جمع بندی الله تعالی به پیامبر از طریق جبرییل وحی نمود...از طریق چه کسی قرآن را به جبرییل انتقال فرمود؟؟؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
الله تعالی به پیامبر از طریق جبرییل وحی نمود...از طریق چه کسی قرآن را به جبرییل انتقال فرمود؟؟؟

بنام الله...سلام....الله تعالی به پیامبر از طریق جبرییل وحی نمود...از طریق چه کسی قرآن رو به جبرییل انتقال فرمود؟؟؟ جبرییل چگونه از خدا قرآنو دریافت می کرد؟ آیا خدا یک آن می نداخت در مغز او؟ بعد ایشان به پیامبر می گفتند؟ می دانیم خدا حرف نمی زند چون دقیقا مثل مخلوقات می شود پس چه کسی بر پیامبر فرمود یا قبل از او بر جبرییل؟؟؟؟..بسم الله الرحمن ارحیم.اقرا؟ اقرا بسم ربک الذی خلق؟ یا قل هو الله احد؟....کلا مگه میشه؟ تسلسل این قضییه بی معنیه که یکی دیگه هم به جبرییل از طرف خدا گفته باشه و از طرفی مطمئن هستیم خدا به هیچ عنوان حرف نمی زنه و حرف زدن بر او معنا ندارد چون دقیقا حرف زدن میشه صوت و میشه مخلوق او و در کل میشه همون مثل انسان کاملا مثل انسان پس آیا خدا قرآن رو بصورت کتاب خلق کرد برای جبرییل و او به پیامبر می خواند؟ اگر آره و صوتی در این بین با توجه به دلیل بالا رد و بدل نمیشه پس جبرییل از چه طریق این مطالب ظاهر شده در برابر خود را یقین پیدا می کرد از جانب خداست؟ یا اینم هست که مثلا خدا برای بازگوی قرآن به جبرییل آن را به صورت صوت(بی صاحب صوتی که فقط صوت است و صاحب ندارد و توسط الله خلق شد) خلق فرمود بر گوش جبرییل...خب جبرییل چگونه اظمینان پیدا می کند اینها از جانب خداست؟ حتم پشتش معجزه به جبرییل نشان دادن از جانب خداهم باید در کار باشد...نتیجه این موضوعات من این شد که پس قبل از هرچیزی اینگونه خدا با کارهایی و مخلوقی دیگر(مثل صوت) اول جبرییل را بقرآن دعوت می کند.......هرچی نظر و حالات دونسم و اومد تو ذهنم گفتم...حالا ممنون میشم کمکم کنید و پاسخ بدید

با نام الله


کارشناس بحث: استاد یاسین

nothing;453134 نوشت:
الله تعالی به پیامبر از طریق جبرییل وحی نمود...از طریق چه کسی قرآن رو به جبرییل انتقال فرمود؟؟؟

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

قرآن مجید می فرماید:« قُلْ مَنْ كانَ عَدُوًّا لِجِبْريلَ فَإِنَّهُ نَزَّلَهُ عَلى‏ قَلْبِكَ بِإِذْنِ اللَّهِ مُصَدِّقاً لِما بَيْنَ يَدَيْهِ وَ هُدىً وَ بُشْرى‏ لِلْمُؤْمِنين»[1]( (آنها مى‏ گويند: «چون فرشته ‏اى كه وحى را بر تو نازل مى ‏كند، جبرئيل است، و ما با جبرئيل دشمن هستيم، به تو ايمان نمى ‏آوريم!») بگو: «كسى كه دشمن جبرئيل باشد (در حقيقت دشمن خداست) چرا كه او به فرمان خدا، قرآن را بر قلب تو نازل كرده است در حالى كه كتب آسمانى پيشين را تصديق مى‏ كند و هدايت و بشارت است براى مؤمنان.»).

بنابراین جبرئیل علیه السلام هم قرآن را بر پیامبر(ص) نازل می کرد و هم سایر وحی هایی که قرآن نبود را به آن حضرت می رساند.

اقسام وحى رسالى‏

مطابق قرآن وحى رسالى سه‏ گونه است:

«وَ ما كانَ لِبَشَرٍ أَنْ يُكَلِّمَهُ اللَّهُ إِلَّا وَحْياً أَوْ مِنْ وَراءِ حِجابٍ أَوْ يُرْسِلَ رَسُولًا فَيُوحِيَ بِإِذْنِهِ ما يَشاءُ إِنَّهُ عَلِيٌّ حَكِيمٌ، وَ كَذلِكَ أَوْحَيْنا إِلَيْكَ رُوحاً مِنْ أَمْرِنا»[2]( و شايسته هيچ انسانى نيست كه خدا با او سخن گويد، مگر از راه وحى يا از پشت حجاب، يا رسولى مى ‏فرستد و بفرمان او آنچه را بخواهد وحى مى ‏كند چرا كه او بلندمقام و حكيم است).

1. وحى مستقيم: القاى مستقيم وحى و بدون واسطه بر قلب پيامبر است.
پيامبر اسلام صلّى اللّه عليه و آله در اين باره مى ‏گويد: «انّ روح القدس ينفث في روعي» . يعنى:
روح القدس بر درون من مى‏ دمد.

2. خلق صوت: با رسيدن وحى به گوش پيامبر به گونه اى كه كسى جز او نشنود.

اين‏گونه شنيدن صوت و نديدن صاحب صوت مانند آن است كه كسى از پس پرده سخن مى‏گويد؛ و به همين علت با تعبير «أو من وراء حجاب» از آن ياد شده است.


وحى بر حضرت موسى عليه السّلام به ويژه در كوه طور چنين بود و نيز وحى بر پيامبر اسلام صلّى اللّه عليه و آله در ليلة المعراج به همين‏گونه انجام گرفت.


3. القاى وحى به وسيله فرشته: جبرئيل پيام الهى را بر روان پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله فرود مى‏ آورد؛ چنان كه در قرآن آمده است: «نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِينُ عَلى‏ قَلْبِكَ» و «فَإِنَّهُ نَزَّلَهُ عَلى‏ قَلْبِكَ».[3]


[/HR][1] - سوره بقره،آیه97.

[2] - سوره شوری،آیه51.

[3] - تاريخ قرآن، آیت الله معرفت، ص12-13.

موضوع قفل شده است