جمع بندی آیا این گفته درست است که هم اکنون پس از امام زمان (ع) عالم ترین شخص شیطان است؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این گفته درست است که هم اکنون پس از امام زمان (ع) عالم ترین شخص شیطان است؟

آیا این حرف منبع روایی معتبر دارد؟

با نام و یاد دوستکارشناس بحث: استاد مجید

صدور انقلاب;393891 نوشت:
آیا این حرف منبع روایی معتبر دارد؟

با صلوات بر محمد وآل محمد
سلام وعرض ادب
در مورد علم امام ، امام باقر (ع) می فرمایند:« علم به کتاب خدا ورسول او در قلب مهدی ما رشد می کند ،چنان که گیاه به بهترین وجه می روید.»و در زیارت آل یاسین نسبت به حضرت مهدی (عج) می خوانیم که:«السلام علیک ایها العلم المنصوب واالعلم المصبوب» به این معنا که دانش سر شار وفروریخته.اما در مورد دانشی که شیطان معلم آن است، مجموعه‌ای از اوهام است که با تصورات واقعی نیز همراه می‌شود و بیش از آنکه واقع‌نما باشد، کارآمدی دارد و کارآیی آن بیش از آنکه مفید باشد زیانبار است و فقط به اندازه‌ای که بتواند انسان را بفریبد در آن فایده وجود دارد.
اما در باره علم ، در قرآن كريم دو كاركرد عمده براي آن معرفي شده است: نخست معرفت الهي با ثمراتي كه درپي دارد. و ديگر تسخير طبيعت به منظور بهره برداري مادي. در واقع علم هم حيات مادي را آباد مي‌كند ، و هم ماية حيات معنوي است .«سخر لكم ما في السموات وما في الارض جميعاً منه ان في ذالك الآيات لقوم يتفكرون» آن چه در آسمان‌ها و زمین است در اختیار شما قرار داد و در آنها نشانه‌هایی برای اهل تفکر است.(جاثيه/13) در این آیه به هر دو کارکرد منفعت و معرفت اشاره شده است.
علامه طباطبايي مفهوم علم را در ادبيات قرآن چنين تعريف كرده‌اند: «اصولاً علم در زبان قرآن عبارت است از يقين به خدا و آيات او» (المیزان.ج16ص309) و البته تمام آفرینش و پدیده‌های عالم آیات اوست. در جاي ديگر نوشته‌اند: قرآن مجيد به فراگیری اين علوم طبیعی دعوت مي‌كند به شرط اینكه به حق و حقيقت رهنما شوند و جهان بيني حقيقي را كه سرلوحه آن خدا شناسي است، در برداشته باشند. و گرنه علمي كه انسان را سرگرم خود ساخته از شناختن حق و حقيقت بازدارد، در قاموس قرآن مجيد با جهل مرداف است.(قرآن در اسلام. ص94)
با توجه به مطالب فوق علم شیطان معنا پیدا نمی کند که علم باشد تا برسد به این که بعداز امام زمان شیطان بخواهد عالمتر باشد.

صدور انقلاب;393891 نوشت:
آیا این حرف منبع روایی معتبر دارد؟

سلام
علم ابزاری است در دست عقل تا فرد به کمال و سعادت برسد
ولی وقتی فرد (حال هرکس ولو شیطان با هر لاندازه علمی که دارد) آنرا ابزار گمراهی و انحطاط بکند چه فایده ای دارد ؟
والله الموفق

بحث استفاده نافع یا غیر نافع از علم بحث دیگریست.
به هر حال انسان یا شیطان اختیار دارد که از علم هر استفاده می ببرد.
در حدیث هم هست که:
العلم اکثر من ان احاط به کله فخد من العلم انفعه. یعنی علم بدون نفع هم در هر حال علم شناخته شده است.
درست است که شیطان از علمی که دارد درست استفاده نمی کند ولی سوال فقط مربوط به مقدار سطح علم امام زمان علیه السلام و شیطان است صرفنظر از نوع استفاده از آن.
این حرف جمله ای است که معمولا علما مخصوصا آنهایی که طرفدار عرفان هستند بیان می کنند.
و منظور سوال بررسی صحت یا عدم صحت این حرف است.

صدور انقلاب;396294 نوشت:
و منظور سوال بررسی صحت یا عدم صحت این حرف است.

باصلوات بر محمد وآل محمد
با سلام وعرض ادب
بنده در مورد این سوال ؛ حدیث یا روایتی نیافتم تا در مورد سند آن بحث کنم . لطفا از افرادی که این سخن را گفته اند آدرس مطلب را بگیرید تا مورد بررسی قرار گیرد. با تشکر
موضوع قفل شده است