احساس بد

فروختن هدیه ی کسی که راضی نیست

انجمن: 

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:


با سلام,

دختری هستم 24 ساله مجرد و در خانه ی پدری زندگی می کنم. مدتی قبل یک انگشتری را که هدیه ی پدر و مادرم به من بود فروختم و با پول آن یک سری لباس که دختری در سن من برای محیط کار به آن احتیاج دارد خریداری کردم. در واقع خجالت کشیدم از این که به پدر و مادرم بگویم که نیاز به لباس دارم و هم چنین می دانستم که پدرم در آن زمان توانایی تهیه ی آن ها را برای من ندارد و ممکن است شرمنده شود. الان که حدود 3-4 ماه از آن قضیه می گذر هنوز پدر و مادرم متوجه نشده اند که من انگشتر را فروختم و می دانم که اگر بفهمند خیلی ناراحت می شوند, به همین دلیل تصمیم ندارم که هیچ وقت به آن ها بگویم. وقتی هم از من سوال کردند که با چه پولی این ها را خریدی, متاسفانه به دروغ گفتم که از پس انداز خودم بوده. حالا سوال من این است, حکم این اقلامی که خریداری کرده ام چیست؟ آیا استفاده از آن ها برای من حرام است, با توجه این که پدر و مادرم راضی نباشند که من با فروش انگشتر هدیه ی آن ها این لباس ها را خریداری کرده باشم, و این که با دروغی که گفته ام فکر می کنند که با دست رنج خودم تهیه کرده ام؟ و اگر این لباس ها بر من حرام است الان باید چه کاری باهاشون انجام بدم؟ آیا باید به فقیر ببخشم؟ و یا مثلا به مادر و خواهرم که از اون ها استفاده کنند؟

سوال دوم, در موردی شبیه به همین. چندی قبل مشکل زیبایی در قسمتی از بدن داشتم و دکتر پوست که با ما آشنا هستند لیزر برایم تجویز کردند با 25% تخفیف. هنگامی که پدرم از من سوال کردند هزینه ی لیزر چه قدر است, من هزینه ی لیزر بدون تخفیف رو به ایشون گفتم (با فرض به این که ایشون توانایی پرداخت اون مقدار رو داشتند) و با بقیه ی اون پول باز اقلامی رو که نیاز داشتم تهیه کردم. حالا حکم استفاده از این اقلام چیست؟ اگر حرام است باز باید چه کاری با این کیف و کفش انجام بدم؟

به کمک سریع شما نیاز دارم, چون هر زمان که می خواهم بیرون بروم و این کفش و لباس ها را بپوشم و این کیف را به دست بگیرم, دچار عذاب وجدان شدیدی می شوم, از طرفی اگر آن ها را دور بندازم و با به فقیر ببخشم, چیزی ندارم که در جامعه به جایشان استفاده کنم.

با سپاس فراوان

پی نوشت: انشاالله چند روز دیگر باز نوبت لیزر دارم, آیا اگر پدرم سوال کردند می توانم باز همان قیمت بدون تخفیف را به ایشان بگویم؟ چون مقداری اقلام نیاز دارم که می دانم به همین شکل پدرم راضی به دادن اون پول به بنده نیستند و می گویند خرج الکی است و قانع نمی شوند که من نیاز دارم

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol: