جمع بندی اعتماد به نفس درس دادن ندارم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعتماد به نفس درس دادن ندارم

با سلام
من دانششجو هستم و هنوز درسم تموم نشده چند روزیه به اصرار یکی از دوستام در یک اموزشگاه مشغول به تدریس زبان شدم
اما احساس میکنم اصلا قدرت بیان خوبی ندارم همین باعث شده اعتماد به نفسم بیاد پایین از نظر سواد نسبتا خوبم اما همش میترسم نکنه چیزی رو بلد نباشم
چیزی که خیلی واسم زجر اوره اینه که من احساس میکنم اصلا در انتقال خوب نیستم کلی مکث میکنم وقتی می خوام یه سوالو جواب بدم
قدرت بیانم رو چه طور باید افزایش بدم ؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
من دانشجو هستم اما احساس می کنم عدم قدرت بیان خوب، باعث شده اعتماد به نفسم پایین بیاید آنچه برایم ضجر آور است این که احساس می کنم اصلا در انتقال خوب نیستم چگونه قدرت بیانم را افزایش دهم؟


پاسخ:
این احساس شما کاملا طبیعی است و تقریبا همه کسانی که وارد عرصه تدریس می شوند اوایل کار چنین احساسی را تجربه کرده اند. علت اساسی آن هم نداشتن تجربه در این زمینه است. هر چه تجربه شما بیشتر شود، مهارت شما در تدریس افزایش پیدا کرده و معلم و استاد ماهرتری خواهید شد.
البته این به معنای این نیست که صرف تجربه برای تدریس کافی است؛ بلکه تدریس علاوه بر این، نیاز به تسلط کامل بر متنی که قرار است تدریس شود هم دارد؛ یعنی زمانی شما می توانید یک مطلب را خوب منتقل کنید که خودتان آن را به طور کامل درک کرده باشید. لذا قبل از تدریس یک درس حتما تمام جوانب آن را بررسی کنید و نقطه مبهمی برای خود باقی نگذارید. حتی اشکال های احتمالی که فکر می کنید از طرف شاگردان مطرح می شود را هم با خود مرور کرده و جواب آن ها را به دست آورید. این کار تا حدود زیادی مشکل انتقال مطلب را حل خواهد کرد.

بعلاوه اینکه باید کم کم در کنار کار، در مورد مهارت ها و فنون تدریس نیز مطالعه و تحقیق کنید؛ چون بر خلاف تصور بعضی ها که می گویند باید معلمی در ذات فرد باشد، باید گفت معلم شدن یک مهارت است که هر کسی می تواند با کسب فنون و تمرین و ممارست آن را به بهترین شکل ممکن فرا بگیرد. دانستن اطلاعات فنی در این باره به شما کمک زیادی خواهد کرد. به عنوان مثال قبل از تدریس هر درس، یک بار به طور کامل آن را به مخاطب فرضی تدریس کنید. انجام دادن این کار جلوی یک آینه کمک قابل توجهی به شما می کند؛ چون با این کار شما نقاط قوت و ضعف خودتان را شناسایی می کنید و قبل از جلسه رسمی کلاس آن را برطرف خواهید کرد. بعلاوه اینکه اضطراب و استرس شما هم که خود یکی از عوامل مهم سوتی و خرابکاری سر کلاس است، به حداقل می رسد. در این باره کتاب ها و مقالات زیادی با عنوان روش تدریس یا فنون تدریس یا مهارت های تدریس و معلمی نوشته شده است که با یک سرچ ساده می توانید آن ها را پیدا کنید. حتی در زمینه تخصص خودتان؛ یعنی شیوه های آموزش زبان هم کتاب ها و مقالات خوب و زیادی نوشته شده است. به عنوان مثال:
کلیات فنون و روش های تدریس
تاپیک مرتبط:
از درس دادن جلوی جمع خجالت می کشم چکار کنم ؟؟

miss Blue;622715 نوشت:
چیزی که خیلی واسم زجر اوره اینه که من احساس میکنم اصلا در انتقال خوب نیستم کلی مکث میکنم وقتی می خوام یه سوالو جواب بدم

اگر صرف اینکه مکث می کنید احساس می کنید انتقالتون خوب نیست، فکر می کنم بیشتر به خاطر اینه که بخاطر نگرانی تمرکز کافی ندارید؛ یا شاید تسلط کافی روی مطالب ندارید؛
برای حل این مشکل اولا همانطور که کارشناس محترم گفتند هر جلسه حتما باید درس فرداتون را به طور کامل و دقیق مرور کنید و سعی کنید نکته ها و خلاصه درس را مشخص کنید (برای خودتون) و مثالهای جدید خارج از کتاب پیدا کنید تا در تدریس از آنها استفاده کنید!:Narahat az:

در عین حال سعی کنید بر خودتون مسلط باشید و اضطراب خودتون:Ghamgin: را به دانش آموزان نشان ندهید؛:ok:

علاوه بر اینها یک سری روشها و نکات ریزی هست که هم خودتون به تدریج بهشون می رسید هم میتونید با توجه به روش تدریس بقیه معلما ازشون استفاده کنید؛ مثلا اینکه اگر همان لحظه که دانش آموز از شما سؤال پرسید جواب را بلد نبودید یا خاطرتان نیامد با روشهایی مثل به مسابقه گذاشتن جواب سؤال بین دانش آموزان فرصتی برای خودتان ایجاد کنید تا جواب را به خاطر آورید،:Nishkhand: اگر هم به خاطر نیاوردید جواب را موکول به جلسه بعد کنید و بعنوان تحقیق منزل به دانش آموزان بسپرید!!:khandeh!: (البته لازمه اش این میشه که ارفاقی، نمره ای، چیزی هم به عنوان جایزه به دانش آموزانتون بدید!:ok:)
البته بازم از این روشها هست!
:Nishkhand:[SPOILER] (ولی چون اینجا دانش آموزان هم رفت و آمد دارن نمیشه همه چیزو لو داد!)[/SPOILER]

موضوع قفل شده است