از سارقان روح چیزی می دونید؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
از سارقان روح چیزی می دونید؟

به تازگی فیلمی هر شب از شبکه نسیم پخش می شد به اسم سارقان روح البته قبل ماه مبارک رمضان هم نصف شبا یکی از شبکه ها نشون می داد اینبار بر خلاف دفعه قبل کامل دیدمش


به نظرم فیلم خوبی بود و به موضوعی اشاره کرده بود که با وجود اهمیت زیادش و خطرات و آسیب های بزرگش کمتر در موردش پرداخته میشه حتی در توی حوزه ها
وجوه مختلفی رو هم میتونه تحت شعاع قرار بده
عقاید و باور های مردم، روان مردم و جامعه، سبک زندگی، خانواده، اقتصاد و حتی امنیت جامعه

اون موضوعی نیست جزء موضوع فرقه ها و فرقه سازی

یادم سال ها پیش در درس فرق و مذاهب و تدریس کردم البته اون موقع در مورد فرق اسلامی بحث بود ولی موقع اماده شدن برای تدریس که مطالعه میکردم از آراء و اندیشه های بعضی فرق شاخ دار می آوردم یا از بس مضحک بودن با خودم می گفتم کدوم انسان عاقلی این ها رو می پذیره
در مورد ادیان مختلف مطالعه ای داشتم هم باز همون اتفاق افتاد

همیشه با خودم فکر می کردم فرق یا حتی این ادیان عجیب و غریب توی دنیا چطور می تونند آدمی و جذب کنن و مانع از تعقل افراد بشن

یه مثال ما قانونی در فقه مون داریم به اسم خمس که قرار فرد از درآمدش هر چی سر سال اضافه موند یک پنجمش رو پرداخت کنه
هم من و هم شما می دونید افرادی که خمس پرداخت می کنن کم هستن و نتونستیم اینو توی جامعه مون جا بندازیم ولی جالب برخی فرقه ها کاری با فرد می کنن که کل دارایش تقدیم فرقه می کنه بی چون و چرا؟ از چی استفاده می کنن؟

دوستی بعد دیدن این فیلم شوخی می کرد از مسئولین این فرقه ها بخواین یه دوره آموزش تبلیغ برامون بذاره
البته میگم شوخی بود

یکی از آشنایان ازم سوال کرد واقعا چرا اینجوریه؟
جوابی که تونستم بدم این بود
دین کسی نمی خواد فریب بده و گول بزنه و یا باشستشوی مغزی مجبور به کاری بکنه
عمل مومن زمانی ارزشمنده که با اختیار و تعقل اون انتخاب کنه و انجام بده وگرنه انسان مسخ شده که بی اختیار عملی انجام میده ارزشی نداره

خلاصه تو همین سریال به برخی سوالام جواب داده شد ولی کافی نبود
معمولا آخر هر قسمت سریال یه متن کوتاه در مورد فرقه ها توی تیتراژ فیلم نوشته می شد با ذکر منبع
و من دنبال اون منبع هستم تا مطالعه اش کنم

اسم کتاب هست: فرقه ها در میان ما

معرفی کتاب:


مولف : تالر سینگر
مترجم : ابراهیم خدابنده
نویسنده مقدمه کتاب : روبرت جی لیفتون
ناشر کتاب : دانشگاه اصفهان
تعداد صفحات :416

فرقه‌ها در میان ما کتابی است روانشناسی نوشتهٔ مارگارت تالر سینگر و جانجا لالیچ با پیشگفتاری از روبرت جی ریفتون که از منظر روانشناسی به ظهور و گسترش فرقه‌ها در دنیای معاصر می‌پردازد.
نویسنده کتاب، با این که خودش هیچ وقت عضو بودن در فرقه ها را تجربه نکرده است، درک خیلی خوبی از کارکرد فرقه ها و تجربیات اعضای آن ها را به خواننده منتقل می کند. وی روانشناسی بالینی بود که به طور اختصاصی بر روی فرقه ها مطالعه می کرد و به اعضای آن ها مشاوره می داد.
«فرقه ها در میان ما» نگاهی است جامع و عمیق به رفتار و مناسبات فرقه ها. سینگر در کتاب خود برآورد می کند که در دهه 90 حدود بیست میلیون آمریکایی مناسبات فرقه ها را تجربه کرده اند.
نویسنده در کتاب به این پرسش های رایج درباره فرقه ها پاسخ می دهد:


فرقه چیست؟
فرقه ها چگونه اعضایشان را شستشوی ذهنی می دهند؟
چرا و چگونه افراد به فرقه ها می پیوندند؟
چه بر سر کودکان در فرقه ها می آید؟
چگونه می توان از فرقه رها شد؟


نویسنده کتاب:

مارگارت تالر سینگر (به انگلیسی: Margaret Thaler Singer) (زاده 1921 - درگذشته 2003) یک روانشناس اهل ایالات متحده آمریکا که ضد فرقه‌سازی بود. شستشوی مغزی و خانواده درمانی از عرصه‌های اصلی فعالیت وی بود. وی همچنین از بسیاری از نهادهای روانشناسی آمریکا جوایز و افتخاراتی را دریافت کرده بود. کتاب فرقه‌ها در میان ما از عمده‌ترین تألیفات وی است.

پ ن: می تونین توی آپارات یا یتو یوپ فیلم ببینین

سلام
من دفعه قبل این فیلم رو دنبال میکردم . مشخصه خیلی کار و مطالعه شده که این فیلم رو درست کردن.
یکی از نکاتی که برای من توی این فیلم جالب بود این بود که از سرکرده های فرقه وقتی میپرسیدن شما چطور افراد رو شناسایی میکردید یکی از راههایی که گفتن این بود که توی دنیای مجازی میگشتیم و اونهایی که پستهای افسردگی و تنهایی و... غیره میزاشتن رو رصد میکردیم و بعد باهاشون ارتباط میگرفتیم!
حواسمون باشه....

سلام
خدا وکیلی تاپیک به این خوبی چرا استقبال نشده؟

Reza-D;1002680 نوشت:
سلام
خدا وکیلی تاپیک به این خوبی چرا استقبال نشده؟

خیلی ها در راهپیمایی اربعین بودن و احتمالا در راه بازگشتن و نتونستن بخونن...

narenj;1002156 نوشت:

به تازگی فیلمی هر شب از شبکه نسیم پخش می شد به اسم سارقان روح البته قبل ماه مبارک رمضان هم نصف شبا یکی از شبکه ها نشون می داد اینبار بر خلاف دفعه قبل کامل دیدمش و ........

دوست عزیز
من یه نذری داشتم که به لطف خدا به حاجتم رسیدم و انجام نذرم نوشتن یه مقاله روان شناسی در مورد نماز و نوع تاثیر گذاریش روی ضمیر ناخودآگاه بود!
هدفم این بود که به نوعی اثبات کنم اسلام و در کل ادیان آسمانی، واقعا به روان شناسی اشراف داشتند و این می تونست این معنی رو بده که خدا و طراح این ادیان، خدای سازنده روح و روان انسانها بود!
مقاله رو نوشتم و به خیلی از رفرنس های ویکی پدیا و لینک های وب سایتهای روان شناسی در مورد عقاید فروید و ... رفرنس می داد ولی متاسفانه با انتشار در این وب سایت، کارشناس بخش روان شناسی این سایت از انتشارش جلوگیری کرد و بیشتر حرفشون این بود که:
1- تلاش ما کارشناسان، اینه که این وب سایت به محفلی برای پرسش سوالات و شبهات تبدیل شه و انتشار مقالات کاربران در اولویت ما نیست!
2- بیشتر رفرنس های من به لینک ها و وب سایت ها و ویکی پدیا بود و اینو ایراد گرفتند و بیشتر اینو مطرح کردند که باید رفرنس هام به کتب روان شناسی درست و درمون باشه و از اون موقع تا الان دنبال یه سری رفرنس ها در مورد تاثیر تکرار کلمات مثبت و ... و تاثیر اذکار و دعاها و ... روی ضمیر ناخودآگاه هستم!
شما می تونید کمکی کنید یا حداقل رفرنس هایی تایید شده و درست و درمون در زمینه ناخودآگاه و تاثیر تکرار جملات و کلمات مثبت و اینها و تله پاتی و ... دارید که معرفی کنید تا بخونم و این یه بار رو از دوشم بردارم؟
با تشکر...