خبر داغ ؛خدا در دادگاه خانواده محاکمه می شود

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خبر داغ ؛خدا در دادگاه خانواده محاکمه می شود

...و خدا محاکمه می‌شود!

[=&amp]امروز همسایه ما مثل آب خوردن، همسرش‌ را طلاق داد و با گستاخی تمام گفت «همه مهرتو می‌دم.» شاید پدر دختر نباید دستور خدارو اجرا می‌کرد و مهر این دختر را ساده (هشت میلیون تومان) می‌گرفت!جالب این‌که مرد در دادگاه زیر بار پرداخت همین مهریه هم نمی‌رفت و به قانون و قانون‌گذار بد و بی‌راه می‌گفت و...
راستی اسلام که می‌گه «مهریه، بهتره ساده باشه» فکر این‌جارو نکرده؟ مگه خدا که خودش خالق انسان یک سر و دو گوشه، اونو نمی‌شناسه؟ در ظاهر امر، حق با کسانی است که این حرف‌ها را می‌زنند، اما چرا ما، هم خودمون می‌بریم و هم می‌دوزیم و می‌پوشیم؟ چرا هرجا که می‌خواهیم به میل خود عمل می‌کنیم؛ اگه یه چیز به نفع ما باشه همونو حکم خدا می‌شماریم؟ کار افرادی که یه قسمتی از کلام حق‌رو می‌گیرند و قسمتی را کتمان و یا ردّ می‌کنند، بارها در قرآن مذمت شده و به همین خاطر، مثلاً ازدواج موقت ـ که حکم الهی است ـ را هوسرانان به لجن کشیده‌اند؛ به گونه‌ای که حتی زنان متدین هم نمی‌خواهند در کلیت آن که حکم خداست چیزی بشنوند، چرا؟ چون افراد خدانشناسی از حکم خدا سوءاستفاده می‌کنند و کاری به دستورات دیگه دین ندارند، ولی این قسمت را که مطابق شهوتشونه‌ رو سفت و سخت قبول دارند (در واقع از شهوت خود دفاع می‌کنند نه از حکم خدا). چرا زنی زیر بار ازدواج مجدد یا موقت نمی‌ره چون شوهرش را می‌شناسه که چه جونوریه! و می‌دونه شوهرش دیر یا زود می‌گه: عدالت بین دو همسر کیلویی چند؟ چرا؟ چون این شوهر تو زندگی معمولی خودش خیلی جاها کم میاره و انصاف‌رو زیر پاش می‌زاره.
زن، مخالف هوسرانی یا خدا؟
بعد هم ما، زنان رو محکوم می‌کنیم که با «حکم خدا» در افتاده‌اند در حالی‌که آن‌ها با شهوت امثال این آقایون در افتاده‌اند. می‌شناسم مرد بزرگی را که چهار همسر داشت و هر چهار همسر او پشت سرش نماز می‌خواندند. فرزندان این چهار زن جوری با هم صمیمی‌اند که کسی باور نداره از چهار مادرند. سال‌هاست که آن مرد به رحمت خدا رفته ولی این زنان مثل خواهر تنی به همدیگه احترام می‌ذارن.
اما حالا کدام زن عدالت شوهرش‌رو قبول داره و پشت سرش نماز می‌خونه؟
آیا مردی که خوشی‌هاشو با دیگرانه و بدبختی‌هاش‌رو با زن و بچه‌اش، عادله؟
مردی که اجازه نمی‌ده همسرش به مادر پیر و زمین‌گیرش سر بزنه انصاف داره؟
راستی مردی که نمی‌تونه بین دو تا فرزندش با عدالت رفتار کنه؛ یکی‌رو غرق در محبت و بوسه می‌کنه یکی‌رو نگاه سرد هم نمی‌کنه‌، چی؟
مردی که از نظر علمی جنسیت (دختر یا پسر بودن جنین) به دستشه ولی باز هم به خانمش توهین و بی‌احترامی می‌کنه که چرا دوباره دختر آوردی، عادله؟
نه عزیز من! زن‌ها اغلب مخالف اسب شهوت و غضب من و شما هستند که لجامی نداره، نه حکم خدا.
...........................................................................
برگردیم سر بحث مهریه ساده؛ آخه خداجون! این مهر ساده دیگه چه صیغه‌ای است که سر زبون‌ها انداخته‌ای، مگه انسان‌هارو نمی‌شناسی؟ مگه می‌شه نشناسم. من خودم خلقشون کرده‌ام. من اگه حکمی داده‌ام حساب همه جاشو کردم. از یه طرف مهر را ساده گرفتم از طرفی هم به شما گفتم دخترتونو به «آدم» بدین؛ کسی که یه عمر نون و نمک منو می‌خوره و شکرم نمی‌کنه می‌خواهی دخترتو رو سرش بذاره حلواحلوا کنه؟ به شما گفتم اگه کسی به خواستگاری دخترتون اومد ببینید (تحقیق کنید) که اون منو (خدارو) می‌شناسه یا نه، اخلاقش خوبه یا نه. اگه خوبه یعنی دین داره امانت داره، راستگو و یک‌رو هست، به پدر و مادرش احترام می‌ذاره، خوش‌حسابه و... دخترت‌رو بهش بده، مهرت را هم کم بگیر. رفتی دستی‌دستی دخترتو به یه «آدم عوضی» دادی حالا اومدی شکایت هم داری؟ برا جهیزیه خواستی دهن مردم‌رو ببندی از شیر مرغ تا جون آدمی‌زاد برا دخترت گرفتی، می‌خواستی یه ماشین بگیری هزارجا قیمت کردی! با هزار و یک نفر مشورت کردی! موتورشو به تعمیرکار نشون دادی! خلافیش‌رو گرفتی !(آره خلافی) بعد هم برا خودت حق فسخ گذاشتی که نکنه سرت کلاه بره، اما مرد حسابی! دختر مثل دسته‌گلت‌رو می‌خواستی شوهر بدی شیر و خط کردی؟ نمی‌دونم این استخاره‌رو کی تو زبون شما انداخته؟ تحقیق نکرده، استخاره کردی و حکم بدبختی دخترتو امضاء. ای کاش برا دخترت مثل خرید ماشینت یه کار می‌کردی؛ «قبل از ازدواج خلافی اونو هم می‌گرفتی.»
در خانه اگر کس است همبن یک حرف بس است [1][/]

العاقل یکفیه الاشاره و الجاهل لا یکفیه المناره

[=&amp]1.[/] ماهنامه خانه خوبان، محمدحسين، ش21منبع: ماهنامه خانه خوبان، محمدحسين قديري،مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)
http://zndgiearam.persianblog.ir/post/237/

سلام ، مطلب مفیدی بود.

سلام دوستان عزیز
البته نمیدونم این سوالم به اینجا مربوط میشه یا نه ولی خوب!!!!!!!!!!!!!!!!!!
میخوام بدونم این فلسفه صیغه کردن زن چیه؟
چرا یه مرد باید زن صیغه کنه؟:Gig:

مطالبتون عالي بود
:Kaf: :Kaf: :Kaf: :Kaf: :Kaf:

سوال;38411 نوشت:
سلام دوستان عزیز
البته نمیدونم این سوالم به اینجا مربوط میشه یا نه ولی خوب!!!!!!!!!!!!!!!!!!
میخوام بدونم این فلسفه صیغه کردن زن چیه؟
چرا یه مرد باید زن صیغه کنه؟:gig:

سلام دوست عزیز

فکر نمیکنم بایدی در کار باشد . بلکه در صورت ترس از ارتکاب به عمل حرام برای جوانی که امکان ازدواج برایش نیست مسئله صیغه به عنوان نسحه ای موقت تجویز شده است که البته آنهم شرایط خودش را دارد. بدیهی است بهترین و زیباترین مسیر در ارضاء نیازها ، ازدواج و تشکیل خانواده است آن هم ازدواج به صورت دائم .

در اینجا به آیه و یکی دو روایاتی رجوع میکنیم که در این باب بیان شده است.

این(اجازه ازدواج با كنیزان و متعه) براى كسانى از شماست كه بترسند(از گناه) به زحمت بیفتند و (با این حال نیز) صبر و خوددارى (از ازدواج با آنان) براى شما بهتر است و خداوند، آمرزنده و مهربان است. ( سوره نساء، 25)

آیه را دوباره با دقت مرور کنید، متعه برای کسی که از رنج و زحمت " زنا و گناه " می ترسد، جایز است، و در انتهای آیه می فرماید اگر صبر کنید برای شما بهتر است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که ازدواج با کنیزان و متعه کردن یک نسخه است، ابزاری برای خوش گذارنی نیست و صبر و عفت ورزیدن در هر حال بر آن رجحان دارد.

نمی توان گفت که اسلام در هر حال متعه را برای مرد جایز دانسته و تشویق نموده است. بلکه نسخه است در برابر جلوگیری از فساد فرد و جامعه

فتح ابن یزید گفت از امام رضا(ع) از متعه پرسیدم حضرت فرمود آن حلال و مباح مطلق است برای کسی که خدا او را از ازدواج بی نیاز نکرده است(مجرد است) پس به وسیله متعه عفت خود را حفظ کند(گناه نکند) پس اگر ازدواج کرده است پس وقتی همسرش نیست برایش مباح می باشد(وسایل لشیعه ،ج21، ص23).

امام رضا (ع) برای بعضی از دوستانش مرقوم فرمودند: بر متعه گرفتن اصرار نورزید، شما را بر اقامه ی سنت سفارش می کنم ، به وسیله ی متعه کردن از همسران و آزادگان خود غافل نشوید(مبادا از نظر عاطفی به آن ها نرسید)، زیرا موجب کفر و شک همسران تان خواهد شد و علیه این امر(ولایت) نفرین خواهند کرد و ما را لعن می کنند!!!(الكافی ج5 ص 453).

امام صادق (ع) در پاسخ پرسش فردی پیرامون متعه او را از آن بر حذر می دارند که مبادا خودش را پست و خوار بگرداند:
عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الْمُتْعَةِ فَقَالَ لَا تُدَنِّسْ نَفْسَكَ بِهَا
امام صادق به یکی از اصحاب خود می فرمایند که خودت را مبتلا به متعه نکن و نفس خودت را پست نکن (بحار ج100،
319
موفق باشید
یا حق

پیامبر فرمودند زن خوب باید مهریه اش کم باشه .

ولی برای بعضی مردهای بی جنبه که اهل خدا و دین نیستند اشتباه هست که مهریه خیلی کم گرفته بشه

من فکر می کنم مهریه باید کم باشه و بلافاصله بعد از ازدواج هم تمام و کمال پرداخت بشه اما قبل از اون باید خانمها آدم شوهر مناسب رو انتخاب کنن! انتخاب فردی که صلاحیت برای ازدواج داره اگه به درستی انجام بشه ساده بودن مهریه نه تنها مشکلی ایجاد نمی کنه بلکه باعث ایجاد محبت میشه، اگه هم انتخاب درست نباشه زیاد بودن مهریه دردی رو دوا نمی کنه، شاید و فقط شاید سدی در برابر طلاق دادن اون خانم توسط شوهر نامناسبش باشه اما مانع سایر انحرافات و کج روی ها که الی ماشاء الله مسیر متعدد براش وجود داره نخواهد شد....

سلام. انگیزه آدم ها برای ازدواج تغییر کرده ، تغییر در جهت بد.شاید بهتر باشه کمی بیشتر در موردش فکر کرد. چند درصد از جوونا بخاطر دیانت، رسیدن به آرامش ازدواج می کنن؟! چند درصد از آقایون به دید درست به زن ها نگاه می کنن؟ و البته خانم ها هم. کاش میشد اسلام وقعی رو شناخت.

[="DarkOliveGreen"]

حامی;5056 نوشت:
اما مهر ساده، شما چرا قسمتی از سخنان من را می گیرید و قسمتی رو رها میکنید و بعد اگر ضرر کردید از من شکایت می کنید. اتفاقاً حالا که این طور شد من بگم که از دستتون خیلی گله دارم. به قوله خودتون؛ اون وقت که جیک جیک مستونه ات بود فکر زمستونت بود؟ وقتی میخواستی ازدواج کنی از من نپرسیدی؟ چیکار کنم؟ من اگه حکمی داده ام حساب همه جاشو کردم. از یه طرف مهر را ساده گرفتم از طرفی هم به شما گفتم دخترتونو به "آدم" بدین . به کی به آدم. کسی که یه عمر نون و نمک منو میخوره و شکرم نمی کنه می خواهی دختر تو رو سرش بذاره حلوا حلوا کنه ؟!!! به شما گفتم اگه کسی به خواستگاری دخترتون اومد ببینید(تحقیق کن) که او منو میشناسه یا نه اخلاقش خوبه یا نه . اگه خوبه یعنی دینداره امانت داره، راستگو و یک رو هست، به پدر و مادرش احترا میذاره، با مردم خوش برخورد، خوش حسابه و...دخترت رو بهش بده مهرت را هم کم بگیر. رفتی دستی دستی دخترتو به یه "آدم عوضی" دادی حالا اومدی شکایت هم داری؟بابا تو دیگه کی هستی؟! من از تو هم شکایت دارم. تو بابا بودی و من اجازه ازدواج دخترتو به دست تو داده بودم. برا جهیزه خواستی دهن مردم رو ببندی از شیر مرغ تا جون آدمی زاد برا دخترت گرفتی امّا امّا نه خودت درباره خواستگار تحقیق کردی نه گذاشتی دخترت راهش رو صحیح انتخاب کنه. تو میخواستی یه ماشین بگیری هزار جا قیمت کردی؟ با هزار و یه نفر مشورت کردی؟ موتورشو به تعمیر کار نشون دادی؟ خلافیش رو گرفتی (آره خلافی)، بعد هم برا خودت حق فسخ گزاشتی که نکنه سرت کلاه بره. اما مرد حسابی! دختر مثل دسته ی گلت رو میخواستی شوهر بدی شیر و خط کردی؟ نمی دونم این استخاره رو کی تو زبون شما انداخته؟ تحقیق نکرده استخاره کردی و حکم بدبختی دخترتو امضاء.ای کاش برا دخترت مثل خرید ماشینت یه کار می کردی. قبل از ازدواج خلافی اونو هم میگرفتی.

جناب حامی من با حرفاتون مخالف نیستم و موافقم که مهریه ی سنگین تضمین کننده ی خوشبختی نیست!ولی یه سوال بدون جواب برام پیش اومد!
فکر نمیکنید مهریه میتونه یه پشتوانه (به حصوص برای زنان خانه دار یا کم درامد که شامل اکثر زنها میشه) برای مواقعی که به هر حال امکان داره تو زندگی به وجود بیاد باشه؟!(منظورم جدایی است!به خصوص که حق طلاق با مرد است!البته من با این مسئله کاملا موافقم و به نظرم منطقی و عقلانی است!)
اما مهریه ی خیلی ساده هم میتونه مشکل ساز بشه(یا بهتر بگم اگه اون طور نبود شاید میتونست جلو مشکلاتی رو بگیره!)
ممکنه در این مورد هم توضیح بدین؟[/]

سوال;38411 نوشت:

سلام دوستان عزیز
البته نمیدونم این سوالم به اینجا مربوط میشه یا نه ولی خوب!!!!!!!!!!!!!!!!!!
میخوام بدونم این فلسفه صیغه کردن زن چیه؟
چرا یه مرد باید زن صیغه کنه؟

سلام عليكم

من هم سوالي دارم. صيغه نامه رو زن بايد بخونه مرد بايد بگه قبلت

يعني اين زنه كه مرد رو صيغه خودش ميكنه .

من هم موندم كه
چرا ميگن اين مرده كه زن رو صيغه ميكنه !؟

[="Tahoma"][="Black"]

فاتح;266105 نوشت:
سلام عليكم من هم سوالي دارم. صيغه نامه رو زن بايد بخونه مرد بايد بگه قبلت يعني اين زنه كه مرد رو صيغه خودش ميكنه . من هم موندم كه چرا ميگن اين مرده كه زن رو صيغه ميكنه !؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

بله شرعا صیغه را ابتدا زن یا وکیل او باید به زبان آورد و قبول آن از ناحیه مرد در مرحله بعدی است .

اما ظاهرا چون مرد برای انتخاب همسر و خواستگاری پا پیش می گذارد عرفا می گویند مرد زن را صیغه کرده است .

همیشه سالم و موفق باشید[/]

سجاد;266371 نوشت:

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

بله شرعا صیغه را ابتدا زن یا وکیل او باید به زبان آورد و قبول آن از ناحیه مرد در مرحله بعدی است .

اما ظاهرا چون مرد برای انتخاب همسر و خواستگاری پا پیش می گذارد عرفا می گویند مرد زن را صیغه کرده است .

همیشه سالم و موفق باشید

سلام عليكم

سپاس گذارم استاد سجاد.

:Gol:

به نام او

بله این هم یک مشکل دیگر از آن هزارن مشکلی که کسانی که متدین نیستند به وجود می آورد . خداوند متعال انشا الله آن ها را سرنگون کند .

یا حق

سلام
ببخشید دخالت میکنم اما به نظر من حقوق زن ها بیش ازحد در جامعه پایمال شده
همسران(البته در بعضی موارد) هر بلایی که بخوان سر زنشون میارن و زن هم طلاق میخواد اما با
مهریه کم خوب اگر زن بخواد زندگی ای عادی برای خودش بسازه به کمی بودجه نیاز داره و با این مهریه
حتی نمیتونه برای خودش یه خونه مناسب هم پیدا کنه پس بهتره که مهریه حدی باشه که بتونه بعد از جدایی هزینه ی زن رو تامین کنه اگر هم که زن وشوهر باهم سازگار باشن که دیگه نمیخواد مرد پول مهریه
رو بده
ممنون

کسی که انسان نباشه و پولدار باشه اون مهریه کم و زیاد براش فرقی نداره میده و زنش رو راحت طلاق میده تازه الان مهریه تا یک حدی شده و بیشتر از اون رو کسی نمیده الان دیگه خیلی از مردم عاقل شددند و بیشتر از 100 تا اینها مهریه نمیدن مگه عقلشون کمه اگه زن بخواد اجرا بذاره چی؟ مگه عندالمطالبه نیست؟ این مطلب رو گذاشتین این رو هم بگین که خیلی از زنها و دخترها دارند با مهریه کاسبی میکنند در ضمن من اصلا خودم مهریه رو قبول ندارم و لااقل به این شکل قبول ندارم چون یه جور گروکشی هستش و کسی که اینجوری بخواد پایبند به زندگی بمونه اصلا از اول نباشه خیلی بهتره

[="times new roman"]
سلام عليكم رحمه الله و بركاته

سفارشات اسلام در مورد زن و مرد ( زوجين ) متعدد است.

مهريه - نفقه - حق شيري كه به نوزاد زن ميدهد تا حق عدالت و حقوق اخلاقي اي كه مرد موظف است در برابر زنش انجام دهد

جمعا ميشود احكام اسلام د رابطه با حقوق زن در اسلام

و همچنين حقوقي متناسب با جنسيت و خو و سليقه مرد را نيز اسلام تبئين نموده است.

كسي نمي تواند بگويد من ازدواجي اسلامي داشته ام
مگر اينكه حتي مواردي كه به نظرش كوچك و ساده ميرسد را رعايت كرده باشد

مثل [="red"]يك خسته نباشي اي كه زن هنگام ورود مرد به خانه ميگويد [/]
[="blue"]و يا قدر داني مرد از بابت شيري كه زن به كودكشان ميدهد و اگرچه ممكن است حقي مطالبه ننمايد ولي شايسته است مرد هديه اي شايسته به همسرش تقديم نمايد.[/]

اين مثال را زدم تا

حقوق زوجه در اسلام را توصيفي مختصر نمايم.

در اين بين كساني هستند كه رفتار زشت و زننده از روي ناآگاهي و جهل ازشان سر ميزند و اين را نبايد به حساب نتيجه عمل به اسلام و احكامش گذاشت.
[/]
ومن الله التوفيق

ياحق

سلام
من نیز نظر خودم رو می گم و امیدوارم خانم ها دلخور نشن
امروزه الان رو می گم نه 5 یا شش سال پیش رو همه ما می دونیم که امار طلاق وحشتناک رفته بالا کم نیستن دختر و پسری که عقد بودن و تا اینکه دختر رفته دانشگاه نظرش عوض شده و گفته طلاق
مردی که زنی رو انتخاب می کنه مطمعن باشید تا اخرشو فکرشو کرده که با این خانم زندگی کنه
ولی امروزه متاسفانه خانم ها واقعا توقعاتشون بالا رفته اکثرا می خوان خونه داشته باشن ماشین داشته باشن بهترین لباس بهترین مد اگر هم نداشته باشن دعواشو می کنن
البته واسه مواردی که مثلا اقا معتاده یا بیکاره یا دست به زن داره و بد دهنه من حق رو به خانم می دم
ولی وقتی خانم میاد تو سفره عقد می گه بله باید خیلی قوی باشه
خیلی از خانم ها امروزه زندگی مجردی رو بیشتر دوست دارن ،من بشخصه می گم اگر پول بزرگی دست خانم باشه شک نکنید کم کم به شوهرش و به خانوادش کم محل می شه
امروزه تا یه دعوای زن و شوهری شد مادر خانم خبر دار هست دوستاش خبردارن انگاربعضی از این خانم ها سختی نکشیدن بابا زندگی سختی داره بعضی جاها باید کوتاه بیایی (واسه مرد هم بعضی جاها همینطوره)
اگر بخوای کوتاه نیایی که اخرش می شه طلاق شک نکنید
اونوقت ها اگه مرد حتی معلول هم می شد اونقدر زن مقامش بزرگ بود که حاضر بود تا اخر عمرش هم پا به پای این شوهر بیاد نمی گم الان نیس ولی خیلی کم شده
نمی دونم این دانشگاه چی توش هست که اکثریت دخترا تا یه مدرک می گیرن فکر می کنن دیگه اخرش
خودم شاهد بودم یه خانم برای اینکه بتونه بره خارج از کشور و اینکه دکتراشو بگیره طلاق گرفت
حالا خودش 4تا کلام زبون انگلیس هم بلد نبود و فقط مدرک گرفته بود
ولی در باب مهریه بنظر من زن نباید به این امید ازدواج کنه در نظر بگیرید اصلا ازدواج نکرد چجوری می خواست صاحب مهریه بشه
مهریه یعنی چیزی که مرد باید داشته باشه که اکثر جوونا ندارن ،پس یا زن باید شاغل باشه که اگر هم روزی مرد معتاد ،دزد،رشوه خوار،نزولی ودست به زن خواست طلاق بگیره بگه باشه من که کارم رو دارم
یا اینکه خودش ارثی چیزی داشته باشه وگرنه این درست نیس که به چشم مهریه بخواید با کسی ازدواج کنید و الان هم مهریه بیشتر از 114 سکه نمی شه زد یعنی پیگیری نمی شه پس حتما رو همسران اینده اتون خوب تحقیق کنید الکی و با چند حرف عاشقانه واردش نشید
خواهش می کنم خانم های که مردشون نه معتاده نه بیکاره نه دست به زن داره نه حروم خور هست نه نزول بگیر نه بد دهنه زندگیشونو بیخودی از هم نپاشونن
بخاطر یه مدرک یا اینکه رفیقت بیاد بگه ول کن این شوهر بی عرضه رو و عشق است مجردی
گول این حرفا رو نخورید

سلام
واقعا ممنون از مطالب بهره بردم:Gol:

[="Tahoma"][="Green"]بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

hoorshid;266044 نوشت:
جناب حامی من با حرفاتون مخالف نیستم و موافقم که مهریه ی سنگین تضمین کننده ی خوشبختی نیست!ولی یه سوال بدون جواب برام پیش اومد! فکر نمیکنید مهریه میتونه یه پشتوانه (به حصوص برای زنان خانه دار یا کم درامد که شامل اکثر زنها میشه) برای مواقعی که به هر حال امکان داره تو زندگی به وجود بیاد باشه؟!(منظورم جدایی است!به خصوص که حق طلاق با مرد است!البته من با این مسئله کاملا موافقم و به نظرم منطقی و عقلانی است!) اما مهریه ی خیلی ساده هم میتونه مشکل ساز بشه(یا بهتر بگم اگه اون طور نبود شاید میتونست جلو مشکلاتی رو بگیره!) ممکنه در این مورد هم توضیح بدین؟

بقول معروف تحقیق خووب انجام بدید که برای بالا بردن مهریه و ... بهانه ای نداشته باشید.
اگر به همسر آینده خود شک دارید و آنقدر مهریه را بالا میگیرید چرا جواب مثبت می دهید؟
وقتی به جای خدا به همسر و پول تکیه کنید همانها هم به جای خدا شمارا یاری خواهند کرد:ok:

سوره زمر:

بسم الله الرحمن الرحیم.

أَلَیْسَ اللَّهُ بِکَافٍ عَبْدَهُ وَیُخَوِّفُونَکَ بِالَّذِینَ مِن دُونِهِ وَمَن یُضْلِلِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ ﴿36﴾
آیا خدا کفایت‏ کننده بنده‏ایش نیست و [کافران] تو را از آنها که غیر اویند مى‏ترسانند و هر که را خدا گمراه گرداند برایش راهبرى نیست (36)

وَمَن یَهْدِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِن مُّضِلٍّ أَلَیْسَ اللَّهُ بِعَزِیزٍ ذِی انتِقَامٍ ﴿37﴾
و هر که را خدا هدایت کند گمراه‏کننده‏اى ندارد مگر خدا نیست که نیرومند کیفرخواه است (37)

رسول خدا صلي الله عليه و آله می فرماید: خداوند متعال فرمود:
«لاقطّعنّ امل کلّ مومن امّل دونی النّاس»

هر مومنی که امید به مردم داشته باشد نه به من، امیدش را به ناامیدی تبدیل خواهم کرد.
میزان الحکمه، ج 1، ص 145

و نیز می فرماید: «اجعلوا کلّ رجائکم لله سبحانه ولا ترجوا احداً سواه فانّه ما رجی احد غیر الله الّا خاب» تمام امیدتان به خدای سبحان باشد و جز او به احدی امیدوار مباشید زیرا کسی که به غیر خدا امید پیدا کند ناامید می شود.
غررالحکم، ص 196

منظور این نیست که کسانی که مهر بالا دارند خدا را فراموش کرده و به مهرشان به جای خدا تکیه میکنند.
در هر حال بنظر میاید این مهر زیاد شریک خدا شده است!!! و خداوند برای اینکه زندگی شما را نگه دارد نیاز به مهریه بالا دارد.
آیا واقعاً این چنین است؟

یا علی.
[/]

تفکرات کارشناس محترم بسیار رویایی است.شما فکر میکنید با تحقیق قبل از ازدواج همه چیز روشن میشود؟!!آدمها بچه خودشان را هم نمیتوانند خوب بشناسند!!اگر بنا به این بود که درصورتی که یکی از طرفین تو زرد از آب درآمد همسر او را سرزنش کنیم که میخواستی چشم و گوشت را باز کنی اصلا حکم طلاق وجود نداشت.مثل مسیحیان هنگام ازدواج عهد میبستی تا آخر عمر در کنارش باشی!حتی شما فرض کنید طرف خیلی خوب بود،از کجا معلوم همیشه اینطور بماند؟شیطان هر لحظه در کمین است.خود من حاضر نیستم با مهریه ۲۰۰۰ سکه زن کسی بشوم،چون شاید بعدا شخصیتم عوض شود و گول شیطان را بخورم و بر اثر یک اختلاف از روی لجبازی مهرم را به اجرا بگذارم.اما با مهریه ۱۴ سکه هم محال است موافقت کنم.چون شاید طرف بد بود یا بد شد و...اصلا شاید طرف مرد.آیا نباید از چیزی که ممکن است سالها با زحمت با کمک هم بدست آورده باشیم چیزی نصیب من شود؟آیا نباید یک پشتوانه مالی داشته باشم؟شاید خدای ناکرده مرد رفت ۳ تا زن دیگر گرفت.آیا یک سی و دوم مال او سهم مناسبی از زندگی مشترک است؟

من فکر میکنم در زمان صدر اسلام،لااقل در بین مردم مدینه مهریه خیلی زیاد رسم بوده.مهریه ای معادل ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ سکه برای قشر متوسط جامعه امروز ایران.و مهریه ۲۰۰ یا ۳۰۰ سکه مهریه ای کم بوده.از قرآن برداشت میشود که مردان زنان را آزار میدادند تا (مقداری از)مهر خود را ببخشند.یا طلاق خلع قاعدتا در صورتی امکان پذیر است که مهریه کم نباشد.اگر شما به مهریه همسر امام خمینی نگاه کنید در کتاب اقلیم خاطرات دیدم فکر میکنم ۱۰۰۰ تومان بود،که نسبت به آن زمان زیاد بود.

مهریه باید در حدی باشد که برای مرد سخت باشد بدهد،اما با فروش بخشی از زندگی و قرض کردن از کسانی بتواند آن را جور کند.اگر غیر از این باشد میشود بگویید فلسفه مهریه چیست؟

در تاپیکهایی که لینک گذاشتید گفته شده مهر زیاد هیچوقت مانع طلاق نمیشود(اما ما در جامعه زیاد دیده ایم که بخاطر مهر زیاد زن را طلاق نمیدهند).در جایی گفته اند نمیشود بزور کسی را نگه داشت و این زندگی دیگر زندگی نمیشود(چطور توقع دارید زنی که از شوهرش متنفر است بخاطر اینکه حق طلاق ندارد بزور با او زندگی کند؟).چرا در این مورد نمیگذارید خود زن تصمیم بگیرد که زورکی زندگی کند یا طلاق بگیرد؟

مهمترین دلیلی که باعث مهریه زیاد میشود این است که زنان حق طلاق ندارند.اصلا مهمترین کاربرد مهریه در این جمله که از قدیم میگفتند آمده است:مهرم حلال،جانم آزاد!این نشان میدهد از قدیم از مهریه برای این کار استفاده میکرده اند.یکی از دلایل هم این است که زن و شوهر سالها با هم زندگی میکنند،زن سختی میکشد،صرفه جویی میکند تا یک زندگی خوب بسازند،جوانی اش را در این راه میدهد،در آخر مرد بیوفایی کرده سراغ یکی دیگر میرود و او را طلاق میدهد.آیا زن از این زندگی سهمی نداشته؟آیا نباید یک پشتوانه مالی داشته باشد؟

در مورد صیغه هم دوستمان درست گفتند.اما آیا عجیب نیست امام رضا به دوستان خود که زن داشته اند بگویند در صیغه زیاده روی نکنید؟به آنها نگویند شما که زن دارید اصلا صیغه نکنید!
آیا این درست است مردی که زن دارد صرفا به این دلیل که زنش نیست مثلا یک هفته رفته مشهد یا رفته تمتع صیغه کند؟

[="Tahoma"][="Green"]بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

فاطمه ۶۵;272990 نوشت:
تفکرات کارشناس محترم بسیار رویایی است.شما فکر میکنید با تحقیق قبل از ازدواج همه چیز روشن میشود؟!!آدمها بچه خودشان را هم نمیتوانند خوب بشناسند!!اگر بنا به این بود که درصورتی که یکی از طرفین تو زرد از آب درآمد همسر او را سرزنش کنیم که میخواستی چشم و گوشت را باز کنی اصلا حکم طلاق وجود نداشت.مثل مسیحیان هنگام ازدواج عهد میبستی تا آخر عمر در کنارش باشی!حتی شما فرض کنید طرف خیلی خوب بود،از کجا معلوم همیشه اینطور بماند؟شیطان هر لحظه در کمین است.خود من حاضر نیستم با مهریه ۲۰۰۰ سکه زن کسی بشوم،چون شاید بعدا شخصیتم عوض شود و گول شیطان را بخورم و بر اثر یک اختلاف از روی لجبازی مهرم را به اجرا بگذارم.اما با مهریه ۱۴ سکه هم محال است موافقت کنم.چون شاید طرف بد بود یا بد شد و...اصلا شاید طرف مرد.آیا نباید از چیزی که ممکن است سالها با زحمت با کمک هم بدست آورده باشیم چیزی نصیب من شود؟آیا نباید یک پشتوانه مالی داشته باشم؟شاید خدای ناکرده مرد رفت ۳ تا زن دیگر گرفت.آیا یک سی و دوم مال او سهم مناسبی از زندگی مشترک است؟ من فکر میکنم در زمان صدر اسلام،لااقل در بین مردم مدینه مهریه خیلی زیاد رسم بوده.مهریه ای معادل ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ سکه برای قشر متوسط جامعه امروز ایران.و مهریه ۲۰۰ یا ۳۰۰ سکه مهریه ای کم بوده.از قرآن برداشت میشود که مردان زنان را آزار میدادند تا (مقداری از)مهر خود را ببخشند.یا طلاق خلع قاعدتا در صورتی امکان پذیر است که مهریه کم نباشد.اگر شما به مهریه همسر امام خمینی نگاه کنید در کتاب اقلیم خاطرات دیدم فکر میکنم ۱۰۰۰ تومان بود،که نسبت به آن زمان زیاد بود. مهریه باید در حدی باشد که برای مرد سخت باشد بدهد،اما با فروش بخشی از زندگی و قرض کردن از کسانی بتواند آن را جور کند.اگر غیر از این باشد میشود بگویید فلسفه مهریه چیست؟

من چندتا مطلب میخوام بگم بعلاوه چند سوال.
به نظر شما یه شخصی که عقل سالم داشته باشد و آدمی عاقل و آگاه باشد مهریه ای را قبول میکند که نتواند بدهد؟
مثال میزنم:
شما در زندگی خود پولی را قرض میکنید که نتوانید آنرا بدهید؟

چرا آمار طلاق در مهریه بالا بیشتر است؟
چرا پیامبر میفرماید هرچه مهر زن کمتر باشد برکتش بیشتر است؟
برکت مگر معنای دیگری از آن ماندگاری نیست؟
آیا این امتحان الهی نیست؟
مطمئن باشید یک فرد با ایمان و عاقل هرگز مهریه ای را قبول نمیکند که نتواند انرا بدهد.پس اگر شخص قبول کرد بدانید که یا عقلش کم است یا ایمانش ضعیف!!!!
بقول معروف چیزی که زیاده دختر!!! مگر بیماریم که کم برکت ترین دختر را نصیب خود کنیم؟اینهمه دختر با برکت.
کمی از بزرگان و پدران و مادران خود الگو بگیریم.مهریه شان را سوال کنید و با مهریه خود مقایسه کنید!!!
اگر دختری خیلی با ایمان باشد که میداند از چه کسی الگو بگیرد:ok:.
یا علی.[/]

من کی گفتم مهریه در حدی باشد که مرد نتواند بدهد؟من گفتم مهریه باید در حدی باشد که مرد به سختی بدهد.من گفتم مهریه ۸ میلیون تومان برای قشر متوسط جامعه بسیار کم است.

[="Olive"]

عــــلی;272956 نوشت:
بقول معروف تحقیق خووب انجام بدید که برای بالا بردن مهریه و ... بهانه ای نداشته باشید. اگر به همسر آینده خود شک دارید و آنقدر مهریه را بالا میگیرید چرا جواب مثبت می دهید؟ وقتی به جای خدا به همسر و پول تکیه کنید همانها هم به جای خدا شمارا یاری خواهند کرد سوره زمر: بسم الله الرحمن الرحیم. أَلَیْسَ اللَّهُ بِکَافٍ عَبْدَهُ وَیُخَوِّفُونَکَ بِالَّذِینَ مِن دُونِهِ وَمَن یُضْلِلِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ ﴿36﴾ آیا خدا کفایت‏ کننده بنده‏ایش نیست و [کافران] تو را از آنها که غیر اویند مى‏ترسانند و هر که را خدا گمراه گرداند برایش راهبرى نیست (36) وَمَن یَهْدِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِن مُّضِلٍّ أَلَیْسَ اللَّهُ بِعَزِیزٍ ذِی انتِقَامٍ ﴿37﴾ و هر که را خدا هدایت کند گمراه‏کننده‏اى ندارد مگر خدا نیست که نیرومند کیفرخواه است (37) رسول خدا صلي الله عليه و آله می فرماید: خداوند متعال فرمود: «لاقطّعنّ امل کلّ مومن امّل دونی النّاس» هر مومنی که امید به مردم داشته باشد نه به من، امیدش را به ناامیدی تبدیل خواهم کرد. میزان الحکمه، ج 1، ص 145 و نیز می فرماید: «اجعلوا کلّ رجائکم لله سبحانه ولا ترجوا احداً سواه فانّه ما رجی احد غیر الله الّا خاب» تمام امیدتان به خدای سبحان باشد و جز او به احدی امیدوار مباشید زیرا کسی که به غیر خدا امید پیدا کند ناامید می شود. غررالحکم، ص 196 منظور این نیست که کسانی که مهر بالا دارند خدا را فراموش کرده و به مهرشان به جای خدا تکیه میکنند. در هر حال بنظر میاید این مهر زیاد شریک خدا شده است!!! و خداوند برای اینکه زندگی شما را نگه دارد نیاز به مهریه بالا دارد. آیا واقعاً این چنین است؟ یا علی.

شما از خیابان رد میشی چپ و راست رو نگاه میکنی یعنی به خدا اعتماد نداری؟!
پول واسه روز مبادا پس انداز میکنی یعنی اون پس انداز شریک خداست؟!؟!

چه ربطی داره اخه؟!
خدا به ادم عقل و قدرت تفکر و انتخاب داده واسه اینده نگری و سعی در ایجاد زندگی خوب تا حدی که قدرت و اختیارش اجازه میده....[/]

فاطمه ۶۵;273040 نوشت:
من کی گفتم مهریه در حدی باشد که مرد نتواند بدهد؟من گفتم مهریه باید در حدی باشد که مرد به سختی بدهد.

همچین وحی در قرآن نداریم . وحی ندید لطفا////////////////

به نام خداوند بخشنده ی مهربان .

تیتراتون خیلی منفی و زننده است خوشم نمیاد .

مهریه شده یه وسیله فشار برای زنها برای سو استفاده از آقایونی که فریب میخورند و نمیتونند طرف رو بشناسند و واقعا هم شناخت انسانها مشکل هست

حامی;5056 نوشت:
امروز همسایه ی ما مثل آب خوردن همسرش رو طلاق داد و با گستاخی گفت تمام مهرتو می دم. در ظاهربه نظر می رسه پدر دختر اشتباه کرده بود دستور خدا رو اجرا کرده بود و مهر این دختر را ساده( هشت میلیون تومان) گرفته بود. آنچه در دادگاه گذشت به روایت یک شاهد: مرد در دادگاه زیر بار پرداخت مهریه هم نمی رفت و به قانون و قانون گذار و...بد و بیراه می گفت و.... راستی اسلام که میگه مهر بهتره ساده باشه فکر این جا رو نکرده. مگه خدا که خودش خالق انسان یک سر و دو گوش است اونو نمیشناسه؟ !!!! در ظاهر امر حق با اینهایی است که این نکات بالا را بیان می کنند. امّا ما، هم خودمون میبریم و دوزیم و می پوشیم. چرا هر جا که می خواهیم به میل خود عمل کنیم اگه یه چیز به نفع ما باشه همونو حکم خدا می شماریم. کار افرادی که یه قسمتی از کلام حق رو می گیرند و قسمتی را کتمان و یا ردّ می کنند، بارها در قرآن مذمت شده و به همین خاطر:

سلام
بحث مهریه از بحث طلاق جداست . هیچ ربطی به هم ندارند . مهریه به مثابه اجرت زنه هروقت اراده کنه میتونه بگیره . ائمه ع بلافاصله مهر زناشونو پرداخت میکردند و اجازه میدادند با مهریه شون هرچی میخوان بخرن .
طلاق چه ربطی به مهریه داره ؟
والله الموفق

:Gig::Gig::Gig:

بسیار جالب بود اما کو گوش شنوا؟مایاد گرفتیم فقط قشنگ صحبت کنیم موقع عمل جامیزنیم

به نام او

tanhaye tanha;320236 نوشت:
بسیار جالب بود اما کو گوش شنوا؟مایاد گرفتیم فقط قشنگ صحبت کنیم موقع عمل جامیزنیم

[="blue"]اولا که شما اول خود را درست کنید بعد غم دیگران را بخورید . ما اگر تذهیب نفس کنیم و از گناهان دوری کنیم ، می توانیم به این صحبت ها عمل کنیم .
[/]
یا حق

موضوع قفل شده است