سن ازدواج در اسلام

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سن ازدواج در اسلام

سلام
تو جامعه ما ساختارای ذهنی مختلفی درمورد سن و شرایط ازدواج حاکمه که به نظر من خیلی هاشون باطلن و درواقع هیچ پایه و اساس علمی و منطقی ندارن و خیلی از مردم خودشونو گیر این چیزا انداختن
از نظر اسلام شرایط ازدواج(مخصوصا سن ازدواج) چطور باید باشه و به چه دلایلی؟؟
تشکر

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد امین

سلام

تاپیک های مرتبط:

1- سن مناسب ازدواج خانمها طبق روایات (روایت دختران به منزله میوه درخت هستند, سن خاصی را نمی توان مشخص کرد, رشید بودن در کلام شهید مطهری)

2- باید سن ازدواج به 14 سالگی برسد(نظر آقای قرائتی در مورد سن ازدواج,نظر بزرگان در مورد سن ازدواج, )

3- ازدواج با وجود سن کم (ازدواج پسر در 16 سالگی, ازدواج در سن دبیرستان)

4- مشاوره / سن ازدواج (سن مناسب برای ازدواج, ازدواج در سن پایین, ازدواج در سن بالا, فاصله سنی دختر و پسر, تفاوت سنی پیامبر وخدیجه, نظر آقای دهنوی در مورد سن ازدواج,)

5- سن ازدواج (نظر آیت الله امینی در مورد سن ازدواج, پسر 17-18 سالگی و دختر 14-15 سالگی)

6- نظر شما راجع به ازدواج در سنين پايين براي دختران چيست؟ بين 15 تا 18 سالگي؟ (سایت پرسمان, روایت میوه بودن دختر)

7- اسلام و سن ازدواج (زمان ازدواج, سایت پرسمان)

ادامه دارد ...

سلام

خداوند در سوره نور در مورد مسئله ازدواج می فرماید: «وَ أَنْکِحُوا الأیامی مِنْکُمْ و الصّالحینَ مِنْ عبادِکُمْ و إمائِکُمْ إنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهُمُ اللّه ُ مِنْ فَضْلِهِ و اللّه ُ واسِعٌ علیمٌ (32) وَلْیَسْتَعْفِفِ الّذینَ لا یجدُونَ نِکاحا حتّی یُغْنِیَهُمُ اللّه ُ مِنْ فَضْلِهِ...»(33) «پسران و دختران بی همسر و غلامان و كنيزان شايسته (ازدواج) خود را همسر دهيد. اگر تنگدست باشند، خداوند از فضل خود بى نيازشان می ‏گرداند و خداوند، گشايشگر داناست. و كسانى كه (وسيله ‏ى) ازدواج نمی ‏يابند، پاكدامنى و عفت پيشه كنند، تا آن كه خداوند از كرم خويش، آنان را بی ‏نياز نمايد. »
طبق این آیه شریفه اسلام برای ازدواج سن خاصی مشخص نمی کند؛ بلکه یک ملاک کلی می دهد و آن این است که دختر یا پسر مجرد(اعم از انسان آزاد و بنده و اعم از اینکه مجرد باشد یا مطلقه)، صلاحیت ازدواج را داشته باشد؛ زیرا به گفته مفسرین «والصالحین» در این آیه به معنای داشتن صلاحیت لازم برای ازدواج است؛ نه صلاحیت در اعمال. (تفسیر المیزان و نور ذیل آیه 32 نور)
اما در آیه ذکر شده، دیگر در مورد اینکه این صلاحیت به چه معناست چیزی نگفته است. برای همین برای فهم معنای آن باید از عقل خرداندیش نیز مدد جست و دیگر شرایط لازم برای ازدواج را از درون آموزه های دینی که در قالب یک جهان بینی کامل ارائه شده است و مبانی مسلم عقلی بیرون کشید. این همان کاری است که عالمانی چون آیت الله امینی انجام داده اند و بر همین اساس سن ازدواج را حدودی مشخص کرده اند. البته ایشان مانند دیگر افراد این نکته را هم متذکر شده اند که شرایط افراد با هم یکسان نیست و به خاطر همین ممکن است یک فرد نسبت به فرد دیگری زودتر یا دیرتر این صلاحیت را کسب کند.
با این حال آنچه که مسلم است این است که ازدواج بسیاری از نیازهای انسان را تامین می کند. از بین این نیازها نقش نیاز جنسی بسیار پررنگ است؛ نیازی که ارضای آن از هر طریقی غیر از ازدواج مشکل آفرین است و عدم ارضای آن نیز مشکلات دیگری را ایجاد خواهد کرد. به خاطر همین مسئله است که وقتی پای این نیاز به میان می آید دین می گوید در این شرایط ازدواج واجب است.

جمع بندی:
اسلام سن خاصی برای ازدواج مشخص نمی کند؛ بلکه بر ضرورت ازدواج به خصوص در زمانی که نیاز جنسی تشدید شود تاکید می کند. از طرفی نیز به تاخیر انداختن ازدواج به خاطر فقر را محکوم کرده و نوعی ضعف ایمان تلقی می کند. ما برای اینکه بدانیم بهترین زمان برای ازدواج چه زمانی است رجوع به سخنان عالمان دینی است.

با سلام

سن ازدواج در شرایط جغرافیایی و اقلیمی مختلف متفاوت است؛ معمولاً در مناطق گرم، سن بلوغ و ازدواج پایین تر ، و در مناطق سرد و كوهستانی بالاتر است. مهم نیست كه فرد در چه سنی بالغ می شود ، این است كه دختر و پسر احساس كنند از نظر فیزیولوژیكی و روانی نیاز به ازدواج دارند. تشخیص زمان مناسب ازدواج از سوی دختر و پسر تازه بالغ مشكل است . در این مورد راهنمایی پدر و مادر و مشاوره با مشاور خانواده ضروری است. معمولاً چون دختران از نظر رشد بدنی و روانی از پسران جلوترند و رشد آنان سریعتر است ، زودتر بالغ و برای ازدواج آماده می شوند. به همین علت در اسلام سن تكلیف دختران نـُه سال و پسران 15 سال می باشد.
در اینجا ذكر این نكته لازم است كه چون اسلام دین جهان شمولی است ، بنابراین حداقل سن تكلیف برای تمام مناطق اعم از سرد و گرم مشخص گردیده ؛ یعنی در روی زمین مناطقی هست كه دختر در نـُه سالگی بالغ است ولی این بدان معنا نیست كه این دختر 9 ساله باید الزاماً ازدواج كند. ازدواج زمانی واجب است كه شرایط آن از نظر فیزیولوژیكی، روانی ، فرهنگی و اقتصادی فراهم باشد و چنانچه انجام نگیرد فرد به گناه بیفتد. در ایران به طور عرف اكثر دختران بین 18 تا 25 سال ازدواج می كنند. پسرها نیز در روستاها در سنین پایین تر و در شهرها بین 25 تا 30 و گاه تا 35 سالگی ازدواج می كنند.
تفاوت سن دختر و پسر با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و عوامل فرهنگی متفاوت است. گاه تفاوت سن تا ده سال هم مشكلی ایجاد نمی كند. یكی از فرمول هایی كه در این مورد پس از آمارگیری های سن ازدواج پیشنهاد شده ، آن است كه در سنین پایین تر ، نصف سن پسر به اضافه هفت سال سن مناسبی برای دختر خواهد بود. ولی این به هیچ وجه فرمول قطعی و یا استاندارد محاسبه شده ای نیست؛ آنچه در این مورد می توان به طور قطعی پیشنهاد نمود آن است كه بین سن زوجین تناسب منطقی و معمولی وجود داشته باشد.

موضوع قفل شده است