احادیث اندک بودن تعداد زن و فرزند

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احادیث اندک بودن تعداد زن و فرزند

سلام

یک حدیث دیدم بدون منبع با این متن:

اندک بودن تعداد زن و فرزند یکی از دو آسایش است.

آیا چنین حدیثی داریم؟ آن وقت آن یکی آسایش چیست؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد میقات

 

با سلام و درود

بله، چنین حدیثی داریم: «قِلَّةُ الْعِيَالِ‏ أَحَدُ الْيَسَارَيْن»؛ اندک بودن عیال (زن و فرزند) یکی از دو آسایش [یکی از دو توانگری] است.

 

این روایت، هم از قول پیامبر (صلی الله علیه و آله) نقل شده است (قرب الإسناد (ط - الحديثة)، النص، ص 116، ح 406) و هم از امیر مؤمنان علی (علیه السلام).(تحف العقول، النص، ص 111؛ نهج البلاغة (للصبحي صالح)، ص 495، حکمت 137)

 

آسایش دیگر، مال و ثروت و تمکن مالی داشتن است.(شرح نهج البلاغة لابن أبي الحديد، ج ‏18، ص 339)

در «شرح ابن میثم» بر نهج البلاغه آمده است:

«الغنى المتعارف يكون بحصول المال و للمال اعتباران: أحدهما: حصوله. و الثاني: عدم إنفاقه. فحصوله يسار، و عدم إنفاقه على العيال لقلّتهم يسار ثان»؛ بى نيازى متعارف وابسته به داشتن ثروت است، و ثروت و مال دو جنبه دارد: يكى به دست آوردن مال، و ديگرى خرج نكردن. اما به دست آوردن ثروت نوعى آسايش است و خرج نكردن آن به دليل كمى عائله، آسايش ديگرى است.(شرح ابن میثم، ج 5 ص 31؛ ترجمه شرح ابن میثم، ج 5، ص 539 و 540)

 

مثال:

سه نفر را در نظر بگیریم:

نفر اول: ثروت و تمکن مالی دارد، از این جهت، آسایش و رفاه هم دارد. اگر تعداد زن و فرزندانش هم زیاد باشد، مشکلی نیست زیرا تمکن مالی دارد.

نفر دوم: تمکن مالی ندارد، از طرفی تعداد زن و فرزندانش هم زیاد است. شرائط برای این شخص، سخت است زیرا باید بسیار تلاش کند تا بتواند نفقه و مخارج زن و فرزندانش را تهیه کند.

نفر سوم: تمکن مالی ندارد ولی تعداد زن و فرزندانش کم است؛ این شخص نسبت به نفر قبلی، آسایش و رفاه بیشتری دارد.

روایت می خواهد بگوید: کسی که زن و فرزند کمتری دارد ـ ولو تمکن مالی نداشته باشد ـ ولی توانگری بیشتری دارد، زیرا احتیاجش به دیگران برای تامین مخارج زندگی، کمتر است.

 

اکنون فهم این دو روایت نیز راحت تر است:

 

«وَ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله) أَنَّهُ قَالَ: جَهْدُ الْبَلَاءِ كَثْرَةُ الْعِيَالِ وَ قِلَّةُ الْمَالِ وَ قِلَّةُ الْعِيَالِ‏ أَحَدُ الْيَسَارَيْنِ»
رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: شدت بلا و سختی، وقتی است که زن و فرزند، زیاد و مال و ثروت، کم باشد؛ و کمی عیال، یکی از دو آسایش است.(دعائم الاسلام، ج 2، ص 255، ح 970)

 

«قِلَّةُ الْعِيَالِ‏ أَحَدُ الْيَسَارَيْنِ وَ هُوَ نِصْفُ الْعَيْش‏»
امام علی (علیه السلام) می فرمایند: اندک بودن عیال، یکی از دو آسایش [توانگری] و نیمی از خوشی [رفاه] است.(تحف العقول، النص، ص 114)

 

بنابر این:

تمکن مالی داشتن، باعث راحتی و آسایش است، همان طور که اگر کسی فقیر است و تمکن مالی ندارد، کم بودن عیالش (زن و فرزندان) باعث آسایش او است.

بسیار ممنونم از بابت پاسخ و توضیحات کامل و سریع، در حدیثی در التحصین ص 13 یا مستدرک الوسائل ج 11 ص 388 آمده است که زمانی که مخارج زندگی، جز با معصیت خدا تأمین نشود در این صورت عزب بودن جایز است (مجرد بودن جائز است) نمی دانم کدامیک از سایت های پرسشگری مطرح شده بود و جواب این بود اگر درآمد حلال داشتیم میشه ازدواج کرد به هر حال سوال من اینجاست با توجه به حدیث اول این تاپیک، و اینکه اگر کسی کم صبر بود و عصبی بود میتونه ازدواج نکنه؟ یا صیغه کنه یا ازدواج کنه اما بعدش فرزند نیاره؟ از نظر حدیثی چنین چیزی مطرح نشده؟ چون می بینه طرف که اصلا توانایی همسرداری و صبرشو نداره (یا درآمد بصورت حلال و به مقدار کافی نداره، جواب این رو بالا دادم) یا صلاحیت تربیت فرزند رو نداره یا حوصله شیطونی بچه رو نداره ، آیا این اجازه رو داره که حتی با وجود شرایط مالی، ازدواج نکنه یا فرزند نیاره؟ فرزند بسیار محبوب است من قبل این حدیث این تاپیک فکر می کردم در هر حال فرزند زیاد خوب است ، مثل اسم ما می ماند و یا برای ما استغفار می کند یا وقتی به یاد خداست ما از عذاب فارق می شویم ، همچنین می دانم ازدواج برای رفع نیاز است هم عاطفی و هم جنسی شاید در این شرایط صیغه کنیم البته نمیشه به راحتی صیغه کرد بگذریم اگر شرایط مالی و دیگر شرایط نیست باید تقوا پیشه کرد، دلیل این است که بترسیم از ترس طلاق و جدایی و هزینه های مالی و غیره جدایی و زندگی کنیم ولی سیاه بشه زندگی دو طرف ، می دانم بسیار تاب آوردن بدون همسر سخت است ، آیا در حدیث به چنین چیزی به این صورت ذکر شده؟ ممنونم ، ان شاءالله که در سنین بالاتر اگر این توانایی را نداریم، به آن دست پیدا کنیم ولی دلیل نقلی چیست؟ و یا عقل چی می گوید؟ حضرت فاطمه سلام الله علیها گفتند که یک مرد در هر حال به زن احتیاج دارد اگر درست بگویم، به هر حال زندگی بسیار سخت است اما همچنان امید داریم که خدا هست، الحمدالله. من بسیار می ترسم که بدون همسر بمیرم و این سبب عذاب شود یا فرزندی نیارم و اسمم نماند یا برایم استغفار کند و به نیابتم نماز و قرآن بخواند (در صورت صالح بودن فرزند) در این روزگار خواهر نداشته باشیم که بعد مادر کمک کار باشد. سوالات زیاد شد معذرت میخوام. من هر چی بیشتر فکر می کنم می بینم بیشتر نمی دونم و بیشتر می ترسم، البته من حدیث فاطمه زهرا سلام الله علیها را نفهمیدم، به هر حال در صورت پراکنده بودن سوالات لطفا به Bold پاسخ دهید.