جمع بندی تفاوت عشق و شهوت

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفاوت عشق و شهوت

باسلام

1-تفاوت بین عشق و شهوت چی هست؟

2-شهوت زنها زیادتره یامردها؟

چون درحدیث داریم شهوت زن دراوج لذت ده برابر مرد هست.


کارشناس بحث : سمیع

تالیا;266488 نوشت:
باسلام

1-تفاوت بین عشق و شهوت چی هست؟

2-شهوت زنها زیادتره یامردها؟

چون درحدیث داریم شهوت زن دراوج لذت ده برابر مرد هست.

کارشناس بحث : سمیع


باسمه تعالی
باسلام:
عشقی که که نه عشق جاودانی است/بازیچه شهوت جوانی است
عشق آیینه بلند نور است/شهوت زحساب عشق دور است(1
اگر شما با اقسام عشق آشنا شويد، پاسخ بخش اول سوالتان را در خواهيد يافت :
عشق بر دو گونه است : حقيقي و مجازي
الف) عشق‏ هاى مجازى
در اين گونه عشق‏، موضوع عشق ورزي همان صفات ظاهري و كمالات مشهود و محسوس محبوب است؛ يعني كمالات ظاهري محبوب، موجب جذب عاشق مي شود.
عشق مجازي خود دو گونه است :
1- عشق حيواني؛ كه در آن عاشق تنها از روي شهوت و هوس معشوق خود را مي خواهد و به جنبه هاي جنسي او نظر دارد (كه عشق كاذب و دروغين هم گفته مي شود، عشق كاذب و دروغين، داراى منشأ جنسى و شهوانى است. در اين عشق، عاشق به صورت ظاهرى معشوق و رنگ و روى او متوجه است. اين نوع عشق - كه به جفا، نام عشق بر آن نهاده‏اند - موجب تسلط نفس اماره و تقويت آن و حكومت شهوت بر قوه عاقله و در نتيجه خاموش شدن نور عقل مى‏شود )(2
2-عشق پاك؛ در اين عشق اگر چه نظر عاشق به ظاهر محبوب است، ولي چون ظاهر، نماد باطن است و نشان از ذات الهي دارد، خود زمينه ساز عشق حقيقي مي شود و مانند پلي عاشق را به سوي عشق حقيقي رهنمون مي گردد.
ب) عشق حقيقى و الهى
عشق حقيقى، عبارت است از قرار گرفتن موجودى كمال‏جو در مسير جاذبه كمال مطلق، يعنى خداوند متعال، پروردگارى كه جميل مطلق، بى‏نياز، يگانه، داناى اسرار، توانا، قاهر و معشوق است كه همه رو به سوى او دارند و او را مى‏طلبند (3
پيروان عرفان، جهان هستى را (از جمله انسان را) مظهر و نشان حضرت حق دانسته، و عشق به مظاهر خداوند سبحان را عشق مجازى در طول عشق به ذات پروردگار مى‏دانند. به قول سعدى :
به جهان خرّم از آنم كه جهان خرّم از اوست / عاشقم بر همه عالم كه همه عالم از اوست.
ودر پاسخ سوال دوم ،همانگونه که اشاره کردید شهوت زن زیاد تر است
پی نوشت:
1-نظامی گنجوی
2-شرح الاشارات و التنبيهات، نمط نهم، فصل هفتم و هشتم)
3-احياء علوم الدين، غزالى، ج 4، ص 283 - 279)

ولی من فکر میکنم جواب سوال دوم درست نباشه.چون همیشه انگار مرد تسلیم شهوت هست؟

سمیع;267917 نوشت:
ودر پاسخ سوال دوم ،همانگونه که اشاره کردید شهوت زن زیاد تر است

منبعی برای این جوابتان وجود دارد؟یا نظر شخصی است؟

تالیا;266488 نوشت:
باسلام
1-تفاوت بین عشق و شهوت چی هست؟
2-شهوت زنها زیادتره یامردها؟
چون درحدیث داریم شهوت زن دراوج لذت ده برابر مرد هست.
کارشناس بحث : سمیع

تفاوت عشق و هوس (شهوت)[=&quot][/]
[=&quot] [/]
1 – عشق معطوف به غیر از خود است. در حالیکه محور هوس خود فرد و لذت اوست. جملات زیر را مقایسه کنید:
- ( من) دوستت دارم
- ( من) برات می میرم
- (برای من) هیچکس مثل تو نمیشه
- ( من ) همیشه به فکر توام
-( من) را فراموش نکن
- ( من ) از تو رنجیدم
در حالیکه در عشق، توجه به حالتها و لذتهای خود نیست. و خواست و شرایط معشوق جایگزین خودخواهی فرد می شود.


جمله معشوق است و عاشق پرده ای
زنده معشوق است و عاشق مرده ای

2 – هوس پاسخ به یک نیاز جسمانی و روانی است، مثل نیاز به آب، نیاز به اکسیژن ، نیاز به غذا. ولی عشق فراتر از یک چنین نیازی هست. عشق فراهم آورنده رشد و خودشکوفایی فرد است. لذا فردعاشق خود را خوار نمی کند، کوچک نمی کند. عشق عزت و احترام دارد و این احترام از روی بی نیازی و بزرگی عشق حاصل می شود. شاید در فیلم ها دیده و شنیده باشید که فردی می گوید« من عشق را گدایی نمی کنم».


3 – عشق محدود کننده و زندانی کننده معشوق نیست. عشق آزاد کننده است. اگر فردی را مجبور کنیم که همه علائق ، سلیقه ها و تفکراتش را فقط متوجه ما کند و فقط به ما بیندیشد، او را محدود به خودمان کرده ایم، نه اینکه عاشق خودکرده باشیم. در واقع این عشق نیست، این یک هوس است و ما را وابسته به شخص دیگری نموده است.

آنکه او بسته غم و خنده بود
او بدین دو عاریت زنده بود


باغ سبز عشق، کو بی منتهاست
جز غم و شادی درو بس میوه هاست


عاشقی زین هر دو حالت، برترست
بی بهار و بی خزان ، سبز و ترست


در نگنجد عشق در گفت و شنید
عشق، دریایی ست قعرش ناپدید.

ادامه ...

در اين پست به تفاوت عشق و شهوت از ديدگاه روانشناسي و اجتماعي مي پردازم

4 – عشق با بدبینی و سوء ظن همراه نیست. عشق یک اعتماد است. یک اطمینان است و پس از شناخت رفتار، گفتار و احساسات معشوق، و به جهت یک آگاهی عمیق به وجود می آید. لذا ابتدا اعتماد به وجود می آید و بعد عشق منعقد می شود.
بعضی ها می پرسند «باید اول عاشق شد بعد ازدواج کرد یا اول ازدواج کرد بعد عاشق شد؟!»
در جواب باید گفت: اگر بعد از ازدواج بخواهی عاشق بشوی که کار از کار گذشته است و آن فرد هر خصوصیت یا رفتار و یا افکار و احساسی که داشته باشد، باید تحمل کنید، نام این عشق نیست.
از طرف دیگر بدون بررسی ، شناخت ، تحقیق و ارتباط رسمی چگونه می توان عاشق فردی شد تا در پی آن ازدواج کرد؟ ( یعنی روش عاشق شدن قبل از ازدواج چگونه است)
خلاصه اینکه، طی یک فرایند رسمی که خانواده ها در جریان هستند، و ارتباطات شما آشکار و شفاف هست. با مشورت و بررسی شما و خانواده هایتان از فرد مقابل آگاهی به دست می آورید، تناسب رفتارها، نقاط ضعف ، احساسات و افکار یکدیگر را می سنجید و سایر معیارهای مطلوب را دقیقا ارزیابی می کنید. بدیهی است که اگر این موارد مثبت باشد خواه ناخواه شما عاشق فرد می شوید( نه هوس پیدا کنید).اما هوس اینست که معمولا به صرف مجاورت ایجاد می شود. همکلاسی، هم محله ای، همکار، فامیل و ...، می بینید، خنده ها و عشوه هایش را حس می کنید، شیطنتها ، بازیگوشی ها، و کلاس گذاشتن هایش را نظاره می کنید، به دلتون می افتد که عاشقش هستید و با خیالات مستمر از او غولی می سازید که فقط بعد از ازدواج شکسته می شود و واقعیت آن روشن می شود. معمولا چنین دو نفری به جای شناخت یکدیگر، انرژی خود را صرف احساسات یکدیگر می کنند، دل میدهند و قلوه می گیرند، هر روز به تعداد زیادی برای یکدیگر می میرند، یا حداقل غش می کنند و تعارفات کلاس بالا نصیب هم می کنند، از وجود یکدیگر ممنون می شوند، از هم زیاد تشکر می کنند، با مطالعاتی که در مورد مخ زنی دختر یا پسر در اینترنت یا ....آموخته اند سعی می کنند طرف مقابل را شیفته خود سازند ( به هر قیمتی)به هم زیاد کادو می دهند، متون ادبی جالب ، آهنگهای احساس نواز، و مبالغه های غیر عقلانی به یکدیگر پیشکش می کنند، کم کم نقش پدر، مادر، دوستان، همکاران و ... را حذف کرده و همه را یک جا به محبوب خود پیشکش می کنند، و وقت خود را یا با او پر می کنند یا با خیالات او سر می کنند و در خیالات خود او را تک ستاره ای می دانند که آسمان قلب آنها را نورانی می کند، بدون او زندگی معنی و مفهوم و شور خود را از دست می دهد.او یک انسان نیست، یک فرشته است، او هیچ عیبی ندارد، و فقط و فقط مهر و عشق و صفا و نقاط مثبت است. تصور از دست دادن او ، کابوسی وحشتناک هست. مفعول شعرهای تمام ترانه های شاد و غمناک به نوعی به محبوب آنها بر می گردد، واینگونه این احساسات غیر قابل کنترل می شود ، در حالیکه عشق همانطور که گفته شد، فرایند مشخصی از آگاهی می باشد. منظور این نیست که از احساس تهی باشد، نه ، اما احساس یکی از پارامتر های مهم در کنار پارامترهای آگاهی هست که نمی تواند جای خالی دیگر خصیصه ها را پر کند.
احساس انفجار آمیز در رابطه ها منجر به تحریف واقعیت ها شده و آنقدر آب را گل آلود می کند که خود فرد به هیچ وجه قادر به شناخت صحیح طرف مقابل خود نیست. و پس از فروکش کردن احساست، پس از ازدواج ، تفاوت میان خیالات خود و واقعیت ها را درک می کنند.


ادامه ...

5 – عاشق، خود را ملزم می داند که حریم عشق و معشوق را رعایت کند و هنجارها را به نفع لذت خود نمی شکند. عاشق در پی کام گرفتن از معشوق، پیش از آنکه این حریم کامل و رسمی شود، نیست. باید کانون خانواده شکل گیرد و انعقاد پیمان زناشویی انجام پذیرد و طرفین مسئولیت زندگی و تعهد کامل را نسبت به هم بپذیرند. هر گونه خلوت، لمس و ارتباطی که جنبه لذت جویی داشته باشد (قبل از تعهد کامل زناشویی و در چارچوب قانون)، صرفا آسیب پذیری عشق را به همراه دارد و این آزمایش کردن عشق نیست، بلکه سیراب کردن هوس و عطش شهوانی است.

عشق هایی کز پیِ رنگی بُوَد
عشق نَبوَد ، عاقبت ننگی بود

6 – چنین مواردی از نشانه های هوس هستند: زودرنجی، قهر و آشتی ، دل خوری، نگرانی، تردید ، عجله در به نتیجه رسیدن، امروز و فردا کردن، زبان بازی کردن، با چند نفر ارتباط صمیمی وعمیق عاطفی گرفتن، رویاپردازی در مورد فرد، چشم پوشی از نقاط ضعف آن شخص و ... ، همه از نشانه های هوس است، در حالیکه عشق ، قامتی رعناتر، بزرگتر ، قوی تر و منحصر به فرد دارد و از همه مهمتر آرامش بخش است و نگرانی از درست رفتن، ندارد. عشق هایی که نگرانی آفرین، اضطراب آور و دمدمی مزاج و به ظواهر فرد بستگی دارد، همان هوسها هستند که « محور من» در آنها قوی است . یعنی فرد همه چیز را برای خودش می خواهد ، نه معشوق

هر که را جامه ز عشقی چاک شد
او ز حرص و جمله عیبی پاک شد

شاد باش ای عشقِ خوش سودای ما
ای طبیبِ جمله علت هایِ ما

ای دوایِ نخوت و ناموسِ ما
ای تو افلاطون و جالینوس ما

جسمِ خاک از عشق ، بر افلاک شد
کوه، در رقص آمد و چالاک شد

7 – عشق پیش نیاز لازم دارد.
یعنی فرد باید رشد کند و از مراحلی بگذرد تا نوبت به عاشق شدن برسد. کسی که هنور با والدینش درگیر است، سازگاری با همکاران ندارد، رابطه صمیمانه ای با دوستانش ندارد. افسرده و مضطراب است، تصمیم های مهمی در زندگی نگرفته یا به اجرا در نیاورده است، از این شاخه به آن شاخه می پرد، هدف زندگی خود را شفاف ترسیم نکرده است. و حتی در انتخاب هنجارها به انتخاب ثابتی برای وضع ظاهری ، پوشش و نحوه رفتارش نرسیده است و مردد بوده و روز به روز شکل به شکل می شود و هویت خود را نیافته است، مانند کودک پیش دبستانی است که برای اردو به دانشگاه رفته باشد، او هرگز نمی تواند در نقش دانشجو باشد. حتی اگر بر روی صندلی های دانشگاه بنشیند. لذا عشق پس از بلوغ عاطفی ، بلوغ اجتماعی، بلوغ فکری، بلوغ روانی و ...، پیدا می شود، در غیر این صورت فقط هوس خامی بیش نیست.

8 – عشق باید یک وحدت و یکپارچگی بین شما ، افراد و همه هستی ایجاد کند. اگر رابطه دختر و پسری، با پنهان کاری، تعارض ، درگیری با دیگران، احساس گناه، اضطراب، تردید، و قطع روابط اجتماعی با دیگران، مشکل در شغل ، تحصیل ، روابط خانوادگی و ...، همراه هست باید مطمئن شد که هوس، خود را به جای عشق به آنها معرفی کرده است. و چنین شروعی برای رابطه، پایان هایی به مراتب دردناکتر و فجیع تر به همراه دارد.

در نگنجد عشق در گفت و شنید
عشق، دریایی ست قعرش ناپدید

پايان

ولی بعضی از صاحب نظران عقیده دارند که عشق بین زن و شوهر پس از رابطه ی جنسی کم میشه.

رفتارهای جنسی نشات گرفته از همون هورمونهای جنسی هست.ولی توی عرفان این قضیه کاملا

مشخص هست.ایا همینطوره؟

تالیا;267977 نوشت:
ولی بعضی از صاحب نظران عقیده دارند که عشق بین زن و شوهر پس از رابطه ی جنسی کم میشه.

رفتارهای جنسی نشات گرفته از همون هورمونهای جنسی هست.ولی توی عرفان این قضیه کاملا

مشخص هست.ایا همینطوره؟

ب

باسمه تعالی
باسلام
این سوال شما در رابطه با عشق بین زن وشوهر مربوط به این بخش نمی باشد و ظاهرا مربوط به بخش مشاور ه خانواده می باشد

تالیا;267977 نوشت:
ولی بعضی از صاحب نظران عقیده دارند که عشق بین زن و شوهر پس از رابطه ی جنسی کم میشه.
رفتارهای جنسی نشات گرفته از همون هورمونهای جنسی هست.ولی توی عرفان این قضیه کاملا
مشخص هست.ایا همینطوره؟

جناب تاليا عشق بين زن و شوهر بر اساس تفاهم عميقي هست كه در طول زندگي بوجود مياد و اصلا زندگي زناشويي ربطي به مسئله رابطه جنسي نداره
بلكه بر عكس هر چه كه از زندگي مشترك مي گذرد بنا بر درك و تفاهم مسالمت آميزي كه بين زن و شوهر ايجاد ميشود و عشق بجاي شهوت مي نشيند و اختلافات و هياهوهاي دوران اول زندگي مشترك بدل به تفاهم و علاقه جدا نشدني مي شود
درسته كه رفتارهاي جنسي نشات گرفته از هورمونهاي جنسي هست ولي مسئله اينجاست كه در زندگي مشترك رفتارهاي جنسي در اولويت چندم هستند و اساس نقش بنيادي ندارند
البته ناگفته نماند برخي از روانشناسان نقش غريزه جنسي را در زندگي مشترك ناديده نميگيرند و بعضا قائلند كه بعضي كمبودهاي رواني در زندگي مشترك ريشه در عدم ارضاي اين غريزه دارد
در زندگي مشترك درك متقابل بر اساس تفاهم و همزيستي مسالمت‌ آميز در اولويت هست نه دفع غريزه شهوت
خداوند متعال هم وقتي ميخواد تصويري از زندگي مشترك به ما ارائه بدهد نيز تاكيدش بر روي عشق و علاقه طرفيني هست به آياتي از سوره مباركه روم كه مصداق اتم تصوير زندگي همسران هست توجه بفرمائيد
ميفرمايد و من آياته ان خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا اليها و جعل بينكم موده و رحمه ... هيچوقت هم از شهوت و دفع غريزه جنسي حرفي به ميان نيامد و اتفاقا برخلاف تصور ميفرمايد ما زن را مايه و كانون آرامش خانواده قرار داديم و شالوده زندگي مشترك را بر اساس عطوفت و مهرباني و تفاهم بيان ميكند
اساسا جهان بيني توحيدي در رابطه با زندگي مشترك بين زوجين بر اساس مهر و عطوفت و مهرباني هست و اين عطوفت سر سوزني با قضيه جنسي رابطه ايي نخواهد داشت
اگر قائل باشيم به اينكه با پايان يافتن غريزه جنسي روابط فيما بين زوجين به سردي ميگرايد بايد قائل بشيم به اينكه همسراني كه در دوران كهنسالي با همديگر زندگي مي كنند هر آينه در معرض جدايي از همديگر هستند در حاليكه مي بينيم شايد دو زوج جوان اختلافاتي در زندگي دارند كه آن كهن سالان ندارند در حاليكه اگر نظريه اين عده درست باشد اختلاف بين كهنسالان بيشتر خواهد بود تا بين جوانان تازه مزدوج

موفق باشيد :Gol:

سلام
يه بار ديگه به اين عنوان با دقت توجه كنيد
ببينيد مي خوان به زور بين دو چيزي كه اصلا با هم رابطه اي ندارند رو يه جوري رابطه برقرار كنند
تا بگن حرف ما درست بوده!
-تفاوت بین عشق و شهوت چی هست؟

2-شهوت زنها زیادتره یامردها؟
///
خواستگاه و منشاء عشق روح است
و خواستگاه و منشاء شهوت جسم
بين روح و جسم چه رابطه اي وجود دارد؟دو امر كاملا متفاوت و جدا از هم
شهوت بر اساس خواسته تن است! و عشق بر اساس خواسته روح
اگه اين دو تا با هم رابطه اي مي داشتند بايد همه جا با هم باشند ديگه!!
ولي واقعا هر جا شما احساس عشق رو داريد شهوتي هم مي شويد
و يا هر گاه شهوتي مي شويد احساس عشق رو هو داريد
بله شهوت هم يك هيجاني دارد و كشش و عشق هم يك نوع هيجان و كششه ولي دليل نميشه هر چي گرد بود بشه گردو!!
////

عشقی که که نه عشق جاودانی است/بازیچه شهوت جوانی است
عشق آیینه بلند نور است/شهوت زحساب عشق دور است(1
اگر شما با اقسام عشق آشنا شويد، پاسخ بخش اول سوالتان را در خواهيد يافت :
عشق بر دو گونه است : حقيقي و مجازي
///
اقاي سميع اولشو خوب اومدي!
اما تقسيم عشق به مجازي و حقيقي تون
باز از اون حرفهاي شعار گونه تونه!
ما مسلونا كلا عادت كرديم براي بالا بردن چيزي! به جاي اينكه سعي كنيم صفات و خصوصيات اونو ارتقاء بديم
تا جايي كه مي تونيم مي زنيم تو سر هم رديفي هاش
خود به خود اون چيز ميره بالا!!
خوبي خدا سر جاش
آدم خدا دوست باشه و مثل امام علي(ع) همه زندگي شو با خدا معامله كنه و كلا دغدغه اش خدا باشه
خيلي خوبه
ولي اينكه ما عشق به انسان ها رو بگيم مجازه و اون چيزي كه معناي واقعي عشقه و حقيقت داره عشق به خداست
واقعا آدمو زور ميده
وقتي عشق مربوط به روح شد ديگه نميشه گفت يكيش مجازه يكيش حقيقت
و وقتي شهوت مربوط به جسم شد ديگه ربطي به روح نداره تا ما بخوام براي اينكه به خدا نسبت نديم بگيم عشق به انسان مجازه چون توش شهوت داره!!
در واقع مشكل ما اين بود كه فكر مي كرديم عشق به انسان همون شهوته يا منتهي به اون ميشه
و چون نمي تونستيم همچين چيزي رو به خدا نسبت بديم
مجبور بوديم بگيم عشق به خدا معناي واقعي عشقه

موضوع قفل شده است