جمع بندی تفاوت میان زنان و مردان در خطابات قرآنی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفاوت میان زنان و مردان در خطابات قرآنی

چرا در آیات مربوط به احکام مرد و زن هر دو مورد خطاب واقع شده ان ( مسلمین و مسلمات، صالحین و صالحات) اما در آیات مربوط به جزا و پاداش اختصاصا مردها مورد خطابند؟؟؟
یا بصورت مستقیم یا با افعال مذکر؟؟؟؟8->

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی


پرسش:چرا در آیات مربوط به احکام مرد و زن هر دو مورد خطاب واقع شده اند ( مسلمین و مسلمات، صالحین و صالحات) اما در آیات مربوط به جزا و پاداش اختصاصا مردها مورد خطابند؟؟؟یا بصورت مستقیم یا با افعال مذکر؟

پاسخ:
باید توجه داشت که احکام بر دو نوع هستند یکی احکام مشترک میان زن ومرد مانند نماز و روزه و ... و دیگری احکام خاص زنان یا احکام خاص مردان.
در احکام مشترک ، خطابها مذکراست زیرا بنا بر قواعد دستوری زبان عربی زمانی که مرد و زن هر دو مورد خطاب باشند ، فعل به صیغه جمع مذکر می آید
اما در جایی که احکام اختصاصی بیان می شود ، طبیعتا خطاب کلا با زنان یا با مردان است .مانند:
...فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ...(1)
در خصوص آیات مربوط به جزا و پاداش نیز به دلیل همان قاعده دستوری مذکور، خطابها مذکر است اما در آیات دیگر به انحاء مختلف بر این مساله تاکید شده است که جزا و پاداش هر کس کامل داده می شود و دراین خصوص تفاوتی میان زن ومرد نیست :
...أَنِّي لَا أُضِيعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِنْكُمْ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى...(2)
من عمل هيچ عمل كننده‏ اي از شما را، خواه زن باشد يا مرد ضايع نخواهم كرد...
وَمَنْ يَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتِ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولَئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَلَا يُظْلَمُونَ نَقِيرًا(3)
و كسي كه چيزي از اعمال صالح انجام دهد خواه مرد باشد يا زن، اما ايمان داشته باشد، چنان كساني داخل در بهشت ميشوند و كمترين ستمي به آنها نخواهد شد.
مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولَئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ يُرْزَقُونَ فِيهَا بِغَيْرِ حِسَابٍ(4)
كسي كه عمل صالحي انجام دهد، خواه مرد يا زن، در حالي كه مؤمن باشد وارد بهشت مي‏شود و روزي بيحسابي به او داده خواهد شد.

پی نوشت ها:

1. احزاب/32
2. آل عمران/195
3. نساء/1244. غافر/40

موضوع قفل شده است