نرم‌افزار

یک ویراشگر از نوع MarkDown برای نوشتن ساده‌ی مطالب علمی یا روزمره تحت تکنولوژی وب

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،
عرض ادب و احترام،
نرم‌افزار جدید یکی از آشنایان را به سفارش ایشان در اینجا به اشتراک می‌گذارم که شاید به کار دیگران هم بیاید.
این نرم‌افزار یک ویرایشگر متن از نوع مارک‌دان هست، شما یک متن ساده در محیط نرم‌افزار که در مرورگر اینترنتی شما (برنامه فقط در فایرفاکس آزمایش شده است) باز شده است می‌نویسید و کلید پردازش را می‌فشارید تا خروجی از نوع HTML برایتان نمایش داده شود، راهنمای فرامینی که می‌توانید استفاده کنید هم در خود نرم‌افزار هست، امکان درج شکل و جدول و تیتر و رنگی کردن متن و توپر کردن آن و گذاشتن لینک و درست کردن لیست‌های ترتیبی و بی‌ترتیب و حروف‌چینی فرمول‌های ریاضی (با استفاده از MathJax) فراهم شده است و انواع خندانک‌ها هم در آن گنجانده شده است، دست آخر هم لیستی از پاورقی‌ها و در صورت تمایل فهرست مطالب به صورت خودکار اضافه می‌گردد.
نکته‌ی مهم این است که با وجود آفلاین بودن نرم‌افزار ولی قابلیت ذخیره‌ی خودکار مطالب و ذخیره‌ی متن کد در یک فایل متنی نیز فراهم شده است، علاوه بر اینکه می‌توان خروجی تولید شده را به صورت فایل HTML یا PDF نیز تولید کرد. فایل PDF تولیدی مستقل است و برای انتقال آن نیاز به حفظ پوشه‌ی حاوی کتابخانه‌ها و امثال آن را ندارد.
بیشتر حجم نرم‌افزار بخاطر استفاده از MathJax هست، اگر کسی نیازی به حروف‌چینی ریاضی نداشته باشد می‌تواند آن کتابخانه را حذف کند تا هم در حجم نرم‌افزار و هم در تعداد فایل‌ها که در عمل کپی کردن آن از جایی به جای دیگر را به شدت کند کرده است صرفه‌جویی نماید. یا می‌تواند به جای MathJax از Katex استفاده کند و خودش قابلیت استفاده از آن را اضافه نماید تا هم امکان حروف‌چینی معادلات ریاضی را داشته باشد و هم حجم برنامه و تعداد فایل‌ها کم باقی بماند، اینکه به صورت اولیه از MathJax‌ استفاده شده است برای این است که کامل‌تر است و برای کسانی که به دنبال جایگزین سبک‌تری از LaTeX باشند که قابلیت تولید متون علمی زیبا به زبان فارسی را داشته باشند مناسب‌تر باشد.
برای هر امکاناتی که فعلاً به برنامه اضافه نشده باشد همچنان می‌توان هم کد منبع نرم‌افزار را ویرایش کرد تا نیازهای شخصی‌امان را برآورده نماید و هم می‌توان در بخش ورودی کد از ابتدا از فرامین خود HTML استفاده کرد، بدون نیاز به اینکه حتماً از قبل دستور میان‌بری برای آن کار تعریف شده باشد ...
تصاویری از محیط نرم‌افزار:

نتوانستم نرم‌افزار را در این سایت آپلود کنم، در صورت تمایل برای دانلود آن به این آدرس مراجعه نمایید.
موفق باشید

راهكاری برای تسهیل کار با نرم‌افزار word...چگونه یک فایل Word را به عکس تبدیل کنیم ؟

یک کارشناس نرم‌افزار گفت: با ارائه برخی ترفند‌ها می‌توان کار با نرم‌افزار word را با حد قابل توجهی افزایش داد.
محمد سیدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: با به کار بستن برخی ترفندها کاربر می‌تواند به کار خود با نرم‌افزار WORD سرعت ببخشد.


وی تصریح کرد: برای نمونه کاربر با فشردن کلید SHIFT + F5 می‌توان به قسمتی از متن که به تازگی تغییری در آن ایجاد کرده است مراجعه کرد و همچنین فشردن مجدد این کلیدها شخص را به قسمت‌های تغییر یافته قبلی متن می‌برد. سیدی ابراز کرد: اگر کاربر فرمت قسمتی از متن را تغییر داده باشد، به طور مثال رنگ یا نوع فونت آن را عوض کرده باشد و در پی آن قصد برگشتن به همان وضعیت پیش‌فرض WORD را داشته باشد باید آن بخش از متن را انتخاب و کلیدهای CTRL + SPACEBAR را فشار دهد. این کارشناس نرم‌افزار در ادامه به ترفند دیگری اشاره کرد و گفت: کاربر وقتی می‌خواهد بخشی از متن را انتخاب کند، می‌تواند کلمه ALT را پایین نگه دارد و با ماوس DRAG کند و این کار باعث می‌شود عمل انتخاب به صورت مستطیل شکل انجام شود و سرعت کاربر به طرز چشم‌گیری افزایش یابد. سیدی خاطرنشان کرد: وقتی شخص در حال تایپ کردن یک متن انگلیسی است و به دنبال مترادف یک کلمه خاص می‌گردد، کافی است نشان‌گر را در کنار و یا در زیر کلمه مربوطه ببرد و کلیدهای SHIFT + F7 را فشار دهد و با این کار فهرستی از کلمات مترادف آن کلمه خاص نمایش داده می‌شود.


همچنین در پنجره PRINT PREVIEW کاربر می‌تواند پیش از پرینت گرفتن، پیش‌نمایشی از فایل خود را ببیند و برای انجام تغییرات در همین صفحه، کافی است روی آیکون MAGNIFIER کلیک کند تا اجازه تصحیح در متن به شما داده شود. به گفته او فرد اگر می‌خواهد هم‌زمان دو بخش مختلف از یک DOCUMENT را ببیند، می‌تواند فایل مربوطه را در نرم‌افزار WORD باز کرده، ماوس را بالای فلش موجود در بالای نوار لغزان نگه دارد تا نشان‌گر ماوس به شکل دو خط موازی با دو فلش در بالا و پایین آن درآید و آن‌گاه کلیک کرده و بدون رها کردن ماوس آن را به سمت پایین بکشد، حال صفحه به دو قسمت تقسیم می‌شود که در هر دو بخش همان فایل نمایش داده می‌شود و هم‌زمان می‌تواند دو بخش مختلف فایل را ببیند و ویرایش کند. این کارشناس نرم‌افزار ادامه داد: این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر کاربر با یک فایل طولانی مواجه باشد و پیدا کردن مطالب برای وی دشوار باشد، کافی است گزینه DOCUMENT MAP را از منوی VIEW انتخاب کند تا فهرستی از عناوین DOCUMENT شخص را نشان دهد و حال با کلیک بر هر عنوان به آن قسمت از فایل خود پرش می‌کند.
منبع: ایسنا
به نقل از فتا