چگونه بر احساسات غیر منطقی غلبه کنیم ؟؟؟اساتید شرکت کنند

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه بر احساسات غیر منطقی غلبه کنیم ؟؟؟اساتید شرکت کنند

سلام و عرض ادب دارم خدمت یکایک شما سروارن عزیزم

سوالی از محضر شزیفتان داشتم

چگونه بر احساسات غیر منطقی خود غلبه کنیم ؟چه واکنشی به هنگام ((افکارات منفی که در ذهن روی مدید)) دهیم ...بهترین شیوه برخورد با احساسات چگونه است

به طور مثال ( انسان گذشته ای داشته باشد که با فکر کردن به این رویداد ها .. استرس پیدا میکند یا ناراحت میشود دگرگون میشود ))

اکثرا جوانان رویداد های در زندگیشان رخ داده که میخواهند به آن مطلب فکر نکنند و فرار کنند

و مطمئنن نمیشود از دست این فکرهای منفی فرار کرد (((چون دائما آن اتفاقات در ذهن ما مرور میشود ..

حال برای اینکه بتوانیم با این افکارات منفی مقابله کنیم چه راهکاری به جوانان توصیه میکنید

؟؟؟؟

از اساتید و کارشناسان در خواست دارم .. که نظرات خود را بدهند که در پایان این تاپیک به موضوعات مهم تبدیل شود . و یک منبع خوب و راه کاری برای جوانان باشد

متشکرم

****شاد باشید*****

سلام.
وقتی کمی بیکار و آرام می گیریم افکار مختلفی به ذهن ما می آیند و می روند حتی در زمانی که ما به خواب می رویم این افکار به صحنه ذهن می آیند و می روند. فکر کردن به گذشته یک کار غلط و بیهوده است.
کسی که به هر دلیل به گذشته سفر می کند کسی است که در گورستان افکار خودش سیر می کند. گورستان جایی است که دوستی یا عزیزی که مرحوم شده به آنجا برده و دفن کرده و سپس به زندگی عادی خود برمی گردیم. این طور نیست که هر روز به گورستان برویم و سر این قبر و آن قبر سر زده و وقت را با مرده ها بگذرانیم کسی که مرد دیگر زنده نیست و کسی که زنده است پس نمرده است.
درباره افکار هم، چنین است. ممکن است من در 10 سال پیش یک اشتباهی کردم و در پی آن خسارتی دیدم این کار غلطی است که برگردم به 10 سال پیش واقعه را در ذهن مرور کنم و در پایان خود و دیگران را سرزنش کنم. مسئله خیلی ساده است اگر من هر روز سال موضوع خاص مربوط به گذشته را به ذهن آورم کوچکترین، کوچکترین تغییری در اصل واقعیتی که اتفاق افتاده بوجود نخواهد آمد، "گذشته در گذشته" پس چرا این کار بیهوده را انجام دهیم. چرا؟

نقل قول:
اجازه بده شما را راحت کنم، گذشته ای که قرار است به ذهن آوریم یا بار مثبت و یا بار منفی دارد، اگر آن خاطره یا فکر بار منفی داشته باشد باعث ایجاد احساسی منفی مثل افسردگی خواهد شد و اگر مثبت باشد معمولا باعث ایجاد احساس حسرت خوردن در ما می شود.


گذشته در گذشته
رهایش کنیدو گر نه احساس لذت و رضایتی در زندگی نخواهیم داشت فراموش نکنید خوشبختی یعنی کنترل لحظه به لحظه ضمیر و ذهن.

هميشه اين چند دعا رو در ذهنت مرور كن:


1 در ذهن الهی ”از دست دادن“ معنی ندارد.
2 خداوند هرگز شكست نمی خورد. پس من هم كه جزئی از او هستم، نمی توانم شكست بخورم.
3 چون با خدا همراهم، زمانی وجود ندارد كه تنها باشم.
4 من مشتاقانه هر تغییری را می پذیرم. مانند قایقی روی آب.
5 نعمتهای خداوندی برای همه فراوان است. از جمله من.
6 دست به هر كاری بزنم یك موفقیت كامل است.
7 من در افكار گذشته ام هرگز زندانی نمی شوم.
8 ظاهر امور مرا تكان نخواهد داد. خوب می دانم كه باطن تمام امور برنگ آرزوهای من هستند.
9 در ذهن خدا ”مانع“ وجود ندارد.
10 من ارزش دوست داشته شدن را بحد كمال دارم.
11 من می توانم خاطرات گذشته را بصورت نقاط قوت زندگی ام تعبیر كنم.يا حق.

راه‌هاي تقويت تفکر مثبت


نسبت به خودمان احساس خوبي داشته باشيم و خود را خوب، توانا و با ارزش بدانيم.


ليستي از صفات مثبت خود تهيه کنيم و راه‌هاي تقويت آنها را بيابيم و تجربه کنيم.ليستي از افکار منفي خود در طي روز تهيه و سعي کنيم براي هر فکر منفي يک فکر مثبت معادل بيابيم تا به کمک آن بتوانيم با افکار منفي مقابله کنيم.

سعي کنيم در گفتار و برخوردهاي روزانه از کلمات و جملات مثبت استفاده کنيم، مثلاً در ملاقات با ديگران بجاي استفاده از کلمه «خسته نباشيد» که داراي بار منفي و القاي حس خستگي است، بگوييم «خدا قوت»، «شاد باشيد» و يا «پر انرژي باشيد».به مشکلات به عنوان محکي براي ارزيابي توانايي‌هاي خود نگاه کنيم و هرگز نتيجه ي بدي را پيش‌بيني نکنيم، زيرا مشکلات فقط به اندازه‌اي مهم هستند که ما آنها را مهم مي‌پنداريم.به لحظات و خاطرات زيبا و دوست داشتني گذشته ي خود فکرکرده و سعي کنيم آنها را تکرار نماييم.از ترديد و دودلي دوري کرده و کارها را با جديّت دنبال کنيم.به نداي منفي دروني خود و تلقين‌هاي مخرب و نگران کننده‌ي ديگران بي‌توجه باشيم و سعي کنيم عکس آنها را انجام دهيم.از ميان اهداف خود هدفي را انتخاب کنيم که اميد بيشتري به موفقيت آن داريم و در تلاش براي تحقق آن، به فکر تأييد يا تکذيب ديگران نباشيم.در توصيف احوال و زندگي خود از کلمات مثبت استفاده کنيم.ممکن است هنگام خواب در رختخواب افکار منفي به سراغمان بيايد، تا خسته نشده‌ايم به رختخواب نرويم.هرگز به هيچ وجه خود را بدبخت، ناتوان و درمانده احساس نکنيم.اعتماد به نفس خود را در هر شرايطي حفظ کنيم و هرگز به ديگران اجازه ندهيم که آن را متزلزل کنند. بايد متوجه باشيم که اعتماد به نفس کليد خلق تفکر مثبت است.خنديدن را فراموش نکنيم. خنديدن باعث مي‌شود تا افکار ناراحت کننده و منفي‌ جاي خود را به افکار مثبت و شاد بدهند.اجراي راهکارهاي تقويت مثبت هيچ هزينه‌اي ندارند و به سن و سال افراد نيز مربوط نمي‌شوند. فقط بايد اين شعار را فراموش نکنيم: اگر افکارمان را کنترل کنيم، زندگي‌مان متحول مي‌شود

مبع گل لیلا


شما منبع تمام احساسات خود هستید.......

در هر لحظه میتوانید ان ها را به وجود اورید .......پس چرا این کارا نمیکنید ؟؟

برای اکثر ما داشتن احساس بد طبیعی است ... در حالی که باید حتما دلیلی برای احساس خوب خود داشته باشیم..اما برای اینکه احساس خوبیداشته باشیم ..هیچ دلیلی لازم نیست ..کافی است تصمیم بگیریم.که همین الان احساس خوب داشته باشید..

با سلام

موضوع خوبی مطرح شده با تمام سعی و تلاشی که انسان در این زمینه انجام می ده تا مدام گذشته رو شخم نزنه واز حسرت و فشار منفی ناشی از اون رها بشه و تنها بیاندیشد به گذشته تا درس بگیره اما خیلی وقتها حداقل برای خودم بیحاصل می شه نتیجه تلاشها!
چطور گذشته را فراموش کرد در حالی که تمام لحظه های حال و آینده متاثر از همین گذشته است؟ وقتی در حال دقیق می شم ریشه اون همین گذشته است چطور آرام بشی این مواقع ؟ چطور فراموش کنیم اتفاقاتی که مسیر زندگی ما را عوض کرده و هر لحظه که در مسیر حال و آینده قدم می زنم گذشته نیز مرور می شه؟
در این موارد باید چه کرد؟
پناه بردن به حکمت های خداوندی هم آروم نمی کنه زیرا فکرمی کنم این عمل خود ما بوده نه اراده مستقیم خدا؟!
در این مورد راهنمایی بفرمایید
تشکر

افراد مومن وجود مشکلات و استرس ها را ازمایش از سوی خداوند میدانند که جهت سنجش ایمان و شکیبای آنها صورت میگیرد

در حالی که افراد غیر مذهبی مشکلات و استرس را یک تهدید و خطر برای زندگی خود قلمداد میکنند و مشکلات را حمل بد بدختی و بدشانسی میدادنند

افراد مومن با یاد خدا آرامش میابند (( خواست , خواست خداوند است ))

دوستان سلام
خوشحالم که جمع تون جمع است.
بحث کاربردی و خوبی مطرح شده است من ترجیح می دهم با تحلیل وارد بحث شوم. موافق هستید.
قبل از بحث این دو شعار را حفظ کنیم تا در عمل هم به کار گیریم:

1- "توانا" بود هر که "دانا" بود( شناخت به ما قدرت می دهد).

2- تمرین مادر مهارت است.

در تحقيقي كه در دانشگاه كلـورادو انـجام گـرفت، مشخص شـد كه افراد ميتوانند توانايي سركوب خاطرات احسـاسي را در خـود ايجاد كنند. ايـن تحقـيق فـعاليـت مـغز را در افراد تحـت آزمـايش كـه براي سركوب خاطرات مربوط بـه تصـاوير منـفي تعليم ديده بودند، مـي سنجـيد و دو مكـانيـزم را در قسـمت جلـو مـغز نشـان داد. ايـن تحقـيـق مـي تـوانـد بـه متخصصين بـالينـي كـمك كنـد روش هـاي درماني جديدي براي آنها كه قادر به سركوب خاطرات ناراحت كننده خود نيستند و با بيماري هاي اختلالات استرس، ترس مفرط، افسردگي، اضطراب، و سندرم وسواس در ارتباط است، ابداع كنند.


محقق اين تحقيق مي گويد، "ما در اين تحقيق نشان مي دهيم كه افراد مي توانند با تمرين برخي خاطرات خود را در يك زمان خاص سركوب كنند. ما تصور مي كنيم به مكانيزم هاي عصبي آن دست يافته ايم و اميدواريم كه اين يافته هاي جديد و تحقيقات آتي، به رويكردهاي درماني-دارويي جديدي در درمان انواع مختلفي از اختلالات احساسي ختم شود."

"طي مرحله تمريني اين تحقيق، از شركت كننده ها خواسته شد 40 جفت مختلف تصوير را به ذهن بسپارند كه هر جفت از يك صورت انساني و يك تصوير اخلال گر مثل يك تصادف اتومبيل، يك سرباز زخمي، يك صحنه قتل وحشيانه، يا صندلي الكتريكي ساخته شده بود."
بعد از به خاطر سپاري هر جفت، از شركت كننده هاخواسته مي شد به طريقي خاص به عكسها نگاه كنند و از آنها mri گرفته مي شد. او مي گويد، "فقط تصاوير صورت هاي انساني به آنها نشان داده مي شد و اين خودشان بودند كه مي توانستند تصميم بگيرند به تصوير اخلال گر فكر كنند يا نكنند."
"اسكن هاي مغزي گرفته شده طي اين تحقيق نشان دهنده هماهنگي سركوب حافظه اي بود كه در قشر جلويي مغز ايجاد مي شود. تيم تحقيق كشف كرده است كه دو قسمت خاص از قشر جلويي مغز، هيپوكامپ و آميگدالا، كه در يادآوري هاي تصويري رمزگذازي حافظه و بازيابي، و بازده احساسي دخيل هستند، در كنار هم براي سركوبي خاطرات كار مي كنند. اين نتايج نشان ميدهد كه سركوبي خاطرات، حداقل در افراد غير-روانپزشكي، تحت كنترل بخش جلويي مغز، اتفاق مي افتد." اين تحقيق نشان داده است كه شركت كننده ها روي خاطرات احساسي خود خوب تسلط داشته اند. و با بستن يك قسمت خاص از آن خاطرات، كاملاً مي توانستند پروسه بازيابي برخي خاطرات خاص را متوقف كنند. محققان تصور مي كنند كه سركوب كردن خاطرات مي تواند يك ويژگي كاملاً مثبت باشد.
خاطرنشان مي كنند كه، "مشخص نيست كه يك خاطره احساسي بسيار آسيب زا مثل يك تصادف شديد، تا چه حد خود را در مغز انسان نشان مي دهد. مواردي هم وجود دارد كه ممكن است فرد براي سركوب كردن يك خاطره خاص، نياز به هزاران بار تمرين دارد."
"بحث خاطرات سركوفته كه روانشناس معروف دكتر سيگموند فرويد نيز روي آن كار كرده است، بحثي بسيار جدال انگيز است. امروزه بحث زيادي در اين مورد وجود دارد كه آيا مي توان خاطرات سركوفته را براي خاطرات خنثي شده استفاده كنيم يا نه."
"تصور مي كنم كه مهمترين مسئله دراين زمينه اين است كه افراد مكانيزم هاي عصبي مشخصي دارند كه به دانشمندان اين امكان را مي دهد رويكردهاي درماني-دارويي جديدي براي آندسته از افراديكه از احتلالات احساسي رنج مي برند، كشف كنند

با سوق دادن به حالات خود به سمت شادیها احساس موفقیت کنید

خوشبختی یعنی تلقین مثبت +:ok:

محمد 110;40215 نوشت:
چگونه بر احساسات غیر منطقی خود غلبه کنیم ؟چه


وا !!!!!! مگر احساس هم منطق دارد؟ اگر منطق دارد پس چرا منطق نیست، احساس است؟
اصلا مگر احساس داشتن بد است(اگر احساس خوبی باشد)؟
چرا معمولا از خانمها می خواهند که انقدر احساسی نباشند؟ مگر نه اینکه احساس زن فطری است و لازمه مسئولیتهای زندگی از جمله گرم نگه داشتن کانون خانواده و همسرداریست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مرسی از محمد 110 و سادات
خیلی کمکم کرد:Gol:

موضوع قفل شده است