جمع بندی گناه شناسی (حق الله)

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گناه شناسی (حق الله)

سلام
چه موارد حق اللهی هستند که یک مسلمان علاوه بر توبه کردن واجب شرعی و عینی است تا
جبران کند؟ میشه اسم ببرید به طور دقیق ؟مثلا یکیشان نماز میباشد . فقط نام ببرید

برچسب: 

با نام و یاد دوستکارشناس بحث: استاد حنیف

soheil_iran;786801 نوشت:
سلام
چه موارد حق اللهی هستند که یک مسلمان علاوه بر توبه کردن واجب شرعی و عینی است تا
جبران کند؟ میشه اسم ببرید به طور دقیق ؟مثلا یکیشان نماز میباشد . فقط نام ببرید

سلام و عرض ادب

عباداتی که در آن مکلف باید غیر از توبه جبران نماید، زمانیست که مکلف باید وظیفه ای را انجام میداده و نداده، مثل نماز، روزه، حج، خمس و زکات

جهت اطلاعات بیشتر با همکاران بخش فقه و احکام شرعی هم مشورت بفرمائید.

در پناه حق باشید.

با سلام

توبه در لغت به معنای دست کشیدن از گناه و بازگشتن به راه حق است و به تعبیر دیگر، بازگشت به پشیمانی از گناه است. در قرآن کریم هم «توبه عبد» مطرح است و هم «توبه خدا». توبه عبد به معنی برگشتن عبد به سوی خدا با ترک گناهان است. توبه خدا به معنی برگشت خدا به سوی عبد خود با نظر لطف و مرحمت است. توبه انسان گناهکار در بین دو توبه خدا قرار دارد. به این صورت که ابتدا خدا به سوی انسان گناهکار بر می گردد و گناهکار به این وسیله توفیق توبه پیدا می کند و بار دوم خدا بعد از توبه عبد به سوی بنده خود بر می گردد و توبه او را می پذیرد و او را می بخشد.
گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می رود، خود را به نابودی نزدیک می کند، اما توبه و تصمیم جدی انسان به ترک گناه حرکت به سوی نجات و خود یک پیروزی بزرگ است که درهای رحمت الهی را به روی انسان می گشاید. کسی که به این مرحله (توبه) رسیده به پیروزی بزرگی دست یافته است، و باید سعی کند انگیزۀ خود را برای مبارزه با گناه، قوی تر نماید، و برای همیشه این حالت را در خود حفظ کند.
نکتۀ بسیار مهم در این راه، استعانت از لطف و عنایتی است که خداوند نسبت به توبه کنندگان دارد؛ زیرا توبه واقعی همه مبغوضیت های گناه و عقوبات اخروی و آثار منفی آن را در پیشگاه خداوند از بین می برد، همانطوری که خداوند فرموده است: «اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده ‏اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می ‏آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است». آنچه از این آیه و دیگر آیات و روایات استفاده می شود این است که اگر انسان از گناهانش پشیمان شود و توبه کند، خداوند توبه او را می پذیرد و تمام گناهانش را می بخشد. گویا هیچ گناهی مرتکب نشده است. طبق این بیان بدیهی است که تمام عبادات و کارهای خوب گذشته و آینده او را می پذیرد. پس انسان گناه کار در هیچ شرایطی نباید از رحمت خداوند مأیوس باشد؛ زیرا هر چه گناه او بزرگ تر باشد باز رحمت الاهی واسع تر است.

بر اساس آیات قرآن و روایات، توبه واقعی دارای شرایطی است که در زیر به آن اشاره می شود:

۱- اگر فرد گناهکار گناه را از روی جهالت و نادانی انجام داده باشد، خداوند متعال توبه او را خواهد پذیرفت. منظور از جهالت در این آیه اعم از عدم علم به حرام و گناه بودن عمل و طغیان غرائز و تسلط هوسهاى سرکش و چیره شدن آنها بر نیروى عقل و ایمان است. در این حالت، علم و دانش انسان به گناه گرچه از بین نمی ‏رود اما تحت تاثیر آن غرائز سرکش قرار گرفته و عملا بى اثر می ‏گردد. و هنگامى که علم اثر خود را از دست داد، عملا با جهل و نادانى برابر خواهد بود. ولى اگر گناه بر اثر چنین جهالتى نباشد بلکه از روى انکار حکم پروردگار و عناد و دشمنى انجام گیرد، چنین گناهى حکایت از کفر می کند و به همین جهت توبه آن قبول نیست.

۲- عدم تأخیر آن تا زمان مرگ. اگر کسی بداند تا چند لحظه دیگر بیشتر زنده نیست، اگر توبه کند، توبه او پذیرفته نخواهد شد. همانطور که خداوند متعال می فرماید: "کسانى که در آستانه مرگ قرار می گیرند و می ‏گویند اکنون از گناه خود توبه کردیم توبه آنان پذیرفته نخواهد شد".

۳- تصمیم جدی بر ترک گناه (با علم به توانایی انجام آن-چون اگر کسی فلج و ناتوان شده و قدرت بر ارتکاب گناه را ندارد، توبه وی ارزشی نخواهد داشت-)

۴- ندامت، اگر کسی از گناه خود واقعا پشیمان و نادم نباشد در حقیقت توبه نکرده است؛ هر چند گناه را ترک کرده باشد.

۵- جبران گناه و لغزش های گذشته.

۶- استغفار و طلب آمرزش از خداوند.

با سلام

برای هر گناهی توبه ای مخصوص است

برای هر گناهی توبه ای خاص مقرر است که اگر انسان توبه مخصوص به ان گناه تحقق ندهد٬پرونده ای او از ان گناه پاک نمی شود ومظلمه

ان تاقیامت بر عهده ی او باقی میماند٬ودر ان روز به اسارت ان گناه دچار خواهد شد.تمام گناهان را میتوان در سه مرحله خلاصه کرد.

گناهانی که به صورت ترک عبادت واجبه و طاعات لازمه صورت گرفته٬مانند:ترک نماز
روزه٬زکات٬خمس٬جهاد...

گناهانی که به صورت تخلف از نواحی حق صورت گرفته و اصطکاکی با حق مردم ندارد٬مانند:شرب خمر٬چشم چرانی٬ زنا٬قمار٬لواط٬استمنا٬استماع موسیقی حرام و....

گناهانی که علاوه بر نافرمانی از اوامر حق٬حقوقی از مردم را ضایع نموده٬مانند:قتل نفس٬سرقت٬ربا٬غضب٬خوردن مال یتیم رشوه٬ضربه زدنم به بدن یا مال دیگران و.....

توبه از گناهان دسته ی اول٬انجام ترک شده هاست:خواندن نماز گرفتن روزه٬رفتن به حج٬پرداخت خمس و زکات تمام دورانی که خمس و زکات به انسان تعلق گرفته.

توبه از گناهان دسته ی دوم ٬استغفار و پشیمانی٬و عزم بر ترک جدی نسبت به ان گناهان٬به صورتی که انقلاب حال انسان باعث شود که اعضا و جوارح از هوس بازگشتن به گناه باز مانند.

توبه از گناهان دسته ی سوم٬رجوع به مردم و پاک شدن از حقوق انهاست٬به اینکه قاتل خود را در اختیار خانواده ی مقتول بگذارد٬ تا او را قصاص کنند٬یا خون بهای مقتول را از او بگیرند٬یا وی را عفو نمایند٬رباخوار باید تمام رباهای گرفته شده را به مردم بازگرداند٬غاصب باید اشیای غصب شده را به صاحبانش پس بدهد٬مال یتیم و رشوه باید به مالکانش بازگردد٬دیهی ضربه های بدنی باید پرداخت شود و خسارتهایی که به اموال مردم زده شده باید جبران گردد.برای تحقق توبه ی واقعی باید از نفوذ سه جاذبه ازاد شد.

توبه،تولدی بدون گناه
برای تازه شدن دیر نیست

جمع بندی:

سوال: چه موارد حق اللهی هستند که یک مسلمان علاوه بر توبه کردن واجب شرعی و عینی است تا جبران کند؟ میشه اسم ببرید به طور دقیق ؟مثلا یکیشان نماز میباشد . فقط نام ببرید.

پاسخ: عباداتی که در آن مکلف باید غیر از توبه جبران نماید، زمانیست که مکلف باید وظیفه ای را انجام میداده و نداده، مثل نماز، روزه، حج، خمس و زکات

جهت اطلاعات بیشتر با همکاران بخش فقه و احکام شرعی هم مشورت بفرمائید.

در پناه حق باشید.

موضوع قفل شده است