برخی از ویژگیهای مراسم حج

برخی از ویژگی های مراسم حج

[="Black"]

حاجی به ره کعبه و من طالب دیدار***او خانه همی جوید و من صاحب خانه

مراسم سیاسی، اجتماعی و معنوی حج، علاوه بر تجلی شکوه، عزت و اتحاد مسلمانان جهان، برکات و آثار و درسهایی نیز برای پیروان مکتب حیاتبخش اسلام دارد. به همین جهت، قرآن و پیشوایان معصوم علیهم‏السلام با تأکید فراوان به شرکت در این مراسم سفارش می‏کردند. خداوند متعال در سوره حج فرمان خود را به حضرت ابراهیم علیه‏السلام این گونه بیان می‏کند: «وَ اَذِّنْ فِی النّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجالاً وَ عَلی کُلِّ ضامِرٍ یَأْتِینَ مِنْ کُلِّ فَجٍّ عَمیقٍ لِیَشْهَدُوا مَنافِعَ لَهُمْ...»؛(1) «به طور عمومی مردم را به انجام مراسم حج دعوت کن تا آنان پیاده و سواره از راههای دور دست به نزد تو آیند [و در مراسم حج شرکت کنند] تا شاهد منافع [مختلف دنیوی و اخروی حج] برای خویش باشند... .»
امام صادق علیه‏السلام می‏فرماید: امیرمؤمنان علی علیه‏السلام همواره فرزندان خود را به شرکت در مراسم حج توصیه می‏کرد و می‏فرمود: یا بَنِیَّ انْظُرُوا بَیْتَ رَبِّکُمْ فَلا یَخْلُوَنَّ مِنْکُمْ فَلا تُناظَرُوا؛(2) فرزندانم! به خانه خدایتان توجه کنید که از شما خالی نماند؛ چرا که [در این زمینه] مهلت داده نمی‏شوید.»
علی علیه‏السلام در سخن دیگری فرمود: «اَللّه‏َ اللّه‏َ فی بَیْتِ رَبِّکُمْ لاتُخَلُّوهُ ما بَقیتُمْ فَاِنَّهُ اِنْ تُرِکَ لَمْ تُناظَرُوا؛(3) خدا را! خدا را! درباره خانه خدا در نظر بگیرید؛ تا هستید، آنجا را خالی نگذارید؛ زیرا اگر خالی شود، مهلت داده نمی‏شوید.»
با توجه به این روایات جایگاه حج و اهمیت آن در متون اسلامی به وضوح معلوم می‏شود. در این فرصت مروری کوتاه به برخی از برکات این اجتماع مهم و مراسم معنوی وسیاسی خواهیم داشت.
[/]