خمس

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خمس

باسلام وتشکر از کارشناسان محترم،از اینکه باحوصله وصبر مرا راهنمایی میکنید. عرض کنم خدمت شما، باراهنمایی شما ولطف خدای بزرگ ،خمس ارثیه پدرم رااز بابت پول نقدی که به من رسیده بود پرداخت کردم. (چون پدر خدابیامرزم متاسفانه اهل خمس نبود). مورد دیگر اینکه حدود 40 میلیون پول پدر خدابیامرزم نزد یک بنده خدایی بود وقرارگذاشته بودند این اقا با ان کار کرده وماهیانه سودی به ایشان بدهد.(ان شخص به کار ساخت وساز مشغول است)ازاین جریان چند سالی گذشته وان اقا چون ساختمانش تمام نشده وپولی نداشته که به پدرم ماهیانه بدهد، این طلب ها روی هم جمع شده والان حدود 100 میلیون است .حال سوال من این است: باتوجه به اینکه پولی به دست پدرم از بابت سودها نرسیده وایشان طلب دارند، ایا به کل مبلغ 100 میلیون خمس تعلق میگیرد یا فقط به 40 میلیون؟و ایا 60 میلیون بقیه جزئ درامد سال وصول می باشد که اگر تاسرسال خمسی هزینه نشود ،خمس به ان تعلق می گیرد؟مرجع تقلیدم ایت الله خامنه ای هستند. با ارزوی توفیق روز افزون برای شما:Gol::Gol:

برچسب: 

baharloo;61573 نوشت:
باسلام وتشکر از کارشناسان محترم،از اینکه باحوصله وصبر مرا راهنمایی میکنید. عرض کنم خدمت شما، باراهنمایی شما ولطف خدای بزرگ ،خمس ارثیه پدرم رااز بابت پول نقدی که به من رسیده بود پرداخت کردم. (چون پدر خدابیامرزم متاسفانه اهل خمس نبود). مورد دیگر اینکه حدود 40 میلیون پول پدر خدابیامرزم نزد یک بنده خدایی بود وقرارگذاشته بودند این اقا با ان کار کرده وماهیانه سودی به ایشان بدهد.(ان شخص به کار ساخت وساز مشغول است)ازاین جریان چند سالی گذشته وان اقا چون ساختمانش تمام نشده وپولی نداشته که به پدرم ماهیانه بدهد، این طلب ها روی هم جمع شده والان حدود 100 میلیون است .حال سوال من این است: باتوجه به اینکه پولی به دست پدرم از بابت سودها نرسیده وایشان طلب دارند، ایا به کل مبلغ 100 میلیون خمس تعلق میگیرد یا فقط به 40 میلیون؟و ایا 60 میلیون بقیه جزئ درامد سال وصول می باشد که اگر تاسرسال خمسی هزینه نشود ،خمس به ان تعلق می گیرد؟مرجع تقلیدم ایت الله خامنه ای هستند. با ارزوی توفیق روز افزون برای شما

با سلام و تشكر از سئوال شما

تا زماني كه بدهي پدرتان به شما به عنوان ارث نرسد ، خمس ندارد (1)
اما زماني كه پول وصول شود مقدار 60 ميليون آن كه سود است ، خمس دارد . و مقدار 40 ميليون بقيه هم اگر از منفعت كسب حاصل شده و خمس آن داده نشده باشد يا اينكه پدرتان خمس بدهكار باشد كه با توجه به اعتقادات پدرتان طبيعي است ، لازم است خمس آن حساب شود.(2)

بنابر اين هر مقدار از 100 ميليون كه بدست تان رسيد دادن خمس آن واجب است .
معمولا در اينگونه موارد و با توجه به اينكه در گذشته هم مقداري خمس پرداخت كرده ايد بايد براي مصالحه و تعيين دقيق مقدار خمس با دفتر مقام معظم رهبري تماس حاصل نماييد .

پي نوشت:‌
1. سئوال از دفتر آيت الله خامنه اي در قم (7746666-0251)
2. توضيح المسائل مراجع م 1755

باسلام وتشکر از پاسخ جنابعالی. در مروری که در استفتات رهبری داشتم ،درباب خمس بخش موونه ،سوال 922 به موردی تقریبا مشابه به مورد خودم برخوردم. مبلغ 100 میلیون که در تاپیک قبلی ذکر کرده بودم، تقریبا میشه گفت به دست ما رسیده. 40 میلیون که سرمایه بوده وسال از روی ان گذشته و می دانم که متعلق خمس می باشد. می ماند 60 میلیون بقیه که چون تا حالا به دست ما نرسیده بوده ، ایا جزئ درامد سال وصول حساب نمی شود؟ که اگر تا سر سال خمسی در موونه مصرف نشود باید خمس ان را پرداخت.قبلا سپاسگزارم

baharloo;61976 نوشت:
باسلام وتشکر از پاسخ جنابعالی. در مروری که در استفتات رهبری داشتم ،درباب خمس بخش موونه ،سوال 922 به موردی تقریبا مشابه به مورد خودم برخوردم. مبلغ 100 میلیون که در تاپیک قبلی ذکر کرده بودم، تقریبا میشه گفت به دست ما رسیده. 40 میلیون که سرمایه بوده وسال از روی ان گذشته و می دانم که متعلق خمس می باشد. می ماند 60 میلیون بقیه که چون تا حالا به دست ما نرسیده بوده ، ایا جزئ درامد سال وصول حساب نمی شود؟ که اگر تا سر سال خمسی در موونه مصرف نشود باید خمس ان را پرداخت.قبلا سپاسگزارم


ضمن عرض سلام و تسليت شهادت امام باقر عليه السلام

مسئله اي را كه از اجوبه الاستفتائات مطرح فرموديد ، پاسخ شما نيست ، بلكه مي توان گفت پاسخ پدر مرحومتان در زمان حيات ايشان است . (اگر اين سئوال را مي پرسيدند)

تفاوت مسئله شما با س 922 روشن است چرا كه اين مالي كه بدست شما مي رسد ، ارث است و همانطور كه حقير و همكاران محترم بيان كرديم جزء درآمد سال به حساب نمي آيد بلكه بايد در صورت تعلق خمس ‌، خمس آن را پرداخت كرد چون مبلغ خمس جزء ديون و بدهكاري هاي پدرتان است و تا پرداخت نگردد ، تصرف در آن و تقسيم ارث جايز نيست .(1)

بنابر اين اگر يقين داشته باشيد خمس اين پول داده نشده (با توجه به اينكه چند سال از آن گذشته معمولا همينطور بايد باشد) يا اينكه بدانيد پدر از غير اين پول ، خمس بدهكار اند ، لازم است خمس اين پول را هم حساب نماييد. (2)


در عين حال در مسئله قبلي هم عرض شد كه بهتر است در اينگونه مسائل با دفتر آيت الله خامنه اي در قم (7746666-0251) تماس حاصل نماييد .

پي نوشت:
1. آيت الله خامنه اي ، رساله اجوبه الاستفتائات س 864
2. توضيح المسائل مراجع م 1755

سلام، باتشکر از حوصله ای که به خرج دادید. ای به روی دو چشم ،حتما با دفتر اقا در قم تماس می گیرم.:Gol:

:Gol:باسلام وعرض خسته نباشید. خمس ،خمس وباز هم خمس، درحقیقت من مثل کلاف سردر گم توی این مسئله خمس شدم. به لطف خداوند متعال خمس ارثیه پدرم راهم بابت پول نقدی که از ان خدابیامرز به من رسیده بود پرداخت کردم. حالا که داشت از بابت بدهی خمس خیالم راحت می شد، به مسئله جدیدی برخوردم که واقعا گیجم کرده. از سال 87 که برای محاسبه خمسم به دفتر اقای خامنه ای در تهران مراجعه کردم ونماینده اقا لطف کرده خمس بنده راحساب کردند ومبالغی هم بعنوان خمس در خمس در نظر گرفتند(مثل خمس مبلغ 19 میلیون سپرده ام دربانک، که می شد 3800000 تومان و760000 تومان بابت خمس در خمس ان در نظر گرفتند) وروی هم مبلغ 6200000 تومان شد. 2 میلیون انرا پرداخت کردم و بقیه دستگردان شد و فرمودند ،می توانم از کرایه خانه ام و سود سپرده ام نزد بانک به مرور پرداخت کنم.من هم همین کار را کردم وبحمدالله این مبلغ به تازگی تصفیه شد. حالا به مسئله جدیدی برخوردم که نمی دانم تا چه حد صحت دارد. به من گفته اند که هر بار که شما مبلغی بابت بدهی خمستان پرداخت کرده اید ، بایستی خمس خود ان مبلغ راهم می پرداختید.(خمس در خمس). حال می خواهم بدانم که این مطلب تا چه حد درست است و من باید چکارکنم؟ درضمن اقساط بدهی ام را در بین سال خمسی پرداخت کردم، پس چرا باید به خود اقساط هم (درصورت صحیح بودن ) خمس تعلق گیرد؟ لطفا مثل همیشه با صبر و حوصله پاسخ مرا بدهید. بسیار بسیار سپاسگزارم و از راهنمایی های ارزشمند شما استفاده می کنم.:Sham::Gol:

با سلام . اگر شما از همان 19 ميليون خمس ميداديد همان مبلغ3800000 كافي براي خمس بود ولي شما ميخواهيد از پول ديگر خمس خود را بپردازيد لذا بايد از همان مبلغ. هم خمس بدهيد پس از مبلغ 22800000 بايد خمس را بپردازيد كه خمس ان تقريبا 4500000 خواهد شد . ومبلغ بيشتري كه از شما محاسبه شده بابت ساير اموال شما مي باشد .با اين فرض ديگر به شما چيزي واجب نيست .زيرا خمس در خمس-به قول خود شما - هم محاسبه شده است.حكمت اين مساله هم نياز به بحث ديگري دارد .

باسلام،بسیار از راهنمایی شما سپاسگزارم .اماکاش دوست عزیز بیشتر در مورد خمس درخمس وفلسفه اش توضیح می دادید.:Kaf:

baharloo;62986 نوشت:
من باید چکارکنم؟ درضمن اقساط بدهی ام را در بین سال خمسی پرداخت کردم، پس چرا باید به خود اقساط هم (درصورت صحیح بودن ) خمس تعلق گیرد؟ لطفا مثل همیشه با صبر و حوصله پاسخ مرا بدهید. بسیار بسیار سپاسگزارم و از راهنمایی های ارزشمند شما استفاده می کنم.

با سلام وتشكر ازشما وجنابِ مصطفي بخاطر جوابِ صحيحشان
انچه كه شما از ديگران شنيديد صحيح بوده وانچه كه دفتر رهبري به عنوان خمس در خمس محاسبه شد يكياست يعني خمس در خمس =همان خمس مبالغي را كه در هر بار قسط پرداخت مي كرديددر ان لحاظ شده وشما ان راانجام داديد وبدهكار نيستيد.

اما اينكه مي فرمائيد فلسفه اش چيست؟ممكن است در بيان علت وفلسفه به صورت تايپ ،حق مطلب ادادء نشود ولي اجمال مطلب اين است
انچه كه شما از طريق در امد سال جديد براي قرض سال قبلي خود پرداخت مي كنيد به اصطلاح فقها صرف در موونه نشده
(بنابر انچه كه در مدارك تحرير امده ،صرفِ قرض غير موونه اي شده) وچيزي كه صرف در موونه نشده باشد طبق نظر فقها بايد خمسش پرداخت شود (مثل اينكه درامد خود رابراي خريد شراب استفاده نموديد اينجا طبق نظر فقها بايد اون مقداري كه صرف در حرام كرديد بايد خمسش پرداخت شود زيرا صرف در موونه نشده است )به عنوان مثال خمس 20000000 تومان رابخواهيد از همين پول بپردازيد ،خمس ان بايد پرداخت شود كه 4000000تومان مي شود ولي اگر بخواهيد از درامد سال بعد بپردازيد طبق مثال ما بايد خمس 24000000 تومان رابپردازيد زيرا اين پولي كه داريد خمس سال قبل را مي پردازيد صرف در موونه نيست وخمسش واجب است.
مدارك تحرير/ ج/3 ص=679

باسلام پاسخ صریح وروشنی دادید. کاملا مفهوم بود.سپاسگزارم:Gol::Gol::Gol:

باسلام خدمت کارشناسان محترم
چند سؤال درباره خمس داشتم
مرجع تقلید : مقام معظم رهبری

1- آیا من میتونم خمس مالم رو خودم محاسبه کنم ؟

2- میشه خمس تعیین شده رو به حوزه علمیه قم فرستاد؟اگر جواب مثبته با توجه به اینکه من در شمال سکونت دارم شماره حسابی برای اینکار وجود داره؟

3- اگر شوهر یا پدر دختری خمس پرداخت نکنه واون دختر دارای درآمد باشه شرعاً وظیفه ای برای پرداخت خمس داره؟

با سلام ، پاسخ سوالات شما بدین شرح است :

سنگ صبور67;79254 نوشت:
- آیا من میتونم خمس مالم رو خودم محاسبه کنم ؟

بله می توانید خودتان حساب کنید


سنگ صبور67;79254 نوشت:
میشه خمس تعیین شده رو به حوزه علمیه قم فرستاد؟اگر جواب مثبته با توجه به اینکه من در شمال سکونت دارم شماره حسابی برای اینکار وجود داره؟

بله ، با شماره 7742229-0251 (دفتر مقام معظم رهبری) قسمت وجوهات شرعی تماس بگیرید و شماره حساب را دریافت نمایید

سنگ صبور67;79254 نوشت:
- اگر شوهر یا پدر دختری خمس پرداخت نکنه واون دختر دارای درآمد باشه شرعاً وظیفه ای برای پرداخت خمس داره؟

بله اگر شخص درامد داشته باشد باید خمس مازاد انرا بپردازد ؛ خواه همسر یا پدرش اهل پرداخت خمس باشند یا نباشند

منظور بنده از سؤال سوم این بوده که بنده خمس مال خودم

رو پرداخت میکنم امااگر پدر یا همسرم خمس مال خودشون

رو که بهش خمس تعلق میگیره پرداخت نکنن وبنده هم از اون اموال استفاده کنم مثلاً ماشین

آیا چون من درآمد دارم شرعاًوظیفه ای برای پرداخت خمس

اموال پدر یا همسرم به عهده دارم یاخیر؟

ازپاسخگویی شما کمال تشکر رادارم

شما وظیفه ندارید خمس اموال انها را بپردازید ولی اگر یقین دارید که به اموالی خمس تعلق گرفته ؛ جایز نیست در ان مال تصرف کنید مگر با اجازه مرجع تقلیدتان
اما اگر یقین نداشته باشید که به ان اموال (مثل ماشین) خمس تعلق گرفته باشد ؛ استفاده از انها جایز است

توضیح المسائل مراجع،م1795

شفا;79476 نوشت:
جایز نیست در ان مال تصرف کنید

باسلام وتشکر ازشما

منظور از تصرف چیه؟

سنگ صبور67;79547 نوشت:
باسلام وتشکر ازشما منظور از تصرف چیه؟


با سلام و تشكر از سئوال شما و عرض تسليت اربعين حسيني

تصرف به معناي بكار گرفتن و ايجاد تغيير در چيزي است و در اينجا به معناي استفاده كردن است .

موفق باشيد

محمد حسام شجاع;79594 نوشت:
راستی من اصلا در مورد زکات اطلاعاتی ندارم

و نمیدان کسانی که شاغل هستند باید پرداخت
کنند یا نه پدرم میگه زکات فقط برای افرادیست

که زراعت دارند این موضوع درسته؟


برای بدست اوردن اطلاعاتی در مورد زکات به این ادرس مراجعه کنید http://www.askdin.com/showthread.php?t=77

محمد حسام شجاع;79593 نوشت:
من که توی قم سکونت دارم وقتی بخوام برم سرکار در آینده خمس را باید چگونه و به کجا پرداخت کنم من هم باید شماره حساب بگیرم یا حضوری باید پرداخت کنم؟

با عرض تسليت به مناسبت اربعين حسيني و تشكر از سئوال شما

خمس را مي توانيد به صورت حضوري و يا واريز به حساب ، به دست مرجع تقليدتان برسانيد تا در مسيري كه تعيين شده است هزينه نمايد .

موفق باشيد

باسلام، همسرم باپس اندازی که من داشتم وقرض گرفتن و قناعت توانست اپارتمانی برای اینده فرزندانمان ،به صورت اقساطی از تعاونی اداره خریداری کند(البته هنوز از بابت این خانه به تعاونی بدهکاریم)واین خانه دارای وام بلند مدت نیز هست.مادارای 3فرزند پسر هستیم که همه به سن ازدواج رسیده اند.در حال حاضر این اپارتمان واپارتمان مسکونی خودمان را برای تامین مخارج زندگی،اجاره داده وبه منزل پدری همسرم که ورثه ای میباشد،نقل مکان کردیم(به سایر وراث کرایه از بابت سهمشان پرداخت می کنیم) تا بتوانیم از مابه التفاوت کرایه زندگی را بچرخانیم.(همسر بنده کارمند باز نشسته دولت می باشد).در مورد خمس این اپارتمان ما را راهنمایی بفرمایید، ایااین خانه جزئ موونه محسوب می شود؟ مرجع تقلیدمان جناب رهبری هستند.قبلا سپاسگزارم

اگر ساختن این خانه برای اینده فرزندانتان در حال حاضر از مخارج مناسب با شان عرفی شما محسوب شود انچه که به مصرف رسانده اید ،خمس ندارد (البته اگر به مبلغ پس انداز سال خمسی گذشته باسد باید خمس ان مقدار را بپردازید )ودر صورتی که این منزل در حال حاضر از مخارج مناسب با شان عرفی شما به حساب نیاید ودر حال حاضر،نه خود شما ونه فرزندانتان به ان نیاز ندارید ،پرداخت خمس ان واجب است .

اجوبه الاستفتائات رهبری / س 915.

باسلام وتشکر به خاطر پاسختان. شما را به خدا این شان عرفی را برای من مختصری توضیح دهید .سپاسگزارم:Kaf:

baharloo;80146 نوشت:
باسلام وتشکر به خاطر پاسختان. شما را به خدا این شان عرفی را برای من مختصری توضیح دهید .سپاسگزارم

با سلام و تشكر از سئوال شما

می توانید برای آشنایی با این واژه به پست زیر مراجعه فرمایید :

http://www.askdin.com/showpost.php?p=65495&postcount=315

موفق و پایدار باشید

باسلام
چرا اهل تسنن خمس ندارند؟:Gol:

با سلام
من مقلد آقای خامنه ای هستم
درمورد پرداخت خمس چند سئوال داشتم.
1-آیا من که الان دارم ماهانه قسط وامی را که درسال 89 پس از حساب سال مالی قبل گرفته ام را می دهم باید مقدار پولی که الان در اختیار دارم خمسش را بدهم ؟
2-ایا پولی را که سالانه برای بچه هایم نزد بانک برای تحصیل و کارهای ضروری خودشان گذاشته ام خمس دارد؟
3- ایا کتاب ه ایم که در طول سالهای گذشته خریده ام ومقداری از انها را مطالعه کرده ام ولی نرسیده ام کامل مطالعه کنم یا اینکه سال قبل مطالعه کرده ام ولی امسال سر به ان کتاب نزده ام باز خمس انها را می گیرد؟

ارشاد;100725 نوشت:
با سلام من مقلد آقای خامنه ای هستم درمورد پرداخت خمس چند سئوال داشتم. 1-آیا من که الان دارم ماهانه قسط وامی را که درسال 89 پس از حساب سال مالی قبل گرفته ام را می دهم باید مقدار پولی که الان در اختیار دارم خمسش را بدهم ؟

با سلام خدمت شما کاربر محترم و تشکر از سئوالتان

اگر وامی که گرفتید صرف در هزینه های زندگی همین سال خمسی مطابق با شأن شما شده است بدهی بابت این وام از مبلغ درآمد همان سال استثناء می شود و خمس ندارد (1)

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 865

ارشاد;100725 نوشت:
2-ایا پولی را که سالانه برای بچه هایم نزد بانک برای تحصیل و کارهای ضروری خودشان گذاشته ام خمس دارد؟

اگر به عنوان هدیه به آنها داده اید خمس ندارد (1)

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 851

ارشاد;100725 نوشت:
3- ایا کتاب ه ایم که در طول سالهای گذشته خریده ام ومقداری از انها را مطالعه کرده ام ولی نرسیده ام کامل مطالعه کنم یا اینکه سال قبل مطالعه کرده ام ولی امسال سر به ان کتاب نزده ام باز خمس انها را می گیرد؟

اگر هنگام خرید به آنها نیاز داشته اید خمس ندارد (1)

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاسفتائات س 907

مرجع ايت ا... خامنه ايي
مبلغي كه به عنوان پاداش سنوات خدمت (كه در قانون كار هم امده است)از طرف كارفرما پرداخت ميشود ايا شامل خمس است يا نه؟

باسلام خدمت جناب محمد پند

مقام معظم رهبري : مبالغي كه تحت عنوان هديه و يا پاداش و يا عيدي پرداخت مي شود ،خمس ندارد .

اجوبة الاستفتائات / م 851.

سلام
نماز خواندن در خانه ای که خمس نمی دهند مورد قبول واقع نمی شود.
آیا این امر فقط در مورد اهل آن خانه است یا این که میهمانان آن خانه هم که در آن نماز خوانده اند ، نمازشان مقبول نیست؟

با سلام وسپاس

نماز خواندن براي اهالي خانه و ميهمان ها در خانه اي كه صاحب خانه اهل پرداخت خمس نيست ،مانعي ندارد و نماز صحيح است ، ولي اگر يقين كنيد خانه با مالي كه خمس به ان تعلق گرفته خريداري شده ،معامله به مقدار خمس فضولي است ومتوقف بر اجازه ولي امر خمس است و تا ان را اجازه و تنفيذ نكنند ،نماز خواندن در ان خانه جايز نيست .ولي اگر يقين به اين مطلب نداشته باشيد وظيفه اي نسبت به تحقيق وجستجو نداريد و نماز خواندن در ان خانه هم مانعي ندارد .

مقام معظم رهبري / اجوبة الاستفتائات / م 937 و 930.

عرفات;129773 نوشت:
معامله به مقدار خمس فضولي است ومتوقف بر اجازه ولي امر خمس است و تا ان را اجازه و تنفيذ نكنند

سلام
ببخشید من چیزی از این جمله متوجه نشدم!

مـــریم;129805 نوشت:
سلام ببخشید من چیزی از این جمله متوجه نشدم!


با سلام خدمت سرکار مریم گرانقدر و تشکر از سئوال شما


عبارت بالا به این معناست که اگر قسمتی یا کل منزلی با پول خمس نداده خریداری شده باشد نمی توان در آن نماز خواند مگر اینکه حاکم شرع اجازه دهند .

در پناه حضرت حق باشید

سجاد;129807 نوشت:
مگر اینکه حاکم شرع اجازه دهند

متشکرم.
حاکم شرع در چه صورت اجازه می دهد؟

(حاکم شرع به معنای مرجعی است که وجوهات به دست ایشون می رسه؟ )

مـــریم;129810 نوشت:
متشکرم. حاکم شرع در چه صورت اجازه می دهد؟ (حاکم شرع به معنای مرجعی است که وجوهات به دست ایشون می رسه؟ )


خواهش می کنم

حاکم شرع در صورتی که در موردی مصلحت ببینند اجازه می دهند .
مرجع تقلید مورد سئوال (حضرت آیت الله خامنه ای) حاکم شرع و ولی امر خمس محسوب می گردد.

در پناه حضرت حق باشید

سلام و عرض ادب

کسی که دو تا شغل داره...

و یکی از اون شغل ها هر ماه سر موعد مقرر حقوق می گیره
و اون یکی اصلا" معلوم نیست کی حقوق بگیره...
گاهی یه چک می دن می گن سه ماه دیگه موعدش هست

این شخص خمسشو چطور محاسبه کنه

نظر حضرت امام (ره) و آقای سیستانی رو می خواستم بپرسم
با تشکر

نوکر شهدا;200400 نوشت:
سلام و عرض ادب کسی که دو تا شغل داره... و یکی از اون شغل ها هر ماه سر موعد مقرر حقوق می گیره و اون یکی اصلا" معلوم نیست کی حقوق بگیره... گاهی یه چک می دن می گن سه ماه دیگه موعدش هست این شخص خمسشو چطور محاسبه کنه نظر حضرت امام (ره) و آقای سیستانی رو می خواستم بپرسم با تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت جناب نوکر شهدای بزرگوار و تبریک سال نو

در محاسبه خمس ، تعیین سال خمسی مهم است سر سال خمسی روزی است که اولین درآمد را داشته اید در هر سال در همان روز باید خمس خود را محاسبه کنید یعنی مقدار درآمد خود را حال از هر تعداد شغل که داشته اید ، حساب کرده و یک پنجم آن را به عنوان خمس بپردازید.
البته در نظر آیت الله سیستانی سر سال خمسی اولین روزی است که مشغول به کار شده اید . (1)

پی نوشت:
1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 1661
آیت الله سیستانی ، توضیح المسائل م 1721

سجاد;200467 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت جناب نوکر شهدای بزرگوار و تبریک سال نو

در محاسبه خمس ، تعیین سال خمسی مهم است سر سال خمسی روزی است که اولین درآمد را داشته اید در هر سال در همان روز باید خمس خود را محاسبه کنید یعنی مقدار درآمد خود را حال از هر تعداد شغل که داشته اید ، حساب کرده و یک پنجم آن را به عنوان خمس بپردازید (1)

پی نوشت:
1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 1661
آیت الله سیستانی ، توضیح المسائل م 1721

سلام و عرض ادب خدمت کارشناس عزیز

ببخشید ولی آقای سیستانی می گن ملاک تعیین سال خمسی اولین روزی هست که شروع به کار می کنیم
ولی شما گفتید اولین درآمد
من فکر کنم شما اشتباه کردید؟:Narahat az:

اختلاف فتوا بین حضرت امام و آقای سیستانی نیست؟

شما مثل اینکه mp3 کردید فتوا هر دو عزیز رو؟ نه؟:khaneh:

نوکر شهدا;200471 نوشت:
سلام و عرض ادب خدمت کارشناس عزیز ببخشید ولی آقای سیستانی می گن ملاک تعیین سال خمسی اولین روزی هست که شروع به کار می کنیم ولی شما گفتید اولین درآمد من فکر کنم شما اشتباه کردید؟ اختلاف فتوا بین حضرت امام و آقای سیستانی نیست؟ شما مثل اینکه mp3 کردید فتوا هر دو عزیز رو؟ نه؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از تذکر بجای شما

نظر آیت الله سیستانی را اضافه کردم

در پناه حضرت حق سالم و موفق باشید

موضوع قفل شده است