پهلوی

مقایسه جمهوری اسلامی و حکومت پهلوی

[="Tahoma"][="Blue"]به نام خدا
سلام

من چرا باید پای انقلاب بایستم؟ اینو میخوام کامل شرح بدید.
اصلا چرا مردم ایران انقلاب کردند؟ اگر امکان داره مقایسه ای بین دوران پهلوی و حال رو بررسی کنید و بفرمایید دلایل انقلاب رو.

و اینکه بفرمایید دست اورد های دولت ها از زمان انقلاب تا به الان چی بوده چه کار کردن که دیگر کشور ها انجام ندادن؟
چه چیز ارزشمندی داره که میشه ازش دفاع کرد؟

لطفا استاد مسلم کارشناس بحث باشند.[/][/]

طرفداران پهلوی! طرفدار کدام کار مثبت او هستند؟

به نام خدا
سلام

کسانی که دم از ربع پهلوی(رضا) میزنند دقیقا بخاطر کدام عملکرد پهلوی خواستار اویند؟

کدام مورد مد نظر است؟
کشتار بی رحمانه مردم با توپ و تانک و مسلسل ، وابسته گی بسیار شدید در صنایع مختلف ، برهنگی و کازینو ، بازگشت قانون کاپیتولاسیون ، واردات مهندس و نخبه از اروپا که درصورت تغییر نظام آنها بروند و کشور از صفر شروع کند ، هلال شدن زن و دختر ایرانی برای سربازان ...... آمریکایی ، همجنس بازی در سطح دربار ، عروس کردن شهرهای دیگر برای اعراب ، فسادهای بالای اخلاقی در سطح دربار زنا با محارم و ..... (کتاب خاطرات ثریا اسفندیاری همسر دوم شاه) و موارد دیگر. لطفا دقیق بگویید که دلیلتان از بازگشت ربع پهلوی چیست.

پ.ن

1 - فساد مالی زمان پهلوی هزاربرابر امروز بود پس نگید برای فرار از فساد مالی هست.
2 - خدماتی که پهلویها به اعراب کردند را کسی نکرد بازهم مانور ندید.
3 - از جنگ سخن نگویید زیرا امروز ما در منطقه خودمان و برای ثبات منطقه خودمان حضور داریم ، پهلوی در جنگ ویتنام چه غلطی میکرد؟ و بروید سخنان پهلوی ها درخصوص لزوم جنگ در نقاط دیگر را مطالعه کنید.

افسانه ارزانی در دوران پهلوی

خاطبین این گزارش از دو دسته خارج نیستند؛ یا قبلاز انقلاب به دنیا آمده‌اند و یا بعد از انقلاب. کسانی که قبل از انقلاب به دنیاآمده‌اند،‌ تورم‌های دهه 50 را به خوبی به خاطر دارند. گران‌فروشی‌ها، احتکارها،کمبودها و بالارفتن قیمت روزبه‌روز قیمت‌ها. در همان زمان به دلیل افزایششدید قیمت نفت،‌ رشد اقتصادی تا حدی در کشور بالا رفت،‌ اما نرخ تورم در سال‌های52 تا 56 به ترتیب زیر بوده است: 11/2، 15/5، 9/9، 16/6 و 25/1. این آمار به نسبتسال‌های دهه 40 که نرخ تورم زیر 5 درصد بوده، آماری بسیار بالاست و در سال 56بالاترین نرخ تورم در این دهه با نرخ 25 درصد تجربه می‌شود.
اما سخن گفتن از آمار به تنهایی کفایت نمی‌کند وبرای کسانی که بعد از انقلاب به دنیا آمده‌اند به خوبی نمی‌تواند واقعیت‌ها رانشان دهد. بر همین اساس و برای شناخت بهتر تورم دهه 50 به سراغ روزنامه‌های ایندهه رفتیم تا واقعیت اقتصاد ایران در این دهه را بهتر درک کنیم. نکته بسیار مهمیکه وجود دارد این است که در دهه 50، روزنامه‌ها تحت سیطره شدید حکومت پهلوی قرارداشتند و از درج اخبار منفی پرهیز می‌کردند، به همین دلیل پیدا کردن چنین اخباریدر بین روزنامه‌های این دهه چندان آسان نیست، اما همین تعداد نیز می‌تواند برهم‌زنندهاین تصور پوشالی باشد که قیمت خودکار یا کبریت طی سال‌های نخست‌وزیری هویدا(1343-1356) در همه جای کشور ثابت بوده است!
در ادامه تصاویر روزنامه‌های دهه 50 را که حکایت از گرانی‌های متعدد می‌کند،‌ مشاهده می‌کنید:


آبان 52: شاهنشاه اوامر تازه‌ای در مورد مبارزه با گرانفروشی صادر کردند.
فروردین 53: ماجرای گوشت امروز در پایتخت تغییر جهت داد و اگر در روزهای گذشته موضوع کمبود گوشت مطرح بود، امروز بادکردن گوشت در قصابی‌ها نقل محافل بود.فروردین 53: کمبود گوشت دو سه روز آینده برطرف می‌شود.


اردیبهشت 53: پروانه‌های کسب توسط اتاق‌های اصناق برای کسانی که پارتی دارند صادر می‌شود.


فروردین 53: گوشت، سبزی و قند و شکر در تهران کمیاب است.

اردیبهشت 53: مسئولین پنج شرکت بزرگ به جرم گرانفروشی تحت تعقیب قرار گرفتند.