جمع بندی همزاد انسان؟

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
همزاد انسان؟

با عرض سلام خدمت اساتید محترم
آیا این مسئله صحت داره که می گویند هر انسانی یک همزاد دارد؟
نظر اسلام در این زمینه چیست؟

اساسا چيزى به نام همزاد وجود ندارد و در نصوص دينى از آن خبرى نيست.


البته برخى كلمه همزاد را در مورد « جن » به كار مى برند. اين استعمال هر چند درست نيست ؛ ولى جن وجود واقعى دارد و قرآن مجيد و روايات با صراحت تمام به وجود آن گواهى مى دهند.

نسبت به اين كه از چه زمان و چگونه مسائله همزاد شايع شده است، اطلاع دقيقى نداريم؛ ليكن احتمال مى دهيم اين مسئله از خرافات باستانى و عقايد پيش از اسلام باشد.

در هر صورت برخى گفته اند مقصود از همزاد ، موجودى به نام جن مى باشد به اين معنا كه غير از انسانها، موجودات ديگرى به نام « جن ها » وجوددارند كه در رديف انسان ها و كنار آنها از آن ياد مى شود نه آن كه هر انسانى يك همزادى در باطن خود و يا در سايه خود داشته باشد.

در عالم هستى برخى از موجودات غير محسوس‏اند و با حواس طبيعى و عادى، قابل درك نيستند. يكى از اين موجودات «جن» است. جن كه در اصل معنا و مفهوم « پوشيدگى » دارد، از چشم انسان پوشيده است. قرآن وجود اين موجود را تصديق كرده و سوره‏اى به نام «جن» نيز در قرآن وجود دارد. در قرآن گاهى از اين موجود به «جانّ» نيز ياد مى‏شود.(1).

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) الرحمن/ 39 و حجر/ 27

درباره همزاد كه در ميان عامه مردم معروف است. روايت و اصل عقلى خاصى نداريم تا آن را تأييد كند، با اعتقاد عامه، با تولد هر فرزند انسانى، يك نفر جن نيز متولد مى شود كه همزاد او است و چنين اعتقادى، ريشه درست عقلى و نقلى ندارد.

در فرهنگ معين ج، 4، ص 5183، درباره همزاد نوشته است: « موجودى متوهم ( از جن ) كه گويند با شخص در يك زمان تولد مى شود و در تمام حيات با او همراه است. بنا به اعتقادى عاميانه همزاد گاهى ممكن است، باعث زحمت و صدمه زدن به همزاد انسان خويش شود و گاه هم او را به سعادت و مكنت و ثروت مى رساند نيز عامه معتقدند كه بعضى از مردم ( خاصه جن گيران و جن ها ) با همزاد خويش رابطه دوستانه يا خصمانه دارند و با آنها روبرو و هم كلام مى شوند.

چنانكه ملاحظه فرموديد اين اعتقاد عاميه است و مبناى عقلى و نقلى ندارد.

rana;23730 نوشت:
با عرض سلام خدمت اساتید محترم
آیا این مسئله صحت داره که می گویند هر انسانی یک همزاد دارد؟
نظر اسلام در این زمینه چیست؟

در هيچ يك از آيات قرآن و همچنين روايات به مسأله همزاد اشاره نشده است و عقيده فوق خرافه اى بيش نيست.


در باورهای قدیمی عوام در ایران باور به چندین موجود تخیلی رواج داشته است از جمله موجوداتی به نام همزاد.span>بنا بر این باورها، هر شخص دارای همزادی است که در جایی به نام «دنیای از ما بهتران» بطور هم‌زمان با او زندگی می‌کند و رشدی همگام با آن شخص دارد.مصریان قدیم بر این باور بودند که کلاً تمامی زندگان دارای همزاد هستند که این همزادها را «کا» می‌نامیدند. به باور مصریان پس از مرگ انسان همزاد آنها نمی‌میرد.واژه همزاد همچنین می‌تواند در معنی هر دو یا چند چیزی که هم‌زمان به دنیا آمده باشند بکار برود مانند افراد دوقلو و چندقلو یا برای مثال منظومه‌ای همزاد با منظومه شمسی.تحقیق درباره همزاد از دانشنامه ها; همزاد چیزی مستقل از انسان نیست . در واقع باید گفت همزاد وجود دارد اما بخشی از خود انسان است .
اما همزاد در شرایط خاصی به وجود می آید و توسط فرد خاصی دیده میشود .همزاد برای انسانهایی است که دچار مشکل روحی و افسردگیی زیاد هستند و احساس تنهایی شدید و نیاز به هم صحبت دارند.قرار دارند ، یا برخی از دیوانه ها همزاد را می بینند و با او صحبت میکنند اما این همزاد را هیچ کس دیگر نمیتواند ببیند .
شبیه ویز ویز را بشنود ، این مربوط به فعالیت و حرکت عادی اعصاب و رگهای مغز و افزایش الکتریسیته در آناست. این صدا صدا در ابتدا آزار دهنده نیست با توسعه ناراحتی و افسردگی ، صدای ویز ویز شدت گرفته آزار دهنده می شود.در آن واحد مسائل متعددی وارد مغز میشود که امکان توجه و فکر کردن به همه آنها وجود ندارد . در عین حال که بیمار میکوشد به آنها توجه نکند این مساله اورا کلافه مینماید تا جاییکه بر شدت و وخامت بیمار می افزاید و رفتارهای ناهنجار از اوبیشتر سر میزند ، اطرافیان از او دورتر میشوند و بیمار به ناچار خلوت را پذیرفته ، سکوت اختیار میکند. مدام در سر او میچرخد از این مرحله فرد به سوی جنون رفته و به عنوان دیوانه شناخته میشود. در مرحله میانی شرع ویز ویز گاه بیمار چنان با خود گفتگو میکند که گویی واقعا فرد دیگری در مقابل اوست. در این مرحله جن میتواند وارد بدن او شود ، به تدریج تحریک احساس تنهایی نموده و توهم او را شدت بخشد. آنگاه زمانی میرسد که بیمار خود را میبیند .در غالب موارد ، قبل از اتمام دوران افسردگی و ورود به مرحله جنون فرد نفس خود را رویت میکند که تحت عنوان همزاد شناخته میشود.
اما این فرد که در مقابل او ظاهر میشود بخشی از نفس خود بیمار است از این رو فقط توسط خود بیمار قابل رویت است.

rana;23730 نوشت:
آیا این مسئله صحت داره که می گویند هر انسانی یک همزاد دارد؟ نظر اسلام در این زمینه چیست؟

سلام
باید اول دید منظور از همزاد چیست بعد به اثبات یا انکار آن پرداخت لذا ما موارد احتمالی را بیان می کنیم :
1- منظور از همزاد یک فرد از اجنه است .
در روایات داریم که ابلیس از خدا خواست که در مقابل هر فرزند آدم دو فرزند از او باشد و این درخواست پذیرفته شد لذا با تولد هر فرزند آدم دو فرزند از جن متولد می شوند . این دو می توانند همزاد فرد انسانی باشند . در روایتی از پیامبر ص نیز وارد است که حضرت فرمود هر انسانی شیطانی دارد . عرض شد شما هم دارید ؟ حضرت فرمود آری اما بدست من مسلمان شده است . البته این روایت در صورتی ادامه بحث خواهد بود که منظور از شیطان فردی از جن باشد نه چیز دیگر
2- منظور از همزاد بعدی از ابعاد وجودی خود انسان است که از بدو تولد با اوست
ممکن است منظور از آن روح مثالی انسان باشد که از سن چهار ماهگی در بدن انسان دمیده می شود لذا کانه همراه بدن او متولد می شود . البته این دیدگاه مبنی بر اصالت جسم است یعنی در این نگاه جسم را در انسانیت اصل گرفته اند و روح اورا فرع و همراه و همزاد او
3- منظور ابعادی معنوی از انسان است که اغلب کارکرد شیطان را دارد
که منظور از آن قوه خیال و وهم انسان است . کارکرد آن دو نسبت به عقل انسان مثل کارکرد جن نسبت به نوع انسان است . در این نگاه عقل انسانی که بعد معنوی اوست اصل و این دو قوه بعنوان فرع و همزاد دیده شده است . این معنا بر روایت منقول از پیامبر ص هم قابل تطبیق است .
تصور دیگری در مورد همزاد نداریم
موفق در پناه حق

سلام
قابل ذکر است که امکان دارد که منظور از همزاد همان جسم برزخی انسان باشد(ممکنه؟)
و علت تشبیه آن به جن ناپیدا بودن آن باشد (می شه این را هم مورد بررسی قرار دهیم؟:Gig:):Gol:

rana;23730 نوشت:
آیا این مسئله صحت داره که می گویند هر انسانی یک همزاد دارد؟ نظر اسلام در این زمینه چیست؟

با سلام به شما به شما بزرگوار و تشکر از جواب خوب دوستان.
جواب رو دوستان فرمودند و در تایید جوابشان عرض کنم که درباره همزاد كه در ميان عامه مردم معروف است روايت و اصل عقلي خاصي نداريم تا آن را تأييد كند، با اعتقاد عامه، با تولد هر فرزند انساني، يك نفر جن نيز متولد مي شود كه همزاد او است و چنين اعتقادي، ريشه درست عقلي و نقلي ندارد و در نصوص دینی به ان اشاره نشده است.

در فرهنگ معين ج ، 4، ص 5183، درباره همزاد نوشته است: «موجودي متوهم (از جن) كه گويند با شخص در يك زمان تولد مي شود و در تمام حيات با او همراه است . بنا به اعتقادي عاميانه همزاد گاهي ممكن است، باعث زحمت و صدمه زدن به همزاد انسان خويش شود و گاه هم او را به سعادت و مكنت و ثروت مي رساند نيز عامه معتقدند كه بعضي از مردم (خاصه جن گيران و جن ها) با همزاد خويش رابطه دوستانه يا خصمانه دارند و با آنها روبرو و هم كلام مي شوند.

چنانكه ملاحظه فرموديد اين اعتقاد عاميه است و مبناي عقلي و نقلي ندارد.
البته برخي هم گفته اند مقصود از همزاد، موجودي به نام جن مي باشد به اين معنا كه غير از انسان نها، موجودات ديگري به نام «جن ها» وجوددارند كه در رديف انسان ها و كنار آنها از آن ياد مي شود و این مورد قبول است که در قرآن هم اشاره زیادی شده است. نه آن كه هر انساني يك همزادي در باطن خود و يا در سايه خود داشته باشد.

.

بسم الله الرحمن الرحیمباسلام خدمت همه عزیزان

برخی روایات و آیاتی را ذکر میکنم تا وجود این موجود شرور و یکی از ابزار نفس اماره، اثبات شود!

در روایات آمده که خداوند متعال به ابلیس فرمود: فرزندى به آدم نمی دهم جز این که مانندش را به تو دهم، و هر آدمی، هم زاد شیطانى دارد.( مجلسی، محمد باقر، بحار الأنوار، ج‏60، ص 306)

در روایتی دیگر آمده که پیغمبر (ص) فرمود: چه بسا که هیچ کس نباشند جز آن که همزاد او از جنّ برای او گماشته شده است، گفتند: یا رسول اللَّه آیا برای شما هم هست؟ فرمود: برای من نیز هست، جز این که خدایم یاریم داده که او تسلیم من شده است و جز به نیکى واندارد (و من از او در سلامتم) (همان، ص 298)

قال رسول الله صلى الله عيله وسلم: "ما منكم من أحدالا وقد وكل به قرينه من الجن قالوا واياك يا رسول الله قال:واياى الا أن الله أعاننى عليه فأسلم فلا يأمرنى الا بخير"

مقصود پیغمبر (ص) در این روایت بر حذر داشتن دیگران از فتنه هم زاد و وسوسه و اغواى او است، و به ما آگاهى داده که او همراه ما است که تا حد امکان خود را از او نگهداریم.

بنابراین، با توجه به این که خداوند پیامبران را برای هدایت بشر فرستاده، از طرفی هم شیطان و فرزندانش ساکت و خاموش ننشستند، بلکه کمین نمودند تا فرزندان آدم را به انحراف بکشند، بدیهی است شیطان تنها بر آن عدّه از انسان ها مسلّط می شود که آنان از یاد خدا غافل شوند، از این رو خداوند در قرآن می فرماید: و هر کس از یاد خدا روى‏ گردان شود شیطان را به سراغ او می فرستیم، پس همواره قرین او است!

منظور روایات از همزاد یعنی هر انسانی که خلق می شود؛ همزمان هم یک شیطان هم خلق می شود.

باید به این نکته توجه داشت که همزاد غیر از بختک است که بعضی معتقدند. در عقیده این افراد بختک گلوی انسان را در حد خفگی در خواب فشار می دهد که قطعاً چنین موجودی وجود ندارد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

تفسیر سوره قاف در المیزان

" أَلْقِيا فِي جَهَنَّمَ كُلَّ كَفَّارٍ عَنِيدٍ مَنَّاعٍ لِلْخَيْرِ مُعْتَدٍ مُرِيبٍ" كلمه" كفار"- به فتح كاف- اسم مبالغه از كفر و به معناى بسيار كفرانگر است. و كلمه" عنيد" به معناى معاند حق است كه از در عناد حق را مسخره مى‏كند. و كلمه" معتدى" به معناى كسى است كه از حد خود تجاوز و از حق تخطى كند. و كلمه" مريب" به معناى كسى است كه داراى شك است، و يا كسى است كه مردم را به شك مى‏اندازد، و در آيه كه صحبت از قيامت است مردم را در امر قيامت به شك مى‏اندازد.

اگر این معنای مریب رو دقت کرده باشید می بینید که دقیقا همین شک در خدا در اکثر افرادی که بنده در تاپیکهاشون گفتم مشکلشون از همزاده وجود داره مثل تاپیک پوچی و زندگی، شک در صفات خدا و... چون همزاد هست که انسان را به شک می اندازد در دین و نماز و...

قالَ قَرِينُهُ رَبَّنا ما أَطْغَيْتُهُ وَ لكِنْ كانَ فِي ضَلالٍ بَعِيدٍ" مراد از قرين در اينجا مسلما قرين شيطانى است كه در كلام مجيد خداى تعالى مكرر نامش آمده، و آن عبارت است از همان شيطانى كه همواره با آدمى هست و غوايت و ضلالت را به آدمى وحى مى‏كند.

پس معناى جمله" قال قرينه" اين است كه:آن شيطانى كه يك عمر با او بود و گمراهش مى‏كرد، گفت:" ربنا" اى پروردگار ما، يعنى پروردگار من و اين انسان كه من قرينش بودم (چون مقام مقام احتجاج و اختصام است)،" ما أَطْغَيْتُهُ" من او را مجبور بر طغيان نكردم،" وَ لكِنْ كانَ فِي ضَلالٍ بَعِيدٍ" ليكن خودش آماده و مستعد بود كه دعوتهاى مرا بپذيرد، هر چه به او پيشنهاد مى‏كردم او به اختيار خود قبولش مى‏كرد، پس من مسئول گناهان و طغيان او نيستم.

اگر همزاد وجود ندارد پس این کیست که در آیات زیر مورد خطاب قرار میگیرد و مانند نفس اماره همیشه همراه انسان هست؟!

سوره زخرف:
وَمَن يَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ ﴿۳۶﴾
و هر كس از ياد [خداى] رحمان دل بگرداند بر او شيطانى مى‏ گماريم تا براى وى دمسازى(همزاد) باشد (۳۶)

وَإِنَّهُمْ لَيَصُدُّونَهُمْ عَنِ السَّبِيلِ وَيَحْسَبُونَ أَنَّهُم مُّهْتَدُونَ ﴿۳۷﴾
و مسلما آنها ايشان را از راه باز مى‏دارند و [آنها] مى‏پندارند كه راه يافتگانند (۳۷)

حَتَّى إِذَا جَاءنَا قَالَ يَا لَيْتَ بَيْنِي وَبَيْنَكَ بُعْدَ الْمَشْرِقَيْنِ فَبِئْسَ الْقَرِينُ ﴿۳۸﴾
تا آنگاه كه او [با دمسازش] به حضور ما آيد [خطاب به شيطان] گويد اى كاش ميان من و تو فاصله خاور و باختر بود كه چه بد دمسازى هستى (۳۸)

وَلَن يَنفَعَكُمُ الْيَوْمَ إِذ ظَّلَمْتُمْ أَنَّكُمْ فِي الْعَذَابِ مُشْتَرِكُونَ ﴿۳۹﴾
و امروز هرگز [پشيمانى] براى شما سود نمى‏بخشد چون ستم كرديد در حقيقت‏ شما در عذاب مشترك خواهيد بود (۳۹)

سوره قاف:
قَالَ قَرِينُهُ رَبَّنَا مَا أَطْغَيْتُهُ وَلَكِن كَانَ فِي ضَلَالٍ بَعِيدٍ ﴿۲۷﴾
[شيطان] همدمش مى‏گويد پروردگارا، من او را به عصيان وانداشتم ليكن [خودش] در گمراهى دور و درازى بود (۲۷)

وَالَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ رِئَاء النَّاسِ وَلاَ يُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلاَ بِالْيَوْمِ الآخِرِ وَمَن يَكُنِ الشَّيْطَانُ لَهُ قَرِينًا فَسَاء قِرِينًا
و كسانى كه اموالشان را براى نشان‏دادن به مردم انفاق مى‏كنند و به خدا و روز بازپسين ايمان ندارند و هر كس شيطان يار او باشد چه بد همدمى است(۳۸) نساء

[=arial]با سلام و احترام
قبلا عرض کردیم که عده ای همزاد را جن میدانند که شاهد روایی هم دارد اما آنچه مهم است این می باشد که موجود مستقلی به نام همزاد نداریم و یا اینکه چیزی غیر جن در باطن و سایه شخص باشد.

عمار;93409 نوشت:
البته برخي هم گفته اند مقصود از همزاد، موجودي به نام جن مي باشد به اين معنا كه غير از انسان نها، موجودات ديگري به نام «جن ها» وجوددارند كه در رديف انسان ها و كنار آنها از آن ياد مي شود و این مورد قبول است که در قرآن هم اشاره زیادی شده است. نه آن كه هر انساني يك همزادي در باطن خود و يا در سايه خود داشته باشد.

در این لینک از سایت پاسخگو اشاره ای به این بحث شده است:
http://www.pasokhgoo.ir/node/76693

با توجه به فرمایشات دوستان و اساتید
چه اصراری دارید اسم این قرین را همزاد بگذارید
لطفا اهل بلا شما که تاکید بر اثبات همزاد دارید
این نام همزاد را از کجا آورده ای؟
ایا این کلمه هم ریشه روایی و قرآنی دارد؟

اهل بلا;352362 نوشت:
اگر همزاد وجود ندارد پس این کیست که در آیات زیر مورد خطاب قرار میگیرد و مانند نفس اماره همیشه همراه انسان هست؟!

سوره زخرف:
وَمَن يَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ ﴿۳۶﴾
و هر كس از ياد [خداى] رحمان دل بگرداند بر او شيطانى مى‏ گماريم تا براى وى دمسازى(همزاد) باشد (۳۶)

وَإِنَّهُمْ لَيَصُدُّونَهُمْ عَنِ السَّبِيلِ وَيَحْسَبُونَ أَنَّهُم مُّهْتَدُونَ ﴿۳۷﴾
و مسلما آنها ايشان را از راه باز مى‏دارند و [آنها] مى‏پندارند كه راه يافتگانند (۳۷)

حَتَّى إِذَا جَاءنَا قَالَ يَا لَيْتَ بَيْنِي وَبَيْنَكَ بُعْدَ الْمَشْرِقَيْنِ فَبِئْسَ الْقَرِينُ ﴿۳۸﴾
تا آنگاه كه او [با دمسازش] به حضور ما آيد [خطاب به شيطان] گويد اى كاش ميان من و تو فاصله خاور و باختر بود كه چه بد دمسازى هستى (۳۸)

وَلَن يَنفَعَكُمُ الْيَوْمَ إِذ ظَّلَمْتُمْ أَنَّكُمْ فِي الْعَذَابِ مُشْتَرِكُونَ ﴿۳۹﴾
و امروز هرگز [پشيمانى] براى شما سود نمى‏بخشد چون ستم كرديد در حقيقت‏ شما در عذاب مشترك خواهيد بود (۳۹)

سوره قاف:
قَالَ قَرِينُهُ رَبَّنَا مَا أَطْغَيْتُهُ وَلَكِن كَانَ فِي ضَلَالٍ بَعِيدٍ ﴿۲۷﴾
[شيطان] همدمش مى‏گويد پروردگارا، من او را به عصيان وانداشتم ليكن [خودش] در گمراهى دور و درازى بود (۲۷)

جالبه که حتی در سایت یکی از مراجع تقلید دستوری برای این مشکل قرار داده بودند!!!!!
می بینید که تنها کسانی که به این علوم آگاهی دارند این واقعیات را خرافه نمی پندارند!!!


سلام
آیه مورد استناد دلالتی بر همزاد ندارد بلکه در مورد اعراض کنندگان از یاد خداست و این معنا قابل ربط به کودک تازه متولد شده نیست ادامه آیه نیز در ادامه مطلب اولیه است .
لذا به این ایه برای مطلب مورد ادعا نمی توان استناد کرد
والله الموفق

عمار;352874 نوشت:
[=arial]با سلام و احترام
قبلا عرض کردیم که عده ای همزاد را جن میدانند که شاهد روایی هم دارد اما آنچه مهم است این می باشد که موجود مستقلی به نام همزاد نداریم و یا اینکه چیزی غیر جن در باطن و سایه شخص باشد.


باسلام
بنده درباره موکل که در لینک مذکور هست بحث نمیکنم. بحث بنده سر قرین شیطانی است! حالا اسمش همزاد، همنشین یا هر چیزی که میخواد باشه!

حامد;352906 نوشت:
سلام
آیه مورد استناد دلالتی بر همزاد ندارد بلکه در مورد اعراض کنندگان از یاد خداست و این معنا قابل ربط به کودک تازه متولد شده نیست ادامه آیه نیز در ادامه مطلب اولیه است .
والله الموفق


باسلام
شما که میفرمایید ربطی به قرین ندارد پس حضرت علامه این آیات را اشتباه تفسیر فرمودند؟!!!!
در قرآن شیاطین دو نوع جن و انس ذکر شده! جناب علامه فرموده اند شیطانی که همیشه با وی هست! خوب اگر این شیطان انسی باشد چگونه همیشه و همه جا با وی هست؟ غیر از جن مگر کسی میتواند همه جا و همیشه با شخص باشد مثل نفس اماره؟!

یعنی شما روایات رو هم رد میکنید؟! خود پیامبر فرمودند که این قرین، جن هست!!! همانطور فرمودند این قرین با انسان متولد میشود ولی بستگی به شخص دارد که مثلا توحیدش به خدا چگونه است؟! مثلا بعضی نماز و روزه را فقط انجام میدهند و مثل متقین، مراقبه و تهذیب نفس نمیکنند و دنبال رزق حلال نیستند! بنابراین یاد خدا در آنها کمتر صورت میگیرد در نتیجه قرین شیطانی بر آن غالب میشود!

قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: "ما منكم من أحدالا وقد وكل به قرينه من الجن قالوا واياك يا رسول الله قال:واياى الا أن الله أعاننى عليه فأسلم فلا يأمرنى الا بخير"

وَالَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ رِئَاء النَّاسِ وَلاَ يُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلاَ بِالْيَوْمِ الآخِرِ وَمَن يَكُنِ الشَّيْطَانُ لَهُ قَرِينًا فَسَاء قِرِينًا
و كسانى كه اموالشان را براى نشان‏ دادن به مردم انفاق مى‏كنند و به خدا و روز بازپسين ايمان ندارند و هر كس شيطان همنشین او باشد چه بد همدمى است(۳۸) نساء

وَمَن يَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ ﴿۳۶﴾
و هر كس از ياد [خداى] رحمان دل بگرداند بر او شيطانى مى‏ گماريم تا براى وى همنشینی باشد (۳۶) زخرف

غیر از قرین شیطانی یه درجه بالاترش، تابع هست که موقعی که شخص را در اثر اتفاق ناگهانی مثلا ترس و شوک و... درگیر میکند و در واقع فعال میشود که بیشتر در کودکی اتفاق میفته! کسانی که از بچگی صداهایی میشوند یا چیزی سایه گونه می بینند به این تابع گرفتارند! که حضرت علی هم در حرزشان اینگونه میفرمایند:

اخْرُجْ بِقُدْرَةِ اللَّهِ مِنْهَا أَيُّهَا اللَّعِينُ بِقُوَّةِ (بِعِزَّةِ) رَبِّ الْعَالَمِينَ اخْرُجْ مِنْهَا وَ إِلَّا كُنْتَ مِنَ الْمَسْجُونِينَ اخْرُجْ مِنْها فَما يَكُونُ لَكَ أَنْ تَتَكَبَّرَ فِيها فَاخْرُجْ‏ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ اخْرُجْ مِنْها مَذْؤُماً مَدْحُوراً مَلْعُوناً كَما لَعَنَّا أَصْحابَ السَّبْتِ وَ كانَ أَمْرُ اللَّهِ مَفْعُولًا اخْرُجْ يَا ذَا الْمَخْزُونِ اخْرُجْ يَا سورا يَا سوراسور بِالاسْمِ الْمَخْزُونِ يا ططرون طرعون مراعون تَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقِينَ باهيا شراهيا حَيّاً قَيُّوماً بِالاسْمِ الْمَكْتُوبِ عَلَى جَبْهَةِ إِسْرَافِيلَ اطْرُدُوا عَنْ صَاحِبِ هَذَا الْكِتَابِ كُلَّ جِنِّيٍّ وَ جِنِّيَّةٍ وَ شَيْطَانٍ وَ شَيْطَانَةٍ وَ تَابِعٍ وَ تَابِعَةٍ وَ سَاحِرٍ وَ سَاحِرَةٍ وَ غُولٍ وَ غُولَةٍ وَ كُلِّ مُتَعَبِّثٍ وَ عَابِثٍ يَعْبَثُ بِابْنِ آدَمَ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِينَ الطَّيِّبِينَ الطَّاهِرِينَ‏

پیامبر اکرم نیز در دعای تاج به این موجودات اشاره فرمودند:

اللهم أصرف عن حامل كتابی هذا شر الجن والأنس وشدته الموت وقبضته والآخرة ودرجته والقبر وظلمته والتراب ودیته والدود وهویته ومنكر ونكیر ومحاسبته والجان ودوسته والسیف وخرقه والرمح وطعنته والخنجر ودكته والقوس ورمیته والسهم وضبیته والسكین وسنته والسبع وعضته والكلب ونبحته والذئب وهدرته والحرامی وسطوته والحیة ولسعتها والعقرب ولدغتها والتابعة وأذیتها والولد وفقدته

خیلی روایات هست که روحانیون ما دلیل و حکمتش رو نمیدونند! مثلا فرمودند : موقع آمیزش جنسی رویتان پوشیده باشید و کامل لخت نشوید و... خوب مگر کسی در خلوت هست که این را فرمودند؟! یا چرا فرمودند موقع تولد طفل در گوشش اذان بگویید؟!!!
یا چرا فرمودند موقع در آوردن لباس بسم الله و.. بگویید؟! البته این موارد بیشتر به جن مربوط است نه قرین و تابع!

خیلی از بیماریهای روانی مثل ناخن خوردن، شک کردن در همه چیز، تمایلات همجنس گرایی و... از همین قرین شیطان صفت است! نحسی در امور هم از این دوتاست!

عبدالرحیم;352876 نوشت:
با توجه به فرمایشات دوستان و اساتید
چه اصراری دارید اسم این قرین را همزاد بگذارید
لطفا اهل بلا شما که تاکید بر اثبات همزاد دارید
این نام همزاد را از کجا آورده ای؟
ایا این کلمه هم ریشه روایی و قرآنی دارد؟


در فارسی معنی قرین: همزاد، همنشین و همدم هست! اما قرین دائمی همان همزاد در فارسی است! یعنی با شخص، آن هم بوجود می آید! ولی عنادش بستگی به آن قرین دارد که بنده نمیخوام وارد بحثش بشم!
هنوز این فقط یک چیز هست که با انسان بوجود می آید حتی یک سیاره هم همزمان با انسان در این عالم بوجود می آید!!! البته از وجود این سیاره فقط عرفا و افراد صاحب اذن خبر دارند و لاغیر!

اهل بلا;352936 نوشت:
باسلام
شما که میفرمایید ربطی به قرین ندارد پس حضرت علامه این آیات را اشتباه تفسیر فرمودند؟!!!!
در قرآن شیاطین دو نوع جن و انس ذکر شده! جناب علامه فرموده اند شیطانی که همیشه با وی هست! خوب اگر این شیطان انسی باشد چگونه همیشه و همه جا با وی هست؟ غیر از جن مگر کسی میتواند همه جا و همیشه با شخص باشد مثل نفس اماره؟!

یعنی شما روایات رو هم رد میکنید؟! خود پیامبر فرمودند که این قرین، جن هست!!! همانطور فرمودند این قرین با انسان متولد میشود ولی بستگی به شخص دارد که مثلا توحیدش به خدا چگونه است؟! مثلا بعضی نماز و روزه را فقط انجام میدهند و مثل متقین، مراقبه و تهذیب نفس نمیکنند و دنبال رزق حلال نیستند! بنابراین یاد خدا در آنها کمتر صورت میگیرد در نتیجه قرین شیطانی بر آن غالب میشود!

قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: "ما منكم من أحدالا وقد وكل به قرينه من الجن قالوا واياك يا رسول الله قال:واياى الا أن الله أعاننى عليه فأسلم فلا يأمرنى الا بخير"

وَالَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ رِئَاء النَّاسِ وَلاَ يُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلاَ بِالْيَوْمِ الآخِرِ وَمَن يَكُنِ الشَّيْطَانُ لَهُ قَرِينًا فَسَاء قِرِينًا
و كسانى كه اموالشان را براى نشان‏ دادن به مردم انفاق مى‏كنند و به خدا و روز بازپسين ايمان ندارند و هر كس شيطان همنشین او باشد چه بد همدمى است(۳۸) نساء

وَمَن يَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ ﴿۳۶﴾
و هر كس از ياد [خداى] رحمان دل بگرداند بر او شيطانى مى‏ گماريم تا براى وى همنشینی باشد (۳۶) زخرف

غیر از قرین شیطانی یه درجه بالاترش، تابع هست که موقعی که شخص را در اثر اتفاق ناگهانی مثلا ترس و شوک و... درگیر میکند و در واقع فعال میشود که بیشتر در کودکی اتفاق میفته! کسانی که از بچگی صداهایی میشوند یا چیزی سایه گونه می بینند به این تابع گرفتارند! که حضرت علی هم در حرزشان اینگونه میفرمایند:

اخْرُجْ بِقُدْرَةِ اللَّهِ مِنْهَا أَيُّهَا اللَّعِينُ بِقُوَّةِ (بِعِزَّةِ) رَبِّ الْعَالَمِينَ اخْرُجْ مِنْهَا وَ إِلَّا كُنْتَ مِنَ الْمَسْجُونِينَ اخْرُجْ مِنْها فَما يَكُونُ لَكَ أَنْ تَتَكَبَّرَ فِيها فَاخْرُجْ‏ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ اخْرُجْ مِنْها مَذْؤُماً مَدْحُوراً مَلْعُوناً كَما لَعَنَّا أَصْحابَ السَّبْتِ وَ كانَ أَمْرُ اللَّهِ مَفْعُولًا اخْرُجْ يَا ذَا الْمَخْزُونِ اخْرُجْ يَا سورا يَا سوراسور بِالاسْمِ الْمَخْزُونِ يا ططرون طرعون مراعون تَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقِينَ باهيا شراهيا حَيّاً قَيُّوماً بِالاسْمِ الْمَكْتُوبِ عَلَى جَبْهَةِ إِسْرَافِيلَ اطْرُدُوا عَنْ صَاحِبِ هَذَا الْكِتَابِ كُلَّ جِنِّيٍّ وَ جِنِّيَّةٍ وَ شَيْطَانٍ وَ شَيْطَانَةٍ وَ تَابِعٍ وَ تَابِعَةٍ وَ سَاحِرٍ وَ سَاحِرَةٍ وَ غُولٍ وَ غُولَةٍ وَ كُلِّ مُتَعَبِّثٍ وَ عَابِثٍ يَعْبَثُ بِابْنِ آدَمَ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِينَ الطَّيِّبِينَ الطَّاهِرِينَ‏

پیامبر اکرم نیز در دعای تاج به این موجودات اشاره فرمودند:

اللهم أصرف عن حامل كتابی هذا شر الجن والأنس وشدته الموت وقبضته والآخرة ودرجته والقبر وظلمته والتراب ودیته والدود وهویته ومنكر ونكیر ومحاسبته والجان ودوسته والسیف وخرقه والرمح وطعنته والخنجر ودكته والقوس ورمیته والسهم وضبیته والسكین وسنته والسبع وعضته والكلب ونبحته والذئب وهدرته والحرامی وسطوته والحیة ولسعتها والعقرب ولدغتها والتابعة وأذیتها والولد وفقدته

خیلی روایات هست که روحانیون ما دلیل و حکمتش رو نمیدونند! مثلا فرمودند : موقع آمیزش جنسی رویتان پوشیده باشید و کامل لخت نشوید و... خوب مگر کسی در خلوت هست که این را فرمودند؟! یا چرا فرمودند موقع تولد طفل در گوشش اذان بگویید؟!!!
یا چرا فرمودند موقع در آوردن لباس بسم الله و.. بگویید؟! البته این موارد بیشتر به جن مربوط است نه قرین و تابع!

خیلی از بیماریهای روانی مثل ناخن خوردن، شک کردن در همه چیز، تمایلات همجنس گرایی و... از همین قرین شیطان صفت است! نحسی در امور هم از این دوتاست!


سلام
شما به آیه استدلال فرمودید ولی آیه بر مطلب دلالت ندارد چون از آن همراه بودن همیشگی و همزاد بودن فهمیده نمی شود
بله اگر می گویید آیه به ضمیمه این روایات دلالت دارد ، شاید اما خود آیه به تنهایی دلالت ندارد
و اما روایات
در روایات مورد استناد ( بعد از ثبوت صحت ) عناوینی بکار رفته که ما آنها را عناوین کلی می دانیم مانند شیطان که یک عنوان کلی است حتی تعبیر شیاطین الانس هم داریم و لازم هم نیست کسی دائما همراه فردی باشد که قرین او محسوب شود بلکه به مصاحب و همنشین هم قرین می گویند
البته این احتمال که جنی از ابتدای تولد با کسی همراه باشد یک احتمال از احتمالات مطرح شده توسط بنده هم بوده است
اما این احتمال به نظر بنده ضعیفترین احتمالات است
والله العالم الموفق

عزیز علیه ما عنتم;352362 نوشت:
بنده میخواستم راه حلی برای مشکلاتی مانند همجنسگرایی،نحسی در امور، شک در خدا، اضطرابات نفسانی و... که علت اصلی اش همزاد شیطانی است در سایت قرار دهم اما از نظر برخی کارشناسان سایت، شبهاتی در خصوص وجود چنین همزادی وجود دارد و تا با مستندات ارائه نشود! راه حل بی راه حل!!!!

این مطالبی که شما ارائه فرمودین، (آیات قرآن و...) اشاره به این داره که شیاطینی هستند که همیشه انسان رو وسوسه می کنن و سعی در گمراه کردنش دارن. این رو خدا همیشه به ما یادآوری و گوشزد کرده، که حواسمون باشه که به وسوسه هاشون اهمیت ندیم.
اما اینکه می فرمایید علت مشکلات نحسی در امور و.... این شیاطین هستند، باید عرض کنم که اون ها کاری جز وسوسه ازشون برنمیاد: [=Traditional Arabic]إِنَّ [=Traditional Arabic]كَيْدَ[=Traditional Arabic] [=Traditional Arabic]الشَّيْطَانِ[=Traditional Arabic] كَانَ ضَعِيفًا [=Traditional Arabic]﴿النساء: ٧٦﴾

حامد;352963 نوشت:
سلام
شما به آیه استدلال فرمودید ولی آیه بر مطلب دلالت ندارد چون از آن همراه بودن همیشگی و همزاد بودن فهمیده نمی شود
بله اگر می گویید آیه به ضمیمه این روایات دلالت دارد ، شاید اما خود آیه به تنهایی دلالت ندارد
و اما روایات
در روایات مورد استناد ( بعد از ثبوت صحت ) عناوینی بکار رفته که ما آنها را عناوین کلی می دانیم مانند شیطان که یک عنوان کلی است حتی تعبیر شیاطین الانس هم داریم و لازم هم نیست کسی دائما همراه فردی باشد که قرین او محسوب شود بلکه به مصاحب و همنشین هم قرین می گویند
البته این احتمال که جنی از ابتدای تولد با کسی همراه باشد یک احتمال از احتمالات مطرح شده توسط بنده هم بوده است
اما این احتمال به نظر بنده ضعیفترین احتمالات است
والله العالم الموفق

در منابع اهل سنت هم این روایات هست! خودتون میدونید که این حدیث البته به شکلی دیگر در عرفان اسلامی بسیار بر سر زبانهاست!

روزی حضرت رسول ‏الله صلی الله علیه و آله فرمودند: با هر یک از افراد بشر، شیطانی است که او را دعوت بگناه می‏کند.
عرض کردند: ای رسول خدا آیا در وجود شما هم این شیطان موجود است؟ فرمود: "بلی و لکن شیطانی اسلم بیدی "
آری! لکن شیطان من بدست من رام شده، و تسلیم و منقاد اوامر من گردیده ‏است.

اگر در آیات مذکور قرین، همیشگی نیست پس چرا یک قرین در روز قیامت با خود شخص می آورند و مورد خطاب میگیرد؟! اگر اینگونه باشد پس با هر شخصی باید همه دوستان نابابش را حاضر کنند و بعد دسته جمعی باز خواست شوند!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بنده در خصوص شیطان جنی بحث میکنم نه انسی! اگر این شیطان جنی، دائمی نبود خداوند از کلمه قرین استفاده نمیکرد! این نوع شیطان مانند انسان نیست که نتواند همیشه با شخص باشد!

يَا بَنِي آدَمَ لاَ يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُم مِّنَ الْجَنَّةِ يَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْءَاتِهِمَا إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَ قَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لاَ تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاء لِلَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ
اى فرزندان آدم زنهار تا شيطان شما را به فتنه نيندازد چنانكه پدر و مادر شما را از بهشت بيرون راند و لباسشان را از ايشان بركند تا عورتهايشان را بر آنان نمايان كند در حقيقت او و قبيله ‏اش شما را از آنجا كه آنها را نمى‏ بينيد مى‏ بينند ما شياطين را دوستان كسانى قرار داديم كه ايمان نمى‏ آورند(۲۷)

وجود این قرین شیطانی از نظر عرفا و آگاهان به علوم غریبه، بدیهی است و شکی در آن نیست! خودتان به لینک زیر برید و ببینید

http://www.rohani.ir/page-986.htm

حرز زیر از امام هادی علیه السلام است که برای فرزند در گهواره شان نوشته بودند

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ اللَّهُمَّ رَبَّ الْمَلَائِكَةِ وَ الرُّوحِ وَ النَّبِيِّينَ وَ الْمُرْسَلِينَ وَ قَاهِرَ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِينَ وَ خَالِقَ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ مَالِكَهُ كُفَّ عَنَّا بَأْسَ أَعْدَائِنَا وَ مَنْ أَرَادَ بِنَا سُوءاً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ أَعْمِ أَبْصَارَهُمْ وَ قُلُوبَهُمْ وَ اجْعَلْ بَيْنَنَا وَ بَيْنَهُمْ حِجَاباً وَ حَرَساً وَ مَدْفَعاً إِنَّكَ رَبُّنَا لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ لَنَا إِلَّا بِاللَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْنَا وَ إِلَيْهِ أَنَبْنَا وَ إِلَيْهِ الْمَصِيرُ-
رَبَّنا لا تَجْعَلْنا فِتْنَةً لِلَّذِينَ كَفَرُوا وَ اغْفِرْ لَنا رَبَّنا إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ رَبَّنَا عَافِنَا مِنْ كُلِّ سُوءٍ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ آخِذٌ بِناصِيَتِها وَ مِنْ شَرِّ مَا يَسْكُنُ فِي اللَّيْلِ وَ النَّهَارِ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ سُوءٍ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ رَبَّ الْعَالَمِينَ وَ إِلَهَ الْمُرْسَلِينَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِينَ وَ أَوْلِيَائِكَ وَ خُصَّ مُحَمَّداً وَ آلَهُ أَجْمَعِينَ بِأَتَمِّ ذَلِكَ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ

بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ أُومِنُ بِاللَّهِ وَ بِاللَّهِ أَعُوذُ وَ بِاللَّهِ أَعْتَصِمُ وَ بِاللَّهِ أَسْتَجِيرُ وَ بِعِزَّةِ اللَّهِ وَ مَنْعَتِهِ أَمْتَنِعُ مِنْ شَيَاطِينِ الْإِنْسِ وَ الْجِنِّ وَ مِنْ رَجِلِهِمْ وَ خَيْلِهِمْ وَ رَكْضِهِمْ وَ عَطْفِهِمْ وَ رَجْعَتِهِمْ وَ كَيْدِهِمْ وَ شَرِّهِمْ وَ شَرِّ مَا يَأْتُونَ بِهِ تَحْتَ اللَّيْلِ وَ تَحْتَ النَّهَارِ مِنَ الْبُعْدِ وَ الْقُرْبِ وَ مِنْ شَرِّ الْغَائِبِ وَ الْحَاضِرِ و الشَّاهِدِ وَ الزَّائِرِ أَحْيَاءً وَ أَمْوَاتاً أَعْمَى وَ بَصِيراً وَ مِنْ شَرِّ الْعَامَّةِ وَ الْخَاصَّةِ وَ مِنْ شَرِّ نَفْسٍ وَ وَسْوَسَتِهَا وَ مِنْ شَرِّ الدَّنَاهِشِ وَ الْحِسِّ وَ اللَّمْسِ وَ اللُّبْسِ وَ مِنْ عَيْنِ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ بِالاسْمِ الَّذِي اهْتَزَّ بِهِ عَرْشُ بِلْقِيسَ
وَ أُعِيذُ دِينِي وَ نَفْسِي وَ جَمِيعَ مَا تَحُوطُهُ عِنَايَتِي مِنْ شَرِّ كُلِّ صُورَةٍ وَ خَيَالٍ أَوْ بَيَاضٍ أَوْ سَوَادٍ أَوْ تِمْثَالٍ أَوْ مُعَاهَدٍ أَوْ غَيْرِ مُعَاهَدٍ مِمَّنْ يَسْكُنُ الْهَوَاءَ وَ السَّحَابَ وَ الظُّلُمَاتِ وَ النُّورَ وَ الظِّلَّ وَ الْحَرُورَ وَ الْبَرَّ وَ الْبُحُورَ وَ السَّهْلَ وَ الْوُعُورَ وَ الْخَرَابَ وَ الْعُمْرَانَ وَ الْآكَامَ وَ الْآجَامَ وَ الغِيَاضَ وَ الْكَنَائِسَ وَ النَّوَاوِيسَ وَ الْفَلَوَاتِ وَ الْجَبَّانَاتِ وَ مِنْ شَرِّ الصَّادِرِينَ وَ الْوَارِدِينَ مِمَّنْ يَبْدُو بِاللَّيْلِ وَ يَنْتَشِرُ بِالنَّهَارِ وَ بِالْعَشِيِّ وَ الْإِبْكَارِ وَ الْغُدُوِّ وَ الْآصَالِ وَ الْمُرِيبِينَ وَ الْأَسَامِرَةِ وَ الْأَفَاتِرَةِ وَ الْفَرَاعِنَةِ وَ الْأَبَالِسَةِ وَ مِنْ جُنُودِهِمْ وَ أَزْوَاجِهِمْ وَ عَشَائِرِهِمْ وَ قَبَائِلِهِمْ وَ مِنْ هَمْزِهِمْ وَ لَمْزِهِمْ وَ نَفْثِهِمْ وَ وِقَاعِهِمْ وَ أَخْذِهِمْ وَ سِحْرِهِمْ وَ ضَرْبِهِمْ وَ عَبَثِهِمْ وَ لَمْحِهِمْ وَ احْتِيَالِهِمْ وَ اخْتِلَافِهِمْ-
وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ مِنَ السَّحَرَةِ وَ الْغِيلَانِ وَ أُمِّ الصِّبْيَانِ وَ مَا وَلَدُوا وَ مَا وَرَدُوا وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ دَاخِلٍ وَ خَارِجٍ وَ عَارِضٍ وَ مُتَعَرِّضٍ وَ سَاكِنٍ وَ مُتَحَرِّكٍ وَ ضَرَبَانِ عِرْقٍ وَ صُدَاعٍ وَ شَقِيقَةٍ وَ أُمِ مِلْدَمٍ وَ الْحُمَّى وَ الْمُثَلَّثَةِ وَ الرِّبْعِ وَ الْغِبِّ وَ النَّافِضَةِ وَ الصَّالِبَةِ وَ الدَّاخِلَةِ وَ الْخَارِجَةِ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ آخِذٌ بِناصِيَتِها إِنَّكَ عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى نَبِيِّهِ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ

حرزی دیگر
أَعُوذُ بِاللَّهِ الْعَظِيمِ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ هُوَ آخِذٌ بِناصِيَتِها وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ وَ مِنْ شَرِّ مَا أَخَافُ وَ أَحْذَرُ وَ مِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْعَرَبِ وَ الْعَجَمِ وَ مِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ الشَّيَاطِينِ وَ مِنْ شَرِّ إِبْلِيسَ وَ جُنُودِهِ وَ أَشْيَاعِهِ وَ أَتْبَاعِهِ وَ مِنْ شَرِّ السَّلَاطِينِ وَ أَتْبَاعِهِمْ وَ مِنْ شَرِّ ما يَنْزِلُ مِنَ السَّماءِ وَ ما يَعْرُجُ فِيها وَ مِنْ شَرِّ ما يَلِجُ فِي الْأَرْضِ وَ ما يَخْرُجُ مِنْها وَ مِنْ كُلِّ سُقْمٍ وَ آفَةٍ وَ غَمٍّ وَ هَمٍّ وَ فَاقَةٍ وَ عُدْمٍ وَ مِنْ شَرِّ مَا فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ مِنْ شَرِّ الْفُسَّاقِ وَ الْفُجَّارِ وَ الدُّعَّارِ وَ الْحُسَّادِ وَ الْأَشْرَارِ وَ السُّرَّاقِ وَ اللُّصُوصِ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ هُوَ آخِذٌ بِناصِيَتِها إِنَّ رَبِّي عَلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِيمٍ

سها;353007 نوشت:
این مطالبی که شما ارائه فرمودین، (آیات قرآن و...) اشاره به این داره که شیاطینی هستند که همیشه انسان رو وسوسه می کنن و سعی در گمراه کردنش دارن. این رو خدا همیشه به ما یادآوری و گوشزد کرده، که حواسمون باشه که به وسوسه هاشون اهمیت ندیم.
اما اینکه می فرمایید علت مشکلات نحسی در امور و.... این شیاطین هستند، باید عرض کنم که اون ها کاری جز وسوسه ازشون برنمیاد: إِنَّ كَيْدَالشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا [=Traditional Arabic]﴿النساء: ٧٦﴾

چند نوع شیطان است! شیطان انسی، شیطان جنی و نفس اماره! در آیه مذکور فرموده است شیطان نه شیاطین! پس منظور خود شیطان است نه سربازان و قبیله اش و...!

الَّذِينَ آمَنُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَالَّذِينَ كَفَرُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِيَاء الشَّيْطَانِ إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا

در حرز و دعاهای ائمه که در بالا گذاشتم دقت کنید که فرموده اند
مِنْ شَيَاطِينِ الْإِنْسِ وَ الْجِنِّ وَ مِنْ رَجِلِهِمْ وَ خَيْلِهِمْ وَ رَكْضِهِمْ وَ عَطْفِهِمْ وَ رَجْعَتِهِمْ وَ كَيْدِهِمْ وَ شَرِّهِمْ وَ شَرِّ مَا يَأْتُونَ بِهِ تَحْتَ اللَّيْلِ وَ تَحْتَ النَّهَارِ مِنَ الْبُعْدِ وَ الْقُرْبِ

شر شامل هر نوع شری از جمله نحسی در امور و ایجاد تمایل به همجنسگرایی و... میشود!

حرفهای بنده خیالبافی نیست! بهتر است تاپیکهای دیگر بنده را هم ببینید!!!

بحث به عدم آگاهی از وجود قرین ختم نمیشود حتی در خصوص نحسی ساعات و روزها هم در علوم غریبه مطالبی هست اما باز برخی مثل همین بحث قرین به وی نظر میکنند که خدا رو شکر بعضی احادیث و روایات در این زمینه هست وگرنه حتما ملت ما رو دیوانه و خیالاتی و رمال و... خطاب میکردند!

در منابع اهل سنت هم این روایات هست! خودتون میدونید که این حدیث البته به شکلی دیگر در عرفان اسلامی بسیار بر سر زبانهاست!

روزی حضرت رسول ‏الله صلی الله علیه و آله فرمودند: با هر یک از افراد بشر، شیطانی است که او را دعوت بگناه می‏کند.
عرض کردند: ای رسول خدا آیا در وجود شما هم این شیطان موجود است؟ فرمود: "بلی و لکن شیطانی اسلم بیدی "
آری! لکن شیطان من بدست من رام شده، و تسلیم و منقاد اوامر من گردیده ‏است.

[=times new roman]سلام
همانطور که عرض شد عنوان شیطان کلی است و می تواند بر نفس اماره وقوه خیال هم صدق کند همچنانکه فرمود : اعدی عدوک نفسک لذا نمی توان هرجا کلمه شیطان دید بر جن کذایی حمل نمود

اگر در آیات مذکور قرین، همیشگی نیست پس چرا یک قرین در روز قیامت با خود شخص می آورند و مورد خطاب میگیرد؟! اگر اینگونه باشد پس با هر شخصی باید همه دوستان نابابش را حاضر کنند و بعد دسته جمعی باز خواست شوند!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[=times new roman]آیه در صدد هشدار در مورد قرین سوء است و عدد در آن مطرح نیست و این قرین می تواند یک فرد انسانی باشد یا یک جن وسوسه کننده یا یک تفکر بد پس باز هم عنوان قرین بر قرین جنی تنها دلالت نخواهد داشت

بنده در خصوص شیطان جنی بحث میکنم نه انسی! اگر این شیطان جنی، دائمی نبود خداوند از کلمه قرین استفاده نمیکرد! این نوع شیطان مانند انسان نیست که نتواند همیشه با شخص باشد!

[=times new roman]گفته شد که عنوان قرین به مصاحب و همنشین هم قابل حمل است یعنی لازم کسی با انسان دائما باشد تا قرین او باشد . در اصطلاح عرف عرب چنین قیدی برای قرین لازم نیست .

يَا بَنِي آدَمَ لاَ يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُم مِّنَ الْجَنَّةِ يَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْءَاتِهِمَا إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَ قَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لاَ تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاء لِلَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ
اى فرزندان آدم زنهار تا شيطان شما را به فتنه نيندازد چنانكه پدر و مادر شما را از بهشت بيرون راند و لباسشان را از ايشان بركند تا عورتهايشان را بر آنان نمايان كند در حقيقت او و قبيله ‏اش شما را از آنجا كه آنها را نمى‏ بينيد مى‏ بينند ما شياطين را دوستان كسانى قرار داديم كه ايمان نمى‏ آورند(۲۷)

وجود این قرین شیطانی از نظر عرفا و آگاهان به علوم غریبه، بدیهی است و شکی در آن نیست! خودتان به لینک زیر برید و ببینید

دلیل ؟

http://www.rohani.ir/page-986.htm

حرز زیر از امام هادی علیه السلام است که برای فرزند در گهواره شان نوشته بودند

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ اللَّهُمَّ رَبَّ الْمَلَائِكَةِ وَ الرُّوحِ وَ النَّبِيِّينَ وَ الْمُرْسَلِينَ وَ قَاهِرَ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِينَ وَ خَالِقَ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ مَالِكَهُ كُفَّ عَنَّا بَأْسَ أَعْدَائِنَا وَ مَنْ أَرَادَ بِنَا سُوءاً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ أَعْمِ أَبْصَارَهُمْ وَ قُلُوبَهُمْ وَ اجْعَلْ بَيْنَنَا وَ بَيْنَهُمْ حِجَاباً وَ حَرَساً وَ مَدْفَعاً إِنَّكَ رَبُّنَا لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ لَنَا إِلَّا بِاللَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْنَا وَ إِلَيْهِ أَنَبْنَا وَ إِلَيْهِ الْمَصِيرُ-
رَبَّنا لا تَجْعَلْنا فِتْنَةً لِلَّذِينَ كَفَرُوا وَ اغْفِرْ لَنا رَبَّنا إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ رَبَّنَا عَافِنَا مِنْ كُلِّ سُوءٍ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ آخِذٌ بِناصِيَتِها وَ مِنْ شَرِّ مَا يَسْكُنُ فِي اللَّيْلِ وَ النَّهَارِ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ سُوءٍ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ رَبَّ الْعَالَمِينَ وَ إِلَهَ الْمُرْسَلِينَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِينَ وَ أَوْلِيَائِكَ وَ خُصَّ مُحَمَّداً وَ آلَهُ أَجْمَعِينَ بِأَتَمِّ ذَلِكَ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ

بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ أُومِنُ بِاللَّهِ وَ بِاللَّهِ أَعُوذُ وَ بِاللَّهِ أَعْتَصِمُ وَ بِاللَّهِ أَسْتَجِيرُ وَ بِعِزَّةِ اللَّهِ وَ مَنْعَتِهِ أَمْتَنِعُ مِنْ شَيَاطِينِ الْإِنْسِ وَ الْجِنِّ وَ مِنْ رَجِلِهِمْ وَ خَيْلِهِمْ وَ رَكْضِهِمْ وَ عَطْفِهِمْ وَ رَجْعَتِهِمْ وَ كَيْدِهِمْ وَ شَرِّهِمْ وَ شَرِّ مَا يَأْتُونَ بِهِ تَحْتَ اللَّيْلِ وَ تَحْتَ النَّهَارِ مِنَ الْبُعْدِ وَ الْقُرْبِ وَ مِنْ شَرِّ الْغَائِبِ وَ الْحَاضِرِ و الشَّاهِدِ وَ الزَّائِرِ أَحْيَاءً وَ أَمْوَاتاً أَعْمَى وَ بَصِيراً وَ مِنْ شَرِّ الْعَامَّةِ وَ الْخَاصَّةِ وَ مِنْ شَرِّ نَفْسٍ وَ وَسْوَسَتِهَا وَ مِنْ شَرِّ الدَّنَاهِشِ وَ الْحِسِّ وَ اللَّمْسِ وَ اللُّبْسِ وَ مِنْ عَيْنِ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ بِالاسْمِ الَّذِي اهْتَزَّ بِهِ عَرْشُ بِلْقِيسَ
وَ أُعِيذُ دِينِي وَ نَفْسِي وَ جَمِيعَ مَا تَحُوطُهُ عِنَايَتِي مِنْ شَرِّ كُلِّ صُورَةٍ وَ خَيَالٍ أَوْ بَيَاضٍ أَوْ سَوَادٍ أَوْ تِمْثَالٍ أَوْ مُعَاهَدٍ أَوْ غَيْرِ مُعَاهَدٍ مِمَّنْ يَسْكُنُ الْهَوَاءَ وَ السَّحَابَ وَ الظُّلُمَاتِ وَ النُّورَ وَ الظِّلَّ وَ الْحَرُورَ وَ الْبَرَّ وَ الْبُحُورَ وَ السَّهْلَ وَ الْوُعُورَ وَ الْخَرَابَ وَ الْعُمْرَانَ وَ الْآكَامَ وَ الْآجَامَ وَ الغِيَاضَ وَ الْكَنَائِسَ وَ النَّوَاوِيسَ وَ الْفَلَوَاتِ وَ الْجَبَّانَاتِ وَ مِنْ شَرِّ الصَّادِرِينَ وَ الْوَارِدِينَ مِمَّنْ يَبْدُو بِاللَّيْلِ وَ يَنْتَشِرُ بِالنَّهَارِ وَ بِالْعَشِيِّ وَ الْإِبْكَارِ وَ الْغُدُوِّ وَ الْآصَالِ وَ الْمُرِيبِينَ وَ الْأَسَامِرَةِ وَ الْأَفَاتِرَةِ وَ الْفَرَاعِنَةِ وَ الْأَبَالِسَةِ وَ مِنْ جُنُودِهِمْ وَ أَزْوَاجِهِمْ وَ عَشَائِرِهِمْ وَ قَبَائِلِهِمْ وَ مِنْ هَمْزِهِمْ وَ لَمْزِهِمْ وَ نَفْثِهِمْ وَ وِقَاعِهِمْ وَ أَخْذِهِمْ وَ سِحْرِهِمْ وَ ضَرْبِهِمْ وَ عَبَثِهِمْ وَ لَمْحِهِمْ وَ احْتِيَالِهِمْ وَ اخْتِلَافِهِمْ-
وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ مِنَ السَّحَرَةِ وَ الْغِيلَانِ وَ أُمِّ الصِّبْيَانِ وَ مَا وَلَدُوا وَ مَا وَرَدُوا وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ دَاخِلٍ وَ خَارِجٍ وَ عَارِضٍ وَ مُتَعَرِّضٍ وَ سَاكِنٍ وَ مُتَحَرِّكٍ وَ ضَرَبَانِ عِرْقٍ وَ صُدَاعٍ وَ شَقِيقَةٍ وَ أُمِ مِلْدَمٍ وَ الْحُمَّى وَ الْمُثَلَّثَةِ وَ الرِّبْعِ وَ الْغِبِّ وَ النَّافِضَةِ وَ الصَّالِبَةِ وَ الدَّاخِلَةِ وَ الْخَارِجَةِ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ آخِذٌ بِناصِيَتِها إِنَّكَ عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى نَبِيِّهِ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ

حرزی دیگر
أَعُوذُ بِاللَّهِ الْعَظِيمِ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ هُوَ آخِذٌ بِناصِيَتِها وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ وَ مِنْ شَرِّ مَا أَخَافُ وَ أَحْذَرُ وَ مِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْعَرَبِ وَ الْعَجَمِ وَ مِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ الشَّيَاطِينِ وَ مِنْ شَرِّ إِبْلِيسَ وَ جُنُودِهِ وَ أَشْيَاعِهِ وَ أَتْبَاعِهِ وَ مِنْ شَرِّ السَّلَاطِينِ وَ أَتْبَاعِهِمْ وَ مِنْ شَرِّ ما يَنْزِلُ مِنَ السَّماءِ وَ ما يَعْرُجُ فِيها وَ مِنْ شَرِّ ما يَلِجُ فِي الْأَرْضِ وَ ما يَخْرُجُ مِنْها وَ مِنْ كُلِّ سُقْمٍ وَ آفَةٍ وَ غَمٍّ وَ هَمٍّ وَ فَاقَةٍ وَ عُدْمٍ وَ مِنْ شَرِّ مَا فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ مِنْ شَرِّ الْفُسَّاقِ وَ الْفُجَّارِ وَ الدُّعَّارِ وَ الْحُسَّادِ وَ الْأَشْرَارِ وَ السُّرَّاقِ وَ اللُّصُوصِ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ هُوَ آخِذٌ بِناصِيَتِها إِنَّ رَبِّي عَلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِيمٍ

[=times new roman]موارد فوقهم بر وجود یک جن دامی برای انسان دلالتی ندارد و صرف تعویذ است

روزی حضرت رسول ‏الله صلی الله علیه و آله فرمودند: با هر یک از افراد بشر، شیطانی است که او را دعوت بگناه می‏کند.عرض کردند: ای رسول خدا آیا در وجود شما هم این شیطان موجود است؟ فرمود: "بلی و لکن شیطانی اسلم بیدی "آری! لکن شیطان من بدست من رام شده، و تسلیم و منقاد اوامر من گردیده ‏است.[=times new roman]

نقل قول:
[=times new roman]همانطور که عرض شد عنوان شیطان کلی است و می تواند بر نفس اماره وقوه خیال هم صدق کند همچنانکه فرمود : اعدی عدوک نفسک لذا نمی توان هرجا کلمه شیطان دید بر جن کذایی حمل نمود
[=times new roman]آیه در صدد هشدار در مورد قرین سوء است و عدد در آن مطرح نیست و این قرین می تواند یک فرد انسانی باشد یا یک جن وسوسه کننده یا یک تفکر بد پس باز هم عنوان قرین بر قرین جنی تنها دلالت نخواهد داشت

1-در کل قرآن نفس اماره با نام خودش یا هوی آمده نه با عنوان قرین! در سخنان پیامبر و ائمه هم همینطور!
وَ نَهَی النَّفْس‌َ عَن‌ِ الْهَوَی‌َ. وَ لاَ تَتَّبِع‌ِ الْهَوَی‌َ فَیُضِلَّکَ. وَ مَآ أُبَرِّئُ نَفْسِی‌َّ إِن‌َّ النَّفْس‌َ لاَمَّارَة‌ُ بِالسُّوَّءِ. أَفَرَءَیْت‌َ مَن‌ِ اتَّخَذَ إِلَـَهَه‌ُو هَوَاه‌ُ
قرین شیطانی بر قوه خیال هم میتواند تاثیر گذارد! ولی قوه خیال نیست! قوه خیال که مسلمان نمیشود! درست است که پیامبر میفرمایند سجد لک سوادی و خیالی! اما این معنی مسلمان شدن قوه خیال نیست!
اصلا چرا پیامبر فرمودند فلا يأمرنى الا بخير ؟! میفرماید این قرین جنی مرا به خیر امر میکند؟! مگر شیطان به خیر امر میکند؟! کدام پیامبر را به خیر دعوت کرد که این رسول الله دومیش باشه؟! علتش اینکه این قرین جنی رو میشه هم تاثیرش رو عکس کرد یعنی ازش فقط خیر بما برسه و هم میشه تاثیرش رو خنثی کرد! شیطان و نفس اماره ذاتا کافر هستند و امکان مسلمان شدنشان نیست برای همین تا روز قیامت همینگونه خواهند بود اما قرین جنی را میتوان مسلمان کرد! البته نفس اماره را هم میتوان با دستورات قرآنی ضعیف کرد یا حتی کشتش!
در سوره ناس هم آمده که من الجنه و الناس یعنی هم شیطان جنی و هم شیطان انسی!

2-در ثانی مگر نفس اماره را در آتش جهنم می اندازند ؟!!!
از کی تا حالا نفس اماره هم زبون پیدا کرده و حرف میزنه؟! کجا ائمه و پیامبر از سخن گفتن نفس اماره سخن گفتند که این دومیش باشه؟!!!!!
أَلْقِيَا فِي جَهَنَّمَ كُلَّ كَفَّارٍ . عَنِيدٍمَّنَّاعٍ لِّلْخَيْرِ مُعْتَدٍ مُّرِيبٍ. قَالَ قَرِينُهُ رَبَّنَا مَا أَطْغَيْتُهُ وَلَكِن كَانَ فِي ضَلَالٍ بَعِيدٍ. قَالَ لَا تَخْتَصِمُوا لَدَيَّ وَقَدْ قَدَّمْتُ إِلَيْكُم بِالْوَعِيدِ

3- در آیه زیر هم آمده که شخص با قرینش به حضور خداوند می رسد! در حالیکه هیچ جا گفته نشده افراد را روز قیامت با هم یا خانوادگی و دسته جمعی حسابرسی میکنیم!
حَتَّى إِذَا جَاءنَا قَالَ يَا لَيْتَ بَيْنِي وَبَيْنَكَ بُعْدَ الْمَشْرِقَيْنِ فَبِئْسَ الْقَرِينُ ﴿۳۸﴾
تا آنگاه كه او [با دمسازش] به حضور ما آيد [خطاب به شيطان] گويد اى كاش ميان من و تو فاصله خاور و باختر بود كه چه بد دمسازى هستى (۳۸)

4- در خود قرآن هم آمده وَمَن يَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ! و این قرین را شیطانی خوانده یعنی از جنس شیطان است! و شیطان هم جنی است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-------------------
يَا بَنِي آدَمَ لاَ يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُم مِّنَ الْجَنَّةِ يَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْءَاتِهِمَا إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَ قَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لاَ تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاء لِلَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ
اى فرزندان آدم زنهار تا شيطان شما را به فتنه نيندازد چنانكه پدر و مادر شما را از بهشت بيرون راند و لباسشان را از ايشان بركند تا عورتهايشان را بر آنان نمايان كند در حقيقت او و قبيله ‏اش شما را از آنجا كه آنها را نمى‏ بينيد مى‏ بينند ما شياطين را دوستان كسانى قرار داديم كه ايمان نمى‏ آورند(۲۷)
وجود این قرین شیطانی از نظر عرفا و آگاهان به علوم غریبه، بدیهی است و شکی در آن نیست! خودتان به لینک زیر برید و ببینید

نقل قول:
دلیل ؟

این همه دلیل بنده آوردم شما ندیدید؟!!! سعی میکنم از طریق سایت آیت الله جوادی آملی در این خصوص سوال کنم! و جوابش رو در اینجا قرار دهم
---------------------------

حرز زیر از امام هادی علیه السلام است که برای فرزند در گهواره شان نوشته بودند
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ اللَّهُمَّ رَبَّ الْمَلَائِكَةِ وَ الرُّوحِ وَ النَّبِيِّينَ وَ الْمُرْسَلِينَ وَ قَاهِرَ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِينَ وَ خَالِقَ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ مَالِكَهُ كُفَّ عَنَّا بَأْسَ أَعْدَائِنَا وَ مَنْ أَرَادَ بِنَا سُوءاً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ أَعْمِ أَبْصَارَهُمْ وَ قُلُوبَهُمْ وَ اجْعَلْ بَيْنَنَا وَ بَيْنَهُمْ حِجَاباً وَ حَرَساً وَ مَدْفَعاً إِنَّكَ رَبُّنَا لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ لَنَا إِلَّا بِاللَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْنَا وَ إِلَيْهِ أَنَبْنَا وَ إِلَيْهِ الْمَصِيرُ-

نقل قول:
[=times new roman]موارد فوقهم بر وجود یک جن دامی برای انسان دلالتی ندارد و صرف تعویذ است
[=times new roman]
دائمی است که این همه دستور از همان زمان تولد طفل در دین ما هست! اذان و اقامه گفتن تو گوش بچه ای که اصلا اذان و اقامه نمیدونه چیه؟ یعنی چی؟!!!!
بنده به چیزی که میگم یقین دارم! در تاپیک روح القدس هم قضیه جبرییل بودن روح القدس را رد کردم! در حالیکه خیلی ها فکر میکردند که روح القدس، جبرئیل است!!!

http://www.askdin.com/thread20926.html

یاالله

سلام و درود

دوستان جناب حامد و عزیز علیه ما عنتم لطف کنید نقل قول بزنید یا متن رو انتخاب و کادر نقل قول میاد کلیک کنید یا اینکه در قسمت آیکن ها ، آیکن پوشش این برچسب در متن رو بزنید تا بقیه دوستان متوجه بشند کجای متن رو کی نوشته.

باتشکر

عزیز علیه ما عنتم;353237 نوشت:
روزی حضرت رسول ‏الله صلی الله علیه و آله فرمودند: با هر یک از افراد بشر، شیطانی است که او را دعوت بگناه می‏کند.عرض کردند: ای رسول خدا آیا در وجود شما هم این شیطان موجود است؟ فرمود: "بلی و لکن شیطانی اسلم بیدی "آری! لکن شیطان من بدست من رام شده، و تسلیم و منقاد اوامر من گردیده ‏است.[=times new roman]

1-در کل قرآن نفس اماره با نام خودش یا هوی آمده نه با عنوان قرین! در سخنان پیامبر و ائمه هم همینطور!
وَ نَهَی النَّفْس‌َ عَن‌ِ الْهَوَی‌َ. وَ لاَ تَتَّبِع‌ِ الْهَوَی‌َ فَیُضِلَّکَ. وَ مَآ أُبَرِّئُ نَفْسِی‌َّ إِن‌َّ النَّفْس‌َ لاَمَّارَة‌ُ بِالسُّوَّءِ. أَفَرَءَیْت‌َ مَن‌ِ اتَّخَذَ إِلَـَهَه‌ُو هَوَاه‌ُ
قرین شیطانی بر قوه خیال هم میتواند تاثیر گذارد! ولی قوه خیال نیست! قوه خیال که مسلمان نمیشود! درست است که پیامبر میفرمایند سجد لک سوادی و خیالی! اما این معنی مسلمان شدن قوه خیال نیست!
اصلا چرا پیامبر فرمودند فلا يأمرنى الا بخير ؟! میفرماید این قرین جنی مرا به خیر امر میکند؟! مگر شیطان به خیر امر میکند؟! کدام پیامبر را به خیر دعوت کرد که این رسول الله دومیش باشه؟! علتش اینکه این قرین جنی رو میشه هم تاثیرش رو عکس کرد یعنی ازش فقط خیر بما برسه و هم میشه تاثیرش رو خنثی کرد! شیطان و نفس اماره ذاتا کافر هستند و امکان مسلمان شدنشان نیست برای همین تا روز قیامت همینگونه خواهند بود اما قرین جنی را میتوان مسلمان کرد! البته نفس اماره را هم میتوان با دستورات قرآنی ضعیف کرد یا حتی کشتش!
در سوره ناس هم آمده که من الجنه و الناس یعنی هم شیطان جنی و هم شیطان انسی!

2-در ثانی مگر نفس اماره را در آتش جهنم می اندازند ؟!!!
از کی تا حالا نفس اماره هم زبون پیدا کرده و حرف میزنه؟! کجا ائمه و پیامبر از سخن گفتن نفس اماره سخن گفتند که این دومیش باشه؟!!!!!
أَلْقِيَا فِي جَهَنَّمَ كُلَّ كَفَّارٍ . عَنِيدٍمَّنَّاعٍ لِّلْخَيْرِ مُعْتَدٍ مُّرِيبٍ. قَالَ قَرِينُهُ رَبَّنَا مَا أَطْغَيْتُهُ وَلَكِن كَانَ فِي ضَلَالٍ بَعِيدٍ. قَالَ لَا تَخْتَصِمُوا لَدَيَّ وَقَدْ قَدَّمْتُ إِلَيْكُم بِالْوَعِيدِ

3- در آیه زیر هم آمده که شخص با قرینش به حضور خداوند می رسد! در حالیکه هیچ جا گفته نشده افراد را روز قیامت با هم یا خانوادگی و دسته جمعی حسابرسی میکنیم!
حَتَّى إِذَا جَاءنَا قَالَ يَا لَيْتَ بَيْنِي وَبَيْنَكَ بُعْدَ الْمَشْرِقَيْنِ فَبِئْسَ الْقَرِينُ ﴿۳۸﴾
تا آنگاه كه او [با دمسازش] به حضور ما آيد [خطاب به شيطان] گويد اى كاش ميان من و تو فاصله خاور و باختر بود كه چه بد دمسازى هستى (۳۸)

4- در خود قرآن هم آمده وَمَن يَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ! و این قرین را شیطانی خوانده یعنی از جنس شیطان است! و شیطان هم جنی است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-------------------
يَا بَنِي آدَمَ لاَ يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُم مِّنَ الْجَنَّةِ يَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْءَاتِهِمَا إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَ قَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لاَ تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاء لِلَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ
اى فرزندان آدم زنهار تا شيطان شما را به فتنه نيندازد چنانكه پدر و مادر شما را از بهشت بيرون راند و لباسشان را از ايشان بركند تا عورتهايشان را بر آنان نمايان كند در حقيقت او و قبيله ‏اش شما را از آنجا كه آنها را نمى‏ بينيد مى‏ بينند ما شياطين را دوستان كسانى قرار داديم كه ايمان نمى‏ آورند(۲۷)
وجود این قرین شیطانی از نظر عرفا و آگاهان به علوم غریبه، بدیهی است و شکی در آن نیست! خودتان به لینک زیر برید و ببینید

این همه دلیل بنده آوردم شما ندیدید؟!!! سعی میکنم از طریق سایت آیت الله جوادی آملی در این خصوص سوال کنم! و جوابش رو در اینجا قرار دهم
---------------------------

حرز زیر از امام هادی علیه السلام است که برای فرزند در گهواره شان نوشته بودند
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ اللَّهُمَّ رَبَّ الْمَلَائِكَةِ وَ الرُّوحِ وَ النَّبِيِّينَ وَ الْمُرْسَلِينَ وَ قَاهِرَ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِينَ وَ خَالِقَ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ مَالِكَهُ كُفَّ عَنَّا بَأْسَ أَعْدَائِنَا وَ مَنْ أَرَادَ بِنَا سُوءاً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ أَعْمِ أَبْصَارَهُمْ وَ قُلُوبَهُمْ وَ اجْعَلْ بَيْنَنَا وَ بَيْنَهُمْ حِجَاباً وَ حَرَساً وَ مَدْفَعاً إِنَّكَ رَبُّنَا لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ لَنَا إِلَّا بِاللَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْنَا وَ إِلَيْهِ أَنَبْنَا وَ إِلَيْهِ الْمَصِيرُ-
[=times new roman]
دائمی است که این همه دستور از همان زمان تولد طفل در دین ما هست! اذان و اقامه گفتن تو گوش بچه ای که اصلا اذان و اقامه نمیدونه چیه؟ یعنی چی؟!!!!
بنده به چیزی که میگم یقین دارم! در تاپیک روح القدس هم قضیه جبرییل بودن روح القدس را رد کردم! در حالیکه خیلی ها فکر میکردند که روح القدس، جبرئیل است!!!

http://www.askdin.com/thread20926.html


سلام
در روایت است که پیامبر به اصحابش فرمود مراقب آن همنشین قبر خود باشید که اگر خوب باشد وضعتان خوب است اگر بد باشد وضعتان بد است
عرض کردند آن قرین و همنشین چیست حضرت فرمود : عمل شما
این استبعادهایی که شما در مورد نفس اماره و امثال آن میفرمایید و همچنین ایراداتتان هیچکدام مدعای شما را ثابت نمی کند
مثلا اینکه می فرمایید نفس اماره کافر است و تا همیشه کافر می ماند نشان دهنده عدم تصور صحیح شما در مورد نفس و مراتب آن است
نفس اماره شانی از شوون روح انسانی است که اگر کنترل شده و در تحت حاکمیت عقل قرار گیرد از او هیچ شری به انسان نمی رسد بلکه میل او هم خیر و نیکی خواهد بود
والله الموفق

این موجود با نامی از ریشه آلمانی "دابل – گور" تصویری از خود شخص است که واقعا ترسی منحصربفرد را مورد مشاهده القا میکند . تا به امروز ترس از همزاد در ملل مختلف مشهود است . و این ترس در آداب برخی از ملل در پوشاندن تمام آینه های منزلی که در آن فردی متوفی هست نمایان است . کلا همزاد شبیه نسخه ای از کالبد اثیری ما هنگام برون فکنی است و اکثرا برای هشدار خود را به فرد نمایان میکند . در قرون وسطی این تصور را داشتن که یک جادوگر میتواند همیشه یک همزاد را هر وقت بخواهد تولید کند که هم اکنون در عصر ما این نظریه کاملا رد شده و میدانیم که این در واقع همان کالبد اثیری جادوگر است که در برون فکنی . فرافکنی میشود و نه همزاد . متاسفانه در آن زمان بانوان ساحر زیادی بی گناه در اثر همین سوءظن که ثابت میکرد در کارهای جادوگری هستن سوزانده یا به سیاه چاله های مخوف برده شدند.

حکایتی قدیمی میگوید اگر بانوی نوجوان و ساحر روبری آینه با دوشمع به مراقبه بپردازد در میان آن آینه آینده خود را که کنار فرزندان و شوهرش است خواهد دید و اگر در این هنگام این جرات را داشته باشد که به قبرستان برود و در شبانگاه 12 بار دور قبرستان را طواف کند حتما موفق به دیدن همزادش خواهد شد.
و حکایتی دیگر میافزاید کافیست که در شبانگاه 24 آوریل بر در کلیسای محل در آیید و بخواهید هر فردی را که در سال پیشرو خواهد مرد شناسایی کنید همزاد این فرد حتما اگر قرار باشد در سال پیشرو فوت شود با حرکاتی سبک به سمت کلیسا خواهد آمد و اگر این همزاد . همزاد خودتان باشد خواهید فهمید که در سال آتی خواهید مرد .

یکی از مباحثی که در علوم غریبه مطرح است موضوع همزاد میباشد . همزاد چیست و ایا واقعا" وجود دارد ؟ ایا همزاد با جن ارتباط دارد یا ندارد ؟ ایا همزاد دروغ و افسانه استو یا بخشی از ان صحیح و بخشی نادرست است ؟ ایا خطر همزاد برای همه یکسان است یا فقط بعضی افراد گرفتار خطر همزاد خودمیشوند؟ همزاد چیزی مستقل یا موجودی غیر از انسان نیست و در واقع باید گفت همزاد بخشی از وجود خود انسان بوده و جدای از او نیست . همزاد در شرایط خاصی بوجود امده و خود را نشان میدهد و این زمان مربوط است به مواقعی که فردی دچار مشکل روحی و افسردگی شدیدی شده باشد . افرادی که احساس تنهایی شدیدی دارند و بر اثر ان نیاز به همدم و هم صحبتی داشته و سنگ صبوری میخواهند همزاد این نیاز را برطرف میسازد . بطور معمول افرادی که در آستانه جنونقرار دارند اغلب همزاد را می بینند و با او صحبت هم میکنند . بیماری همزاد پنداری : فردی که دچار تنهایی و افسردگی و یاس میباشد در ابتدا در گوش خود صداهایی مانند نجوا یا ویز ویز را میشنود که این مربوط به فعالیت غیر ارادی اعصابو رگ های مغز و افزایش الکتریسیته در ان است . این مرحله روز بروز افزایش یافته و حال بیمار رو به وخامت میگذارد و هجوم افکار و نجواها بقدری در ذهن فرد زیاد میشود که بر شدت بیماری افزوده میشود و رفتارهای ناهنجاری از او سر میزند . در این زمان اطرافیان از اطراف فرد پراکنده گشته و فرد ناچار به خلوت خود پناه برده و سکوت کرده و اغلب به نقطه ای خیره میشود . در این مرحله فرد واقعا" مجنون شده و بعنوان فردی دیوانه شناخته میشود و در این مرحله بیمار چنان با خود گفتگو میکند که انگار واقعا" فردی مقابل او قرار دارد . در این مرحله جن میتواند وارد بدن این شخص شود و بتدریج اقدام به تحریک احساس تنهایی نموده و توهم را در فرد شدت ببخشد . در اغلب موارد فرد پس از طی دوران افسردگی و ورود به مرحله جنون همزاد خود را می بیند ؛ اما این نفس خود فرد است که فقط توسط خود بیمار دیده و موجب اعمال جنون امیز میشود . در این مرحله جن هم بیمار را رها میکند و گفتگوی فرد بیمار با همزاد ادامه میابد تا انجاکه فردی ظاهر شدهو با او گفتگو میکند و او همان همزاد است .بیمار مدام خاطرات گذشته و تجربه هایتلخ را در ذهن خود باز سازی نموده و انها را در ذهنش تکرار میکند . بیماری همزاد را عارفان قدیم هم می شناخته اند و هرچند اطلاعات انها کلیبوده اما انان هم میدانستند که روح و نفس در وجود انسان نقشی حیاتی و مهم دارند . هر نوع تغییر و تحول در زندگی سبب تغییر یا آزردگی روح میشود و روح در صورت عدم اصلاح به سرعت وارد نفس شده و به جسم میرسد و ان را فرسوده و بیمار میسازد . نفس نیازمند محبت و عشق است و انسان هم نیازمند عشق است . نکته : برخی افراد که بدنبال رشد معنوی و سیر و سلوک هستند سعی میکنند با پناه بردن به مواد اعتیاد اور و فرو رفتن به حالت خلسه این بعد خود یعنی همزاد را شناسایی نمایند . این افراد چون راهنمای درستی نداشته اند به ورطه اعتیاد افتاده و خود را به نابودی میکشانند زیرا روح بیمار جسم را نیز قطعا" به بیماری دچار میسازد . این روش ها روش هایی بیهوده برای کشف دنیای غیر مادی بوده و اغلب تصاویر و حالت هایی که در فرد و در حالت خماری ایجاد میشود تصنعی بوده و کاملا" بی ارزش است . همزاد در ملل و افسانه ها : بحث همزاد از قدیم در میان ملل مختلف جهان مطرح بوده و در باب ان افسانه های گوناگونی بیان شده است . قدما معتقد بودند که همراه با تولد هر انسانی موجودی کاملا" شبیه به او از جنس جن و پری خلق میشود و همگام با او رشد میکند و ممکن است گاهی با یکدیگر ملاقات هم داشته باشند . افسانه های مربوط به همزاد در کشورهای جهان و کشور ما میگوید که در زمان تولد نوزاد جنی نیز با او متولد میشود که از هر لحاظ شبیه به اوست ؛ چهاز لحاظ روحی و چه ویژگی های بدنی . این تشابه بقدری زیاد است که اگر همزاد انسان دچار شادی یا غم شود در انسان هم تاثیر میگذارد و این حالت بصورت عکس هم ممکن است یعنی با شادی و غم انسان همزادش هم دچار همین حالت میشود و به این دلیل است که ما گاهی بی دلیل شاد و یا غمگین میشویم . البته بحث همزاد اساسا" به شکلی که در افسانه ها امده زیاد درست نیست و باید گفت که همزاد نوعی تجزیه نفس یا به تعبیر امروزی فرافکنی روح توسط خود فرد است . مشکلات همزاد پنداری : بر اساس مشاهدات عرفانی و تجربی زمانی که فرد افسرده و بشدت تنها در اولین بار همزاد خود را رویت میکند مبهوت و حیران میشود اما کمی بعد از این موضوع استقبال کرده و از دیدن خویش خوشحال میشود .حال او تصور میکند که از تنهایی خارج شده وو میتواند سنگ صبوری برای خویش داشته باشد و با او درد دل کند و به خیال خود هم صحبتی داشته باشد . با این اوصاف فرد به همزاد خود توجه بیشتری نموده و در این حال از خود غافل میشود و این خود فراموشی سبب میشود که او در انجام کارها ملاحظات را کنار گذاشته و بی توجه به دیگران اعمال ناهنجار و غیر عادی را به راحتی انجام دهد . تداوم رفتارهای ناهنجار فرد را بتدریج به وضعی میکشاند که حتی اطرافیان نیز او را طرد مینمایند .

حامد;353298 نوشت:
سلام
در روایت است که پیامبر به اصحابش فرمود مراقب آن همنشین قبر خود باشید که اگر خوب باشد وضعتان خوب است اگر بد باشد وضعتان بد است
عرض کردند آن قرین و همنشین چیست حضرت فرمود : عمل شما
این استبعادهایی که شما در مورد نفس اماره و امثال آن میفرمایید و همچنین ایراداتتان هیچکدام مدعای شما را ثابت نمی کند
مثلا اینکه می فرمایید نفس اماره کافر است و تا همیشه کافر می ماند نشان دهنده عدم تصور صحیح شما در مورد نفس و مراتب آن است
نفس اماره شانی از شوون روح انسانی است که اگر کنترل شده و در تحت حاکمیت عقل قرار گیرد از او هیچ شری به انسان نمی رسد بلکه میل او هم خیر و نیکی خواهد بود
والله الموفق

باسلام

عمل انسان در آتش جهنم انداخته نمیشود پس قرین نیست! و به دیگر روایاتی که بنده نقل کردم مربوط نیست!

بنده هم گفتم نفس اماره را میتوان تضعیف کرد! تضعیف همان کنترل با مراقبه و ریاضات و...هست!
درسته که نفس دارای مراتبی است! بنده نگفتم نفس همیشه کافر هست! گفتم نفس اماره یعنی همان مرتبه هوا و هوس نفس که همیشه به کفر و بدی امر میکند! پس همیشه این مرتبه نفس، کافر است! بنده حرفم رو درست بیان نکردم!

در روایت پیامبر که فرمودند "شیطانی اسلم بیدی" دو برداشت هست
یکی که در عرفان میگویند شیطان همان نفس اماره است که مسلمان شده یعنی نفس مطمئنه شده!
یکی هم برداشت در علوم غریبه که از یک نظر قرین شیطانی شخص هست!

اما سوال اینجاست که
چرا پیامبر فرمودند مسلمان شده؟!
چرا هیچ اسمی از نفس نبردند و نگفتند این همان نفس اماره ای که در قرآن آمده؟!
چرا گفتند آن موجود یک شیطان است؟
چرا نگفتند یه مرتبه از نفس است؟!
و.....

عزیز علیه ما عنتم;353488 نوشت:
عمل انسان در آتش جهنم انداخته نمیشود پس قرین نیست! و به دیگر روایاتی که بنده نقل کردم مربوط نیست!

بنده هم گفتم نفس اماره را میتوان تضعیف کرد! تضعیف همان کنترل با مراقبه و ریاضات و...هست!
درسته که نفس دارای مراتبی است! بنده نگفتم نفس همیشه کافر هست! گفتم نفس اماره یعنی همان مرتبه هوا و هوس نفس که همیشه به کفر و بدی امر میکند! پس همیشه این مرتبه نفس، کافر است! بنده حرفم رو درست بیان نکردم!

در روایت پیامبر که فرمودند "شیطانی اسلم بیدی" دو برداشت هست
یکی که در عرفان میگویند شیطان همان نفس اماره است که مسلمان شده یعنی نفس مطمئنه شده!
یکی هم برداشت در علوم غریبه که از یک نظر قرین شیطانی شخص هست!

اما سوال اینجاست که
چرا پیامبر فرمودند مسلمان شده؟!
چرا هیچ اسمی از نفس نبردند و نگفتند این همان نفس اماره ای که در قرآن آمده؟!
چرا گفتند آن موجود یک شیطان است؟
چرا نگفتند یه مرتبه از نفس است؟!


سلام
اینکه عمل قرین هست یا نه باید از نبی اکرم ص بپرسید که این کلام نورانی را افاضه فرمودند
البته اگر جای تفصیل بود این مطلب را توضیح می دادم به اندازه بضاعت اندک خودم ولی بنده به روایت اکتفا می کنم
و اما این چراها ؟
ببینید برادر
اسلام در میان مردمی طلوع کرد که عقب مانده ترین ملتها از لحاظ فرهنگ بودند
افکار جاهلی و تعصبات و روح خشن و خالی از تفکر و اندیشه آنان مانع از آن بود که همه معارف در سطح گسترده مطرح شود
بلکه وقت و فرصتش هم نبود
دیگر اینکه روش الهی و اسلامی در القای معارف این نیست که همه چیز بیان شود بلکه برای تفکر و اندیشه افراد هم جایی در نظر گرفته میشود
و این بهترین روش تربیت فکری است
اینها هم همه مبنا دارد
یعنی
اصالتا راه ورود به حقایق تفکر و اندیشه است تا قدرت تخیل و تفکر افزایش یابد و به بعد مجرد نزدیک شود و شایسته اشراقات درونی گردد
اما ادمی که همه چیز را مفت و مجانی گرفت که دیگر فکر ندارد
ورزش فکری هم که نباشد قدرت فکر و تعقل نخواهد بود و آدم همیشه در سطح قشر عالم مادی می ماند
خلاصه اینکه به قول جناب حافظ :
هزار نکته باریکتر ز مو اینجاست
بیش از این زحمتتان نمی دهم
والله الموفق

با سلام. آخرش نفهمیدم موجودی به نام همزاد وجود خارجی داره یا خیر؟!!!!:Gig:

پرسش:
آیا این مسئله صحت داره که می گویند هر انسانی یک همزاد دارد؟
نظر اسلام در این زمینه چیست؟

پاسخ:
درباره همزاد كه در ميان عامه مردم معروف است روايت و اصل عقلي خاصي نداريم تا آن را تأييد كند، با اعتقاد عامه، با تولد هر فرزند انساني، يك نفر جن نيز متولد مي شود كه همزاد او است و چنين اعتقادي، ريشه درست عقلي و نقلي ندارد و در نصوص دینی به ان اشاره نشده است.
البته برخي هم گفته اند مقصود از همزاد، موجودي به نام جن مي باشد به اين معنا كه غير از انسان نها، موجودات ديگري به نام «جن ها» وجوددارند كه در رديف انسان ها و كنار آنها از آن ياد مي شود و این مورد قبول است که در قرآن هم اشاره زیادی شده است. نه آن كه هر انساني يك همزادي در باطن خود و يا در سايه خود داشته باشد.

موضوع قفل شده است