جمع بندی آيا دعاهایی برای رهایی از افکار مزاحم و تمرکز فکر وجود دارد؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا دعاهایی برای رهایی از افکار مزاحم و تمرکز فکر وجود دارد؟

با سلام

دعا برای رهایی از افکار مزاحم و تمرکز فکر وجود داره؟

با سپاس

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

پرسش :
آيا دعا برای رهایی از افکار مزاحم و تمرکز فکر وجود دارد؟

پاسخ :
ورود افكار مختلف به ذهن امري عادي است. ولي اين ما هستيم كه زمان و نحوه ورود آنها را تعيين مي نماييم و يا آنها را كاسته يا توسعه مي دهيم. پرنده لجام گسيخته خيال چون چكاوكي است كه هر دم بر سرشاخساري نشسته و به سرعت به شاخه ديگر پرواز مي كند و اين آدميان اند كه شاخسار ها را گسترش داده يا هرس مي كنند.
متاسفانه نگفته ايد كه منظور شما از افكار مزاحم چيست ؟ آياافكارهوسي است؟ و يا افكار وسواسي اعتقادي؟ و يا ...
ما فرض را بر مورد دوم گذاشت و در پاسخ عرض مي كنيم :
خطور اين گونه افكار مزاحم در ذهن كه بدون اختيار به شما هجوم مى‏آورند، گناه محسوب نمى‏شود. بنابراين نگران آن نباشيد. اما بايد براي رهايي از آزار آنها با مشاوري امين و مومن صحبت كنيد. مشكل شما با دعا حل نمي شود.
توصيه من صحبت با همكاران گروه مشاوره بخش تلفني اين مركز به شماره (096400) و يا ارتباط با همكاران مشاوره بخش پاسخگويي آنلاين سايت اين مركز به آدرس http://www.javab.ir/09640 است
اما تا آن زمان به نكات ذيل عمل كنيد :
1. پيشنهاد ما براي حل مشكل،‌ ما استفاده از تكنيك تاخير فكر است. يعني شما براي آمدن ا ين گونه افكار به ذهنتان وقتي تعيين كنيد و وقتي اين افكار خواستند به ذهنتان وارد شوند به آنها بگوييد كه بروند و در فلان ساعتي كه به آنها اختصاص داده ايد بيايند و تدريجا با گذشت ايام اين ساعات را محدود تر كنيد. فلسفه ي اين تكنيك بر اين است كه شما سازنده ي افكارتان هستيد و بنابراين ارباب و صاحب اختيار آنها محسوب مي شويد و در واقع آنها نوكر شما هستند و شما صاحب اختيار آنها مي باشيد.
با اين تكنيك دوباره شما را اختيار دار و رئيس افكارتان مي شويد و آنها طبق اراده و ميل شما و با اجازه ي شما مي آيند و مي روند نه اينكه هر وقت دلشان خواست بيايند و هر وقت دلشان خواست بروند.
وقتي شما قدرت كافي در كنترل و مديريت افكار خود پيدا كرديد مي توانيد براحتي دستور توقف به آنها بدهيد و با ضرب مهر ورود ممنوع بر روي آنها، براي هيشه آنها را از ورود به ذهنتان محروم سازيد.
به اين افكار اعتنا نكنيد. در صورتى كه به چنين افكارى اهميت ندهيد مطمئن باشيد اگر تحمل كنيد پس از چندى نهايتا آن را رها خواهيد كرد.
2. تكنيك ديگر تبديل فكر است يعني وقتي اين افكار به ذهنتان مي آيد به يك قدم قبل از آمدن اين فكر به ذهنتان فكر كنيد به اين معني كه به اين فكر كنيد كه به چه چيزي فكر مي كرديد كه اين فكر به ذهنتان آمد و وقتي آن را پيدا كرديد دو باره به اين فكر كنيد كه چه چيزي اين فكر را بذهنتان آورد و همين طور سلسله وار عمل نماييد و در مورد فكري قبل از فكر ديگر فكر كنيد؛ تا به سرچشمه نهايي برسيد، به زودي خواهيد ديد كه استفاده از اين روش قدرت مديريتي زيادي به شما براي كنترل افكارتان مي دهد.
‌3. هميشه اين ذكر را با توجه به معني آن بر زبان و قلب خود جاري كنيد كه: « بِسم الله و بِالله، تَوكَلتُ علي الله، اعوذُ بِالله السميعُ العليم مِن الشيطانِ الرجيم.»

موضوع قفل شده است