن و صبر پیشه کردن
بعضی ها هم که تکلیفشون با خودشون مشخص نیست.
بعضی ها هم که ظرفیت پایینی داشتن رو می تونی در چنین مکانهایی پیدا کنی.

به نظر من در این دوره زمانه نباید تاسف به حال کسانی خورد که دست از همه چیز کشیدن چون شرایط طوریه که اگر بخوای مثل بقیه ی مردم باشی یاید همینطوری زندگی کنی

بلکه باید با تمام وجودمون از خدا به خاطر آفرینش بندگانی تشکر کنیم که همه ی این سختی ها رو دیدن اما مثل "مرد" پای اصول درستشون واستادن.
ما باید با دیدن هرکدومشون به انسان بودن و همنوع بودن با اونها افتخار کنیم. واقعا بغض می کنم وقتی می بینم کسانی پیدا میشن که " فرسایش لاستیک ماشین کسی که بواسطه ی یک ترمز کوچیک" براشون حکم حق الناس رو داره.

http://www.askdin.com/thread48407.html
من گاهی صمیمانه به همچین انسان هایی عشق می ورزم

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;669049 نوشت:
مگه ادم دیوونه اس بره همچین رستورانی همین کارا رو میشه تو خونه هم انجام داد بدون درد سر و استرس

شهوت این طوریه ... بعد یه مدتی مخفیش دیگه حال نمیده...
مجبور میشدن برن تو فضای عمومی بلکه یه کم از اون لذته رو برگردونن...

koosha;669120 نوشت:

والا من اقلیت مذهبی تو اینا ندیدم. همش بچه مسلمانهای از دین برگشته هستند. همونهایی که خودتون می شناسیدشون

با سلام. اینکه اقلیتها اونها رو راه میدن یک بجث دیگه است. این خبرگزاریه ادعا کرده که این رستورانها زیرزمینی هستن، در حالی که اینها رستورانهای اقلیتها هستند. موضوع سر این جنگ روانی خارجیهاست.

roya8;668940 نوشت:
متاسفانه شاید راست باشه

چون همین چند وقته پیش از وجود کلاس ایروبیک مختلط در یکی از شهرهای کشورمون مطلع شدم:Ghamgin:

جدی؟کجا هست؟چند وقتیه میخام برم اروبیک انگیزه ندارم.با این خبر انگیزه پیدا کردم.

توی سایت فرانس 24 که تا اونجایی که من گشتم چیزی نبود.میشه لینکش را توی همین سایت اصلی بزارین؟توی سایت ناظران فرانس 24(observer france 24) یه چیزایی هست.فیلتر شکنتون چیه؟من خواستم برم تو سایتش فیلتر بود.البته از بس همه ی سایت ها ماشالا فیلتره نمیدونم دو تا سایت با هم مرتبطن یا نه؟!سایت دومی هم به اندازه فرانس 24 معتبره یا نه؟!البته اگه هم باشه جای تعجب نیست.این همه پارتی برگزار میشه حالا یه رستورانی هم اینجوری باشه.حتما خیلی پارتی صاحبش کلفته که کسی کارش نداره.

با سلام.

البته در چند روز اخیر، این مطلب در سایتهای ایرانی نیز نشر یافته است، ولی متأسفانه تحلیلی از سوی سایتها در پایین مطلب نمی بینیم و فقط به ذکر ادعای فرانس24 اکتفا کرده اند.

درسته تاسف باره ولی همچینم دروغ نیست
همین شهر کوچیک من کافی شاپ و...انواع نوشیدنی های الکلی رو میفروشن فقط باید طرفو بشناسند که مامور نباشه هرچند دستشون تو یک کاسه است
تالار ها هم که همه مختلط و...عروسی من ندیدم قاطی نباشه کسی هم کاری نداره
دیگه شهرای بزرگ تر قاعدتا همچین چیزایی هم هست فقط تعجبم اینه چقدر ارزونه :khandeh!:
الانم بر اثر تبلیغات ماهواره گوشت خوک هرچی حیوون حرامه درمان درد ها!و دارای خواص دارویی معرفی میشه و خنده دارتر اینه حتی بعضی از تحصیلکرده ها هم باور میکنن و در پی خریدشن