جمع بندی نسب علاء الدین حسین بن امام موسی کاظم علیه السلام

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نسب علاء الدین حسین بن امام موسی کاظم علیه السلام


سلام

می خواستم بدانم امامزاده علاءالدین حسین واقعا فرزند امام موسی کاظم علیه السلام است

امام زاده حسین کازرون چی؟ از نسل کیست؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

کریم اردکانی;771201 نوشت:
می خواستم بدانم امامزاده علاءالدین حسین واقعا فرزند امام موسی کاظم علیه السلام است

سلام علیکم
در مورد حسین بن موسی علیه السلام گزارشات مختلفی است
برخی مرقد ایشان را در کوفه، برخی در شیراز و گروهی نیز در کرمان ، بهبهان، قزوین و طبس ذکر کرده اند.
اما در بین این اقوال به نظر می رسد شیراز از بقیه مشهور تر و قوی تر است

به احتمال زیاد علاء الدین حسین مدفون در شیراز که حرم مستقلی دارد همان حسین بن امام کاظم علیه السلام است. ایشان همراه برادرش احمد به قصد دیدار امام رضا همراه با سایر برادرانش از مدینه عازم خراسان شد(1)
اگر چه تاریخ هجرت آنان به طور دقیق معلوم نیست ولی از حدیثی در بحار به دست می آید که اینان پس از شهادت امام رضا(ع) عازم ایران شدند چرا که حسین بن موسی در مدینه به امامت امام جواد(ع) پس از امام رضا(ع) اقرار می کند.(2)
اقدام حاکم فارس برای ممانعت از حرکت آنها منجر به جدال سختی شد که به شهادت برادران انجامید. سید علاءالدین حسین در باغی مخفی شد که پس از شناخته شدن به شهادت رسید.(3)
سيد علاء الدين پس از شهادت برادرش احمد بن موسی(ع) متواری می‌شود. هنگامیکه به سوی این باغ می رفته او را شناخته اند که از نبی هاشم است و در همان باغ او را بقتل می‌رسانند(4)

1.عیسی بن جنید شیرازی، ص306
2.زندگانى امام جعفر صادق(ع)، ترجمه بحار الأنوار ،ص:233
3.سلطان الواعظین، شب های پیشاور، ص119، میزاحسن فسائی، فارسنامه ناصری، ص54
4.بحار الأنوار، المجلسي،ج‏48،ص:312


مجلسی در بحار آورده:
تا قرن هشتم قبر علاءالدین حسین مخفی بود. در زمانی که قتلغ فرمانروای شیراز بود باغبان وی مشاهده کرد که در شبهای جمعه نوری به طرف نقطه ای از باغ می آید. جريان را به قتلغ رساند وی پس از تجسس متوجه شد قبرى در آنجاست و درون آن جسدى عظيم كه آثار جلالت و جمال و كمال از او آشكارا ديده ميشد در يك دست قرآن و در دست ديگر شمشيرى داشت از روى نشانه‏‌ها و قرائن فهميدند قبر حسين بن موسى است اطراف قبر قبه و رواقى ساخت(1)
این داستان شبیه داستان پیدا شدن قبر احمد بن موسی است. جنید شیرازی نیز قبل از علامه مجلسی این داستان را در کتاب شدالازار خود آورده‌است(1)

1.بحار الأنوار، المجلسي،ج‏48،ص:312
2.جنید شیرازی، شدالازار، ص260

کریم اردکانی;771201 نوشت:
امام زاده حسین کازرون چی؟ از نسل کیست؟

در مورد این امامزاده عظیم الشان مدرک و سندی در کتابهای تاریخی و انسابی نیافتم اما طبق آنچه اولیای امامزاده می گویند ایشان حسین بن امیر بن ابراهیم بن امام زین العابدین علیه السلام است
منتها این شجره مشکلاتی دارد
در منابع تاریخی و انسابی فرزندی به نام ابراهیم برای امام سجاد علیه السلام ذکر نشده است.
ونیز امیر به تنهایی اسم نیست. مثلا نوه امام حسن مجتبی علیه السلام یعنی حسن بن زید بن امام حسن مجتبی علیه السلام به حسن الامیر معروف است زیرا دارای امارت در مدینه بوده است. عبیدالله بن حسن بن عبیدالله بن حضرت عباس علیه السلام به عبیدالله الامیر معروف است زیرا در حجاز فرماندار بوده است. اسحاق بن امام موسی کاظم علیه السلام به اسحاق الامیر معروف بود زیرا ایشان در یک سال امیرالحاج بوده است. لذا نمی توان پذیرفت که نام کسی امیر باشد
پس باید به دنبال این بود که نام اصلی این امیر چه بوده است
بنده هر چه گشتم در منابع مطلبی در این مورد نیافتم.

پرسش:
امام زاده علاء الدین حسین شیراز و امام زاده حسین کازرون از نسل کدام امامان هستند؟

پاسخ:
نسب شناسان یکی از فرزندان امام موسی کاظم (علیه السلام) را حسین می دانند. بقعه های مختلفی به این امام زاده در مکان های مختلف منسوب است. معروف ترین این بقعه ها حرم علاء الدین حسین در شیراز و حرم منسوب به حسین بن کاظم (علیه السلام) در طبس است و به احتمال زیاد علاء الدین حسین مدفون در شیراز همان حسین بن امام کاظم (علیه السلام) است. بر این مبنا ایشان همراه برادرش احمد (شاه چراغ) به قصد دیدار امام رضا (علیه السلام) همراه با سایر برادرانش از مدینه عازم خراسان شد.(1)
اقدام حاکم فارس برای ممانعت از حرکت آنها منجر به جدال سختی شد که به شهادت برادران انجامید. سید علاء الدین حسین در باغی مخفی شد که پس از شناخته شدن به شهادت رسید.(2)
سيد علاء الدين پس از شهادت برادرش احمد بن موسی (علیه السلام) متواری می‌شود. هنگامی که به سوی این باغ می رفته او را شناخته اند که از نبی هاشم است و در همان باغ او را بقتل می‌رسانند.(3)

مجلسی در بحار آورده:
تا قرن هشتم قبر علاء الدین حسین مخفی بود. در زمانی که قتلغ فرمانروای شیراز بود باغبان وی مشاهده کرد که در شب های جمعه نوری به طرف نقطه ای از باغ می آید. جريان را به قتلغ رساند وی پس از تجسس متوجه شد قبرى در آنجاست و درون آن جسدى عظيم كه آثار جلالت و جمال و كمال از او آشكارا ديده ميشد در يك دست قرآن و در دست ديگر شمشيرى داشت از روى نشانه‏‌ها و قرائن فهميدند قبر حسين بن موسى است اطراف قبر قبه و رواقى ساخت.(4)

امام زاده حسین در کازرون
در مورد این امام زاده عظیم الشان مدرک و سندی در کتاب های تاریخی و انسابی یافت نشد اما طبق آنچه اولیای امام زاده می گویند ایشان حسین بن امیر بن ابراهیم بن امام زین العابدین (علیه السلام) است.(5)

منتها این شجره اشکالاتی دارد؛ در منابع تاریخی و انسابی فرزندی به نام ابراهیم برای امام سجاد (علیه السلام) ذکر نشده است.
و نیز امیر به تنهایی اسم نیست. مثلا نوه امام حسن مجتبی (علیه السلام) یعنی حسن بن زید بن امام حسن مجتبی (علیه السلام) به حسن الامیر معروف است زیرا دارای امارت در مدینه بوده است. عبیدالله بن حسن بن عبیدالله بن حضرت عباس (علیه السلام) به عبیدالله الامیر معروف است زیرا در حجاز فرماندار بوده است. اسحاق بن امام موسی کاظم (علیه السلام) به اسحاق الامیر معروف بود زیرا ایشان در یک سال امیرالحاج بوده است. لذا نمی توان پذیرفت که نام کسی امیر باشد
پس باید به دنبال این بود که نام اصلی این امیر چه بوده است.

_____________
(1) عیسی بن جنید شیرازی، شدالازار فی حط الاوزار عن زوار المزار، تحقیق علامه قزوینی، انتشارات نوید، تهران، ۱۳۲۸ش،ص306.
(2) سلطان الواعظین، شبهای پیشاور، دارالکتب الاسلامیه، تهران، ۱۳۵۰ش، شب های ص119.
(3) علامه مجلسی(۱۱۱۱ ق)، بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار،اسلامیة، تهران، ۱۳۶۳ ش، چاپ دوم، ج‏48،ص312
.
(4) مجلسي، همان، ج‏48،ص312.
(5) جنید شیرازی، همان، ص260.

کلیدواژه: فرزندان امام کاظم علیه السلام، علاءالدین حسین، شیراز

موضوع قفل شده است