آيا مي توان برای امام زادگان همانند امامان نماز زيارت خواند؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا مي توان برای امام زادگان همانند امامان نماز زيارت خواند؟

آيا مي توان براي امام زادگان مانند امامان نماز زيارت خواند؟

[=&quot]

[=&quot]

[=&quot]در مورد نماز زیارت باید به این نکته توجه کرد که: خـواندن دو رکعت نماز به نیت زیارت در امام زادگان (جز حضرت معصومه) یک امر بدعت آمیز است، ولی دو رکعت نماز مستحبی خـوانـدن و به روح امام زاده و یا دیگر مردگان هدیه دادن مانعی ندارد[=&quot][1][=&quot].
[=&quot]بر این اساس نماز زیارت فقط در مورد معصومین وارد شده است و مستحب است بعد از زیارت معصومین و خواندن زیارت نامه دو رکعت نماز، مثل نماز صبح، به نیت نماز زیارت خوانده شود. مؤمنین می‌توانند در حرم امام‌زادگان، نماز مستحبی عادی(غیر از نماز زیارت) بخوانند و ثواب آن را به آن امام زاده هدیه کنند[=&quot].
[=&quot]همچنین می‌توان نمازهای مستحبی از طرف اموات در حرم به جا آورد یا بعد از خواندن نماز مستحبی، ثواب آن را به اموات هدیه کرد. [=&quot][=&quot]البته حضرت آیت الله بهجت می فرمایند: هر جا نماز زيارت وارد شده، به نيّت نماز زيارت خوانده مى شود و اگر نماز زيارت وارد نشده باشد، به نيّت رجا و هديه كردن ثواب آن نماز به صاحب آن قبر خوانده مى شود[=&quot].[=&quot][2][=&quot]


[=&quot][=&quot][1][=&quot] [=&quot] محمدباقر شریعتی سبزواری، نگرشی بر احکام بدعت(2)، مهارف اسلامی، 1378ش

شبکه1;208333 نوشت:
آيا مي توان براي امام زادگان مانند امامان نماز زيارت خواند؟


با سلام و احترام و تشکر از سوال شما

همانطور که استاد صدر بزرگوار بیان کردند،به لحاظ شرعی در جایی که نماز خاصی وارد نشده است،می توان دو رکعت نماز مستحبی خوانده و ثواب آن را به امامزادگان هدیه کرد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است