جمع بندی نقش عوامل وراثتی و محیطی در عصمت ائمه(ع)

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نقش عوامل وراثتی و محیطی در عصمت ائمه(ع)

باسلام 

وقتتون بخیر

معصومین علیهم السلام هممه از یک خاندان هستند و تربیت یافته ی معصوم دیگری هستند.از طرفی هم خاندان بنی امیه به عنوان مثال بد بودند و فرزندان نیز زیر دست همان پدران بد خو و  بد کردار رشد یافته اند.میخوواهم این را بدانم که آیا  این محیط اطرا تاثیر داشتهد است در خوب یا بد بودن یا نه؟

بنده از شخصی متدین شنیده ام که خلفای بنی امیه همه بد بودند.آیا این بدی تاثیر پذیر از بد بودن پدرانشان نبوده است؟

و اینکه به دلیل تربیت و ویژگی بد پدران آنان ،مجازات  میشوند؟

از طرفی هم اهل بیت علیهم السلام      همه از یک خاندان اند.

لطفا درباره این که خود افراد در کسب فضیلت و رذیلت چقدر نقش داشتند توضیح بدین.

 

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد مسلم

جمع بندی

پرسش:

بنده از شخصی متدین شنیده ام که خلفای بنی امیه همه بد بودند. آیا این بدی تاثیر پذیر از بد بودن پدرانشان نبوده است؟ خصوصا با توجه به اینکه معصومین علیهم السلام نیز همه از یک خاندان و تربیت یافته ی معصوم دیگری هستند. آیا این تفاوت ناشی از محیط است؟

پاسخ:

در اینکه نوع خانواده، تربیت و عوامل مشابه این در انسان نقش دارند شکی وجود ندارد، اما این بدین معنا نیست که اینها اختیار را از انسان سلب می کنند و انسان هرگز نمی تواند در مسیر درست قدم بردارد.

چه بسیار انسان های خوبی که از خانواده های گمراه برخاسته اند، و چه انسان های بدی که در خانواده های خوب رشد و نمو یافته اند. نمونه آن پسر نوح است که پیامبرزاده بود اما در زمره کافران زمان خویش بود. در میان بنی امیه هم معاویه پسر یزید به تاج و تخت پدر پشت پا زد و بعد از مرگ یزید ز خلافت کنار کشید. یا محمد بن ابی بکر که فرزند ابابکر بود اما مرید علی(علیه السلام).

بنابراین همه کسانی که خوب یا بد هستند قطعا در وهله اول خودشان مسئول هستند و خانواده و خاندان بد آنها را از مسئولیت و حسابرسی رهایی نمی بخشد، چون آنچه ملاک تکلیف است عقل و اختیار است که همگان دارند و خانواده در اصل داشتن این دو نعمت نقشی ندارد.

اما در اینکه آیا حسابرسی شان متفاوت است قطعا پاسخ مثبت است، چون خداوند متناسب با امکاناتی که به انسان داده است از او توقع دارد: «وَرَفَعَ بَعْضَكُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجَاتٍ لِيَبْلُوَكُمْ فِي مَا آتَاكُمْ؛ و خداوند بعضی از شما را بر بعضی دیگر برتری بهشید تا شما را به آنچه که به شما داده است بیازماید»(1)

بنابراین خانواده و خاندان خوب، توقع خداوند از انسان را بیشتر می کند، یعنی کارهای بد آنها مجازات بیشتری دارد، و کارهای خوب آنها نسبت به کسی که در خانواده بدی متولد شده و همان کار را انجام بدهد، پاداش کمتری دارد.

پی نوشت ها:

1. انعام:165/6.

موضوع قفل شده است