جمع بندی گنج قارون کجاست؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گنج قارون کجاست؟

سلام و درود بر دوستان

فَخَسَفْنا بِهِ وَ بِدارِهِ الْأَرْضَ فَما كانَ لَهُ مِنْ فِئَةٍ يَنْصُرُونَهُ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ ما كانَ مِنَ المُنْتَصِرينَ

آنگاه [قارون‏] را با خانه‏اش در زمين فرو برديم، و گروهى نداشت كه در برابر [عذابِ‏] خدا او را يارى كنند و [خود نيز] نتوانست از خود دفاع كند(القصص81)
کسی خبر داره ایاگنج قارون کشف شده.چون ان همه گنج باید در سرزمین حضرت موسی ع دفن شده باشد ایا تلاشی برای کشف ان انجام شده است.ولی این گنج یک جا زیر زمین است و گمان می رود اولیا خدا ان را در اختیار دارند البته با تدبر در قران می شود محل گنج را پیدا کرد(تبیانا لکل شیء):reading:


«فَخَسَفْنا بِهِ وَ بِدارِهِ الْأَرْضَ فَما كانَ لَهُ مِنْ فِئَةٍ يَنْصُرُونَهُ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ ما كانَ مِنَ المُنْتَصِرينَ»؛ سپس ما، او و خانه‏ اش را در زمين فرو برديم، و گروهى نداشت كه او را در برابر عذاب الهى يارى كنند، و خود نيز نمى ‏توانست خويشتن را يارى دهد.(1)
با سلام و درود
علی القاعده، باید در همان سرزمین حضرت موسی علیه السلام باشد. البته آن چه مهم است همین وقوع فرو رفتن او و ثروتش در زمین است که در اثر نافرمانی از خداوند و رسولش، انجام شده است. و در این جا برخلاف ماجرای غرق شدن فرعون و پیدا شدن جسدش برای عبرت مردم (2)، خداوند نفرموده که آن گنج، عیان و آشکار می شود لذا آشکار نشدن گنج قارون، ضرری به جایی نمی زند.
البته پیامبران و معصومین علیهم السلام به اذن الهی عالم و آگاه از محل آن هستند. «عَالِمُ الْغَيْبِ فَلَا يُظْهِرُ عَلىَ‏ غَيْبِهِ أَحَدًا إِلَّا مَنِ ارْتَضىَ‏ مِن رَّسُولٍ»؛ داناى غيب اوست و هيچ كس را بر اسرار غيبش آگاه نمى‏ سازد، مگر رسولانى كه آنان را برگزيده.(3)
مطلب دیگر این که بله، قرآن کریم تبیان است، اما در این زمینه توضیحی لازم است:
علامه طباطبايي در این زمینه می آورد: چون قرآن كريم كتاب هدايت براى عموم مردم است، و جز اين كار و شأنى ندارد، لذا ظاهرا مراد از "لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ" همه آن چيزهايى است كه برگشتش به هدايت باشد، از قبيل معارف حقيقى مربوط به مبدأ و معاد، اخلاق فاضله، شرايع الهى، قصص و مواعظى كه مردم در اهتداء و راه يافتنشان به آن محتاجند، و قرآن تبيان همه اين ها است، نه اين كه تبيان براى همه علوم هم باشد.(4)
افزون بر این که در بعضی از روايات آمده است كه ما اهلبيت هر چه مي گوييم بر اساس قرآن است. اين بدان معنا است كه در واقع، همه معارف و احكام الهي ريشه در قرآن دارد، اما در عالم اثبات تنها این اهلبيت عليهم السلام هستند كه مي توانند اين مستندات را از قرآن استخراج كنند. به عبارت دیگر، بله، ممکن است بتوان گفت همه چیز در قرآن هست، ولی این بدان معنا نیست که غیر اهلبیت به آن دسترسی داشته باشند. به همین خاطر در حدیث ثقلین عترت در کنار قرآن، اسباب هدایت شمرده شده اند.
لذا این همه چیز در قرآن بودن را همه کس نمی فهمند بلکه انسان کامل (معصومین) است که آن را می فهمد و علم بدان دارد.

__________

  1. قصص، 81.
  2. یونس، 92.
  3. جن، 26و27.
  4. ر.ک: ترجمه تفسير الميزان، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏12، ص 469.
موضوع قفل شده است