از نظر قرآن آیا طوفان نوح عالم گیر بود و آیا تاریخ هم نظر قرآن را تأیید می کند؟

تب‌های اولیه

44 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
از نظر قرآن آیا طوفان نوح عالم گیر بود و آیا تاریخ هم نظر قرآن را تأیید می کند؟

از نظر قرآن آیا طوفان نوح عالم گیر بود و آیا تاریخ هم نظر قرآن را تأیید می كند؟


سلام

از ظاهر بسیاری از آیات قرآن چنین بر می آید كه طوفان نوح (ع) جنبه منطقه ای نداشته است، بلكه حاثه ای بوده است برای سراسر روی زمین، زیرا كلمه ارض (زمین) به طور مطلق ذكر شده مانند «خداوندا بر روی زمین از كافران كه هرگز امید به اصلاحشان نیست احدی را زنده مگذار» و همچنین «ای زمین آبهای خود را فرو بر...» از بسیاری از تواریخ نیز، جهانی بودن طوفان نوح استفاده می شود، به همین جهت تمام نژادهای كنونی را به یكی از سه فرزند نوح (حام، سام، یافث) كه بعد از نوح باقی ماندند باز می گردانند.
در تاریخ طبیعی نیز دورانی بنام دوران باران های سیلابی دیده می شود كه اگر آن را الزاماً مربوط به قبل از تولد جانداران ندانیم قابل تطبیق بر طوفان نوح نیز هست.
این نظریه نیز در تاریخ طبیعی زمین هست كه محور كره زمین تدریجاً تغییر پیدا می¬كند، یعنی قطب شمال و جنوب تبدیل به خط استوا و خط استوا جای قطب شمال و جنوب را می گیرد، روشن است كه به هنگام گرم شدن یخ¬های فوق العاده متراكم قطبی، آب دریاها به اندازه ای بالا می آید كه بسیاری از خشكی¬ها را فرا می گیرد و با نفوذ در لایه¬های زمین به صورت چشمه¬های خروشان از نقاط دیگر سر بر می¬آورد، و همین گسترش آب¬ها باعث فزونی ابرها و بارش باران¬های زیادتر می گردد.
این مطلب كه نوح از حیوانات روی زمین نمونه هایی با خود برداشت نیز موید جهانی بودن طوفان است، و اگر محل زندگی نوح را كوفه ـ آنچنان كه در بعضی از روایات آمده است ـ بدانیم و باز طبق رویات دیگر دامنه طوفان به مكه و خانه كعبه همه كشیده شده باشد، این خود مؤید دیگری بر جهانی بودن این طوفان است.
ولی با این احتمال منطقه ای بودن آن نیز بكلی منتفی نیست، زیرا اطلاق كلمه ارض بر یك منطقه وسیع جهان در قرآن مكرر آمده است چنانكه در سرگذشت بنی اسرائیل می خوانیم «مشرق ها و مغرب های زمین را در اختیار گروه مستضعفان (بنی اسرائیل) قرار دادیم» .(1)
حمل حیوانات در كشتی نیز ممكن است به خاطر این باشد كه در آن قسمت از زمین، نسل حیوانات قطع نگردد، بخصوص این كه در آن روز نقل و انتقال حیوانات از نقطه های دوردست كار آسانی نبود.
هم چنین قرائن دیگری كه در بالا ذكر شد قابل تطبیق بر منطقه ای بودن طوفان نوح می تواند باشد.
این نكته قابل توجه است كه طوفان نوح به عنوان مجازات آن قوم سركش بود، و ما هیچ دلیلی در دست نداریم كه دعوت نوح به سراسر زمین رسیده باشد، اصولاً با وسائل آن زمان رسیدن دعوت یك پیامبر (در عصر خودش) به همه نقاط، بسیار بعید به نظر می رسد.
بنابراین به نظر ما طوفان نوح در منطقه خاصی از زمین بوده است . پی نوشت:
1- اعراف/137.

با رویکرد عقلی نمی توان همه مسایل را بررسی کرد؛ زیرا هرگونه قضاوت عقلی نیاز دارد که مقدمات حکم عقل و مبادی تصوری و تصدیقی آن شفاف و روشن باشد، در حالی که در پاره ای از مسائل شناخت لازم وجود ندارد، و خود عقل درک می کند که در چنین مواردی روا نیست حکمی صادر کند.
براین اساس نمی توان همه مسایل را با نگرش عقلی تجزیه و تحلیل کرده و آن دسته از مسایل را که با سازه های عقلی همگون بود، پذیرفت اما برخی را که عقل در مورد آن حکمی ندارد، نپذیرفت.
بله اگر چیزی بر خلاف حکم قطعی عقل باشد ، آن را نمی توان پذیرفت.
در مورد طوفان حضرت نوح مسائل خلاف عقل نیست، بلکه عقل به جهت نداشتن اطلاعات لازم در مورد آن نمی تواند حکمی کند.
همه جوانب تاریخ حضرت نوح و جریان طوفان و کشتی حضرت را نمی توان با دید عقلی ارزیابی کرد، زیرا همة ابعاد آن مانند تاریخ انبیای دیگر شفاف نیست. افزون بر این که پاره ای از مسایل آن تحریف و بعضی دیگر در تاریخ ثبت و ضبط نشده است. عدم شفافیت و ابهام مسایل طوفان نوح موجب شده است اندیشمندان و مورخان در ابعاد مختلف آن اختلاف نظر داشته باشند، مثلاً این که طوفان نوح جهانی بود یا منطقه ای ؟(2)
بعضی از فعالیت های حضرت نوح جنبة اعجاز داشته و با امدادهای غیبی صورت گرفته است. اعجاز کار خارق العاده است که برخلاف روند عادی او شناخته شدة عالم طبیعت صورت می گیرد.
در عین حال به بعضی از ابعاد جریان طوفان نوح پرداخته می شود که شکل گیری آنان با عقل منافات ندارد.

از آیات و روایات استفاده می شود که حضرت نوح به دستور خداوند کشتی را ساخته و چگونگی استفاده از آن و نجات انسان های صالح نیز با راهنمایی خداوند صورت گرفته است. البته برخی از مبالغه گرایی ها و افسانه سازی هایی که در جریان طوفان کشتی نوح صورت گرفته است، قابل قبول نیست و با حکم عقل همسویی ندارد،

متأسفانه قوم نوح هدایت و نصایح آن پیامبر را نادیده گرفته و از هیچ ظلم و فسادی دریغ نورزیدند. آنان فرامین الهی را نادیده گرفته و به آزار و مسخره نمودن پیامبر خدا پرداختند، این در حالی بود که بارها حضرت نوح نسبت به نزول عذاب الهی هشدار داده و از آنان خواسته بود که زمینه عذاب را فراهم نکنند. 1 - آیا ساختن کشتی با بهره گیری از امداد غیبی و راهنمایی خداوند با حکم عقل منافات دارد؟! 2 - نزول عذاب الهی بر قوم نوح نیز با حکم عقل منافات ندارد و عقل سلیم آن را می پذیرد، زیرا یکی از سنت های الهی آن است که مردم لجوج ، طغیانگر و ظالم را هلاک کند، این سنت الهی تغییر ناپذیر است.

علامه طباطبایی می نویسد:
در زمان حضرت نوح فساد همه جا را گرفت:مردم از دین توحید روی گردانیدند . عدالت اجتماعی از بین رفت. مردم بت پرست شدند. اختلاف طبقاتی بسیار زیاد شد. پولداران فقرا را پایمان کردند و حاکمان ستمگر بر همه تسلط یافتند. خداوند در این شرایط حضرت نوح (ع) را مبعوث کرد؛ به او کتاب و شریعت داد. حضرت نوح مردم را به روی آوردن به دین، ترک بت ها، پیاده کردن عدالت اجتماعی، امر به معروف، نهی از منکر ، نماز، راستگویی، وفای به عهد، دوری از گناهان و تسلیم در برابر فرمان خدا دعوت کرد. آن حضرت شب، روز، در نهان و پنهان با تمام توان مردم را دعوت می کرد، با این حال مردم روز به روز بدتر می گردیدند. در برابر دعوت او سر سخت تر می شدند و کسی به او ایمان نیاورد جز خاندان خودش و کمی از مردم. حضرت نوح از ایمان آوردن مردم ناامید گردید و از خداوند کمک خواست. خداوند به او وحی کرد که بر قوم عذاب نازل خواهد شد و همه غرق خواهند شد. از سوی خدا به نوح (ع) دستور رسید که کشتی را بسازد. آن حضرت شروع به ساختن کشتی کرد. مردم وقتی حضرت نوح را دیدند که کشتی می سازد مسخره کردند و هر بار از آن جا رد می شدند مسخره می کردند و حضرت نوح هم جواب می داد:ما هم شما را مسخره خواهیم کرد. خداوند برای نزول عذاب علامتی قرار داد. این علامت فوران تنور بود. کشتی ساخته شد. تنور فوران کرد. نوح خاندان خود، مؤمنان و حیوانات را بر کشتی سوار کرد. آسمان آب خود را ریخت ، زمین آب خود را بیرون داد. کشتی بالا آمد و در میان امواج کوه پیکر به راه افتاد. همة مردم، زن حضرت نوح و پسرش غرق شدند. پس از پایان کار آسمان آب خود را قطع کرد. زمین آب خود را فرو برد و کشتی در کوه جودی لنگر انداخت. همه از کشتی بیرون آمدند. خدا را شکر کردند و به عبادت خدا پرداختند.

سرگذشت برخی از اقوام دیگر نشان از آن دارد که آنان در اثر نافرمانی خداوند ، به یکباره گرفتار عذاب الهی شده و خداوند بر آنان عذاب نازل نمود.

برخی عقیده دارند که مدت ها این کشتی باقی ماند و هنوز برخی آثار آن باقی است.
نتیجه:اوّلاً طوفان و کشتی نوح (ع) را نباید تنها با رویکرد عقلی بررسی کرد، زیرا خیلی از مسایل تاریخی را نمی توان تنها با رویکرد عقلی تجریه و تحلیل نمود، زیرا مسایل عقلانی، کلی هستند ، نه حوادث جزئی و مقطعی.
ثانیاً:اصل جریان طوفان کشتی نوح از محالات عقلی نبوده و با حکم عقل تضاد ندارد.
البته در طوفان کشتی نوح مانند رخدادهای دیگر، نوعی مبالغه گرایی و افسانه سازی صورت گرفته است.
اینک مطالبی در مورد طوفان نوح، شبهه ای که در این زمینه مطرح شده و پاسخ آن را برای شما بیان
می داریم.
آیا وقوع طوفان نوح امکان داشت، آب باران طوفان از کجا بود، سپس از طوفان آب به کجا رفت.
آخر، یک اقیانوس جهانگیر از آب نمی توانست به خاک جذب شود یا از سیارهء ما جای دیگر برود. تنهاجائی که آب می توانست برود، جو است ، یعنی آب طوفان راهی جز بخار شدن و صعود به پوشش جوی زمین نداشت .
آن آب هنوز باید در آن جا باشد. چنین برمی آید که اگر تمام بخار آبی که اکنون در جو هست ، به صورت آب به زمین سرازیر گردد، یک طوفان عالم گیر رخ می دهد و آب از مرتفع ترین کوه ها بالا می رود. تحقیق بکنیم آیا واقعاً چنین است ؟
با مراجعه به کتاب هواشناسی ببینیم در جو زمین چقدر رطوبت وجود دارد. یک ستون هوایی متکی به یک متر مربع به طور متوسط شامل قریب 16کیلوگرم بخار آب است و ضمنا تحت هیچ وضعی مقدارآن نمی تواند از 25کیلوگرم تجاوز نماید. حساب می کنیم اگر تمام این بخار به صورت باران بر زمین می آمد، چه ضخامتی از آب را تولید می کرد؟حجم 25 کیلوگرم با 2500 گرم آب برابر با 2500 سانتی متر مکعب است . لایهء آب به مساحت یک متر مربع یا 100 در 100 یا 10000 سانتی متر مربع همین حجم را می داشت . با تقسیم حجم بر مساحت قاعده ،ضخامت آب به دست می آید:

آب نمی توانست بالاتر از 25 سانتی متر برسد، زیرا بیش از این مقدار آب در جو وجود ندارد. تازه آب تا این ارتفاع درآن صورت می رسد که آب باران به زمین جذب نمی شد. 4 - حمل برخی از حیوانات ( نر و ماده) جهت حفظ نسل نیز با عقل منافات نداشته و محال نیست. از داده های تاریخی و روایات استفاده می شود که ساختن کشتی، سالیان زیادی به طول کشید و حضرت نوح همه حیوانات را در کشتی سوار نکرد، بلکه از هر حیوانی، نر و ماده ای سوار نمود. 25 = 10000 :25000 3 - عذاب چنین انسان هایی، با کدام معیار عقلی منافات دارد؟cm

محاسبه ای را که انجام دادیم ، نشان می دهد ارتفاع آب طوفان در صورتی که واقعاً رخ داده بود، چقدر می شد ـ 25 سانتی متر.
از این رقم تا رقم 9کیلومتر که ارتفاع بلندترین کوه اورست است ، فاصلهء زیادی وجود دارد. در مورد ارتفاع آب طوفان در تورات به اندازهء 000/ 360 بار غلو شده است !
بدین ترتیب حتی اگر عالم گیری از باران رخ می داد، به آن نمی شد نام طوفان را داد، زیرا چنین سست می باشد که در مدت 4 شبانه روز بارش متوالی جمعا 25میلی متر با شبانه روزی کمتر از نیم میلی متر آب تولیدمی کرد. باران ریز پاییزی طی یک شبانه روز 20 مرتبه بیش تر آب می دهد.
آیا در کشتی نوح جا به تمام انواع حیوانات روی زمین می رسید؟
مساحت مسکونی کشتی را حساب می کنیم . طبق گفتهء تورات سه طبقه داشت. اندازهء هر یک 300 ارش طول و 50 ارش عرض بود. ارش باستانی آسیا واحد طولی بود مساوی با 45سانتی متر. بنابر این واحد، ابعاد هر طبقهء کشتی چنین بود:

آیا این قدر مساحت برای جا دادن همهء انواع حیوانات و پستاندار کرهء زمین کافی است ؟تعداد انواع پستانداران خشکی قریب 3500 است . نوح بایستی نه تنها برای خود حیوانات ، بلکه برای آذوقهء آنها طی 150 شبانه روز طوفان جا در نظربگیرد.
پاسخ:در آغاز نکات و حقایقی چند دربارهء طوفان حضرت نوح (ع):اصل حادثه طوفان و سیل در زمان حضرت نوح مورد قبول همهء ادیان آسمانی :یهودیت ، مسیحیت و اسلام و نیز دیگراقوام و ملل جهان است . این حادثه از جمله باورهای فراملیتی است و در تاریخ قدیم پدیده ای قطعی و مسلّم است . ازاین جهت جای کوچک ترین تردیدی نیست . نه تنها خداپرستان ، بلکه دیگران نیز وجود این حادثه در گذشتهء دور راپذیرفته اند.
در تورات در سِفر پیدایش ، فصل ششم دربارهء طوفان حضرت نوح (ع) مطالبی بیان شده است . اگر چه اصل حادثه مورد تأیید اسلام است ، ولی در برخی از جزئیات آن می توان مناقشه کرد. اصولاً نظر مسلمانان نسبت به کتب مقدس (عهد عتیق و جدید) این است که این دو کتاب مانند قرآن نیست که بدون تحریف باشد. بدون شک این کتاب هاتحریف شده است و آنها را نمی توان به خدا نسبت داد. با نگاه به تورات و انجیل موجود، این ادعا به روشنی معلوم خواهد شد.
در قرآن مجید در آیات بسیاری از طوفان حضرت نوح (ع) ذکری به میان آمده است . در سوره های
آل عمران:آیه ء23، نساء: 163، انعام:84، اعراف:59و 69، توبه:7، یونس:71، هود:25، 32، 36، 42، 45، 46 48،و 89، ابراهیم:9، اسراء:3و 17، مریم:58، انبیاء:76، حج:42، مؤمنون:23، فرقان:37، شعراء :5 1 6 116، عنکبوت:14، احزاب:7، صافات:75و 79، ص:12 غافر:5 31، شوری:13 ق:12، ذاریات:44 ، نجم:52، قمر:9، حدید:26، تحریم:1و نوح:1، 21و 26، در این آیات درباره ءحجم و ظرفیت کشتی نوح مطلبی بیان نشده است .
قرآن این امر را به عنوان یک امر خارق العاده و مشیت ویژه خداوندی بیان داشته است. این داستان مانند هلاکت قوم عاد و ثمود و یا هلاکت سپاه ابرهه ، از نیروی فرامادی و فراطبیعی بهره مند است و نباید به تحلیل طبیعی بسنده نمود.
در این که این طوفان و سیل مربوط به تمامی کرهء زمین بود، یا تنها در نیمکرهء شرقی ، یا تنها در آسیا، یا تنها در منطقه ءخاورمیانه و محل زندگی قوم حضرت نوح (ع)، به روشنی معلوم نیست . برخی از دانشمندان اسلامی مانند رشیدرضا، صاحب تفسیر المنار می گوید که این سیل و طوفان تنها در منطقهء قوم حضرت نوح (ع) بود، نه این که تمامی کره ءزمین را گرفته باشد. برخی این سیل را فراگیر دانسته اند. آن چه مورد اتفاق است ، این است که سیل در منطقه خاومیانه ، عراق و اطراف آن روی داد. بیش از این معلوم نیست .
300 x 045=135 طول :
50x045=22.5m:عرض
3040x3=9120m2مساحت مسکون هر سه طبقه کشتی نوح برابر بود با:
135x22.5=3040m2:مساحت کف


البته علامه طباطبایی بر عمومی بودن آن استدلال کرده است . (1 )
تاریخ دربارهء محدودهء سیل تاریک است و نمی توان در این باره قاطعانه قضاوت کرد. می توان گفت که در آن زمان بشردر نیمکرهء شرقی ، به ویژه در خاورمیانه زندگی می کردند.
با عذاب الهی همهء مردم هلاک شدند؛ جز عدهء اندکی که مؤمن بودند، و نسل بشر بعد از نوح از سه فرزند او به نام های ، و باقی ماند. همهء افراد بشرامروزی از نسل این سه فرزند هستند.
در تاریخ طبیعی زمین دورانی به نام دوران بارانهای سیلابی دیده می شود که اگر آن را الزاما مربوط به قبل از تولدجانداران ندانیم ، قابل تطبیق بر طوفان نوح هست .
نظریهء دیگری نیز در تاریخ طبیعی زمین هست که به گونه ای مربوط به طوفان زمان حضرت نوح (ع) است که محور کرهء زمین تدریجاً تغییر پیدا می کند؛ یعنی قطب شمال و جنوب تبدیل به خط استوا و خط استوا جای قطب شمال و جنوب را می گیرد.
در این صورت ، روشن است که به هنگام گرم شدن یخ های متراکم قطبی ، آب دریاها به اندازه ای بالا می آید که بسیاری از خشکی ها را فرا می گیرد و با نفوذ در لایه های زمین به صورت چشمه های خروشان از نقاط دیگر سربرمی آورد. گسترش آب ها باعث فزونی ابرها و بارش باران های زیادتر
می گردد.
نیز گفته اند در یک دوره از زمین شناسی ثابت شده است که اول روی سطح زمین را آب فرا گرفته بود و بعد به علتی مثلا برخورد شهاب و سیاره ای به کرهء زمین ، در زمین شکافی پدید آمد. قارهء آمریکا و آفریقا از دیگر قسمت ها جدا شدو حفره ای در این فاصله پدید آمد و آب های سطح کرهء زمین به این حفرهء بزرگ سرازیر شد و قسمتی از کرهء زمین از آب خالی شد.
با این حادثه چند قاره و چند شبه جزیره و هزاران جزیره و ده ها خلیج به وجود آمد. این سخن اگر چه به صورت نظریه است ، اما به ملاحظهء نقشهء کرهء زمین ، به ویژه جزیرةالعرب و شاخ افریقا و نیز قارهء افریقا و قارهء آمریکا وجاهای فرورفتگی و برآمدگی این دو قاره ، تا حدودی می توان برای این منظور بهره گرفت .
دربارهء داستان کشتی حضرت نوح (ع) تحقیقات زیادی شده است . در این باره بیش از 180000اثر نوشته شده است .
در سال 1833میلادی یک گروه از محققان ترک دربارهء آتشفشانی کوه آرارات تحقیقاتی کردند. این گروه مدعی شدندقسمتی از جلوی کشتی حضرت نوح (ع) را از میان یخبندان ها که خارج شده بود، کشف کردند. در سال 1892میلادی دکتر نوری به کوه آرارات رسید و ادعا کرد که به طور تصادفی کشتی نوح را کشف کرده و چوب این کشتی قرمز تیره رنگ بود. در اثنای جنگ جهانی اول یک هوانورد روسی در یک پرواز اکتشافی ، بقایای یک کشتی بسیار بزرگ رامشاهده کرد. با توجه به مطالب مذکور می گوییم :
دو اشکال مذکور، پایه و اساسی ندارد، زیرا جزئیات این سیل ، تا حدودی روشن نیست . آیا در تمامی کرهء زمین بود یاتنها در یک منطقهء خاص ؟حجم کشتی حضرت نوح (ع) چقدر بود؟گرچه در تورات مطالبی وجود دارد، لیکن درصحت آن شک و تردید وجود دارد. چه مقدار جانور را در کشتی قرار داد؟معلوم نیست ، اگر چه در تورات آمده است که تعداد حیوانات حلال گوشت ، هفت جفت و از پرندگان ، هفت جفت و یک جفت از بقیه درون کشتی حضرت نوح (ع) قرار گرفت .
خوب بود نویسندهء این کتاب به جای رقم هزاران حیوان و سپس محاسبات ریاضی با این ارقام زیاد، به چند سطر بعدتورات نگاه می کرد که حضرت نوح چه اندازه حیوانات را در کشتی قرار داد و به خود زحمت نمی داد از راه نادرست حادثهء قطعی تاریخی را زیر سئوال ببرد.
نیز به کتاب های علمی توجه می کرد که اولا سطح کرهء زمین در آغاز تماما زیرآب بود و آبها از دو سو ـ باران و چشمه های جوشان ـ جاری شده بود.
دیگر این که ممکن است سیل تنها در یک منطقه رخ داده باشد و ممکن است کوه های یخی در قطب آب شده باشد. از همه مهم تر این حادثه از امور خارق العاده است ،مانند ده ها حوادث خارق العاده ، این گونه حوادث را نباید تنها با علل و اسباب طبیعی محاسبه کرد. (2)

پی نوشت ها :
1. ترجمه المیزان ، ج 1 ص 44
2. برای توضیح بیش تر می توان به تفسیر نمونه ، ج 9 مطالب مربوط به حضرت نوح (ع) مراجعه نمود.

کشتی نوح در کوه های آرارات...

و لقد ترکناها آیة فهل من مدّکر(سوره قمر، آیه 15)"وما آن کشتی را محفوظ داشتیم تا آیت عبرت شود، پس کیست که پند گیرد؟"


در سال ۱۹۵۹، یک خلبان ترک، براساس مأموریت محول شده، چندین عکس هوایی برای مؤسسه ژئودتیک ترکیه برداشت. هنگامی که مأموریت به پایان رسید، در میان عکس های او تصویری جلب نظر می کرد که بیشتر شبیه یک قایق بود تا چیزی دیگر، قایقی بزرگ که بر سینه تپه ای، در فاصله بیست کیلومتری کوههای آرارات آرمیده بود.

تصویر هوایی از فسیل کشتی که محل آسیب دیدگی ناشی از برخورد به یک صخره در آن مشخص است. بلافاصله پس از مشاهده این تصویر، تعدادی از متخصصان، علاقه مند به پیگیری شدند. دکتر براندنبرگ از دانشگاه ایالتی اوهایو یکی از این علاقه مندان بود. او کسی بود که قبلاً در زمینه کشف تأسیسات روی زمین از طریق هوا، مطالعات دانشگاهی داشت و پایگاههای موشکی کوبا را در دوران کندی کشف کرده بود.
عکس هوایی از شئ کشتی شکل


دکتر واندنبرگ با دقت عکس ها را مورد مطالعه قرار داد و اظهار کرد: «من هیچ شکی ندارم که شیء موجود در عکس های هوایی یک کشتی است. من تا به حال در طول مدت فعالیتم، هرگز چنین شیء عجیبی در یک عکس هوایی ندیده بودم.» پس از آن یک گروه کاوشگر آمریکایی نیز به منطقه مورد نظر اعزام شد، ولی حتی با انجام تحقیقات کوتاه مدت، نتوانست اطلاعات قابل توجهی بدست آورد.

۱۷سال از آخرین تحقیقات در منطقه گذشت و هیچ اکتشافی تا سال۱۹۷۶انجام نگرفت. در سال۱۹۷۶یک باستان شناس آمریکایی به نام «ران ویت» تحقیقات جدید خود را در منطقه آغاز کرد. او بسیار زود دریافت که این شیء قایق مانند، بسیار بزرگتر ازحدی است که قبلاً تصور می کرد. او بزودی با انجام محاسبات دقیق دریافت که طول این شیء عظیم الجثه بلندتر از طول یک زمین بازی فوتبال و اندازه آن به بزرگی یک ناو جنگی است که کاملاً در زمین دفن شده است. اما کشتی کشف شده در زیر گل و لای قطوری دفن شده بود و بسختی به جز از ارتفاع قابل رؤیت بود.

به دلیل همین عدم مشاهده دقیق از سطح زمین، امکان هر تحقیقی غیر ممکن بود. از سوی دیگر جسم کشف شده آنقدر بزرگ و سنگین بود که هر گونه اقدامی را در وهله اول عقیم می ساخت. «ران وایت» و گروه همراهش که مشتاقانه کار را پیگیری می کردند، به جایی رسیدند که تنها وقوع یک حادثه عجیب و نادر می توانست راهگشای کار آنها باشد:

«زمین لرزه!» آنها متوجه شدند که حرکت دادن و در آوردن جسم مذکور از درون زمین، به دلیل ابعاد وسیع و بزرگ آن غیر ممکن است و تنها با یک لرزش زمین، این شیء می تواند از دل خاک سر در آورد و مورد کاوش قرار گیرد.

از تحقیقات ران ویت مدت زیادی نگذشته بود که در ۲۵ نوامبر سال ۱۹۷۸، وقوع زمین لرزه ای در محل، باعث شد تا کشتی مزبور به طور شگفت آوری از دل کوه بیرون بزند و سطح زمین اطرافش را به بیرون براند. بدین ترتیب دیواره های این شیء، شش متر از محوطه اطرافش بالاتر قرار گرفت و برجسته تر شد.

بدنبال این زمین لرزه، ران وایت ادعا کرد که شیء مذکور می تواند باقیمانده کشتی نوح باشد. سپس بدبینی ها به خوش بینی مبدل و این سؤال ها مطرح شد: «اگر این جسم عظیم قایقی شکل به طول یک زمین فوتبال، در ارتفاع ۱۸۹۰ متری کوههای آرارات، کشتی نوح نیست، پس چه چیز می تواند باشد؟ و اگر جسم کشتی نوح است، آیا طوفان نوح واقعاً بوقوع پیوسته است؟… آیا ما شاهد بقایای کشتی افسانه ای حضرت نوح که در کتب مقدس ادیان جهان از آن صحبت شده است، هستیم؟»تصویر ران ویت درپارک ملی کشتی نوح

طوفان و سیل در زمان حضرت نوح در سطح وسیعی بوسعت کره زمین واقع شده است. به اعتقاد مسیحیان و بنا به نص انجیل، این حادثه عظیم و دهشت آور، برای تنبیه مردمان آن روزگار که دست به سرکشی زده بودند و به منظور نجات نوح پیامبر و پیروانش واقع شده بود. بررسیهای زمین شناسی در نقاط مختلف دنیا، نابود شدن و مرگهای دسته جمعی موجودات زنده را بر اثر حادثه ای غیر منتظره نشان می دهد. برخی از این حوادث با زمان طوفان نوح همخوانی دارد.

وجود لایه های مخلوط فسیل شده حیواناتی چون فیل، پنگوئن، ماهی، درختان نخل و هزاران هزار گونه گیاه جانوری، تأییدی بر این واقعیت است. این سنگواره ها که بعضاً در برگیرنده حیوانات مناطق گرمسیر با مناطق سردسیر (در کنار هم) هستند، نشان می دهند که با فرونشستن آب، جانوران و گیاهان خارج شده، در زیر رسوبات مانده و به فسیل تبدیل شده اند. امتزاجی عجیب از جانوران خشکی و دریا، حاره و قطبی که مرگی آنی و دلخراش را روایت می کنند.


تاریخ در مورد محل به گل نشستن کشتی چه می گوید؟
داستان کشتی نوح از گذشته های دور مورد توجه اقوام مختلف بوده است. مورخان از۲۰۰۰سال پیش نقل کرده اند که توریست ها و مسافران کنجکاو بسیاری از قدیم این منطقه را در کوههای آرارات کشور ترکیه، مورد بازدید قرار می دادند و گاهی تکه های کوچکی از آن به غنیمت برده می شد. در تاریخ آمده است که حدود۸۰۰سال قبل از میلاد مسیح، آشوریان اقدام به ورود به کشتی کردند و موفق به ورود به طبقه سوم آن که در زیر زمین واقع شده بود شدند. این نشان می دهد که اقوال مختلف در مورد موقعیتجغرافیایی کشتی، متفقند.

تکنولوژی پیچیده در ساخت کشتی
اینجا صحبت از ساخت یک قایق کرجی کوچک هشت نفره با ظرفیت چند حیوان کوچک نیست. بحث بر سر تکنولوژی پیچیده ای است که مهارت ذوب فلزات، ابزار پیشرفته و نیروی انسانی حاذق می طلبیده است. از آنجا که یاران حضرت نوح تعداد بسیار کمی بوده اند، این سؤال پیش می آید که نوح براستی چگونه این کشتی را ساخته است. کشتی ای که تاکنون از عجایب کتب مقدس به شمار می رفت و اکنون یک واقعیت علمی لمس شدنی است. آیا نوح به تنهایی توانسته است کشتی ناوگونه خود را به طول یک زمین فوتبال و بهوزن تقریبی۳۲۰۰۰تن بسازد؟ آیا ساخت یک کشتی با دست خالی با امکانات آن زمان، به گنجایش ۴۹۴اتوبوس دو طبقه مسافربری با تصورات ما درباره قدما، همخوانی دارد؟ براستی چه تعداد جانور و چگونه جمع آوری شدند و در کشتی جایگزینی شدند؟ آب و غذا چگونه تأمین می شد؟ جانوران وحشی چگونه به سوی کشتی هدایت شدند؟ باید کار جمع آوری و هدایت حیوانات کاری سخت بوده باشد ولی بهرحال فرمان خدا باید انجام می شد.
خوشبختانه تحقیق بیشتر در محل، حضور حیوانات را در کشتی یافت شده، تأیید کرد. کشف مقادیر قابل توجهی فضولات حیوانات که به صورت فسیل در آمده اند واز ناحیه خسارت دیده کشتی به بیرون رانده شده اند ، فرضیه ما را بیشتر به واقعیت نزدیک کرد. علاقمندان به کاوش در مورد کشتی نوح بارها و بارها سعی کرده اند به درون کشتی فسیل شده راه یابند ولی همیشه با توده های عظیم سنگ و خاک نیمه ویران مواجه شده اند. در آخرین تلاشها، کاوشگران سعی کردند لایه های گل و لای خشک شده اطراف کشتی را در هم بشکنند و از میان بردارند تا شاید راهی برای ورود به اتاقکهای زیرین کشتی پیدا کنند، اما خیلی موفق نبودند. در سال ۱۹۹۱، «گرگ برور» باستان شناس، بخشی از شاخ فسیل شده جانوری را کشف کرد که از قسمت تخریب شده کشتی کهفضولات حیوانی بیرون ریخته بودند، به بیرون افتاده بود. به تشخیص محققان، این شاخ که مربوط به یک پستاندار بوده است، مقارن با شاخ اندازی سالانه جانور به هنگام خروج از کشتی در آنجا رها شده است

کشتی نوح: اسکلت فلزی، بدنه چوبی
آزمایشات دانشمندان وجود قطعات آهن را در فواصل منظم و معین در ساختار کشتی تأیید کرده است. باستان شناسان با کشف رگه ها و تیرهای باریک آهنی، الگویی ترسیم کرده اند که حاصل کار به صورت نوارهای زرد و صورتی بر روی کشتی علامتگذاری شد. آنها همچنین گره ها و اتصالات آهنی محکم و برجسته ای را یافتهاند که در۵۴۰۰نقطه کشتی بکار رفته اند.


نوارهای مشخص شده خطوط آهنی با آرایش منظم اسکلت کشتی می باشد..

تصویر برداری های راداری نشان داده که در محل تصادم کشتی با صخره به هنگام فرود آمدن یا به عبارت دیگر به گل نشستن، نوارهای آهنی یا تیرهای فلزی کج شده اند. آنها می گویند که استفاده وسیع و همه جانبه از فلزات در ساخت کشتی خارج از حد تصور ماست.و اصنع الفلک باعیننا و وحینا (سوره هود، آیه۳۷)

[B][/B]تصویر رادار اسکن از کشتی نوح

به نظر می رسد که تکنولوژی پیشرفته و رشدیافته ای در آن دوران وجود داشته که به هر حال حضرت نوح (ع) توانسته از آن بهره مند شود. تکنولوژی و تمدنی که ذهن ما را از تمرکز بر روی بناها و اماکن منحصر به فرد در نقاط مختلف دنیا به این نقطه از جهان معطوف می کند.

اکتشافات زمانی جالبتر شد که باستان شناسان توانستند طرح مشبکی حاصل از تقاطع تیرهای فلزی افقی و عمودی بکاررفته در بدنه کشتی بدست بیاورند. تصاویری که نشان می دهند ۷۲ تیر فلزی اصلی در هر طرف کشتی به کاررفته است. به نظر می رسد که برای هر چیزی طرح و الگویی وجود داشته است. وجود اتاقها و فضاهای کوچک و بزرگ در طبقات مختلف، نظریه وجود طرح مهندسی پیشرفته را تأیید می کند.

در طول تحقیقات، بررسیهایی در مورد تعیین طول، عرض و قطر کشتی انجام گرفته است که متخصصان را قادر ساخته تا از جزییات کف کشتی، ساختمان و الگوی اولیه و مواد تشکیل دهنده آن اطلاعاتی بدست آورند. دستیابی به چنین کشفیاتی مبهوت کننده بود، چرا که در بسیاری از مواقع، درک واقعیت کشف شده از حد تصور خارج بود.

کشف یک لایه غلافی و کپسولی شکل در داخل کشتی از این جمله بود که در واقع کشتی را به دو لایه یا پوسته اصلی مجهز می کرد. این آزمایشات، وجود دیوارهای داخلی کشتی، حفره ها، اتاقها و دهلیزها و همچنین وجود دو مخزن بزرگ استوانه ای را تأیید کرد. در این آزمایشها که به «رادار اسکن» یا «اسکن های راداری» معروفند، معلوم شد که دو مخزن استوانه ای بزرگ که هر کدام چهار متر و ۲۰ سانتی متر بلندی و هفت متر و بیست سانتی متر عرض داشته اند و به دور هر یک از آنها کمربندی فلزی نصب شده بود، در نزدیکی تنها در ورودی کشتی وجود داشته اند. در یکی از آزمایشات رادار اسکن که به درخواست استاندار استان آگری ترکیه انجام شد، معلوم شد که جنس بدنه کشتی از سه لایه چوب به هم چسبیده تشکیل شده است. این سه لایه با مواد محکم چسبنده، بهم چسبیده بودند.قطعات کاملاً سنگی شده از قسمتهای چوبی کشتی که آثار حجاری و برش خوردگی دارند.

در سال ۱۹۹۱، یک عدد میخ پرچ فسیل شده با حضور ۲۶ نفر محقق در بقایای کشتی کشف شد. تجزیه و تحلیل ترکیبات این میخ وجود آلیاژهای آلومینیوم، تیتانیوم و برخی از دیگر فلزات را تأیید کرد.

این در حالی است که گمان می رفت در زمان حضرت نوح، آهن و آلومینیوم هنوز به مرحله کشف و استخراج نرسیده باشد. آیا ما نیازمند بازنگری در تاریخ استفاده و استخراج بشر از فلزات هستیم؟

لنگرهای کشتی هم کشف شد!

بر بلندیهای تپه های اطراف محل کشتی، باستان شناسان چند جسم بزرگ حجیم سنگی یافتند که در بالای هر کدام سوراخی بزرگ تعبیه شده بود. این اجسام مثلثی شکل سنگی و نیمه صیقلی، شبیه به لنگرهای کشتی های باستانی بودند که «دراگ» نامیده می شدند. اینها در واقع ابزاری بودند که به علت وزن زیاد به جای وزنه یا لنگر به هنگام پهلو گرفتن کشتی به آب پرتاب می شدند. چگونه و با چه نیرویی؟ دقیقاً نمی دانیم ولی حدس هایی در این زمینه وجود دارد.


ران ویت و همکارانش در کنار سنگ لنگر یافت شده.

کشف شش وزنه یا لنگر کشتی، هر یک مجهز به سوراخی در بالای آن، حدس باستان شناسان را به یقین تبدیل کرد. این وزنه ها در فواصل متفاوت، ظاهراً به هنگام پهلو گرفتن کشتی به آب پرتاب شده بودند.

اندازه کشتی نوح در کتاب مقدس ۳۰۰ ذراع یاد شده است.. واحد ذراع در مصر قدیم در زمان حضرت موسی(ع) برابر با ۵۲.۷ سانتی متر بوده است. با محاسبه این رقم، عدد ۱۵۸.۴۶ متر بدست می آید.

طول کشتی مورد کاوش توسط دو تیم مختلف در دو زمان اندازه گیری شد. رقم بدست آمده دقیقاً ۱۵۸.۴۶ متر را نشان می داد. این محاسبات، محققان را در ادامه کاوشها مصمم تر کرد

کتیبه ای که ادعای دانشمندان را اثبات کرد

روایت است که حضرت نوح(ع) قبل از به زمین نشستن کشتی و فروکش کردن آب، پرنده ای را که باید مانند کبوتر یا کلاغ بوده باشد به بیرون فرستاد تا مطمئن شود خشکی نزدیک است یا نه. بار اول پرنده با خستگی به کشتی بازگشت و این بدان معنی بود که خشکی در آن نزدیکیها وجود ندارد. بار دوم پرنده به کشتی باز نگشت و این آزمایش نشان داد که عمل لنگر انداختن نزدیک است. [در کتاب مقدس که گویا این روایت از آن نقل شده، آمده است حضرت نوح(ع) ابتدا یک کلاغ را می فرستد که از فرستادن کلاغ نتیجه ای نمی گیرد و بعد از آن کبوتری را می فرستد- انصاف]

درست در دو کیلومتری شرق محلی که کشتی هم اکنون قرار دارد، دهکده ای وجود دارد که «کارگاکونماز» نامیده شده است. نام این دهکده ترکی را چنین ترجمه کرده اند: «آن کلاغ نه توقف می کند نه باز می گردد.» [چارلز برلیتز در کتاب "کشتی گمشده نوح" (ترجمه احمد اسلاملو) نام این محل را "جایی که کلاغ نمی نشیند" ترجمه کرده است- انصاف]

محل کنونی کشتی در دل کوههای آرارات از گذشته های دور، به منطقه هشت معروف شده و دره پایین منطقه، محله هشت نام گرفته است. چرا؟ [در کتاب "کشتی گمشده نوح" آمده نام این منطقه به «تمانین» (Temanin) معروف است که به معنی «هشت» است. شیخ صدوق در کتاب عیون الاخبار از امام رضا(ع) نقل کرده است که "نوح در همان محلی که کشتی به زمین نشست قریه ای بنا کرد و نام آن را قریه «ثمانین» (هشتاد) گذاشت." همانطور که می بینیم بین کلمات «ثمانین» (هشتاد) و «تمانین» (هشت) از نظر شکل و معنی شباهت زیادی وجود دارد- انصاف]

در نزدیکی محل فرود کشتی در بالای تپه، لوحه ای کشف شد که ادعاهای باستان شناسان را به طرز زیبایی اثبات کرد. کتیبه ای که حداقل ۴۰۰۰ سال قدمت دارد. بر روی این تابلوی سنگ آهکی، در سمت چپ، تصویر رشته کوههایی دیده می شود که در کنار یک تپه و سپس یک کوه آتشفشان قرار دارد. در سمت راست، یک تصویر قایقی شکل با هشت نفر انسان کنده کاری شده است… در بالای سنگ کتیبه، دو پرنده در حال پروازند. کشف این کتیبه همگان را به شگفتی واداشت. [کتاب مقدس، سرنشینان کشتی نوح را هشت نفر ذکر کرده است. در روایات شیعه نیز تعداد هشت نفر و هشتاد نفر، هر دو نقل شده است- انصاف] در واقعیت موجود، کوه آرارات در سمت چپ، تپه ای در کنار آن و قله یک کوه آتشفشان در کنار تپه وجود دارد.

کتیبه یافت شده منتسب به حضرت نوح (ع)

پیامبر اسلام فرمود: « هنگامی که خداوند اراده کرد قوم حضرت نوح را هلاک کند، به نوح فرمان داد کشتی بزرگی بسازد. جبرئیل نیز با میخ‌هایی برای ساختن کشتی فرود آمد. در میان انبوه میخ‌ها پنج میخ ویژه بود که درخشش خاصی داشت و بر روی هر یک نام یکی از پنج نور مقدس محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین نقش بسته بود.

حضرت نوح هر کدام را بر می داشت، میخ همچون ستاره‌ای در تاریکی شب می درخشید. هنگامی که میخ پنجم را برداشت، پس از درخششی، اشکی از آن جاری شد.
نوح از جبرئیل پرسید: « این میخ و اشک چیست؟»
جبرئیل در پاسخ گفت: « این میخ حسین بن علی است.»
حضرت نوح نیز هر یک را در یک طرف از کشتی کوبید.

پیامبر فرمود: « در آیه « و حملنا علی ذات الواح و دسر » منظور از « الواح » چوب‌های کشتی و منظور از « دسر » ما هستیم. اگر ما نبودیم کشتی حرکت نمی کرد

منابع:
بحار الانوار، ج ۲۶، ص ۳۲۲، حدیث ۱۴- امان الاخطار، ص ۱۰۷ و ۱۰۸

..

گزارش‌ باستان‌شناسی‌ شوروی‌ دربارة‌ کشتی‌ نوح

بر اثر این‌ اکتشاف‌، ادارة‌ کلّ باستان‌ شناسی‌ شوروی‌ برای‌ تحقیق‌ از چگونگی‌ این‌ لوح‌ و خواندن‌ آن‌، هیئتی‌ مرکّب‌ از هفت‌ نفر از مهمترین‌ باستان‌ شناسان‌ و اساتید خط‌ شناس‌ و زبان‌ دان‌ روسی‌ و چینی‌ را مأمور تحقیق‌ و بررسی‌ نموده‌ که‌ نام‌ آنها بدین‌ گونه‌ است‌:

۱ ـ پرفسور سولی‌ نوف‌، استاد زبان‌های‌ قدیمی‌ و باستانی‌ در دانشکدة‌ مسکو.

۲ ـ ایفاهان‌ خینو، دانشمند و استاد زبان‌شناس‌ در دانشکدة‌ لولوهان‌ چین‌.

۳ ـ میشانن‌ لوفارنک‌، مدیر کلّ آثار باستانی‌ شوروی‌.

۴ ـ تانمول‌ گورف‌، استاد لغات‌ در دانشکده‌ کیفزو.

۵ ـ پرفسور دی‌ راکن‌ استاد باستان‌ شناس‌ در آکادمی‌ علوم‌ لنین‌.

۶ ـ ایم‌ احمد کولا، مدیر تحقیقات‌ و اکتشافات‌ عمومی‌ شوروی‌.

۷ ـ میچر کولتوف‌، رئیس‌ دانشکدة‌ استالین‌.


این‌ هیئت‌ پس‌ از ۸ ماه‌ تحقیق‌ و مطالعه‌ و مقایسة‌ حروف‌ آن‌ با نمونة‌ سائر خطوط‌ و کلمات‌ قدیم‌ متّفقاً گزارش‌ زیر را در اختیار باستان‌ شناسی‌ شوروی‌ گذاشت‌:

۱ ـ این‌ لوح‌ مخطوط‌ چوبی‌ از جنس‌ همان‌ پاره‌ تخته‌های‌ مربوط‌ به‌ کاوش‌های‌ قبلی‌، و کُلاًّ متعلّق‌ به‌ کشتی‌ نوح‌ بوده‌ است‌؛ منتهی‌ لوح‌ مزبور مثل‌ سائر تخته‌ها آنقدرها پوسیده‌ نشده‌، و طوری‌ سالم‌ مانده‌ که‌ خواندن‌ خطهای‌ آن‌ به‌ آسانی‌ امکان‌ پذیر می‌باشد.

۲ ـ حروف‌ و کلمات‌ این‌ عبارات‌ به‌ لغت‌ سامانی‌ یا سامی‌ است‌ که‌ در حقیقت‌ اُمّ اللغات‌ (ریشة‌ لغات‌) و به‌ سام‌ بن‌ نوح‌ منسوب‌ می‌باشد.

۳ ـ معنای‌ این‌ حروف‌ و کلمات‌ بدین‌ شرح‌ است‌:توسّل‌ حضرت‌ نوح‌ به‌ پنج‌ تن‌ علیهم‌ السّلام‌ و أسامی‌ آنها بر کشتی‌

«ای‌ خدای‌ من‌! و ای‌ یاور من‌!

به‌ رحمت‌ و کرمت‌ مرا یاری‌ نما!

و به‌ پاس‌ خاطر این‌ نفوس‌ مقدّسه‌:

مُحمّد

إیلیا (علیّ)

شَبَر (حَسَن‌)

شُبَیْر (حُسَین‌)

فاطِمَه‌

آنان‌ که‌ همه‌ بزرگان‌ و گرامی‌اند

جهان‌ به‌ برکت‌ آنها برپاست‌.

به‌ احترام‌ نام‌ آنها مرا یاری‌ کن‌!

تنها توئی‌ که‌ میتوانی‌ مرا به‌ راه‌ راست‌ هدایت‌ کنی‌!»

بعداً دانشمند انگلیسی‌: این‌ ایف‌ ماکس‌، استاد زبان‌های‌ باستانی‌ در دانشگاه‌ منچستر، ترجمة‌ روسی‌ این‌ کلمات‌ را به‌ زبان‌ انگلیسی‌ برگردانید، و عیناً در این‌ مجلّه‌ها و روزنامه‌ها نقل‌ و منتشر گردیده‌ است‌:

۱ ـ مجلّة‌ هفتگی‌ «ویکلی‌ میرر» لندن‌، شمارة‌ مربوط‌ به‌ ۲۸ دسامبر ۱

2- مطالب بیشتری را میتوانید در اینترنت بیابید.بدنبال Noah's ark یا Noah's flood بگردید

کمیته تحقیق ، پس از 8 ماه فکر و دقت و زحمت فراوان ، نوشته مذکور را خواندند و به حروف روسی در آوردند که در ماهنامه ای در مسکو در نوامبر سال 1953 و مجله weekly – mirror در28 دسامبر سال 1953 و روزنامه الهدی در قاهره و در تاریخ 31 مارس سال 1954 درج گردیده است
سپس استاد زبان باستانی شناس بریطانیا اقای MR . N . F . Maks الفاظ مذکور را به انگلیسی چنین ترجمه کرد :

ماهنامه starof bartania چاپ لندن در ژانویه سال 1954 و مجله manchestor . sun light در 23 ژانویه سال 1954 و همچنین در مجله London weekly mirror در تاریخ اول فوریه سال 1954
ترجمه :
ای خدای من و ای مددکار من به لطف و مرحمت خود و به طفیل ذوات مقدس محمد ، ایلیا ، شبر ، شبیر و فاطمه علیهم السلام دست مرا بگیر . این پنج وجود مقدس از همه با عظمت تر و واجب الاحترام هستند و تمام دنیا برای انان ، برپا شده است . پروردگارا به واسطه نامشان ، مرا مدد فرمای . تو میتوانی همه را به راه راست هدایت نمایی O. my god my helper , keep my hand with merey and with your holy bodies : mohamad , alia , shabbar , shabbir , fatema . they allare biggests and honourables . the world established for them . help me by their names . you can refrm to right .

موضوع قفل شده است