جمع بندی چرا خداوند حضرت عیسی (ع) را بدون پدر آفرید؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا خداوند حضرت عیسی (ع) را بدون پدر آفرید؟

باتوجه به اتهام زنی به حضرت مریم وادعاءاینکه مسیح پسرخدااست چراخداحضرت عیسی رابدون پدرآفرید؟

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد مسلم

جمع بندی

__________________________________________

پرسش:

باتوجه به اتهام زنی به حضرت مریم(علیها السلام) و ادعای اینکه مسیح پسرخداست، چراخدا حضرت عیسی(علیه السلام) رابدون پدرآفرید؟

پاسخ:

با توجه به آیه 21 سوره مبارکه مریم به نظر می رسد چنین تولدی به عنوان نشانه ای از جانب خداوند است، که هم دلالت بر قدرت خداوند دارد و هم به عنوان معجزه ای برای اثبات نبوت عیسی(علیه السلام) بوده است:

«قالَ رَبُّكِ هُوَ عَلَيَّ هَيِّنٌ وَ لِنَجْعَلَهُ آيَةً لِلنَّاسِ وَ رَحْمَةً مِنَّا وَ كانَ أَمْراً مَقْضِيًّا»؛ پروردگارت فرموده: اين كار بر من آسان است! و تا او را براى مردم نشانه‏اى قرار دهيم و رحمتى باشد از سوى ما! و اين امرى است انجام یافتنی است.(1)

البته از آنجا که این تولد بدون پدر برای مردم باورکردنی نبود، لذا سخن گفتن عیسی(علیه السلام) در گهواره تتمه این معجزه بوده، و خداوند با معجزه ای دیگر، معجزه پیشین را کامل ساخت:

«فَأَشَارَتْ إِلَيْهِ  قَالُواْ كَيْفَ نُكَّلِمُ مَن كاَنَ فىِ الْمَهْدِ صَبِيًّا * قَالَ إِنىّ‏ِ عَبْدُ اللَّهِ ءَاتَئنىِ‏َ الْكِتَابَ وَ جَعَلَنىِ نَبِيًّا»؛ (مريم) به او اشاره كرد؛ گفتند: «چگونه با كودكى كه در گاهواره است سخن بگوييم؟!» (ناگهان عيسى زبان به سخن گشود و) گفت: «من بنده خدايم او كتاب (آسمانى) به من داده و مرا پيامبر قرار داده است!(2)

بنابراین در مجموع این حادثه علامتی بر قدرت خداوند، و نبوت عیسی(علیه السلام) است.

اما در گام بعد این معجزه و بسیاری از حوادث الهی دیگر می تواند زمینه ای برای امتحان الهی به شمار رود؛ یعنی تولد عیسی(علیه السلام) بدون پدر خودش امتحانی از جانب خداوند است تا انسان هایی که پیرو عقل بوده،  و در برابر حق تسلیم هستند را از غیر ایشان متمایز سازد. تا روشن سازد در تحلیل این حادثه چه کسانی مطیع و تسلیم محض بوده و به همان چه که خداوند و عقل انسان می گوید اکتفا می کنند، و چه کسانی مسیر افراط را پیموده و معتقد به الوهیت عیسی(علیه السلام) میشوند.

پی نوشت ها:
1. مریم:21/19.
2. مریم:19/ 29و30.