ب30رت eye

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ب30رت eye

با س ل ا م
وقت همگی به خیر

یه سوال در مورد چشم بصیرت داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

این چشم بصیرت که میگن بعضیا داشتن به چه درد می خوره ؟
واسه چی خوبه ؟
مگه میشه چی کارش کرد ؟

ایام همیشه به کامتون باشه

برچسب: 

یکی از نعمتهای والایی که خداوند به بندگان محبوبش می بخشد برخورداری از چشم بصیرت است.وقتی که بنده ی پاک خداوند هرلحظه به دنبال تزکیه نفس و عمل به شریعت و ترک محرمات و مکروهات ، در پی آن است که خود را به خدانزدیک کند ،خداوند نیز عنایتش را شامل حال او خواهد کرد و او از چشم برزخی برخوردار خواهد شد.

البته رسیدن به این مقام ،نیازمند تلاشی فراوان وایمانی قوی و اراده ای آهنین است.وقتی انسان سالک ،تقوا را در زندگی رعایت کند ونه تنها واجبات ومحرمات بلکه به مستحبات ومکروهات پایبند باشد توفیق داشتن چشم برزخی را پیدا خواهد کرد.


هر چقدر از دنیا ومادیات دور شویم به همان میزان به معنویات نزدیک تر خواهیم شد.


توانایی رسیدن به این نوع معرفت از همان آغاز خلقت در وجود ما انسانها به ودیعه گذاشته شده است .اما تعلق ما به مادیات باعث کم رنگ شدن نور الهی می شود وهمین امر باعث می شود که ما جز دنیای مادی چیزی را نبینیم.

وقتی که انسان با رعایت تقوا وکار کردن بر روی خود وترجیح امر خدا بر تمایلات نفسانی خود را به سطح بالایی رساند ،کم کم قدرت روحی اش بالا می رود تا جایی که کلام وحتی نگاهش نافذ خواهد بود ودر مرحله ی بالاتر توانایی دیدن باطن اشخاص را نیزبدست می آورد.

کسانی که چشم برزخی دارند به عالمی ماورای حس دست پیدا می کنند وحقایقی را مشاهده خواهند کرد که با چشم سر قابل مشاهده نمی باشد.چشم دل و چشم حقيقت‏ بين، مؤمن را از مهلكه‏ هاى گوناگون نجات می دهد،وبه سوى رستگارى رهنمون مى‏ كند.

مهم‌ترین‌ مانع‌ برای‌ کشف‌ و شهود و چشم‌ دل‌ داشتن‌، هوی‌ پرستی‌ است‌. در حدیثی‌ از پیامبر اکرم‌(ص‌) می‌خوانیم‌:" اگر شیاطین‌ دل‌های‌ فرزندان‌ آدم‌ را احاطه‌ نکنند، می‌توانند به‌ جهان‌ ملکوت‌ نظر افکنند ".بحارالانوار، ج‌ 67، ص‌ 59.

شخصی که دارای چشم بصیرت است در شرایط مختلف زندگی می تواند حق را از باطل تشخیص دهد و از اين طريق بي عدالتي را به عدل تبديل مي كند . چرا که حجاب اشيا و پرده‌هاي آن برداشته مي‌شود.
در این صورت است که می‌تواندبعد ملکوتی آن هارا ببیند
بنابراين سالک در این حالت قلبش مطمئن مي‌گردد و روحش راحت و فارغ مي‌شود و اين مقام در حقيقت حکمت حقيقي است که خداوند به هر کس عطا کند خير کثير شامل حالش شده است.کسی که چشم برزخی دارد چشمش می شود چشم خدا وگوشش می شود گوش خدا ودر مراحل مختلف زندگی وموقعیتهای سخت بهترین گزینش وانتخاب را خواهد داشت چرا که از پس پرده با خبر است.

موضوع قفل شده است