جمع بندی تعداد فرزندان حضرت محمد (ص)

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تعداد فرزندان حضرت محمد (ص)

پیامبر ص چند فرزند داشت؟ لطفا فقط منابع شیعه و خصوصا نظر علامه مجلسی ره و امینی ره و حلی ره را ذکر فرمائیدبا نام و یاد دوست

کارشناس بحث: عماد

[=&quot]پیامبر صلی الله علیه واله وسلم علاوه بر حضرت زهرا سلام الله علیها فرزندان دیگری هم داشته اند
[=&quot]طبق گزارشات تاریخی ایشان سه پسر به نامهای ابراهیم (1)، قاسم و عبدالله (2)داشته اند
[=&quot]مادر قاسم و عبدالله خدیجه سلام الله علیها و مادر ابراهیم ماریه قبطیه بوده است
[=&quot]اگر چه دو پسر دیگر به نامهای طیب و طاهر برای حضرت محمد از حضرت خدیجه نقل کرده اند ولی به نظر می رسد این طیب وطاهر لقبهای قاسم وعبدالله هستند نه دو پسر دیگر
[=&quot]اما بغیر از حضرت زهرا سلام الله علیها سه دیگر دیگر از حضرت خدیجه سلام الله علیها برای حضرت رسول صلی الله علیه واله وسلم نقل کرده اند به نامهای زینب ، ام کلثوم، ورقیه
[=&quot]در مورد اینکه این سه دختر ، دختران پیامبر یا ربیبه های(دخترخوانده) آن حضرت هستندبحث فراوان است
[=&quot]علامه سید جعفر مرتضی عاملی کتابی به نام (بنات النبی ام ربائبه )تالیف نموده اند ودر این کتاب ثابت کرده اند که این سه دختر دختران خواهر خدیجه بوده اند که خدیجه سلام الله علیها آنان را به خانه پیامبر آورد درخانه پیامبر بزرگ شدند لذا دختر خوانده های حضرت هستند (3)

[=&quot]1. [=&quot]بحارالانوار، ج21، ص 183

[=&quot]2.[=&quot]اعلام الوري،ج1ص275ت .

[=&quot]3.برای مطالعه بیشتر به کتاب ایشان رجوع شود

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

یه سوال مربوط هم من دارم.
تاریخ وفات فرزندان پیامبر رو هم می شه بگید. همچنین ربیبه ها.

تشکر. اما:

1 نظر علامه هایی که بالا ذکر کردم را اطلاع ندارید برادر؟
2 آیا تنها از حضرت زهرا س پیامبر ص نوه دار شده و از اهل بیت از نسل کسی جز حضرت فاطمه س نیست؟

اجرکم عند الله محفوظ

بابک 113;319231 نوشت:
یه سوال مربوط هم من دارم. تاریخ وفات فرزندان پیامبر رو هم می شه بگید. همچنین ربیبه ها.

تاریخ دقیق تولد فرزندان پیامبر به جز حضرت زهرا سلام الله علیها و ربیبه های آن حضرت مشخص نیست ولی انچه درباره تاریخ وفات آن بزرگواران گفته اند به عبارتند از :

1. نخستین فرزند رسول خدا قاسم است،و پیش ازبعثت در مکه تولد یافت،

وپیش از بعثت در سن دوسالگی رحلت کرد البته علامه مجلسی می فرماید بیش از هفت شب زنده نبود(1) و در جای دیگر روایتی می آوردند که می گوید قاسم یکساله بود که وفات کرد(2)

2. زينب در سال 8 هجري از دنيا رفت. "ام­ايمن با "سودة دختر زمعه"، و "ام­سلمه" او را غسل دادند. پيامبر­اكرم(ص) به آنها فرمود: او را سه يا پنج بار و اگر خواستيد، بيشتر غسل دهيد و با سدر و كافور او را بشوئيد و چون از غسل دادن او فارغ شديد، مرا خبر كنيد. وقتي كار غسل دادن زينب تمام شد، پيامبراكرم(ص) پيراهن «ازاء» خود را داده و فرمود: آن را چسبيده به بدنش بر او بپيچند.. (3)

3. رقیه در سال‏دوم هجرت سه روز بعد از بدر،همان روزى که مژده فتح بدر به مدینه رسید،وفات یافت. وفات او در ماه رمضان سال دوم هجري و در روز پيروزي جنگ «بدر» صورت گرفت(4)

4. -ام کلثوم در سال نهم هجرت وفات کرد. ایشان در ماه شعبان سال 9 هجري از دنيا رفت. پيامبراكرم(ص) بر جنازه او نماز خواند. "اسماء بنت عميس" و "صفيه" دختر عبدالمطلب او را غسل دادند و "علي(ع)" و "فضل" و "سامة ‌بن زيد" او را در قبر نهادند(5)

5. فاطمه زهرا سلام الله علیها به فاصله هفتادوپنج یا نود پنج روز بعد از پیامبر به شهادت رسیدند

6. عبد الله که پس از بعثت رسول خدا در مکه متولد شد و«طیب‏»و«طاهر»لقب یافت.و در همان مکه وفات کرد علامه مجلسی در روایتی سن ایشان را نیز هفت روز ذکر کرده اند(6) وپس از وفات او«عاص بن وائل » گفت پیامبر ابتر است که سوره کوثر نازل شد

7. ابراهیم در ذی حجه سال هشتم هجری متولد شد و این نوزداد در هجدهم ماه رجب سال دهم هجری، در شیرخوارگی در سن ۱۸ ماهگی از دنیا رفت و در بقیع دفن گردید (7)


1. بحار 22 ص152 و ص166

2. بحار 22 ص166 ح 25

3. ابن سعد، محمدبن سعد، طبقات الكبري، ترجمه محمود مهدوي دامغاني، تهران انتشارات فرهنگ و انديشه 1374، ج8 ص33

4. عاملي، جعفر مرتضي؛ الصحيح انتشارات جامعه مدرسين، 1402 ق، ج4، ص12.

5. ابن عبدالبر، ابوعمريوسف بن عبدالله بن محمد؛ استيعاب، تحقيق علي محمد البجاوي، بيروت، دارالجيل، چ1، 1412، ج4 ص1953-1952.

6. تاریخ پیامبر اسلام صفحه 69-71. تاریخ ‏الطبری/ ترجمه، ج‏4، ص:1288.

7. بحار 22 ص 151تا 156

قدس شریف;319235 نوشت:
آیا تنها از حضرت زهرا س پیامبر ص نوه دار شده و از اهل بیت از نسل کسی جز حضرت فاطمه س نیست؟

بله نسل پیامبر تنها از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ماند، چون پسرها در کودکی از دنیا رفتند و دختران نیز (بر فرض صاحب اولاد بودن) ربیبه های پیامبر بودند نه دختران
حضرت علی علیه السلام بعد از فاطمه زهراسلام الله علیها با امامه دختر زینب ازواج کرد واز او داری فزندی به نام محمد یا محمد اوسط شد(1) ولی
اولا : مادر ایشان یعنی زینب دختر پیامبر صلی الله علیه واله وسلم نبود بلکه ربیبه حضرت بود
و ثانیا: بر فرض که دختر ایشان باشد نسلی از این محمد ادامه نیافت تا بگوییم نسل پیامبر از این محمد ادامه پیدا کرده است
1.ریاحین الشیعه ج 3 ص 350و منتهی الامال ج 1ص 298

تشکر پس برخلاف اهل سنت ما آل نبی ص رو فقط 5 تن میدونیم؟ قضیه بچه های عقیل پس چیه؟ چرا اهل سنت اونارو اهل بیت حساب میکنن؟

قدس شریف;319996 نوشت:
تشکر پس برخلاف اهل سنت ما آل نبی ص رو فقط 5 تن میدونیم؟ قضیه بچه های عقیل پس چیه؟ چرا اهل سنت اونارو اهل بیت حساب میکنن؟

اهل سنت سعی دارند دایره اهل بیت را توسعه داده و رقبای برای اهل بیت واقعی معرفی کنند
لذا تا تعمیم اهل بیت به انگیزه های مختلف گاهی همسران پیامبر ،گاهی بنی عقیل و برهه ای هم بنی عباس به عنوان اهل بیت معرفی شده اند
اما برای شناسائی اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم باید به سراغ فرمایشات خود پیامبر برویم
خداوند در قران می فرماید : انَّما يُريدُ اللّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهيرًا(1)
اما اهل بیت چه کسانی هستند
طبق احادیثی که بصورت متواتر از طریق فریقین صادر شده است اهل بیت ، قاطمه زهرا ، امام علی و حسنین علیهم السلام می باشند
عایشه می گوید:سول خدا صبح هنگام بيرون رفتند و بر روي دوش ايشان عبايي طرح دار از موي سياه بود . پس حسن بن علي آمد پس او را در زير عبا گرفت . پس حسين آمد و او را نيز وارد کرد . پس علي آمد او را نيز وارد کرد . سپس فرمود : خداوند مي خواهد از شما اهل بيت پليدي ها را دور کند و شما را پاک نمايد (2)
پیامبر به صراحت در جواب ام المومنین ام سلمه که می پرسد ایا من هم از اهل بیت هستم می فرمایند:
تو بر خوبي هستي (از اهل بيت نيستي اما از نيکانی (3)
البته فرق است بین اهل بیت و بنی هاشم ، و گاهی بین این دو خلط می شود ، فرزندان عقیل و عباس از بنی هاشم هستند و احکام بنی هاشم بر آنها بار می شود مثل سیادت ولی اهل بیت نیستند.
1.سوره احزاب (33): آيه 33.
2.صحيح مسلم: 130/7 ح 6414
3.
سنن الترمذي ج5/ص699

سلام.عذر میخوام پیامبر از عایشه فرزندی نداشتند؟

همه فرزندان پیامبر غیر از ابراهیم از حضرت خدیجه و ابراهیم از ماریه کنیز پیامبر است و پیامبر از هیچکدام از زنان دیگرش فرزند نداشتند.
السيرة النبوية و أخبار الخلفاء، ابو حاتم تميمى‏،وفات: 354 ق.

2 سوال دارم برادر تا اینجا جواب یه سری سوالاتمو گرفتنم و خدا خیرتان دهد:
1 چرا در اینجا حضرت فاطمه س نیست؟

عماد;320309 نوشت:
عایشه می گوید:سول خدا صبح هنگام بيرون رفتند و بر روي دوش ايشان عبايي طرح دار از موي سياه بود . پس حسن بن علي آمد پس او را در زير عبا گرفت . پس حسين آمد و او را نيز وارد کرد . پس علي آمد او را نيز وارد کرد . سپس فرمود : خداوند مي خواهد از شما اهل بيت پليدي ها را دور کند و شما را پاک نمايد (2)

2 من شنیده ام حتی پس از رحلت پیامبر نیز عایشه باکره بوده و پیامبر با وی همبستر نشده آیا صحیح است؟

« نرگس »;320348 نوشت:
سلام.عذر میخوام پیامبر از عایشه فرزندی نداشتند؟

در جواب سوال شما
فرمایش

سید بهاء الدین;321360 نوشت:
همه فرزندان پیامبر غیر از ابراهیم از حضرت خدیجه و ابراهیم از ماریه کنیز پیامبر است و پیامبر از هیچکدام از زنان دیگرش فرزند نداشتند. السيرة النبوية و أخبار الخلفاء، ابو حاتم تميمى‏،وفات: 354 ق.

صحیح است یعنی فرزندان پیامبر صلی الله علیه واله وسلم از حضرت خدیجه سلام الله علیها و ماریه قبطیه
بودند و سایر همسران ایشان برای ایشان فرزندی نیاوردند که در پستهای قبل به منابع آن نیز اشاره شده است

قدس شریف;321375 نوشت:
چرا در اینجا حضرت فاطمه س نیست؟ نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : عماد عایشه می گوید:سول خدا صبح هنگام بيرون رفتند و بر روي دوش ايشان عبايي طرح دار از موي سياه بود . پس حسن بن علي آمد پس او را در زير عبا گرفت . پس حسين آمد و او را نيز وارد کرد . پس علي آمد او را نيز وارد کرد . سپس فرمود : خداوند مي خواهد از شما اهل بيت پليدي ها را دور کند و شما را پاک نمايد (2)

ظاهرا اشتباه تایپی بوده است چون عین عبارت عایشه در صحیح مسلم این است
خرج النبی (ص) غداه ولعیه مرحل من شعرا سود فجاءالحسن بن علی فادخله ثم جاءالحسین فدخل معه ثم جائت فاطمه فادخلها ثم جاء علی فادخله ثم قال انما یریدالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ویطهرکم تطهیرا(1)

در کتابهای دیگر روائی اهل سنت نیز این حدیث به صورت متواتر ذکر شده است.
عبداللَّه بن جعفر بن ابى طالب [ عبداللَّه بن جعفر بن ابى طالب ذوالجناحَيْن، مادرش اسماء خثعميه دختر عميس بود. وى در حبشه متولد شد و نبى اكرم را درك كرد، و بعد از سال 80 درگذشت. شرح حال او در اُسد الغابة 3: 33 آمده است.] گويد : هنگامي كه حضرت رسول صلي الله عليه و آله و سلم مشاهده فرمود رحمت خدا در حال نزول است فرمود: نزد من فرا خوانيد! صفيه گفت: يا رسول الله چه كسي را نزد شما فراخوانيم؟ فرمود: اهل بيتم : علي ، فاطمه، حسن و حسين را . آنان را نزد حضرت حاضر كردند، پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم عباي خود را روي آنها افكند و بعد دست خود را بالا برد و عرضه داشت: «بار خدايا ، اينان آل (خاندان) منند، پس بر محمد و آل او درود فرست».
در اين هنگام خداوند متعال آيه ى اِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً [ احزاب.] را نازل فرمود. (2)


1. صحیح مسلم جلد 4ص / 1883 ، حدیث : 2424 ، طبعة : بیروت / لبنان
2.مستدرك حاكم 148-3: 147.

قدس شریف;321375 نوشت:
من شنیده ام حتی پس از رحلت پیامبر نیز عایشه باکره بوده و پیامبر با وی همبستر نشده آیا صحیح است؟

درباره باکره بودن عایشه حتی قبل از ازدواج پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم نیز اختلاف است تا چه رسد به بعد از ازدواج که معقول نمی باشد
در طبقات الکبری و بعضی کتابهای دیگر تاریخی از ازدواج عایشه قبل از پیامبر با شخصی به نام جبیر بن معطم دیگری سخن به میان آمده است (1)
پس نمی توان با قطع گفت که حتی عایشه قبل از از ازدواج با پیامبر باکره بوده تا چه برسد به بعد از ازدواج


1.ابن سعد، طبقات الكبری، ج‏8،ص:47

عماد;324145 نوشت:
درباره باکره بودن عایشه حتی قبل از ازدواج پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم نیز اختلاف است تا چه رسد به بعد از ازدواج که معقول نمی باشد
در طبقات الکبری و بعضی کتابهای دیگر تاریخی از ازدواج عایشه قبل از پیامبر با شخصی به نام جبیر بن معطم دیگری سخن به میان آمده است (1)
پس نمی توان با قطع گفت که حتی عایشه قبل از از ازدواج با پیامبر باکره بوده تا چه برسد به بعد از ازدواج


1.ابن سعد، طبقات الكبری، ج‏8،ص:47

سلام
ضمن تشکر از استاد عماد گرامی در
مورده ازدواج قبلی عایشه مدارکی را از منابع اهل سنت ارائه میدهم

«ابن سعد: خطب رسول الله ـ صلى الله علیه و سلّم ـ عائشه الى أبی بکر الصدیق: فقال: یا رسول الله، انی کنت اعطیتها مطعماً لابنه جبیر، فدعنی حتّى أسلَّها منهم فاستلها منهم فطلقها، فتزوجها رسول الله ـ صلى الله علیه و سلّم ـ»(۱)

ذهبى از عائشه نقل مى کند: «لقد أعطیت تسعاً ما أعطیتها امرأه بعد مریم: لقد نزل جبرئیل بصورتی... ولقد تزوجنی بکراً وما تزوج بکراً غیری.. وإن کان الوحی لینزل علیه وانی لمعه فی لحافه...»(۲)

پي نوشت:

(١) . الطبقات الکبرى ۸: ۵۹.

(٢) . سیر اعلام النبلاء ۲: ۱۴۱ و ۱۴۰. ۳۳ . تاریخ طبرى ۱: ۵۳۷. مسند زید ح ۹۷۳.پرسش:
پیامبر (صلی الله علیه و آله) چند فرزند داشت؟ لطفا فقط منابع شیعه و خصوصا نظر علامه مجلسی و علامه امینی و علامه حلی را ذکر فرمائید.

پاسخ:

بنا بر قول مشهور پیامبر (صلی الله علیه و آله) دو پسر و چهار دختر داشتند. پسران قاسم و عبدالله و دختران زینب، ام کلثوم، رقیه و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است.
علامه مجلسی نیز در بحارالانوار همین گزارش را نقل کرده است(1) اما در این باره نظر علامه امینی و علامه حلی یافت نشد.
زينب در سال 8 هجري از دنيا رفت. "ام­ ايمن" با "سودة دختر زمعه"، و "ام­سلمه" او را غسل دادند. پيامبر­اكرم(صلی الله علیه و آله) به آنها فرمود: او را سه يا پنج بار و اگر خواستيد، بيشتر غسل دهيد و با سدر و كافور او را بشوئيد و چون از غسل دادن او فارغ شديد، مرا خبر كنيد. وقتي كار غسل دادن زينب تمام شد، پيامبراكرم(صلی الله علیه و آله)پيراهن «ازاء» خود را داده و فرمود: آن را چسبيده به بدنش بر او بپيچند.. (2)
رقیه در سال‏ دوم هجرت سه روز بعد از بدر،همان روزى که مژده فتح بدر به مدینه رسید،وفات یافت. وفات او در ماه رمضان سال دوم هجري و در روز پيروزي جنگ «بدر» صورت گرفت(3)
"ام کلثوم" در سال نهم هجرت وفات کرد.(4)
فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به فاصله 75 یا 95 روز بعد از پیامبر(صلی الله علیه و آله) به شهادت رسیدند.
عبد الله که پس از بعثت رسول خدا (صلی الله علیه و آله)در مکه متولد شد و«طیب‏»و«طاهر»لقب یافت.و در همان مکه وفات کرد علامه مجلسی در روایتی سن ایشان را نیز هفت روز ذکر کرده اند(5) و پس از وفات او«عاص بن وائل » گفت: پیامبر ابتر است.
که در این زمینه سوره کوثر نازل شد.
ابراهیم در ذی الحجه سال هشتم هجری متولد شد و این نوزداد در هجدهم ماه رجب سال دهم هجری، در شیرخوارگی در سن ۱۸ ماهگی از دنیا رفت و در بقیع دفن گردید (6)
برخی از معاصرین با پژوهشهایی که در کتب قدیمی کرده اند زینب، ام کلثوم و رقیه را دختر خوانده های پیامبر (صلی الله علیه و آله)می دانند نه دختران پیامبر(صلی الله علیه و آله).
"علامه سید جعفرمرتضی عاملی" مادر این سه دختر "هاله" خواهر حضرت خدیجه (سلام الله علیها) است و از آنجا که تحت سرپرستی خاله خود قرار گرفته و در خانه پیامبر(صلی الله علیه و آله) رشد نموده بودند دختر خوانده های پیامبر(صلی الله علیه وآله) محسوب می شدند که برخی به اشتباه آنان را دختران پیامبر (صلی الله علیه و آله)دانسته اند.(7) سید جعفر کتابی جداگانه به نام "بنات النبی ام ربائبه" تالیف نموده است و در آن با دلایل متقن نظریه خود را تبیین نموده است.

منابع:
1. علامه مجلسی، بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، اسلامية، تهران، 1363ش، چاپ دوم، ج22، ص166
3. ابن سعد، محمدبن سعد، طبقات الكبري، ترجمه محمود مهدوي دامغاني، تهران انتشارات فرهنگ و انديشه 1374، ج8 ص33
4. سید جعفر مترضی، سيرت جاودانه ترجمه‏ الصحیح من سیره النبی الاعظم، پژوشگاه فرهنگ و انديشه اسلامى‏، تهران، 1384ش، چاپ اوّل‏، ج2، ص259
5. ابن عبدالبر، ابوعمريوسف بن عبدالله بن محمد؛ استيعاب، تحقيق علي محمد البجاوي، بيروت، دارالجيل، چ1، 1412، ج4 ص1953-1952.
6. طبرى،محمد بن جرير (م 310)، تاريخ طبرى ، ترجمه ابو القاسم پاينده، تهران، اساطير، چ پنجم، 1375ش.
7. مجلسی، پیشین، 22 ص 151تا 156.
8.عاملی، سید جعفر مرتضی، الصحیح من سیرة النبی الاعظم، دارالحدیث، قم، 1426ق، ج2، ص218

موضوع قفل شده است