₪₪ نرم افزار اندرویدی ₪₪ پرسمان تفسیر (شماره یک)

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
₪₪ نرم افزار اندرویدی ₪₪ پرسمان تفسیر (شماره یک)در این پرسمان عناوین زیر مورد بررسی قرار گرفته اند:

در آیه قل هو الله احد معنی احد چیست و با واحد چه فرقی دارد؟
طبق آیه فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرا ( شرح – 5 ) باید همیشه بعد از هر سختی آسانی باشد اما در زندگی و پیرامون ما همواره در حال نقض شدن است . به نظر من قانونی که الهی باشد ، هیچ گاه نقض نخواهد شد پاسخ چیست؟ و آیا مختص پیامبر(ص) می باشد؟
با توجه به آیه 259 سوره مبارکه بقره بفرمایید:
1 این شخص چه کسی بوده است؟
2 چرا نوشیدنی و خوردنی شخص پس از زنده شدن تغییری نکرده و فاسد نشده اما الاغ آن ازهم متلاشی گشته است؟

يَأَيهُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ إِن تَنصُرُواْ اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدَامَكمُ‏ْ(محمد آیه7)
اى اهل ايمان، شما اگر خدا را يارى كنيد (يعنى دين و پيغمبر خدا را) خدا هم شما را يارى كند و ثابت قدم گرداند. (7)
در آیه بالا خطاب به مردم گفته شده خدا را یاری کنند مگر خدا بی نیاز نیست ؟

با توجه به آیه آیه 20 سوره یونس چرا از معجزه محمد ص سخنی آورده نشده است ؟ حتی گفته شده معجزه ای ندارد؟
و گويند: چرا بر او آيت و معجزى از جانب خدايش نيامد (كه قهرا مردم مطيع شوند)؟ پاسخ ده كه داناى غيب خداست و بس، اينك شما منتظر (عذاب خدا) باشيد من هم با شما منتظر (نصرت او) مى‏باشم.

با توجه به آیه: وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَيِ‏ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ ذلِكَ ذِكْرى‏ لِلذَّاكِرينَ (هود .آیه 114)
ایه اشاره به خواندن نماز در دو طرف روز دارد.ولی ما نماز صبح و مغرب را در روز نمی خوانیم .طرفی النهار دقیقا کی میشه؟

منظور از آیه 51 مائده چیست؟ یعنی نباید با اهل کتاب رابطه داشت؟ یا منظور افراد مخصوصی است؟
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاء بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ.

آیا در قران آمده که همه ی زنان شوهر دار بر شما حرامند به جز آن هایی را که مالک شدید؟اگر جواب مثبت است چرا و چگونه؟
طبق آیات قرآن بالاخره ما انسان ها از لخته ی خون آفریده شده ایم؟ یا لجن بدبو؟ خاک؟نطفه؟ زمین یا آب؟ یا این که از همه ی این ها؟
آیا ما همزمان از آب و زمین آفریده شده ایم؟!

تفسیر آیه چهارم سوره شمس: «وَاللَّيلِ إِذَا يغْشَاهَا» چیست؟
وقتی آیه شریف إِنَّا أَنزَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لَّعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ رو میخوانیم، انتظار داریم که تمامی قرآن به عربی نازل شده باشد. و تمام کلمات قرآن عربی باشند در صورتی که در قرآن کلمات غیر عربی هم وجود دارد...
آیا عربی بودن، محصور به بودن کلمات عربی میشه یا وجود قواعد عربی یا هردو؟

خداوند در تمام آیات زیر همواره بر قدر و مقدار بر هرچیز تاکید داشته اند. آیا قدر، کمیت را نشان می دهد یا کیفیت و یا هر دو؟
وَ إِنْ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِلَّا عِنْدَنا خَزائِنُهُ وَ ما نُنَزِّلُهُ إِلَّا بِقَدَرٍ مَعْلُومٍ
قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدْراً
وَ كُلُّ شَيْ‏ءٍ عِنْدَهُ بِمِقْدارٍ
إِنَّا كُلَّ شَيْ‏ءٍ خَلَقْناهُ بِقَدَرٍ
وَ خَلَقَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ فَقَدَّرَهُ تَقْدِيراً

در ایه اخر سوره حمد مغضوب شدگان و گمراهان به چه کسانی اطلاق می شود؟
شخصی اظهار می داشت که لغت صلاه در قرآن بمعنای یک رویکرد در زندگی است و نماز را بعنوان یک امر واجب قبول نداشت ( میگفت کار خوبی هست)!
لطفا به من کمک کنید و آیاتی از قرآن در وجوب نماز بیاورید و اثبات نمایید که نمازی که اکنون می خوانیم همان صلاه سفارش شده خداوند در قرآن می باشد؟

- در تعدادی از آیات نورانی قرآن شریف، گفته شده که چشمان گناهکاران یا کفار در قیامت از شدت ترس، از حرکت می ایستد.
- دربرخی آیات هم گفته شده چشمان به پایین می نگرند(سر به زیر انداخته می شود)
- دریکی از آیات هم تصریح شده که از شدت ترس، چشمانشان به چرخش درمی آید.
- در یکی دیگر از آیات هم گفته شده که گناهکاران به صورت نابینا محشور شده و از خداوند، علت نابینا شدن خود را جویا می شوند.
می خواستم توچیه صحیح این تناقض ظاهری را بدانم.
می خواستم دقیق تر بدانم چه کسانی نابینا محشور می شوند و چه کسانی به شکل های دیگر.

قرآن در آیه 7 سورۀ یس، می فرماید: لقد حقّ القول علی اکثرهم فهم لایؤمنون. از قرار این معلوم این آیه پیشگویی می کند که اکثر اعراب ایمان نخواهند آورد.
آیا این مطلب با این حقیقت که اسلام به زودی تمام جزیرة العرب را فرا گرفت و هنوز هم اکثر مسلمانان جهان را اعراب تشکیل می دهند و دین اکثر اعراب، اسلام است، سازگار است؟

با توجه به آیه 72 سوره اسراء که خداوند میفرماید : وَمَن كَانَ فِي هَـذِهِ أَعْمَى فَهُوَ فِي الآخِرَةِ أَعْمَى وَأَضَلُّ سَبِيلاً: و هر که در اين دنيا نابينا باشد ، در آخرت نيز نابينا و گمراه تر است
ما باید در این دنیا چشم برزخی بدست بیاریم ؟ یعنی مومن واقعی کسی است که حقایق را با چشم برزخی دیده و به نفس مطمئنه رسیده باشد ؟ (چون مسلماً منظور خداون از اعمی ، انسان های نابینا نیست و چشم دل منظور بوده)
اگر پاسخ منفی است پس ایمان واقعی چگونه بدست میاد ؟

در سوره حدید آیه 27 رهبانیه به چه معنایی می باشد و منظور چیست؟
با توجه به آیه 30 سوره بقره: (وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ)
و چون پروردگار تو به فرشتگان گفت من در زمين جانشينى خواهم گماشت [فرشتگان] گفتند آيا در آن كسى را مى‏گمارى كه در آن فساد انگيزد و خونها بريزد و حال آنكه ما با ستايش تو [تو را] تنزيه مى‏كنيم و به تقديست مى‏پردازيم فرمود من چيزى مى‏دانم كه شما نمى‏دانيد
آیا از ابتدا آدم قرار بود در زمین باشد؟ پس چرا ابتدا در بهشت بود و بعد هبوط کرد؟

در قرآن به پیامبر ( ص ) گفته شده خانواده ات را به نماز امر کن ( وامر اهلک بالصلوه) این امر به چه معنی است آیا به معنای دعوت است یا امر و اجبار؟ و پیام های آیه را بفرمایید.
آیا در آیه 124 بقره لاینال عهدی الظالمین شامل حضرت آدم (ع) هم می شود؟!
همانگونه که می‌دانیم، خوردن مشروبات الکلی و در حالت کلی، تمام مسکرات (مست کننده‌ها ) در اسلام مطلقا حرام است، اکنون به این آیه از قرآن توجه فرمائید:
وَمِن ثَمَرَاتِ النَّخِيلِ وَالأَعْنَابِ تَتَّخِذُونَ مِنْهُ سَكَرًا وَرِزْقًا حَسَنًا إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَعْقِلُونَ (نحل/67)
و از ميوه‌های درختان خرما، درختان انگور که از آنها شرابی مست کننده و روزی نیکوئی می‌گیرید؛ همانا در آن نشانه‌ای است براى گروه اندیشمند.
آیا این آیه با آیات حرمت شراب در تناقض نیست؟

در آیۀ ﴿وَيَدْعُ الإِنسَانُ بِالشَّرِّ دُعَاءَهُ بِالْخَيْرِ وَکَانَ الإِنسَانُ عَجُولاً﴾ با استناد به آیات دیگر، عجله برای انسان چه معنا و مفهومی دارد؟
در آیات 103 تا 108سوره ی مبارکه ی هود گفته شده که بهشتیان و جهنمیان تا زمانی که آسمانها و زمین برپاست، در بهشت و جهنم خواهند ماند!!!
درحالی که در بسیاری از آیات قرآن از نابودشدن و تغییر شکل دادن زمین و آسمان در هنگام برپایی قیامت و هنگام نفخ صور و هنگام سیحه خبر می دهد! این آیات کریمه ی سوره مبارکه ی هود هم بیانگر بهشت و جهنم برزخی نیست که بتوان چنین توجیهی برای آن آورد و قطعاً در مورد قیامت سخن می گوید.
لطفاً توضیح لازم را در این مورد، مرحمت فرمایید

با توجه به آیاتی که علم غیب را متختص به خداوند می داند مثل (عَالِمُ الْغَیبِ فَلَا یظْهِرُ عَلَى غَیبِهِ أَحَدًا) شیعه چگونه و با چه آیاتی اهل بیت را هم دارنده علم غیب می داند؟
تفسیر دقیق آیه فَلْيَنظُرِ الإِنسَانُ إِلَى طَعَامِهِ چیست و منظور از این آیه را توضیح دهید؟
تفسیر کامل این ایه از سوره مبارک رعد چیست؟
لَهُ مُعَقِّباتٌ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ يَحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ وَ إِذا أَرادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوْءاً فَلا مَرَدَّ لَهُ وَ ما لَهُمْ مِنْ دُونِهِ مِنْ والٍ..

وقتي برادران يوسف از او مي خواهند يكي از آنها را بجاي بنيامين دستگير كند، او در جواب مي گويد اين كار ظلم است! آيا گذاشتن صاع ملك در بار بنيامين ظلم نبود؟!
يوسف : 79 قالَ مَعاذَ اللَّهِ أَنْ نَأْخُذَ إِلاَّ مَنْ وَجَدْنا مَتاعَنا عِنْدَهُ إِنَّا إِذاً لَظالِمُونَ

اگر دین اسلام برای همه دنیا هست و همه مردم باید از آن تبعیت کنند چرا در ایه 7سوره مبارکه شورا بیان میشود که خداوند اسلام را به زبان عربی فصیح بر پیامبر نازل کرد تا مردم ام القرا همان مکه را و اطراف آن را از خدا و روز قیامت بترساند. اگر دین برای همه است چرا نباید لفظ کل دنیا در این آیه بیان نشده است؟
معنای آیه ی 130 سوره صافات چیست؟
در اکثر قرآنها معنای این آیه را (سلام بر الیاسین) ترجمه کرده اند،در حالی که این ترجمه بی مفهوم است. ولی در برخی از ترجمه ها به جای الیاسین،آل یاسین (منظور آل محمد) ترجمه کرده اند.خوب در این صورت چرا خداوند به جای آل یاسین،در قرآن ال یاسین آورده؟

چرا خدا در ایه های قران خود را ما و از ضمایر جمعه بکار می برد؟
سوره نسا ایات 102 تا 104 به رسول الله نماز در حین جنگ بیان شده شکل و کیفیت این نماز را توضیح می دهید و این نماز ایا در روز بوده یا شب ؟
با توجه به سوره بقره آیه ۳۶ و ۳۷ ، با اینکه هم آدم هم حوا هردو اشتباه کردند و شیطان باعث لغزش آن دو شد چرا در آیه ۳۷ خداوند فقط توبه آدم را پذیرفت است و اسمی از حوا نیاورد است؟
در ایه 54 سوره بقره منظور از اینکه همدیگر را بکشند چیست؟
«ثُمَّ دَنا فَتَدَلَّى؛ فَكانَ قابَ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْنى‏ ، فَأَوْحى‏ إِلى‏ عَبْدِهِ ما أَوْحى‏»
آیا این آیه سوره نجم منظوراز نزدیک شدن دو کمان...نزدیک شدن به خداست؟ اگر بله مگر خدا در جایی حضور دارد که حضرت محمد(ص) به او نزدیک شده است؟

با توجه به آیه 9 و 10 سوره انفال فرشتگان در جنگ بدر چگونه مسلمانان را یاری کردند ؟
مراد از «جلباب» در قرآن چادر است یا مقنعه؟
شان نزول سوره یوسف چیست؟
آیا روایاتی که میگوید هر کدام از حرفهای کهیعص مخفف هستند و به واقعه عاشورا اشاره دارد مثلا ک یعنی کربلا، ع یعنی عطش و... معتبر هستند؟ منبع آن را با توضیحات جدیث ذکر بفرمایید؟
طبق صراحت قرآن که دستور به جنگ و حمله با کفار و مشرکان داده چرا اسلام دین مدارا و مروت با کفار و دشمنان نیست؟
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ قَاتِلُواْ الَّذِينَ يَلُونَكُم مِّنَ الْكُفَّارِ وَلْيَجِدُواْ فِيكُمْ غِلْظَةً وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ سوره توبه-آیه 123
قَاتِلُواْ الَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلاَ بِالْيَوْمِ الآخِرِ ...سوره توبه-آیه29
وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لاَ تَكُونَ فِتْنَةٌ ....سوره بقره-آیه 193
و....

در آیه ۲۸ سوره بقره آمده که : ....در حالی که شما مردگان بودید، او شما را زنده کرد ....
با توجه به اینکه مرده با بی جان فرق دارد ، نظر شما در مورد معنی این آیه و منظورش از این حرف چیست؟

منظور از یقین در آیه 99 سوره حجر چیست؟
وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّى يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ

در آیات بسیاری آمده که خدای متعال قطعا وحتما رسولانش را یاری و پیروز و از مومنین دفاع میکند اما در بعضی دیگر سخن از کشته شدن رسولان و مومنین آمده است ؟!
المجادلة/21 - غافر/51 - الصافات/171تا 173- الحج/38 و...
حال چطور برسول خدا ص سم خوراندند ؟ چرا خداوند از رسولش دفاع نکرد ؟ مگر خودش نفرموده بود : يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ {محمد/7}

در قرآن برخی از فعلهای مضارع ( مثل : یشعرون ) که باید با « لا » منفی شوند با « ما » منفی شده اند . در این حالت « معنی » آنها چه فرقی می کند ؟ مایشعرون با لایشعرون در ترجمه چه فرقی دارند ؟
قرآن پیش از اینکه بفرماید که انسان در برابر پروردگارش ناسپاس است و خودش بر این امر شاهد است، در سه آیه ابتدایی سوره عادیات به سه سوگند به اسبهای دونده و غیره می خورد. این سوگندها چه ربطی به ناسپاسی انسان و ادامه ی آیات دارند؟
اینکه خداوند بزرگ در قرآن اينهمه یادآور میشود اينهمه نعمت و جایگاه را به انسان دادیم اما او ناسپاس هست یا یادآوری آفرینش با تاکید بر دادن امکانات همان منت گذاردن بر انسان هست؟
منظور از دانه خردل که در قرآن بکار رفته است چیست؟
در آیه های 148 و 149 سورۀ انعام اندکی اختلاف دیده می شود، به این جهت که در آیۀ 148 مشرکین می گویند اگر خدا می خواست ما مشرک نمی شدیم، و قرآن در همین آیه می فرماید که آنها جز از گمان پیروی نمی کنند و جز دروغ نمی گویند، ولی سپس در آیۀ 149 می فرماید که اگر خدا می خواست هدایت می شدند، و عملاً سخن آنها را که در آیۀ قبل تکذیب شده بود، در این آیه تأیید می شود.
لطفاً در این مورد توضیح بفرمایید.

تفاوت ما انزل = آنچه بر پیامبران فروفرستاده شده با ما اوتی=آنچه به پیامبران داده شده در آیه 84 سوره آل عمران چیست؟!
منظور از دشمنی بین مسیحیان تا قیامت در آیه 14 سوره مائده چیست ؟ آیا بعد از ظهور امام زمان علیه السلام هم همینطور است !!!؟
چرا برخی مکانها در قرآن مقدس شمرده شده اند؟ برای مثال در آیه 16 نازعات (إِذْ ناداهُ رَبُّهُ بِالْوادِ الْمُقَدَّسِ طُوىً) از مکان مقدسی به نام طوی نام برده شده است. چرا این مکان مقدس شمرده شده است؟
چرا قرآن لفظ هلاکت که غالبا برای کفار و مشرکین استفاده می شود را برای پیامبر اولوالعزم ، حضرت مسیح روح الله به کار برده است؟
چرا خداوند در قرآن کریم عبارت « إنّ الله علی کلّ شیءٍ قدیرٌ» را این همه به کار برده است؟ مگر ما به قدرت الهی شک داریم؟
معنای معناى مكر خداوند در قرآن چيست؟
چرا در بسيارى از آياتى كه از سمع و بصر و قلب سخن گفته شده، كلمه‏ سمع، مفرد و بصر و قلب به صورت جمع آمده است؟
مراد از عرش (با توجه به تفاسير گوناگون از آنها) چيست؟ مراد از كرسى (با توجه به تفاسير گوناگون از آنها) چيست؟

اين برنامه در گنجينه اندرويدي اسک دين قابل مشاهده مي باشد
براي دريافت اگر گنجينه اندرويدي اسک دين را نداريد از تاپيک مربوطه يا از بازار دريافت بفرماييد