جمع بندی چرا سگ نجس است ولی گرگ نه؟

تب‌های اولیه

91 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا سگ نجس است ولی گرگ نه؟

سلام

چرا در احکام اسلامی سگ را نجس میدانند ولی گرگ را خیر در صورتی که گرگ با سگ خویشاوند بوده و بیش از 95 در صد شباهت ژنی دارد؟ و ریشه اجداد هر دو یکی است؟

[TABLE="width: 700, align: center"]

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]
[TD="align: center"][/TD]
کارشناس بحث: استاد دلیل

[TD][/TD]

[/TABLE]


Miss.Narges;1015299 نوشت:
چرا در احکام اسلامی سگ را نجس میدانند ولی گرگ را خیر در صورتی که گرگ با سگ خویشاوند بوده و بیش از 95 در صد شباهت ژنی دارد؟ و ریشه اجداد هر دو یکی است؟

سلام علیکم
۱- یک قاعده و قانون کلی وجود دارد و آن این که بعد از آن که ما وجود خدا و قرآن و شریعت و امام و پیامبر را ثابت کردیم و دانستیم که حکم خدای حکیم به چیزی تعلق گرفته است دیگر نیاز نداریم که جزییات حکم رسیده را بدانیم و حتی ممکن است با توجه به محدودیت و موانع فهم عقل ما به عمق همه احکام الهی نرسیم.

۲- نکاتی که در مورد احکام و دلایل تشریع آن بیان می شود در واقع احتمالاتی است که ما با توجه به اطلاعات و فکر محدود خویش به آن دست پیدا می کنیم وگرنه هیچکدام دلیل حتمی احکام الهی نیست و چه بسا نکات و ناگفته های بسیاری وجود دارد که از چشم ما پنهان است و بعضی را ممکن است بشر با پیشرفت و رشد علمی نیز نتواند به دست آورد.

۳- نکته دیگر قابل ذکر محدودیت و نقصان عقل است که هرگز نمی تواند بعضی از احکام جزئي را به طور کامل درک کند. چنان چه علت دورکعتی بودن نماز صبح با هیچ فکر بشری قابل بیان نیست.

۴- اما در مورد سگ و گرگ اجمالا باید گفت که سگ متمایزاتی دارد که او را از دیگر حیوانات جدا می کند و آمیختگی او با زندگی انسان مشکلاتی را در پی دارد که بعضی از آن ها مورد تصدیق دانشمندان هست و در صورت لزوم باید به آن پرداخته شود. این نکته ای را که شما گفتید باید بررسی و دقت بیشتری در آن صورت گیرد و ببینیم که منبع آن از کجاست. ضمن این که شباهت ژنی به تنهایی کافی نیست و وجوه دیگری نیز وجود دارد که نمی توان گفت اولا ریشه هر دو یکی است و ثانیا این دو حیوان به یکدیگر نزدیک هستند.

۵- یکی از نکاتی که در این تایپک ذکر می کنم و بقیه را ان شاالله در ادامه بحث در روز شنبه و روزهای آتی به عرض می رسانم این است که نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد گرگ‌ها علت و معلول را درک می‌کنند، در حالی که به نظر می‌رسد سگ‌ها این توانایی را به مرور زمان از دست داده‌اند.
به گزارش دیلی میل، تیم تحقیقاتی در مرکز تحقیقات گرگ "وتمدونی" (Vetmeduni) واقع در وین اتریش که از مراکز معتبر جهانی است این نتیجه به دست آمده است که آدرس آن نیز بیان می شود تا کامل این تحقیق را مطالعه نمایید. (۱)

پی نوشت:
۱-
https://www.isna.ir/news/96062615068/%DA%AF%D8%B1%DA%AF-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1-%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%81-%D8%B3%DA%AF-%D9%87%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DA%A9-%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D9%88-%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%84-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF

این ها باور ها و گذار های دینی هسند که دنیا و عالم خودشون رو دارند. مثلا اشتباه نکنم.دلیل اینکه خوک نجسه در اعتقاد شیعی...اینه که در عالم زر یا پیش از این دنیا به ولایت علی و فرزندانش اری نگفته.ولایت علی رو نپذیرفته.داستان ها و روایت هایی هم در این باره گفته شده مثلا.در قرآن اشاره به رجس شده برای خوک.و بعد از اون طرف، رجس رو از اهل بیت دور کرده.باز آیه اش هست.یا روایت داریم که که پیامبر قبل از وفاتش خواب می بینن که خوک هایی از منبرشون بالا می رن.یک همچین چیزی. خلاصه اینا عالم و دنیای خودشون رو دارن.که شاید با دنیای علم خیلی متفاوت باشه.


Miss.Narges;1015299 نوشت:
چرا سگ نجس است

جواب ساده اش که خلاصه فرمایشات کارشناس محترم است این است که : به خاطر اینکه اسلام گفته. همین. تمام!
یعنی اگر شما هزاران هزار دلیل متقن برای ترجیح عدم نجاست سگ یا ضرورت نجس نبودن سگ هم بیاوری ، و اگر فرضا تمام دانشمندان از هزار سال قبل تا صد هزار سال آینده تحقیقات بکنند و مثلا کمترین اشکالی و ایرادی هم (به فرض) در سگ پیدا نکنند باز هم قرار نیست در این حکم تغییری حاصل شود. چون مبنای احکام خود دین است نه عقل شما و من و دانشمندان و حتی عقل اجماع بشریت برای صدها هزار سال اگر فقط تمام نیرو و توانش را هم بر عدم حرمت سگ بگذارد باز هم کمترین تغییری را نمیتواند در این حکم بدهد!
منظور احکامی که مثل همین حکم صراحت دارد و جز احکام اولیه است و اجتهاد هم در آن جایگاهی ندارد. لذا یک میلیارد سال هم بگذرد ، تمام بشریت هم فقط و فقط فوکوس کنند که دلایل خلاف یک حکم را تبیین کنند و فرضا میلیاردها دلیل هم بیابند اما حکمی که به صراحت در قرآن آمده است (مثلا حرمت شراب یا سگ و خوک) امکان تغییر در این احکام وجود ندارد.

با سلام

اگر قبول کنیم که قران کلام خداست پس لایتغیر است و چون چرا هم نمیپذیرد .

این دانشمندان هم که از انان دم میزنید نه متفق القولند و نه متفق ال زمان یعنی یکی میاید یک مطلبی را بیان میکند و پس از مدتی حرفش را پس میگیرد امثالش هم فراوان است یک زمان میگوند فلان گیاه یا میوه برای فلان درد مفید است و پس از مدتی میگویند خیر مضر است ولی کسی که اعتقادات مذهبی دارد لا اقل همواره یک مطلب را میگوید و یک راه را دنبال میکند و از این شاخه به ان شاخه نمیپرد سلامت مسلمانان هم حتی در سنین بالا زبانزد خاص و عام است این را که نمیتوانید منکر شوید .

شاکی;1015401 نوشت:
اگر قبول کنیم که قران کلام خداست

درود و ارادت گل

چند پرسش برای بنده از این نوشته شما بوجود آمده

اگر قبول کنیم که قرآن سخن خداست . پس چرا دیگر امروز خدا حرقی نمی زند ؟؟

سخنش تنها برای اربهای 1500 سال پیش بود ؟؟

آموزگاری بیست سال پیش به روستایی دور افتاده در پشت کوه رفت به کودکان و مردم جاهل و بی فرهنگ آموزش داد

هنوز زنده و سالم و سرحال است ولی دیگر هیچ سخن و آموزشی به نسل نو نمی گوید !!! لال شده است یا باز نشسته !!!

حال سوال اینجاست اگر قرآن کلام خداست چرا خدا دیگر با وجودی که زنده و سلام و سلامت است هیچ چیزی دیگری نمی گوید

درست است که پیامبر منتقل کننده سخن وی 1400 سال پیش وفات نموده ولی خودش که زنده حی و حاضر است و مشکلات و جهالت بشر را می بیند چرا مستقیم یا غیر مستقیم ماندد گذشته هیچ نمی گوید !!!

همه چیز را گفته ؟؟
آن آموزگار هم بیست سال پیش همه چیز را برای شاگردان پشت کوهی اش گفته بود برای شاگردان امروزی چرا چیزی نمی گوید ؟؟ !!!!

بگه به کتاب های بیست سال پیش مراجعه شود ؟؟

مگه خودت حی و حاضر و سلامت نیستی آقا معلم ؟؟؟ دوباره و با طرحی نو برای نسل نو آموزش بده خب

پرسش : آموزگاری که حی و حاضر و سالم هم هست چرا دیگر سخنی نمی گوید آقا معلم مگر لال شده یا باز نشسته !!!!

manmehdiam;1015390 نوشت:
به خاطر اینکه اسلام گفته. همین. تمام!

می گویند انیشتین در مرکز سیاه چاله مرکزی هستی با حوریان بهشتی دارد جام می می زند ؟

کی گفته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بخاطر اینکه استفان هاوگینگ گفته همین تمام b-)

نباید بشریت بفهمد چرا استفان هاوگینگ از کجا اینچنین اداعایی کرده ؟

نخیر ساکت باش

مگر بشریت به اندازه استفان هاوگینگ در علم فیزیک دانش دارد ؟؟؟

دلیل;1015383 نوشت:
یکی از نکاتی که در این تایپک ذکر می کنم و بقیه را ان شاالله در ادامه بحث در روز شنبه و روزهای آتی به عرض می رسانم این است که نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد گرگ‌ها علت و معلول را درک می‌کنند، در حالی که به نظر می‌رسد سگ‌ها این توانایی را به مرور زمان از دست داده‌اند.
به گزارش دیلی میل، تیم تحقیقاتی در مرکز تحقیقات گرگ "وتمدونی" (Vetmeduni) واقع در وین اتریش که از مراکز معتبر جهانی است این نتیجه به دست آمده است که آدرس آن نیز بیان می شود تا کامل این تحقیق را مطالعه نمایید. (۱)

سلام

لینک شما را مطالعه کردم ااما راستش متوجه نشدم اینکه گرگ ها توانایی تشخیص علت و معلول را دارند ولی سگها ندارند چه ربطی داره سگها را نجس بدانیم ولی گرگها رو خیر.

دلیل;1015383 نوشت:
اما در مورد سگ و گرگ اجمالا باید گفت که سگ متمایزاتی دارد که او را از دیگر حیوانات جدا می کند و آمیختگی او با زندگی انسان مشکلاتی را در پی دارد که بعضی از آن ها مورد تصدیق دانشمندان هست و در صورت لزوم باید به آن پرداخته شود. این نکته ای را که شما گفتید باید بررسی و دقت بیشتری در آن صورت گیرد و ببینیم که منبع آن از کجاست. ضمن این که شباهت ژنی به تنهایی کافی نیست و وجوه دیگری نیز وجود دارد که نمی توان گفت اولا ریشه هر دو یکی است و ثانیا این دو حیوان به یکدیگر نزدیک هستند.

فکر کنم بحث الودگی با بحث نجاست در فقه و احکام شرع متفاوت باشد.شرع کافر رو هم نجس میداند در صورتیکه کافر هیچ فرقی با یک مسلمان ندارد و چرا باید یک اعتقاد باعث بجاست شود واقعا برایم عجیب است.پس الوده بودن سگ مورد شک نیست است کما اینکه حیوانات دیگر از جمله گرگ شیر و حتی گاو گوسفند هم ممکنه الوده باشند.اما نجس نیستند.و فقط سگ و خوک نجسند.

دلیل;1015383 نوشت:
نکاتی که در مورد احکام و دلایل تشریع آن بیان می شود در واقع احتمالاتی است که ما با توجه به اطلاعات و فکر محدود خویش به آن دست پیدا می کنیم وگرنه هیچکدام دلیل حتمی احکام الهی نیست و چه بسا نکات و ناگفته های بسیاری وجود دارد که از چشم ما پنهان است و بعضی را ممکن است بشر با پیشرفت و رشد علمی نیز نتواند به دست آورد.

علم که هیچوقت نمیگیه حیوانات نجس اند و یا کافر بخاطر عدم اعتقادش ویژگی پیدا کرده که نجس شده.و این هم بدین معنا نیست که عاجزه.بلکه اصلا دلیلی برنجاست این موارد وجود نداره.
حدیثی وجود نداره در اینباره.؟یعنی کسی در زمان امامان یا پیامبر نبوده بپرسه چرا مثلا سگ نجسه یا کافر نجسه؟ و ما موظفیم چشم بسته و کورکورانه بپذیریم؟

دکترنادرنوری;1015410 نوشت:
اگر قبول کنیم که قرآن سخن خداست . پس چرا دیگر امروز خدا حرقی نمی زند ؟؟

با سلام

طول موج اصوات متفاوت است بعضی از اصوات را من و شما نمیشنویم این به ان علت نیست که صوتی نیست بلکه اشکال از گوش من و شماست .

روزی حضرت علی (ع) به پیامبر گفت اصواتی را که تو میشنوی من هم میشنوم پیامبر به او پاسخ داد بله درست است فقط تفاوتش دراینست که تو پیامبر نیستی .

برای شنیدن صدای خدا پاکی بلکه معصومیت لازمست .

شاکی;1015421 نوشت:
طول موج اصوات متفاوت است بعضی از اصوات را من و شما نمیشنویم این به ان علت نیست که صوتی نیست بلکه اشکال از گوش من و شماست .

درود

ینی عقل بشر امروز از اربهای نیمه وحشی 1500 سال اربستان پیش ماند ؟ ینی بشر عقب مانده تر و کودن تر شده و اگر خدا پیامبری بفرستد سخنش را نمی فهمند ؟

چه جالب ؟

خب پس فلسفه پیامبر فرستادن چیه چی بود ؟؟ ؟

مگر نه اینکه برای هدایت بشر عقب مانده و جاهل فرستاده می شود ؟؟؟

خب باشد ما امروز جاهلتر و و عقب مانده از اربهای 1500 سال پیش نیاز به مبرم به شق القمر و معجزه داریم پس خدایا لطفن دوباره و با شیوه ای مدرن حرف بزن نیاز مند کلام تو هستیم ما بشر امروزی

شاکی;1015421 نوشت:
روزی حضرت علی (ع) به پیامبر گفت اصواتی را که تو میشنوی من هم میشنوم پیامبر به او پاسخ داد بله درست است فقط تفاوتش دراینست که تو پیامبر نیستی .

برای شنیدن صدای خدا پاکی بلکه معصومیت لازمست .

شاکی جان
لطفن اگر از کلمات علم روز استفاده می کنی مثالهای پر و پا قرص تری بیاور تا خواننده ی دین گریز از نوشته ات فتبسم ضاحکا نشود b-)

قضیه ی این امواج صوتی چیه ؟؟

خفاش و برخی جانوران دیگر اصواتی می شوند که من و تو نمی شنویم آیا ینی اونا معصوم اند و پاک و پیشرفته تر ؟ ؟ ؟

شاکی;1015421 نوشت:
طول موج اصوات متفاوت است بعضی از اصوات را من و شما نمیشنویم این به ان علت نیست که صوتی نیست بلکه اشکال از گوش من و شماست .

شاکی جان اشکال از من و تو نیست اشکال از آن آفریننده ی گوش است

ما که خودمان گوش خودمان را نیافریده ایم !:-h

یا یابد گوش ما را بهتر می افرید یا باید صوتی که میفرستاد قابل شنیدن توسط این گوش ناقص ما باشد

دکترنادرنوری;1015432 نوشت:
درود

ینی عقل بشر امروز از اربهای نیمه وحشی 1500 سال اربستان پیش ماند ؟ ینی بشر عقب مانده تر و کودن تر شده و اگر خدا پیامبری بفرستد سخنش را نمی فهمند ؟

چه جالب ؟

خب پس فلسفه پیامبر فرستادن چیه چی بود ؟؟ ؟

مگر نه اینکه برای هدایت بشر عقب مانده و جاهل فرستاده می شود ؟؟؟

خب باشد ما امروز جاهلتر و و عقب مانده از اربهای 1500 سال پیش نیاز به مبرم به شق القمر و معجزه داریم پس خدایا لطفن دوباره و با شیوه ای مدرن حرف بزن نیاز مند کلام تو هستیم ما بشر امروزی

با سلام

تا پیشرفت و علم را چه بدانیم وحشی گری را چه بدانیم اگر وحشی انروزگار یکی یکی میکشت علما امروز که میلیونی میکشند .

دکترنادرنوری;1015432 نوشت:
شاکی جان
لطفن اگر از کلمات علم روز استفاده می کنی مثالهای پر و پا قرص تری بیاور تا خواننده ی دین گریز از نوشته ات فتبسم ضاحکا نشود

قضیه ی این امواج صوتی چیه ؟؟

خفاش و برخی جانوران دیگر اصواتی می شوند که من و تو نمی شنویم آیا ینی اونا معصوم اند و پاک و پیشرفته تر ؟ ؟ ؟

پس هر گوشی هر صوتی را نمیشنود بنی اسرائیل هم از موسی خواستند تا خدا با انان حرف بزند ولی چون صوت را شنیدند و به انان گفته شد که روز شنبه از صید ماهی خود داری کنند ( دقت کنید هیچ دلیل موجهی برای عدم صید وجود نداشت فقط اطاعت از دستور بود) حقه زدند و روز شنبه جلوی اب را بستند و روز یکشنه ماهی ها را صید کردند مهم شنیدن نیست تا خفاش باشی تا بعضی اصوات را بشنوی مهم اینست که تا چه اندازه گوش شنوا داری

موضوع قفل شده است