چگونه انتقاد کنیم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه انتقاد کنیم

همه ما در روابطمان با یکدیگر به اشکالات زیادی بر می خوریم.گاه می رنجیم ،گاهی از رفتار دیگری خشمگین می شویم و گاه تنفرمان برانگیخته می شود.
در هر یک از این موارد می بایست برخوردهای صحیح و حساب شده داشت.در غیر این صورت با به کار گیری روشهای نسنجیده و نابجا ممکن است ،دست به اعمالی زنیم که نه تنها از ان به نتیجه نمی رسیم بلکه پشیمان هم می شویم و دیگر جبران ان هم بسیار مشکل است .
پس بهتر است حساب شده تر و سنجیده تر عمل کنیم و دقت بیشتری روی برخوردهایمان با دیگران داشته باشیم.

یکی از این موارد زمانی است که مابا عمل خلافی روبرو می شویم که این عمل در شخص قابل انتقاد بوده و ما تصمیم می گیریم که عکس العمل نشان بدهیم.

در درجه اول باید نیت خود را از برخوردمان مشخص کنیم:
- ایا می خواهیم رفتار او را تغییر دهیم؟
- ایا می خواهیم از او عیبجویی کرده او را تحقیر کنیم و دلمان برای اصلاح او نسوخته بلکه خوشحال هم شده ایم که از او یک عمل خلاف به عنوان شاهد دیده ایم؟
-ایا می خواهیم او را شرمنده کنیم که از عمل خود پشیمان شود؟
-ایا اینها برایمان مهم نیست .از عمل او خشمگین شده از کوره در رفته ایم و می خواهیم دق دلی خالی کنیم؟
-ایا عمل او تنفرمان برانگیخته و نمی توانیم بی تفاوت بمانیم .
این مسئله در موارد زیادی پیش می اید که حتی عمل شخص ربطی به ما ندارد و متوجه کس دیگری است ولی باز هم به نحوی تنفر خود را نشان می دهیم.
در هر یک از موارد بالا تنها یک مسئله مورد نظر ماست که روی ان بحث می شود و ان تغییر دادن رفتار است .و اگر امکان نداشت تعدیل ان ،بازداشتن و یا جلوگیری از پیشروی.به هر حال در هر یک از این موارد یک مسئله را باید روشن سازیم و ان امکان تغییر رفتار است.
ایا تغییر رفتار امکان پذیر و عملی است ؟

سلام دوستان
عرض ادب و احترام خدمت سرور گرامی امیر احمدی
دوستان من یک جزوه ساده و روان در مورد نحوه ی ارتباط بهتر با دیگران در اختیار دارم که به بحث مربوط می شود اگر دوست خوبمان اجازه بدهد آن را در این قسمت در اختیار دوستان قرار بدهم جزوه مذکور 10 قسمت دارد و فکر می کنم مفید باشد.

با تشکر موفق و پیروز باشید

امیر احمدی;77996 نوشت:
ایا تغییر رفتار امکان پذیر و عملی است ؟

سلام به دوستان و بالخصوص جناب احمدی
عموما انتقاد در ان واحد و در واکنش به عمل یا حرکت افراد همانطور که فرمودید باعث دلخوری میشود چون که شخص مقابل اگر به کرده خود یا حرف خود اگاهی داشت که این عمل از او سر
نمی زد و راه برای انتقاد باز نمی شد.
بیایید جای او را با خودمان عوض کنیم در برخورد با منتقدین در ان واحد چه عکس العملی نشان
میدهیم؟
جواب : در بیشتر موارد و حتی انتقادهای به جا حالمان بد میشود!
باید مقداری به طرف وقت داد . در بیشتر اوقاط بهتر انتقاد را به این طریق میپذیرد تا ان واحد.
جبهه گیری ممنوع چون احساسات شخص را تحت تاثیر قرار میدهد و به هیچ وجه نمیشه قانعش کرد که حرف . حرکت یا رفتار او اشتباه میباشد.
در مورد تغییر رفتار و در معنای این سوال نظر شخصی اینجانب بر این اساس است که تغییر الگوهای رفتاری چون مربوط به خلق و خو و فرهنگ خانوادگی میباشد به همین اسونی نیست اما نیاز به یک پروسه دارد و همچنین عوض کردن دوستان مشکل دار تغییر
محل زندگی و معاشرت با افرادی که حسناتشان از رذایلشان بیشتر باشد را دارد یه مقدار
زمان میبره(حدود سه الی چهار سال) اما صددرصد امکان پذیر میباشد:Mohabbat:
موضوع قفل شده است