کیفیت خواندن نماز شب به طور کامل

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کیفیت خواندن نماز شب به طور کامل

سلام
وقتتون بخیر
لطفا میشه نماز شب روکامل بگین چطور باید خوند
بعداینکه برای هردورکعت نماز شب قبل ازشروع باید اقامه بخونیم یا ن همون اقامه دفعه اول که گفتیم برای بقیه دورکعتهای بعدی هم هس

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد صادق الوعد

سلام
وقتتون بخیر
لطفا میشه نماز شب روکامل بگین چطور باید خوند
بعداینکه برای هردورکعت نماز شب قبل ازشروع باید اقامه بخونیم یا ن همون اقامه دفعه اول که گفتیم برای بقیه دورکعتهای بعدی هم هس

با سلام وتشکر از ارتباط شما

 برای خواندن نمازهای مستحبی گفتن اقامه وارد نشده و مشروع نیست و نباید گفته شود

 کیفیت خواندن نمازشب

 نماز شب 11 رکعت است که ابتدا 8رکعت نماز به صورت نماز دو رکعتي مانند نماز صبح‌; ولي به نيت نماز شب خوانده مي‌شود. بعد دو رکعت به نيت نماز شفع‌، سپس يک رکعت نماز به نيت وتر خوانده مي‌شود.
مجموع اين يازده رکعت را به دو صورت مختصر و طولاني مي‌توان خواند.
 
مختصر
در اين روش‌، در يازده رکعت تنها به سوره حمد (بدون سوره‌) مي‌توان بسنده کرد.

 طولاني‌
8 رکعت به صورت 4نماز دورکعتي به نيت نافله شب خوانده ميشود
در اين شيوه در هر رکعت از هشت رکعت ابتدايي‌، ابتدا حمد، سپس يک سوره (سوره‌هاي متعددي مانند کافرون‌، توحيد و... سفارش شده است‌.) مي‌خوانيم‌; البته در برخي روايات حتي به خواندن ده بار سوره توحيد سفارش شده است‌.
 
در دو رکعت نماز شفع‌، بهتر است در رکعت اول بعد از قرائت سورة حمد، سوره فلق‌ خوانده شود و در رکعت دوم بعد از حمد سوره ناس‌ را بخوانيم‌.
در يک رکعت وتر بعد از سورة حمد، بهتر است سه بار سورة توحيد به تنهايي‌، يا سه بار سوره توحيد به همراه فلق و ناس را بخوانيم و مي‌توان تنها به يک سورة توحيد بسنده کرد و دست‌ها را به قنوت بالا برد.
قنوت‌
قنوت نماز وتر، يکي از مستحبات پر فضيلت است و سفارش شده است که آن را طولاني کنيم‌. در روايتي از پيامبر اکرم‌آمده است‌: هر کس در دنيا قنوت نماز وترش طولاني‌تر باشد، در موقف قيامت راحت‌تر است‌.

 در قنوت ابتدا در حق چهل مؤمن و يا به طور کلي براي مؤمنان دعا مي‌کند مثلاً مي‌گويد اللهم اغفر لفلان ]به جاي گفتن فلان‌ نام شخصي که مي‌خواهد برايش دعا کند را مي‌گويد[ يا اللهم اغفر للمؤمنين و المؤمنات‌ سپس هفتاد مرتبه مي‌گوييم‌: استغفر الله ربي و اتوب اليه‌ بعد هفت مرتبه مي‌گوييم‌: هذا مقام العائذ بک من النار، سپس سيصد مرتبه مي‌گوييم‌: العفو و بعد از آن مي‌گوييم‌: رب‌ّ اغفرلي و ارحمني و تب علي‌ّ انک انت التواب الغفور الرحيم‌ بعد به رکوع و سپس به سجده رفته و تشهد و سلام مي‌دهيم‌; البته دعاها و ذکرهاي مستحبي فراواني در ميان اذکار نماز شب و رکعات آن وجود دارد که مستحب است‌
بهترين زمان خواندن آن سحرگاه و قبل از اذان صبح است