جمع بندی آیات و روایات مربوط به بدعت و بدعت گذار

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیات و روایات مربوط به بدعت و بدعت گذار

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام

آیا آیات و روایاتی در خصوص بدعت و بدعت گذار وجود دارد؟؟؟؟؟
آیا
آیات و روایاتی در خصوص سخنوران آخرالزمان که گروه های تشکیل میدهند و بدعت گذاری میکنند وجود دارد؟؟؟؟؟ تکلیف در برخورد با این گروه ها چیست؟؟؟؟؟
طبق آیات و روایات ویژگی بدعت گذاران آخرالزمان چیست؟؟؟؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

بدعت در لغت عبارت است از: تازه، نو، جزء نوى كه بى سابقه و بدون الگو درست شده باشد(1)
ولى بدعت در شرع، از نظر اصطلاح فقها به نوآورى گفته مى شود كه در شريعت نباشد اعم از اينكه اين نوآورى فعل، يا كلام و عقيده باشد.
پس هر نوع انديشه نو، فعل نو، كلام نو، كه در شريعت نيست و وارد شريعت كنيم و بگوييم خدا فرموده و حال اينكه در شريعت دليلى و ريشه اى ندارد بدعت مى باشد رسول خدا(صلى الله عليه وآله) فرمود: «من أحدث فى أمرنا هذا ما ليس منه فهو رد»(2)(کسی که در امر دین چیزی که از آن نیست وارد کند پس آن مردود است .)

واما آیاتی از قرآن که دلالت بر بدعت دارد :
( قُلْ أَرَأَيْتُم مَّا أَنزَلَ اللّهُ لَكُم مِّن رِّزْق فَجَعَلْتُم مِّنْهُ حَرَامًا وَحَلاَلاً قُلْ آللّهُ أَذِنَ لَكُمْ أَمْ عَلَى اللّهِ تَفْتَرُونَ) (3)
«بگو آيا به رزقى كه خدا براى شما نازل كرده است، نگريسته ايد؟ برخى را حرام شمرديد و برخى ديگر را حلال; آيا خدا به شما چنين اجازه اى داده است كه روزى خدا را به دو قسمت تقسيم كنيد؟ يا بر خدا افترا مى بنديد».
مشركان روزى خدا را به دو قسمت حلال و حرام تقسيم مى كردند. خدا آنان را چنين نكوهش مى كند
( فوَيْلٌ لِّلَّذِينَ يَكْتُبُونَ الْكِتَابَ بِأَيْدِيهِمْ ثُمَّ يَقُولُونَ هَذَا مِنْ عِندِ اللّهِ لِيَشْتَرُواْ بِهِ ثَمَنًا قَلِيلاً فَوَيْلٌ لَّهُم مِّمَّا كَتَبَتْ أَيْدِيهِمْ وَوَيْلٌ لَّهُمْ مِّمَّا يَكْسِبُونَ) (4)
«پس واى بر آنهايى كه كتاب را به دست خود مى نويسند تا سود اندكى ببرند. مى گويند كه از جانب خدا نازل شده است پس واى بر آن ها از آنچه با دست خود نوشته اند و واى بر آن ها از آنچه به دست مى آورند».
قرآن اهل كتاب را نكوهش مى كند كه كتاب الهى را دستكارى مى كردند و آن را به خدا نسبت مى دادند و در مقابل اين كار، از افراد و مقاماتى پاداش مادى دريافت مى نمودند
خداوند متعال در نكوهش رهبانيت مى فرمايد:
( ...وَرَهْبَانِيَّةً ابْتَدَعُوهَا مَا كَتَبْنَاهَا عَلَيْهِمْ إِلاَّ ابْتِغَاء رِضْوَانِ اللَّهِ فَمَا رَعَوْهَا حَقَّ رِعَايَتِهَا فَآتَيْنَا الَّذِينَ آمَنُوا مِنْهُمْ أَجْرَهُمْ وَكَثِيرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ(5)) .
«در دل كسانى كه از از او ] عيسى [ پيروى كردند رأفت و رحمت قرار داديم و رهبانيتى كه به بدعت آورده اند و ما بر آن ها مقرر نكرده ايم، اما در آن خشنودى خدا را مى جستند، ولى حق آن را رعايت نكردند. ما از آن ميان به كسانى كه ايمان آورده بودند پاداش داديم ولى بسيارى از آن ها نافرمان بودند.
( اتخَذُواْ أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَمَا أُمِرُواْ إِلاَّ لِيَعْبُدُواْ إِلَهًا وَاحِدًا لاَّ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ سُبْحَانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ) (6).
دانشمندان و راهبان خويش و مسيح پسر مريم را به جاى خدا به خدايى گرفتند در حالى كه مأمور بودند كه تنها يك خدا را بپرستند كه خدايى جز او نيست و منزَّه است از آنچه شريك او مى سازند.
قرآن يهوديان و مسيحيان عصر رسالت را نكوهش مى كند و مى گويد كه آنان علماء دينى خود را خداوند گاران خويش ساخته اند

در روایات هم به مساله بدعت پرداخته شده ومورد نکوهش قرارگرفته است :
پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:
«اما بعد فانّ أصدق الحديث كتاب الله و إنّ افضل الهدى هدى محمد و شرّ الأمور محدثاتها و كل بدعة ضلالة و كل ضلالة فى النار»(7)
راست ترين گفتارها كتاب خدا و بهترين راهنماييها، راهنمايى محمد، و بدترين كارها، كارهاى نوپديد است و هر كار نوپديدى در دين گمراهى، و هر گمراهى در آتش است.
مسلما مقصود از « شَرُّ الاُمور مُحدثاتها» هر نوآورى در هر رشته اى نيست، بلكه به قرينه ماقبل و مابعد، آن نوآورى بى سابقه اى است كه مربوط به دين باشد، در حالى كه دردين از آن خبرى نيست.
در روايتى ديگر خبر از وجود كذاب ها و كسانى كه بر پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) دروغ بسته اند مى دهند و مى فرمايند:
«قد كثرت علىّ الكذابة فى حياتى، و ستكثر بعد وفاتى، فمن كذب علىّ فليتبوأ مقعده من النار«(8)
(در زندگيم، دروغگو بر من فراوان شده و پس از درگذشت من نيز فراوان خواهد شد هر كس دانسته بر من دروغ ببندد، جاى خود را در دوزخ آماده سازد.)(9)

(1)- فراهيدى خليل بن احمد، العين، ج2، ص54; طريحى، فخر الدين، مجمع البحرين، ج4، ص299
(2)- مسلم، الصحيح،ج 5، ص 133، كتاب الأقضية، باب 8; احمد ابن حنبل، مسند أحمد، ج 6، ص 270.
(3) يونس / 59
(4) بقره / 79
(5) حديد / 27
(6) توبه / 31
(7) احمد ابن حنبل، مسند أحمد، ج 3، ص310،
(8) مغنيه، محمد جواد، تفسير الكاشف، ج 2، ص 274
(9) آیت الله العظمی سبحانی طی مقاله ای مفصل که بخشهایی از آن در بالا تقدیم شد ، به بررسی مساله بدعت در قرآن و احادیث پرداخته اند .که جهت مطالعه میتوانید به پایگاه اطلاع رسانی معظم له مراجعه نمایید .

واما اینکه بدعت گزاران درآخر الزمان چه ویژگی هایی دارند و برخورد با آنهاچگونه بایدباشد ، در روایات تا جایی که بنده دیده ام به مساله ای به نام بدعت گذاران آخرالزمانی برخورد نکردم اما مساله ی بدعت یک مساله ایی است که بر طبق آیات و روایات مندرج در پستهای قبل تکلیف آنان روشن شده است حال چه از مسلمانان باشند یا اهل کتاب ، چه در زمان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) باشند و چه اخیر در زمان ما .و از آنجا که در تعریف بدعت عرض کردیم که "به نوآورى گفته مى شود كه در شريعت نباشد اعم از اينكه اين نوآورى فعل، يا كلام و عقيده باشد"در برخورد با این افراد باید بصورت مستند ومستدل با آنان برخورد نمود "تفاوت نمیکند در چه زمانی صورت بگیرد لذا طبقه بندی خاصی برای بدعت گذاران که آخرالزمانی باشند یا خیر ، ظاهرا متصور نیست .
از طرفی هم برای جلوگیری از نسبت دادن هر نوآوری به بدعت ،استاد سبحانی می فرمایند :"مطالبى مى تواند بدعت باشد كه به شريعت و به خدا و پيامبر او نسبت داده شود. ولى مسايلى كه به دين نسبت داده نشود، بدعت نيست، حتى اگر حليت آن براى ما مشخص نباشد."(10)
بنابراین باید دقت نمود که هر نوآوری را بدعت ندانیم .

(10) پیشین

[="Times New Roman"][="Black"]برای همینه دکتر انوشه به امیرالمومنین علیه السلام لقب بزرگ روانشناس عالم رو میدن.

[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب.

ابتدا سپاس از جناب / سرکار هدی کارشناس گرامی بابت آیات و روایاتی که مرقوم داشتند.

ابتدا نگاهی بر نهج البلاغه

همانا آغاز پدید آمدن فتنه ها ، هواپرستی ، و بدعت گذاری در احکام آسمانی است . نو آوری هایی که قرآن با آن مخالف است ، و گروهی " با دو انحراف یاد شده " بر گروه دیگر سلطه و ولایت یابند ، که بر خلاف دین خداست .
پس اگر باطل با حق مخلوط نمی شد ، بر طالبان حق پوشیده نمی ماند ، و اگر حق ، از باطل جدا و خالص می گشت ، زبان دشمنان قطع می گردید . اما قسمتی از حق و قسمتی از باطل را می گیرند و به هم می آمیزند ، آنجاست که شیطان بر دوستان خود چیره می گردد و تنها " آنان که مشمول لطف و رحمت پروردگارند " نجات خواهند یافت. خطبه 50 نهج البلاغه

هیچ بدعتی در دین ایجاد نمی شود ، مگر آنکه سنتی ترک گردد ؛ پس ، از بدعت ها بپرهیزید و با راه راست و جاده آشکار حق باشید . نیکوترین کارها سنتی است که سالیانی بر آن گذشته و درستی آن ثابت شده است و بدترین کارها آنچه که تازه پیدا شده و آینده آن روشن نیست. خطبه 145 نهج البلاغه

گروهی در دریای فتنه ها فرو رفته ، بدعت را پذیرفته ، و سنت های پسندیده را ترک کردند ؛ مؤمنان کناره گیری کرده و گمراهان و دروغگویان به سخن آمدند.خطبه 154 نهج البلاغه

برترین بندگان خدا در پیشگاه او انسان عادل است که خود هدایت شده و دیگران را هدایت می کند ، سنت شناخته شده را بر پا دارد ، و بدعت ناشناخته را بمیراند.خطبه 164 نهج البلاغه

بدانید که بدعت ها به رنگ حق در آمده و هلاک کننده اند ، مگر خداوند ما را از آنها حفظ فرماید ، و همانا حکومت الهی حافظ امور شماست ، بنابراین زمام امور خود را بی آنکه نفاق ورزید یا کراهتی داشته باشید ، به دست رهبر خود سپارید .
به خدا سوگند ! اگر در پیروی از حکومت و رهبر خود ، اخلاص نداشته باشید ، خدا دولت اسلام را از شما خواهد گرفت که هرگز به شما باز نخواهد گردانید و در دست دیگران قرار خواهد داد.
خطبه 169 نهج البلاغه

مؤمن کسی است که حلال خدا را هم اکنون حلال ، و حرام خدا را هم اکنون حرام بشمارد ، و آنچه را مردم با بدعت ها تغییر دادند ، چیزی از حرام را حلال نمی کند ، زیرا حلال همان است که خدا حلال کرده و حرام همان چیزی است که خدا حرام شمرده است. خطبه 176 نهج البلاغه


[/HR]بدعت در آخرالزمان

حضرتــ محمّـــد صلی الله علیه و آله و سلم:

در آخرالزمان دغلبازان و فریبکارانی بیایند که حدیث هایی نو و روایت هایی جدید از دین بر شما بخوانند، انچنان که نه شما و نه پدرانتان چنین حدیث هایی نشنیده باشید. پس دوری گزینید از آنها. مبدا به دام تزویر و فریب شان بیافتید .

کنزالاعمال، حدیث 290324

ادامه دارد....

[="Black"]بسم الله الرحمن الرحیم


گویند زمانی که امام زمان (عج) ظهور میکند مردم گویند او دین جدید آورده است. و این به دلیل آن است که بدعت ها در آخرالزمان بسیار زیاد خواهد شد.
حال این بدعتها گاه توسط عده ای با لباس مرجعیت خواهد بود و گاه توسط افرادی غیر متخصص در مسائل دینی که امروزه شاهد آن هستیم در هر نقطه ای از کشور شروع به تفسیر قرآن و روایات میکنند.

عبدالله بن عطا می گوید:
خدمت حضرت صادق(ع) عرض کردم: سیره و رفتار مهدی چیست؟ فرمود: همان کاری را که رسول خدا(ص) انجام داد، مهدی هم انجام می دهد. بدعت های موجود را خراب می کند. چنانکه رسول خدا(ص) اساس جاهلیت را منهدم نمود، آنگاه اسلام را از نو بنا می کند.بحارالانوار، ج 52، ص 353.

بسیاری روایات در این خصوص وجود دارد که ثابت میکند بدعتها در آخرالزمان به قدری زیاد می شود که گویی حضرت قائم(عج) مردم را به دین و آئینی جدید فرا میخواند.
برای مثال:

امام صادق(ع) فرمودند:
إِذَا قَامَ الْقَائِمُ (ع) جَاءَ بِأَمْرٍ جَدِیدٍ کَمَا دَعَا رَسُولُ اللَّهِ فِی بَدْوِ الْإِسْلَامِ إِلَی أَمْرٍ جَدِید
هنگامی که قائم ظهور کرد با امر جدیدی خواهد آمد، چنانکه رسول خدا(ص) در آغاز اسلام مردم را به امر جدید دعوت می کرد.بحارالانوار، ج 52، ص 338، باب 27.

و روایات دیگر در این خصوص که در صورت صلاح دید بیان خواهد شد.

ادامه دارد.....
[/]

بسم الله الرحمن الرحیم


برخورد با اهل بدعت

هرگاه پس از من اهل شک و بدعت را دیدید ، بیزاری خود را از آنها آشکار کنید، و به آنها بسیار دشنام دهید، و درباره ی آنها زیاد بدگویی کنید، و عیوبشان را زیاد بگویید، مبهوتشان كنید، بیچاره شان كنید، تا به فساد در اسلام طمع نکنند و مردم از آنها بر حذر شوند و از بدعت های آنان ( چیزی ) نیاموزند. خداوند در برابر این کارهایتان برای شما حسنات می نویسد و درجاتتان را در آخرت بالا خواهد برد.شیخ کلینی، اصول الکافی، چاپ الإسلامیة، ج‏2، ص: 375.


شهید مطهری در جلد 26 مجموعه آثار صفحه 416 می فرمایند:

افرادی پیدا می شوند كه در دین بدعت ایجاد می كنند. یك كسی می آید می گوید من نایب خاص امام زمان هستم، مثل علی محمد باب. این را «اهل بدعت» می گویند. در حدیث است اگر اهل بدعت پیدا شدند، با اهل بدعت مبارزه كنید و عالِم باید مبارزه كند و حق ندارد ساكت باشد، و در یك حدیث تعبیر چنین است: وَ باهِتوهُمْ یعنی مبهوتشان كنید، بیچاره شان كنید؛ یعنی با آنها مباحثه كنید و دلیل هایشان را بشكنید. *فَبُهِتَ الَّذی كَفَرَ *
(سوره بقره / آیه 258 ) چنان كه ابراهیم آن كافر زمان خودش را مبهوت كرد، شما هم مبهوتش كنید.

پیامبر اکرم(ص):
اذا ظهرت البدع فعلی العالم ان یظهر علمه و الا فعلیه لعنه الله و الملائکه و الناس اجمعین
علاء الدين الهندي ، كنز العمال ، ج : 1 ، ح : 903 ، ص : 179 .

از طرفی در روایات بسیاری پیرامون سب ائمه ضلال سفارشاتی شده است که درصورت نیاز بیان خواهد شد.

ادامه دارد...

ايات و روايات در اين باب بسيار است مانند اين روايت كه حداقل 15 مرجع اعاظم شيعه انرا تصحيح سندي نموده اند

مـُحـَمَّدُ بـْنُ يَحْيَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَيْنِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِى نَصْرٍ عَنْ دَاوُدَ بْنِ سـِرْحـَانَ عـَنْ أَبِى عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و اله:

إِذَا رَأَيْتُمْ أَهْلَ الرَّيْبِ وَ الْبِدَعِ مِنْ بـَعْدِى فَأَظْهِرُوا الْبَرَاءَةَ مِنْهُمْ وَ أَكْثِرُوا مِنْ سَبِّهِمْ وَ الْقَوْلَ فِيهِمْ وَ الْوَقِيعَةَ وَ بَاهِتُوهُمْ كـَيـْلَا يـَطـْمـَعـُوا فـِى الْفـَسـَادِ فـِى الْإِسْلَامِ وَ يَحْذَرَهُمُ النَّاسُ وَ لَا يَتَعَلَّمُوا مِنْ بِدَعِهِمْ يَكْتُبِ اللَّهُ لَكُمْ بِذَلِكَ الْحَسَنَاتِ وَ يَرْفَعْ لَكُمْ بِهِ الدَّرَجَاتِ فِى الْآخِرَةِ

حـضـرت صـادق عـليـه السـلام حـديث شده است كه فرمود: رسولخدا (صلی الله علیه و اله) فرموده است :
هـرگـاه پـس از مـن اهـل ريـب و بـدعـت را ديديد بيزارى خود را از آنها آشكار كنيد، و بسيار بـآنـهـا دشـنـام دهـيـد، ودربـاره آنـه بـد گـوئيـد، و آنـهـا را بـا بـرهـان و دليـل خـفـه كـنـيـد كه (نتوانند در دل مردم القاء شبهه كنند و) نتوانند بفساد در اسلام طمع كـنـنـد، و درنـتـيـجـه مـردم از آنـهـا دورى كـنند و بدعتهاى آنها را ياد نگيرند، و خداوند دربـرابـر ايـن كـار بـراى شما حسنات بنويسد و درجات بنويسد و درجات شما را در آخرت بالا برد .

اصول كافى جلد2 صفحه :375 ( کتاب الایمان و الکفر - باب مجالسه اهل المعاصی )

علامه مجلسی بعد از نقل این حدیث می گوید :

فی بعض الأخبار أیضا تصریح بالإذن فی سب أهل الضلال و الوقیعة فیهم فروى الشیخ أبو جعفر الکلینی رضی الله عنه فی الصحیح عن داود بن سرحان عن أبی عبد الله علیه السلام قال ...

مرآة العقول فی شرح أخبار آل الرسول - ج 10 ص 424
http://books.rafed.net/view.php?type=c_fbook&b_id=1028&page=218

و ايضا مراجع اعظام بر اساس وجود چنين رواياتي فتوا به سب و لعن انها داده اند منجمله سيد خوئي اعلي الله مقامه الشريف و سيد خميني اعلي الله درجاته في الجنه و سيدنا ولينا خامنه اي حفظه الله تعالي

بسم الله الرحمن الرحیم


بدعت در آخرالزمان

الإمام علی (علیه ­السلام):

إِنَّمَا بَدْءُ وُقُوعِ الْفِتَنِ أَهْوَاءٌ تُتَّبَعُ وَ أَحْکَامٌ تُبْتَدَعُ یُخَالَفُ فِیهَا کِتَابُ اللَّهِ وَ یَتَوَلَّى عَلَیْهَا رِجَالٌ رِجَالاً عَلَى غَیْرِ دِینِ اللهِ فَلَوْ أَنَّ الْبَاطِلَ خَلَصَ مِنْ مِزَاجِ الْحَقِّ لَمْ یَخْفَ عَلَى الْمُرْتَادِینَ وَ لَوْ أَنَّ الْحَقَّ خَلَصَ مِنْ لَبْسِ الْبَاطِلِ انْقَطَعَتْ عَنْهُ أَلْسُنُ الْمُعَانِدِینَ وَ لَکِنْ یُؤْخَذُ مِنْ هَذَا ضِغْثٌ وَ مِنْ هَذَا ضِغْثٌ فَیُمْزَجَانِ فَهُنَالِکَ یَسْتَوْلِی الشَّیْطَانُ عَلَى أَوْلِیَائِهِ وَ یَنْجُو الَّذِینَ سَبَقَتْ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ الْحُسْنى‏.

همانا منشأ وقوع فتنه ­ها و فسادها، پیروی از خواهش های نفسانی و احکامی است که بر خلاف شرع صادر گردد، کتاب خدا با آن خواهش ها و حکم ها مخالف است و گروهی از مردم دیگران را بر خواهش ها و حکم های بر خلاف دین یاری و پیروی می ­کنند. پس اگر باطل با حق در هم نمی­شد، راه حق بر خواهان آن پوشیده نمی ­گردید و اگر حق در میان باطل نهان نمی ­بود، دشمنان نمی­ توانستند از آن بدگویی کنند، و لیکن چون قسمتی از حق و قسمتی از باطل فرا گرفته و در هم می­ گردد پس آن گاه شیطان بر دوستان خود تسلط پیدا می­ کند و کسانی که لطف خدا شامل حالشان گردیده است نجات یابند. نهج البلاغه خطبه 50

حضرت علی(ع) یکی از دلایل وجود فتنه ها در آخرالزمان را بدعت در دین(تغییر احکام) بیان میکنند. به عبارتی دیگر بدعت در دین آنقدر بد است که باعث به وجود آمدن انواع فتنه ها می شود. و به عبارت دیگر هرگاه در جامعه اسلامی فتنه ای به وجود می آید وقتی خوب نگاه میکنیم در میابیم یکی از احکام الهی بصورت وارونه در جامعه همه گیر شده است.
پس از همین رو است که پیغمبر(ص) فرمودند هرگاه به بدعت گذاران رسیدید آنها را بی آبرو کنید تا نتوانند مردم را گمراه کنند.(حدیث مورد نظر در پست های قبلی بیان شد.)
در پستهای بعدی به برخی از این بدعتهای به ظاهر پیش پا افتاده ولی خطرناک اشاره خواهم کرد.

حال به یکی دیگر از خطبه های حضرت علی(ع) در این خصوص می پزدازیم. خطبه 17 نهج البلاغه.

إنَّ أَبْغَضَ الْخَلَائِقِ إِلَى اللَّهِ رَجُلَانِ رَجُلٌ وَكَلَهُ اللَّهُ إِلَى نَفْسِهِ فَهُوَ جَائِرٌ عَنْ قَصْدِ السَّبِيلِ مَشْغُوفٌ بِكَلَامِ بِدْعَةٍ وَ دُعَاءِ ضَلَالَةٍ فَهُوَ فِتْنَةٌ لِمَنِ افْتَتَنَ بِهِ ضَالٌّ عَنْ هَدْيِ مَنْ كَانَ قَبْلَهُ مُضِلٌّ لِمَنِ اقْتَدَى بِهِ فِي حَيَاتِهِ وَ بَعْدَ وَفَاتِهِ حَمَّالٌ خَطَايَا غَيْرِهِ رَهْنٌ بِخَطِيئَتِهِ وَ رَجُلٌ قَمَشَ ........

دشمن‏ترين آفريدگان در پيشگاه آفريدگار دواَند: نخست: مردي كه خدا او را به خود وانهاده و در نتيجه از «درست‏راه» منحرف گشته، آزمندانه سخن بدعت گويد و به گمراهي دعوت كند. پس او فتنه است براي ديگران كه راه او را روند. از راه راست پيشينيان سر باز زند و هركس را كه بدو اقتدا كند، گمراه سازد چه در زنده بودن و يا پس از مرگش. بار سنگين لغزشهاي ديگران را بر دوش كشد و گروگان بزهكاري خويش است.

اینبار حضرت علی(ع) دو گروه را نزد خداوند دشمنترین خطاب میکنند. که یکی از این گروه ها افرادی هستند که بخاطر بدفهمیدن دین از راه راست منحرف شدند و بدعت گذاری میکنند. و شخص را مصداق بارز فتنه خطاب میکنند. بازهم حضرت علی(ع) بدعت را همتراز با فتنه قلمداد میکنند. و میگویند فتنه در پی بدعت ایجاد می شود.
همانگونه که در فتنه 88 شعار سرمیدادند (( انتخابات بهانه است ، اصل نظام نشانه است )). یعنی بدعت باعث ایجاد فتنه می شود و فتنه اصل اسلام را هدف قرار میدهد.
در واقع اگر در برابر بدعت گذاران ایستادگی نشود قطها فتنه به وجود می آید و منتهی الیه فتنه مخالفت با اسلام است.

از همین روست که پیغمبر(ص) سکوت کنندگان در برابر فتنه را لعنت میکند.
اذا ظهرت البدع فعلی العالم ان یظهر علمه و الا فعلیه لعنه الله و الملائکه و الناس اجمعینعلاء الدين الهندي ، كنز العمال ، ج : 1 ، ح : 903 ، ص : 179 .
اگر بدعت‏ ظاهر شد در میان مردم، بر شخص عالم است که اظهار بکند و بگوید و گرنه لعنت خداو ملائکه و همه مردمان بر او خواهد بود.

و موارد بسیار دیگر در این باب که بازهم درصورت نیاز بیان خواهد شد.
اگر عمری باشد در پستهای بعدی نگاهی میکنیم به انواع بدعتهای آخرالزمان.

ادامه دارد...

با عرض سلام ما از کجا می توانیم بفهمیم چه چیزی بدعت است و چه چیزی بدعت نیست مثلا شیعه نماز تراویح را بدعت می داند و اهل سنت صیغه را بدعت می دانند بالاخره یکی از اینها دارد درست میگوید و یکی غلط. از کجا بفهمیم کدام درست می گوید و کدام غلط؟

[="Black"]بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام

Reza24;820679 نوشت:
با عرض سلام ما از کجا می توانیم بفهمیم چه چیزی بدعت است و چه چیزی بدعت نیست مثلا شیعه نماز تراویح را بدعت می داند و اهل سنت صیغه را بدعت می دانند بالاخره یکی از اینها دارد درست میگوید و یکی غلط. از کجا بفهمیم کدام درست می گوید و کدام غلط؟

دوست گرامی ابتدا اینکه اگر شیعه هستید می بایست به نظر فقهای شیعه رجوع کنید نه فقهای اهل سنت.
اگر شیعه هستید برای شما ملاک باید سخنان فقهای شیعه باشد. و اگر در حکمی تشخیص دادید که نظر فقها اشتباه است باید تحقیق کنید و با بحث با متخصصین به حقیقت برسید.

دوم اینکه برای تشخیص بدعتها ، می بایست ابتدا اصول و فروع دین را بدانید و احکام را نیز بدانید.و این حاصل نمیشود مگر با مطالعه در مباحث دینی.
خوب اگر کسی احکام نداند مشخص است به راحتی بدعتها را قبول میکند. اگر کسی سنتهای پیغمبر(ص) که مورد قبول مذهب است را نداند به راحتی گمراه می شود.
برای اینکه گمراه نشد باید به سخنان مراجع رجوع کرد... نه اینکه همانند عده ای تفسیر افرادی را که تخصص دینی ندارند را گوش کنید و سخنانش را بپذیرید.[/]

امام عشق;820685 نوشت:
دوست گرامی ابتدا اینکه اگر شیعه هستید می بایست به نظر فقهای شیعه رجوع کنید نه فقهای اهل سنت.
اگر شیعه هستید برای شما ملاک باید سخنان فقهای شیعه باشد. و اگر در حکمی تشخیص دادید که نظر فقها اشتباه است باید تحقیق کنید و با بحث با متخصصین به حقیقت برسید.

دوم اینکه برای تشخیص بدعتها ، می بایست ابتدا اصول و فروع دین را بدانید و احکام را نیز بدانید.و این حاصل نمیشود مگر با مطالعه در مباحث دینی.
خوب اگر کسی احکام نداند مشخص است به راحتی بدعتها را قبول میکند. اگر کسی سنتهای پیغمبر(ص) که مورد قبول مذهب است را نداند به راحتی گمراه می شود.
برای اینکه گمراه نشد باید به سخنان مراجع رجوع کرد... نه اینکه همانند عده ای تفسیر افرادی را که تخصص دینی ندارند را گوش کنید و سخنانش را بپذیرید.


با عزض سلام من خودم شیعه هستم ولی بسیاری از نظرات مراجع را نمی توانم قبول کنم یعنی تحقیق کرده ام و به این نتیجه رسیدم که اشتباه است به عقیده من اسلام سنی به اسلامی که جضرت محمد (ص) آورد نزدیکتر است مثلا در مورد صیغه شما قبول می کنید که یک مرد می تواند دهها زن را صیغه 99 ساله داشته باشد؟ و یا اینکه امام جعفر صادق چنین جمله ای فرموده باشند"[=sans-serif]6.ابی بصیر می گوید: خدمت امام صادق رسیدم، حضرت از من سؤال فرمودند: آیا از وقتی که از کنار همسرت بیرون آمده ای صیغه کرده ای؟عرض کردم: نه، حضرت فرمودند: برای چه؟ عرض کردم: پولم کم بود و به این کار نمی رسید.حضرت مقدار پولی را امر کرده، به من دادند و مرا قسم داده که به منزل نروی مگر اینکه به صیغه عمل کرده باشی، ابی بصیر گفت: همین کار را کردم."

بسم الله الرحمن الرحیم

Reza24;820723 نوشت:
با عزض سلام من خودم شیعه هستم ولی بسیاری از نظرات مراجع را نمی توانم قبول کنم یعنی تحقیق کرده ام و به این نتیجه رسیدم که اشتباه است به عقیده من اسلام سنی به اسلامی که جضرت محمد (ص) آورد نزدیکتر است مثلا در مورد صیغه شما قبول می کنید که یک مرد می تواند دهها زن را صیغه 99 ساله داشته باشد؟ و یا اینکه امام جعفر صادق چنین جمله ای فرموده باشند"6.ابی بصیر می گوید: خدمت امام صادق رسیدم، حضرت از من سؤال فرمودند: آیا از وقتی که از کنار همسرت بیرون آمده ای صیغه کرده ای؟عرض کردم: نه، حضرت فرمودند: برای چه؟ عرض کردم: پولم کم بود و به این کار نمی رسید.حضرت مقدار پولی را امر کرده، به من دادند و مرا قسم داده که به منزل نروی مگر اینکه به صیغه عمل کرده باشی، ابی بصیر گفت: همین کار را کردم."

دوست گرامی اگه منم مثل اون عرب تن پرور شهوت پرست چهارتا زن تو خونم بودن و بدون صیغه با زنای رنگ وارنگی که کنارم بودن هر غلطی میکردم.
میومدم میگفتم صیغه بدعته.

درضمن صیغه شرایط خاص خودش رو داره.و اتفاقا اگر شرایط صیغه درنظر گرفته بشود بهترین راهکار است و راهکاری بهتر پیدا نمیشود.
.
درضمن احکام اهل سنت به احکامی که خلفا از اسلام بیان کردند نزدیکتر است. و از اسلام 14 معصوم(ع) بسیار فاصله دارد. که باید در تاپیکهای خاص خودش بحث و تبادل نظر بشود.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام علیکم

حضرت علی (ع): «به زودی بر شما بعد از من زمانی می آید که عالمان دین معانی قرآن را دور می افکنند و حافظانش معنا وعمل به آن را به فراموشی می سپارند و مردم نیز از قرآن چیزی جز خطش نمی شناسند... پس قرآن و اهل قرآن در آن زمان، طرد شدگان حذف شده از جامعه اما همراهانی هم گام با هم در یک راه هستند ولی هیچ پناهنده ای آن دو را پناه نمی دهد» نهج البلاغه خطبه ۱۴۷


علامه طباطبایی:
«علوم حوزوی به گونه ای تنظیم شده اند که به هیچ وجه به قرآن احتیاج ندارند، به طوری که شخص متعلم می تواند تمام این علوم را از صرف، نحو، بیان، لغت، حدیث، رجال، درایه، فقه و اصول فرا گرفته و به آخر برسد و آنگاه متخصص در آنها بشود و ماهر شده در آنها اجتهاد کند ولی اساساً قرآن نخواند و جلدش را هم دست نزند!

در حقیقت برای قرآن جز تلاوت کردنش برای کسب ثواب و یا بازوبندی فرزندان که از حوادث روزگار حفظشان کند چیزی نمانده، اگر اهل عبرتی عبرت بگیر!»

ترجمه فارسی 20 جلدی المیزان ج 5 ص 450


امام خمینی:
«مع الاسف به دست دشمنان توطئه گر و دوستان جاهل، قرآن این کتاب سرنوشت ساز نقشی جز در گورستان ها و مجلس مردگان نداشته و ندارد!» وصیت نامه صفحه ۲.

به این منبع: http://ahdallah.blog.ir/tag/%D9%81%D...A7%D9%86%DB%8C

امام عشق;819579 نوشت:
آیا آیات و روایاتی در خصوص بدعت و بدعت گذار وجود دارد؟؟؟؟؟
آیا آیات و روایاتی در خصوص سخنوران آخرالزمان که گروه های تشکیل میدهند و بدعت گذاری میکنند وجود دارد؟؟؟؟؟ تکلیف در برخورد با این گروه ها چیست؟؟؟؟؟
طبق آیات و روایات ویژگی بدعت گذاران آخرالزمان چیست؟؟؟؟؟

با سلام و عرض ادب
تشکر میکنم از مشارکت کاربران بزرگوار
چند نکته در خصوص مطالب سوال مندرج در پست اول و پاسخ های بزرگواران :
1- اگر در سوال فوق دقت کنید ، وزن سوال بر روی دو مساله است :یکی بدعت در آیات و روایات و دوم بدعت و بدعت گزاران آخر الزمانی در روایات
2- تقریبا می توان گفت ، روایاتی که شما بزرگواران در این تاپیک قرار داده اید یا در خصوص بدعت نیست و در مورد فتنه است و یا در خصوص بدعت بطور کلی ومطلق است نه بدعت در آخر الزمان البته در برخی موارد تیتر هم زده شده که بدعت در آخر الزمان اما حقیقتا روایت مورد نظر به بدعت در هیچ زمان خاصی اشاره ندارد و صرفا به بیان ریشه فتنه ها -که همان بدعت است- و تاثیری که در تخریب حق شناسی دارد تصریح نموده است نه بدعت در آخر الزمان . حتی در برخی روایات از قوا حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله ) آمده "من بعدی " یعنی "بعد از من "اما ظاهرا بزرگواران آن را اختصاص به بدعت در آخر الزمان داده اند . فقط روایتی از کنزالعمال تصریح به بدعت در آخر الزمان دارد .لذا روایاتی که بزرگواران به عنوان روایات بدعت در آخر الزمان بدان استناد نموده اند دقیقا تحت عنوان روایات بدعت است نه بدعت در آخر الزمان .
3- ظاهرا در برخی موارد میان بدعت (به معنایی که در پستهای آغازین عرض شد = نوآوری در دین و نسبت دادن چیزی به دین ، که در آن نیست ) و عمل نودن بر خلاف دین ( عملی که ادعا نمی شود از دین است ،مثل بد حجابی که با وجود اینکه عمل نوظهوری است و خلاف دین و قرآن است اما ادعا نمی شود که این بد حجابی ، حکمی الهی است )خلط می شود ، یا میان بدعت و بد عمل نمودن به حکم الهی خلط می شود در حالیکه همانگونه که عرض شد ، بدعت ،نوآوری ایی است که به دین و خدا و قران و پیامبر (صلی الله علیه وآله) نسبت داده شود . و به فرمایش استاد سبحانی (حفطه الله) :" مسايلى كه به دين نسبت داده نشود، بدعت نيست، حتى اگر حليت آن براى ما مشخص نباشد."(1) لذا در بحث بدعت باید این مسائل را مد نظر قرار داد
4- اگر استارتر محترم تمایل دارند به بحث در خصوص نوع برخورد با بدعتگزاران وفتنه انگیزان از دیدگاه احادیث بپردازند این امر به راحتی از خلال روایات قابل پیگیری و ارائه است وبدون قید هم هست و شامل بدعت گزاران در هر زمان - من جمله آخر الزمان - هم می شود ،لذا مناسب تر بود پرسش خود را با تاکید بر خود بدعت و بدعتگزار مطرح می فرمودند نه با تاکید بر بدعت در آخرالزمان ، تا تکلیف مورد سوال از ابتدا مشخص می بود .

(1)- بدعت در قرآن و احادیث ، آیت الله جعفر سبحانی ، پیشین

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام

هدی;821217 نوشت:
با سلام و عرض ادب
تشکر میکنم از مشارکت کاربران بزرگوار
چند نکته در خصوص مطالب سوال مندرج در پست اول و پاسخ های بزرگواران :
1- اگر در سوال فوق دقت کنید ، وزن سوال بر روی دو مساله است :یکی بدعت در آیات و روایات و دوم بدعت و بدعت گزاران آخر الزمانی در روایات
2- تقریبا می توان گفت ، روایاتی که شما بزرگواران در این تاپیک قرار داده اید یا در خصوص بدعت نیست و در مورد فتنه است و یا در خصوص بدعت بطور کلی ومطلق است نه بدعت در آخر الزمان البته در برخی موارد تیتر هم زده شده که بدعت در آخر الزمان اما حقیقتا روایت مورد نظر به بدعت در هیچ زمان خاصی اشاره ندارد و صرفا به بیان ریشه فتنه ها -که همان بدعت است- و تاثیری که در تخریب حق شناسی دارد تصریح نموده است نه بدعت در آخر الزمان . حتی در برخی روایات از قوا حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله ) آمده "من بعدی " یعنی "بعد از من "اما ظاهرا بزرگواران آن را اختصاص به بدعت در آخر الزمان داده اند . فقط روایتی از کنزالعمال تصریح به بدعت در آخر الزمان دارد .لذا روایاتی که بزرگواران به عنوان روایات بدعت در آخر الزمان بدان استناد نموده اند دقیقا تحت عنوان روایات بدعت است نه بدعت در آخر الزمان .
3- ظاهرا در برخی موارد میان بدعت (به معنایی که در پستهای آغازین عرض شد = نوآوری در دین و نسبت دادن چیزی به دین ، که در آن نیست ) و عمل نودن بر خلاف دین ( عملی که ادعا نمی شود از دین است ،مثل بد حجابی که با وجود اینکه عمل نوظهوری است و خلاف دین و قرآن است اما ادعا نمی شود که این بد حجابی ، حکمی الهی است )خلط می شود ، یا میان بدعت و بد عمل نمودن به حکم الهی خلط می شود در حالیکه همانگونه که عرض شد ، بدعت ،نوآوری ایی است که به دین و خدا و قران و پیامبر (صلی الله علیه وآله) نسبت داده شود . و به فرمایش استاد سبحانی (حفطه الله) :" مسايلى كه به دين نسبت داده نشود، بدعت نيست، حتى اگر حليت آن براى ما مشخص نباشد."(1) لذا در بحث بدعت باید این مسائل را مد نظر قرار داد
4- اگر استارتر محترم تمایل دارند به بحث در خصوص نوع برخورد با بدعتگزاران وفتنه انگیزان از دیدگاه احادیث بپردازند این امر به راحتی از خلال روایات قابل پیگیری و ارائه است وبدون قید هم هست و شامل بدعت گزاران در هر زمان - من جمله آخر الزمان - هم می شود ،لذا مناسب تر بود پرسش خود را با تاکید بر خود بدعت و بدعتگزار مطرح می فرمودند نه با تاکید بر بدعت در آخرالزمان ، تا تکلیف مورد سوال از ابتدا مشخص می بود .

(1)- بدعت در قرآن و احادیث ، آیت الله جعفر سبحانی ، پیشین

سپاس از پاسختان.

استاد گرامی به نظر بنده شما مطالب را درست نخوانده اید.
بنده در یکی از پستهایم بدعت از دیدگاه حضرت امیر(ع) را نقل کردم.
در یکی از پستهایم بدعت در آخرالزمان را نقل کردم.
در یکی از پستهایم نحوه برخورد با شخص بدعت گذار طبق سخن اهل بیت را نقل کردم.
تا اینجا هیچکدام ربطی به فتنه نداشته بودند.
و در پست 12 و پست آخرم پیرامون بحث ارتباط بین بدعت و فتنه را بیان کردم.

حال اینکه از کجا نتیجه گرفتید که روایات ذکر شده مربوط به فتنه است خودش نیاز به یک تاپیک دارد.

بگذریم....

طبق سخن صریح حضرت علی(ع) فتنه به وجود نمی آید مگر اینکه بدعتی به وجود بیاید.... بدون هیچگونه تفسیری به راحتی از متن و وزن احادیث مشخص است فتنه های بسیار در آخر الزمان دلیلش وجود بدعتهای فراوان در آخرالزمان است.
از طرفی هر حکمی که خلاف دستور قرآن باشد مصادق بارز بدعت است. و نیاز به تفسیر ندارد. هر عملی که سنتی از سنتهای دین را برعکس کند نامش می شود بدعت.

وقتی آقای رائفی پور میگوید بروید در شهر مشهد رمی جمرات بسازید نامش میشود بدعت در دین.
وقتی اقای رائفی پور میگوید حکم چهار زن فقط به زمان پیغمبر(ص) برمیگردد و یک تفسیر کاملا غلط از آیه قرآن ارائه میدهند نامش می شود بدعت.
در اخرالزمان وقتی یک سری سخنران بی سواد در مسائل دینی قرآن تفسیر میکنند بدعت و به طبع آن فتنه افزایش میابد.
وقتی فلان مرجع میاید یک روایت جعلی درست میکند که قمه زنی را امام سجاد(ع) تایید کرد نامش می شود بدعت.
وقتی فلان مرجع در خانه خودش زمینی پر از خار را درست میکند و میگوید مستحب است برای فهمیدن درد اسراء کربلا روی خارها راه بروید و گروهی از زنان چنین میکنند نامش بدعت است.
وجود امام زمان های قلابی در کشور نامش بدعت است.
برعکس کردن مفهوم واقعه کربلا نامش بدعت است.
برای تک تک این موارد حدیث هم وجود دارد....گر صبر کنید ز غوره حلوا سازم.

بار دیگر تاکید میکنم طبق سخن معصوم(ع) فتنه به وجود نمیاید مگر اینکه بدعتی به وجود آید.و در این خصوص برای بدعت آخرالزمان حدیث فراوان است.

با سلام و عرض ادب
بنده متن شما را دقیق و صحیح خوانده و فهمیده ام .متاسفانه شما به عرایض بنده توجه نمی فرمایید .
از پاسخ به فراز های مختلف فرمایشات شما فاکتور میگیرم برای اینکه بر روی اشکال اصلی بحث متمرکز شده و از پراکنده گویی و جدل جلوگیری شود .
بزرگوار عرض اصلی بنده این است که ابتدا تعریف بدعت را دقیق بدانیم بعد مصادیقش را میتوانیم بیابیم . بدعت یعنی یک چیز نو و جدید که در دین نبوده ، ارائه شود و ادعا شود که از دین است.
لذا با این تعریف ، بدعت ، با بد عمل کردن به احکام دین فرق میکند با اشتباه عمل کردن به احکام فرق میکند .ببینید مثلا فردی نعوذ بالله شرب خمر میکند این بدعت نیست این عمل برخلاف حکم و فرمان الهی است .یا بی حجاب هست این گناه میکند اما هیچ یک از اینها بدعتگزار نیستند ،اینها هم مانند بدعتگزاران گناهکارند اما گناهشان بدعتگزاری نیست . لذا این فرمایشتان "هر حکمی که خلاف دستور قرآن باشد مصادق بارز بدعت است."صحیح نیست .
بله ما هم معتقدیم که بنا برفرمایش حضرت امیر علیه السلام ،ریشه فتنه در بدعت است اما همانگونه که عرض شد بدعت را از سایر گناهان باید باز شناخت وخلط مبحث ننمود .
بررسی مصادیق بدعت هم باید با توجه به مستندات صورت گیرد ، متن نوشتار یا صوت مورد استناد و...

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام علیکم


هدی;822020 نوشت:
لذا این فرمایشتان "هر حکمی که خلاف دستور قرآن باشد مصادق بارز بدعت است."صحیح نیست .

احادیثی از اهل بیت نقل میکنم که آنها ما را به عرضه احادیث به قرآن ارجاع داده اند(پس حتی اگر روایاتی نقل شده باشد ولو اینکه صحیح السند باشد اگر مخالف قرآن کریم باشد باطل است):

از پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) به صورت متواتر(این حرف آیت الله معرفت است و آیت الله صادقی و بسیاری از علمای امامیه) نقل شده است كه «آنچه از جانب من به شما رسيد و موافق قرآن بود، آن را من گفته ام و آنچه به شما رسيد و مخالف قرآن بود، من آن را نگفته ام.»

در حديثى ديگر از امام صادق(عليه السلام) از قول پيامبر(صلى الله عليه وآله)چنين آمده است: «براى هر امر حقّى حقيقتى است و براى هر امر درستى نورى است. پس آنچه را موافق قرآن است، اخذ كنيد و آنچه را مخالف قرآن است، ترك كنيد.»

در صحيحه ابن ابى يعفور آمده است كه وى در مجلس امام صادق(عليه السلام) حاضر بود و از آن حضرت راه چاره اى در مورد اختلاف احاديث پرسيد; احاديثى كه برخى راويان آن ها مورد وثوق و برخى قابل اعتماد نيستند. حضرت فرمودند: «چون حديثى به شما رسيد و از قرآن يا گفتار رسول خدا(صلى الله عليه وآله)گواهى بر آن يافتيد، درست است و گرنه به درد آورنده اش مى خورد.»


در صحيحه ايّوب بن حر نيز آمده است كه شنيدم از امام صادق(عليه السلام) كه فرمود: «هر چيزى بايد به قرآن و سنّت ارجاع داده شود و هر حديثى كه موافق با قرآن نباشد، دروغى خوش نماست.»

احاديث فراوانى در اين باره وجود دارند و همه اين روايات در اين كه معيار تشخيص روايات صحيح از سقيم عرضه بر كتاب خدا و وجود شاهدى از قرآن يا سنّت متواتر يا ضرورت عقل رشيد (هدايت يافته به سوى حق و حقيقت) است اتفاق نظر دارند; چرا كه مطلبى نيست، جز آن كه درباره اش آيه قرآن يا حديثى هست; چنان كه امام صادق و امام باقر(عليهما السلام)فرموده اند: «وقتى به شما از چيزى خبر دادم، دليل آن را از قرآن بخواهيد.»

همچنين عيّاشى با اسنادش از محمد بن مسلم از امام صادق(عليه السلام) روايت كرده است كه امام(عليه السلام) فرمودند: «اى محمّد، هر آنچه در روايتى ـ از شخص نيك يا فاسد ـ براى تو آمد و موافق قرآن بود، پس آن را اخذ كن و بگير و هر آنچه مخالف قرآن بود، آن را اخذ نكن.»

منبع: http://marifat.nashriyat.ir/node/1732پرسش:آیا آیات و روایاتی در خصوص بدعت و بدعت گذار وجود دارد؟ طبق آیات و روایات ویژگی بدعت گذاران آخرالزمان چیست؟ تکلیف در برخورد با این گروه ها چیست؟


پاسخ:
بدعت در لغت عبارت است از: تازه، نو، جزء نوى كه بى سابقه و بدون الگو درست شده باشد(1)
ولى بدعت در شرع، از نظر اصطلاح فقها به نوآورى گفته مى شود كه در شريعت نباشد اعم از اينكه اين نوآورى فعل، يا كلام و عقيده باشد.
پس هر نوع انديشه نو، فعل نو، كلام نو، كه در شريعت نيست و وارد شريعت كنيم و بگوييم خدا فرموده و حال اينكه در شريعت دليلى و ريشه اى ندارد بدعت مى باشد رسول خدا(صلى الله عليه وآله) فرمود: «من أحدث فى أمرنا هذا ما ليس منه فهو رد»(2)(کسی که در امر دین چیزی که از آن نیست وارد کند پس آن مردود است .)

واما آیاتی از قرآن که دلالت بر بدعت دارد :


( قُلْ أَرَأَيْتُم مَّا أَنزَلَ اللّهُ لَكُم مِّن رِّزْق فَجَعَلْتُم مِّنْهُ حَرَامًا وَحَلاَلاً قُلْ آللّهُ أَذِنَ لَكُمْ أَمْ عَلَى اللّهِ تَفْتَرُونَ) (3)

«بگو آيا به رزقى كه خدا براى شما نازل كرده است، نگريسته ايد؟ برخى را حرام شمرديد و برخى ديگر را حلال; آيا خدا به شما چنين اجازه اى داده است كه روزى خدا را به دو قسمت تقسيم كنيد؟ يا بر خدا افترا مى بنديد».

مشركان روزى خدا را به دو قسمت حلال و حرام تقسيم مى كردند. خدا آنان را چنين نكوهش مى كند


( فوَيْلٌ لِّلَّذِينَ يَكْتُبُونَ الْكِتَابَ بِأَيْدِيهِمْ ثُمَّ يَقُولُونَ هَذَا مِنْ عِندِ اللّهِ لِيَشْتَرُواْ بِهِ ثَمَنًا قَلِيلاً فَوَيْلٌ لَّهُم مِّمَّا كَتَبَتْ أَيْدِيهِمْ وَوَيْلٌ لَّهُمْ مِّمَّا يَكْسِبُونَ) (4)

«پس واى بر آنهايى كه كتاب را به دست خود مى نويسند تا سود اندكى ببرند. مى گويند كه از جانب خدا نازل شده است پس واى بر آن ها از آنچه با دست خود نوشته اند و واى بر آن ها از آنچه به دست مى آورند».

قرآن اهل كتاب را نكوهش مى كند كه كتاب الهى را دستكارى مى كردند و آن را به خدا نسبت مى دادند و در مقابل اين كار، از افراد و مقاماتى پاداش مادى دريافت مى نمودند

خداوند متعال در نكوهش رهبانيت مى فرمايد:


( ...وَرَهْبَانِيَّةً ابْتَدَعُوهَا مَا كَتَبْنَاهَا عَلَيْهِمْ إِلاَّ ابْتِغَاء رِضْوَانِ اللَّهِ فَمَا رَعَوْهَا حَقَّ رِعَايَتِهَا فَآتَيْنَا الَّذِينَ آمَنُوا مِنْهُمْ أَجْرَهُمْ وَكَثِيرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ(5)) .

«در دل كسانى كه از از او ] عيسى [ پيروى كردند رأفت و رحمت قرار داديم و رهبانيتى كه به بدعت آورده اند و ما بر آن ها مقرر نكرده ايم، اما در آن خشنودى خدا را مى جستند، ولى حق آن را رعايت نكردند. ما از آن ميان به كسانى كه ايمان آورده بودند پاداش داديم ولى بسيارى از آن ها نافرمان بودند.

( اتخَذُواْ أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَمَا أُمِرُواْ إِلاَّ لِيَعْبُدُواْ إِلَهًا وَاحِدًا لاَّ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ سُبْحَانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ) (6)


دانشمندان و راهبان خويش و مسيح پسر مريم را به جاى خدا به خدايى گرفتند در حالى كه مأمور بودند كه تنها يك خدا را بپرستند كه خدايى جز او نيست و منزَّه است از آنچه شريك او مى سازند.

قرآن يهوديان و مسيحيان عصر رسالت را نكوهش مى كند و مى گويد كه آنان علماء دينى خود را خداوند گاران خويش ساخته اند

در روایات هم به مساله بدعت پرداخته شده ومورد نکوهش قرارگرفته است :


پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

«اما بعد فانّ أصدق الحديث كتاب الله و إنّ افضل الهدى هدى محمد و شرّ الأمور محدثاتها و كل بدعة ضلالة و كل ضلالة فى النار»(7)

راست ترين گفتارها كتاب خدا و بهترين راهنماييها، راهنمايى محمد، و بدترين كارها، كارهاى نوپديد است و هر كار نوپديدى در دين گمراهى، و هر گمراهى در آتش است.

مسلما مقصود از « شَرُّ الاُمور مُحدثاتها» هر نوآورى در هر رشته اى نيست، بلكه به قرينه ماقبل و مابعد، آن نوآورى بى سابقه اى است كه مربوط به دين باشد، در حالى كه دردين از آن خبرى نيست.

در روايتى ديگر خبر از وجود كذاب ها و كسانى كه بر پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) دروغ بسته اند مى دهند و مى فرمايند:


«قد كثرت علىّ الكذابة فى حياتى، و ستكثر بعد وفاتى، فمن كذب علىّ فليتبوأ مقعده من النار«(8)

(در زندگيم، دروغگو بر من فراوان شده و پس از درگذشت من نيز فراوان خواهد شد هر كس دانسته بر من دروغ ببندد، جاى خود را در دوزخ آماده سازد.)(9)

واما اینکه بدعت گزاران درآخر الزمان چه ویژگی هایی دارند و برخورد با آنهاچگونه بایدباشد ، در روایات تا جایی که بنده دیده ام به مساله ای به نام بدعت گذاران آخرالزمانی برخورد نکردم اما مساله ی بدعت یک مساله ای است که بر طبق آیات و روایات که ذکر شد تکلیف آنان روشن شده است حال چه از مسلمانان باشند یا اهل کتاب ، چه در زمان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) باشند و چه اخیرا و در زمان ما .

و از آنجا که در تعریف بدعت عرض کردیم که "به نوآورى گفته مى شود كه در شريعت نباشد اعم از اينكه اين نوآورى فعل، يا كلام و عقيده باشد"در برخورد با این افراد باید بصورت مستند ومستدل با آنان برخورد نمود "تفاوت نمیکند در چه زمانی صورت بگیرد لذا طبقه بندی خاصی برای بدعت گذاران که آخرالزمانی باشند یا خیر ، ظاهرا متصور نیست. .
از طرفی هم برای جلوگیری از نسبت دادن هر نوآوری به بدعت ،استاد سبحانی می فرمایند :"مطالبى مى تواند بدعت باشد كه به شريعت و به خدا و پيامبر او نسبت داده شود. ولى مسايلى كه به دين نسبت داده نشود، بدعت نيست، حتى اگر حليت آن براى ما مشخص نباشد."(10)
بنابراین باید دقت نمود که هر نوآوری را بدعت ندانیم .

منابع:
(1)- فراهيدى خليل بن احمد، العين، ج2، ص54; طريحى، فخر الدين، مجمع البحرين، ج4، ص299
(2)- مسلم، الصحيح،ج 5، ص 133، كتاب الأقضية، باب 8; احمد ابن حنبل، مسند أحمد، ج 6، ص 270.
(3) يونس / 59
(4) بقره / 79
(5) حديد / 27
(6) توبه / 31
(7) احمد ابن حنبل، مسند أحمد، ج 3، ص310،
(8) مغنيه، محمد جواد، تفسير الكاشف، ج 2، ص 274
(9) آیت الله سبحانی طی مقاله ای مفصل که بخشهایی از آن در بالا تقدیم شد ، به بررسی مساله بدعت در قرآن و احادیث پرداخته اند .که جهت مطالعه میتوانید به پایگاه اطلاع رسانی معظم له مراجعه نمایید .
(10) پیشین

موضوع قفل شده است